Смекни!
smekni.com

База даних лікарських препаратів (стр. 2 из 2)

АнкетаПоставщика (КодМенеджераПоставщика, НазваниеПоставщика, ФИОМенеджераПоставщика, ГородПоставщика, АдресПоставщика, ТелефонПоставщика) – де КодМенеджераПоставщика – код менеджера постачальника лікарських препаратів, НазваниеПоставщика – назва постачальника лікарських препаратів, ФИОМенеджераПоставщика – прізвище, ім’я та по батькові менеджера постачальника, ГородПоставщика – місто розташування постачальника лікарських препаратів, АдресПоставщика – адреса постачальника, ТелефонПоставщика – телефон постачальника.

ГруппаЛекарственныхПрепаратов (ЛекарственныеФормы, КодЛекарственнойФормы) – де ЛекарственныеФормы – назва лікарської форми, КодЛекарственнойФормы – код лікарської форми.

ЛекарственныеПрепараты (КодЛекарственногоПрепарата, НазваниеЛекарственногоПрепарата, ДействующееВещество, Применение, ПобочныеДействия) – де КодЛекарственногоПрепарата – код лікарського препарату, НазваниеЛекарственногоПрепарата – назва лікарського препарату, ДействующееВещество – діюча речовина, яка є складовою лікарського препарату, Применение – застосування, тобто при яких хворобах можна застосовувати даний лікарський препарат, ПобочныеДействия – побічні дії, які пов’язані з використанням даного лікарського препарату.

На даному етапі проектування бази даних повтор атрибутів спостерігається в таблицях ПроизводительПоставщик і АнкетаПроизводителя. Проте повтор атрибутів буде необхідний для того щоб зв’язати між собою інші відношення.

Зв’яжемо таблиці ПроизводительПоставщик та ЛекарственныеПрепараты за допомогою відношення перетину – ЛекарственныйПрепаратПроизводитель, проте тоді між даними відношеннями буде зв'язок «багато до багатьох». Щоб представити цей зв'язок визначимо три відношення: по одному відношенню для кожного з об’єктів та відношення перетину. Відношення перетину представляє зв'язок двох об’єктів та складається з ключів своїх батьків. [5, c. 262]

Зв’яжемо таблиці ЛекарственныеПрепараты та ГруппаЛекарственныхПрепаратов аналогічним способом за допомогою допоміжного відношення – ЛекарственныйПрепаратГруппа. Тоді відношення ЛекарственныеПрепараты та ГруппаЛекарственныхПрепаратов мають зв'язок «багато до багатьох»

Зв’яжемо таблиці Производитель та АнкетаПоставщика за допомогою допоміжного поля у відношенні Производитель КодМенеджераПоставщика – код менеджера постачальника лікарських препаратів.

Тобто після того, як ми зв’язали таблиці утворилися нові відношення, а саме:

ПроизводительПоставщик (Счетчик, КодМенеджера, КодМенеджераПоставщик)

АнкетаПроизводителя (КодМенеджера, НазваниеПроизводителя, ФИОМенеджера, Город, Адрес, Телефон)

ЛекарственныйПрепаратПроизводитель (Счетчик, КодЛекарственногоПрепарата)

ЛекарственныеПрепараты (КодЛекарственногоПрепарата, НазваниеЛекарственногоПрепарата, ДействующееВещество, Применение, ПобочныеДействия)

ГруппаЛекарственныхПрепаратов (ЛекарственныеФормы, КодЛекарственнойФормы)

ЛекарственныйПрепаратГруппа (КодЛекарственнойФормы, КодЛекарственногоПрепарата)

АнкетаПоставщика (КодМенеджераПоставщика, НазваниеПоставщика, ФИОМенеджераПоставщика, ГородПоставщика, АдресПоставщика, ТелефонПоставщика).

Перевіримо дані відношення на нормальні форми.

Всі відношення належать до 1НФ, оскільки всі атрибути таблиць є простими, тобто мають єдине значення. Всі відношення належать до 2НФ, оскільки в якості ключа є одиночний атрибут. Відношення не мають транзитивних залежностей, тобто вони знаходяться в 3НФ. Всі відношення належать до НФБК, так як не мають складних ключів.

Реляційна схема міститься на Додатку Б.

4. Обрання програмного забезпечення

Логічний проект, який ми розглянули в попередньому розділі, бази даних є простим у розумінні і простим для реалізації на ЕОМ, тому найзручніше використовувати реляційний тип бази даних.

При розробці бази даних не було застосовано Oracleта SQLServer, оскільки вони використовуються для баз даних з великою кількістю користувачів.

Дана курсова робота була написана на мові запитів SQL при використанні MicrosoftAccess, оскільки MicrosoftAccess використовується для невеликих персональних і колективних баз даних, на MicrosoftAccess можливо швидко розробляти БД, відносно невисока вартість СУБД та те, що в інституті є ліцензія на використання.

5. Фізичне проектування

На основі створеного логічного проекту будується фізична модель бази даних. Спершу створюються головні таблиці до яких потім додаються зовнішні ключі – зв’язки між таблицями.

Першою створювалась таблиця ПроизводительПоставщик, з трьома полями, Счетчик – первісний ключ для таблиці ПроизводительПоставщик. Ця таблиця містить дані про код менеджера виробника лікарського препарату, код постачальника лікарського препарату.

Потім створювалась таблиця АнкетаПроизводителя, у якої первісним ключем є поле КодМенеджера, яке також є зовнішнім ключем для таблиці АнкетаПроизводителя. Таблиця АнкетаПроизводителя містить дані про виробників, а саме прізвище менеджера, місто розташування виробника, адресу та телефон.

Таблиця АнкетаПоставщика, у якої первісним ключем є поле КодМенеджераПоставщика, яке також є зовнішнім ключем для таблиці АнкетаПоставщика. Таблиця АнкетаПоставщика містить дані про постачальників лікарських препаратів, а саме прізвище менеджера, місто розташування виробника, адресу та телефон.

Таблиця ГруппаЛекарственныхПрепаратов, у якої первісним ключем є поле КодЛекарственнойФормы, яке також є зовнішнім ключем для таблиці ГруппаЛекарственныхПрепаратов. Таблиця ГруппаЛекарственныхПрепаратов містить назву лікарських форм.

Таблиця ЛекарственныеПрепараты, у якої первісним ключем є поле КодЛекарственногоПрепарата для таблиці ЛекарственныеПрепараты та зовнішнім ключем. Таблиця ЛекарственныеПрепараты містить назву лікарських препаратів та їх властивості:

Програми створення таблиць зображено на додатку «Додаток В».

З’ясуємо можливості даної бази даних.

Запит про дані постачальника та лікарських препаратах, які він реалізовує показано на додатку «Додаток Г».

Запит про лікарські препарати, які виробляє Здоровье показано на додатку «Додаток Г».

Запит про лікарські препарати, які виробляє Дарница показано на додатку «Додаток Д».

Запит про лікарські препарати, його застосування, побічні дії та форму випуску показано на додатку «Додаток Д».

Запит про лікарський препарат, його форму та виробника показано на додатку «Додаток Е».

Запит про зв'язок між виробником, постачальником та лікарським препаратом показано на додатку «Додаток Ж».

6. Розробка інтерфейсу

Важливе значення для сприйняття користувачем бази даних є її інтерфейс. В даній базі даних інтерфейс будемо проектувати за допомогою форм та звітів.

Форма представляє собою об’єкт бази даних, в якому розробник розміщує елементи управління, які приймають дії користувачів та служать для вводу, відображення та зміни даних в полях.

Звіт – форматоване відображення інформації з бази даних. Звіти предназначені для виводу даних на друк.

Форми і звіти в даній базі даних зроблені за допомогою майстра.

Форми таблиць мають такі характеристики:

· АнкетаПоставщика та АнкетаПроизводителя: зовнішній вигляд – в один стовпець, стиль – промисловий.

· Всі останні таблиці: зовнішній вигляд – стрічковий, стиль – промисловий.

Форми запитів мають такі характеристики:

· Данные о поставщике и лекарственных препаратах: зовнішній вигляд – в один стовпець, стиль – промисловий.

· Всі останні запити: зовнішній вигляд – стрічковий, стиль – промисловий.

Звіти по таблицям мають такі характеристики: макет для звіту – табличний, стиль – напівжирний.

Звіти по запитам мають такі характеристики: макет для звіту – табличний, стиль – діловий.

Висновки

Дану базу даних можна застосовувати на підприємствах які займаються виробництвом, постачанням або реалізації лікарських препаратів. База даних дозволяє знаходити потрібну інформацію не застосовуючи тривалого пошуку, що цілком заощаджує час. Вона дозволяє вносити зміни у дані чи додавати інформацію, не руйнуючи практичної будови самої системи.

Робота над курсовим проектом по створенню бази даних для обліку та контролю лікарськими препаратами, поглибила знання отримані під час вивчення дисципліни, та сприяла розвитку практичних навичок зі створення логічного та фізичного проекту бази даних.

Спроектована база даних містить основну інформацію про лікарські препарати, але цю базу даних можна значно розширити, додаючи таблиці з аптеками які реалізують дані лікарські препарати, їх вартість, та в свою чергу з якими постачальниками та виробниками ефективніше працювати з економічної точки зору.

В процесі курсової роботи були виконані всі поставлені задачі.

Список використаної літератури

1. Смирнов І.І. Методичні вказівки до виконання курсової роботи Жовті Води 2003 р.

2. Смирнов І.І. Методичні вказівки до виконання курсової роботи Жовті Води 2002 р.

3. Смирнов І.І. Курс лекций по СУБД Желтые Води 2002 р.

4. Смирнов І.І. Збірка лабораторних робіт з СУБД Жовті Води 2003 р.

5. Д. Крёнке Теория и практика построения баз данных Питер 2003 г.

6. А. Хомоненко Базы данных Санки – Петербург Корона 2004 г.

7. Ф. Тринкус Фармако – терапевтический справочник Киев Здоровье 2004 г.

8. Б. Петровський Популярная медицинская энциклопедия Москва 2003 г.

9. О.В. Гаврилова Бази даних. Санкт-Петербург, «Питер», 2002.