Смекни!
smekni.com

Будівництво волоконно-оптичних ліній зв'язку (стр. 2 из 2)

Для зменшення тертя використовують гофровані або ребристі трубопроводи. Деякі зарубіжні фірми поставляють барабани з оптичними кабелями, що розміщені у гнучкому поліетиленовому шланзі діаметром 32 мм, при цьому будівельна довжина ОК сягає 4-6 км. Для зменшення тертя при затягуванні ОК використовують змащувальні речовини на основі мінеральних мастил.

Між довжиною ОК та швидкістю його протягування існує залежність: чим довший кабель, тим повільніше здійснюється його протягування в трубопроводі. Швидкість протягування визначається до початку його прокладення з урахуванням рельєфу траси.

Для попередження пошкодження на вході та виході кабельної каналізації та на поворотах траси, одержання радіусу згину, що не менший припустимого, застосовується спеціальне обладнання, що забезпечує плавний поворот ОК, який прокладається.

При коефіцієнті тертя 0,5 та куті повороту траси прокладення 90

зусилля тяжіння збільшується у 2,2 рази у порівнянні з зусиллям тяжіння на прямолінійній дільниці траси такої ж самої довжини.

Застосування спеціальних пристроїв дозволяє знизити коефіцієнт тертя до 0,2 , а тягове зусилля зменшити на 40%. Для попередження закручування ОК навколо подовжньої осі використовуються компенсатори закручування.

Механічні навантаження на кабель в процесі його прокладання в каналізації багато в чому визначаються випадковими чинниками. Тому при прокладенні ОК обов’язково вимірювання сили тяжіння та її обмеження. Вимірювання тягового зусилля на початку ОК дає можливість оцінити тяжіння, що реально діє в кабелі та виключити перевищення максимально припустимого тягового зусилля. Звичайно це зусилля вимірюється приладом, що встановлюється між початком кабелю та лебідкою.

4 Прокладання ОК в грунті

Прокладання ОК в грунті виконується при температурі повітря не нижче, ніж -10

С. Оптичний кабель прокладають у грунтах усіх категорій (крім тих, що схильні до мерзлотних деформацій), у воді при перерізі неглибоких болот, несудноплавних та несплавних річок із спокійною течією з обов’язковим заглибленням у дно водоймища.

Можливі такі засоби прокладення ОК в грунт: ручний в раніше підготовлену траншею та безтраншейний за допомогою ножових кабелеукладачів. Крім того, ОК може прокладатися із застосуванням захисного трубопроводу.

При цьому можливі два засоби. У першому разі у грунт спочатку укладається захисний трубопровід (поліетиленова труба із зовнішнім діаметром до 34 мм), а потім в нього затягується ОК. Другий засіб - прокладання захисного трубопроводу, в який вже закладено ОК.

Враховуючи складності визначення траси прокладення ОК (особливо, коли він не містить металевих елементів) та місць його пошкодження в процесі експлуатації, потрібно приділяти особливу увагу точності прив’язок траси кабелю на місцевості.

При прокладанні ОК в траншею максимальна увага приділяється обмеженню мінімального радіусу згину ОК. Розмотування кабелю, його переміщення, укладання в траншею проводиться без перегинів. Неприпустиме розмотування барабана кабелем.

Розмотування кабелю при прокладанні його у відриту траншею здійснюється, як правило, за допомогою відповідних механізмів. Якщо кабель закладається у траншею з автомашини, то швидкість її руху не повинна перевищувати 1 км/год.

Якщо рельєф місцевості не дозволяє використовувати техніку, прокладання кабелю здійснюється з винесенням усієї будівельної довжини кабелю та укладанням її уздовж траншеї, потім кабель опускається в траншею. Після прокладання кабелю в траншею проводиться фіксація траси прокладання в технічній документації та засипання траси.

Прокладання ОК кабелеукладачем. Будівництво магістральних ВОЛЗ характеризується великою протяжністю, різномаїттям кліматичних, грунтових та топографічних умов. Прокладання ОК виконують комплексні механізовані колони, до складу яких входять будівельні машини та механізми, а також спеціальні машини та механізми для прокладання кабелю. Основним є безтраншейний засіб, він застосовується на трасах з різними рельєфами та різними грунтами.

Найчастіше використовуються ножові кабелеукладачі, якими у грунті прорізається вузька щілина, на дно якої на задану глибину (0,9--1,2 м) укладається кабель. При цьому на кабель діють механічні навантаження. При прокладанні ОК кабелеукладачем неприпустимим є обертання барабана під дією натягування кабелю, що виникає, коли кабелеукладач рухається трасою.

Для попередження перевищення припустимих навантажень на ОК необхідно забезпечити:

примусове обертання барабана в момент початку руху кабелеукладача та подальше його синхронізоване розмотування;

обмеження бокового тиску на кабель, що досягається застосуванням спеціальних пристроїв, це знижує тертя (наприклад, використання роликових направляючих пристроїв і т.ін.);

припустимий радіус згину ОК від барабана до укладання ОК на дно щілини на всій дільниці подавання кабелю через касету;

виключення випадків забивання касети ножа кабелеукладача та зупинок обертання барабана, коли кабелеукладач рухається.

Необхідним є застосування відповідних технічних засобів безперервного контролю, що сигналізують про досягнення порогових значень тягових зусиль та обмежуючих режимах механічного навантаження кабелю з подальшою зупинкою процесу прокладання ОК.

Обов’язковим є планування траси бульдозером перед прокладанням ОК. Підйоми та ухили траси не повинні перевищувати 30

. Засоби прокладання ОК в грунті можуть чергуватися на трасі в залежності від умов прокладання.

Прокладання ОК виконується під постійним оптичним контролем. Вимірюється загасання окремих ОВ кабелю із застосуванням оптичних тестерів, рефлектометрів і т.ін.

На перехрестях траси ОК з різними комунікаціями, ОК затягується в асбоцементні або пластмасові труби, що прокладаються закритим (прокол, буріння) або відкритим засобом. Для зменшення обсягу робіт доцільно в місцях перехресть використовувати скорочені будівельні довжини ОК, які за узгодженням із замовником постачаються в невеликій кількості з кабельних заводів.

Якщо на трасі ОК в наявності чисельні перешкоди, що знаходяться на малій відстані одна від одної, доступ до кабелю є досить ускладненим. В грунтах з твердими включеннями доцільним є прокладання ОК з використанням захисного трубопроводу.

Захисний трубопровід доцільно також використовувати для прокладання кабелів, що містять металеві елементи, в місцях зближення з лініями електропередачі, електрифікованими залізничними шляхами, в районах з підвищеною грозодіяльністю. В таких умовах доцільніше прокладати ОК, що не містять металевих елементів.

Однак кабелі без металевих покриттів не захищені від гризунів, в цьому разі доцільно використовувати кабелі з бронею із скляних, покритих поліетиленом стрижнів.

Прокладання ОК через річки та інші водоймища глибиною до 3-х метрів проводиться з мінімальним заглибленням до 1 м. Припускається прокладання ОК без заглиблення при глибині водоймищ більше 8 м. Заглиблення ОК в дно зрошувальних каналів є обов’язковим.

Викликає ускладнення прокладання ОК без металевих елементів, тому що не виключена можливість вспливання ОК при навіть невеликих переміщеннях донних грунтів. При сильній течії річки на кабель діє додаткове навантаження. Тому прокладання ОК через водоймища доцільно виконувати зі застосуванням захисного трубопроводу з його заглибленням у дно.

Трубопровід може бути поліетиленовим або навіть сталевим. При прокладанні магістральних кабелів первинної мережі через судноплавні річки та водойомища здійснюється резервування шляхом прокладання двох кабелів на відстані не менше 300 м один від одного. При наявності на трасі автомобільних мостів припускається прокладання кабелів під їх пішохідною частиною.

Прокладання ОК на берегах, що розмиваються, мають ухил більше 30

, на підйомах та спусках виконується вручну зигзагом, відхилення від осі прокладання при цьому складає 1,5 м на довжині дільниці 5 м.

Незалежно від засобу прокладання ОК, особливостей траси особлива увага повинна приділятися документації на прокладання ОК, точності прив’язок до місцевості, вимірюванню рефлектометрами ОК після закінчення будівництва.