Смекни!
smekni.com

Економічний спад і нові правила маркетологів (стр. 1 из 3)

Міністерство освіти і науки України

Доповідь на тему:

«Економічний спад і нові правила маркетологів»

Київ – 2009


Вступ

У компаніях усього світу начальників відділів маркетингу та продажів закликають працювати більше з меншими витратами. Того ж від них вимагали і раніше, коли вирували інші кризи, і більшості це так чи інакше вдалося. Але природа нинішнього економічного спаду, а також зміни принципів маркетингу та продажу в 2000-ті роки дають підстави вважати, що покладатися на методи, які допомагали виживати в минулі спади, небезпечно: так можна вибрати не ті ринки, не ті ЗМІ для розміщення в них реклами, не тих споживачів і неправильно організувати продажу.

У попередні кризи маркетологи в основному робили ставку на великих, традиційно прибуткових споживачів і, відповідно, на найбільш прибуткові регіони і ринкові сегменти. Зараз такий підхід може і не призвести до бажаного результату, оскільки глобальні економічні проблеми впливають на споживачів та ринки дуже по-різному і досить несподіваним чином. Тому маркетологам слід якомога швидше відмовитися від звичних методів і в роботі з клієнтами всю увагу приділити нових джерел прибутку.

Відчуваючи гострий брак фінансів, маркетологи зазвичай рекламували продукти своїх компаній в традиційних ЗМІ, таких як телебачення або друковані видання, і воліли економити на нових каналах. Однак за останнє десятиліття маркетинг дуже розвинувся, і звичні ЗМІ лишились колишньої привабливості, в той час як роль Інтернету та соціальних мереж, навпаки, зросла. Керівники маркетингових відділів, які хочуть раціоналізувати витрати на рекламу, повинні враховувати ці структурні зміни, навіть якщо їм потрібно жорстко економити.

У маркетологів, прагнучи урізати витрати і зберегти прибутковість на колишньому рівні, була в запасі ще одна міра - вони різко скорочували адміністративні витрати відділів продажів, але інвестиції в підвищення кваліфікації торгових агентів не зменшуються. Зараз у відділів продажу більш підготовлений персонал, а значить, маркетологам потрібен більш тонкий підхід. Перш компанії вважали, що забезпечити зростання продажів можна головним чином за рахунок безпосередньої роботи торгових представників з клієнтами. Тепер вони більше покладаються на змішану модель - у них є торгові агенти, що спеціалізуються на конкретних продуктах, і менеджери з продажу, які, добре знаючи продукцію галузі, координують роботу своїх підлеглих - і тим самим забезпечують більш високий рівень обслуговування споживачів і знаходять нові джерела доходів. Якщо керівники компаній, оптимізуючи організацію продажів, не будуть враховувати цю нову модель, то нелегкою працею досягнуть взаємовигідних відносин зі споживачами і замовниками, стабільність доходів і прибутковість компанії можуть виявитися під загрозою.

Зрозуміло, далеко не все, що використовувалося раніше, застаріло: маркетологи, як і раніше, повинні регулярно переглядати споживчу цінність своїх продуктів і брендів, підлаштовувати їх під вимоги ринку і коректувати ціни, грамотно витрачати кошти на ЗМІ та інших підрядників. Щоб подолати нинішні негаразди, доведеться заново визначати, кого вважати прибутковим клієнтом, на які сегменти націлюватися, і вибирати методи маркетингу і продажів, найбільш ефективні для роботи з ними.

Проводячи такий аналіз, керівники відділів маркетингу та продажів повинні мати на увазі наступне: оскільки на глобальну економіку впливає все більше чинників, економічна «підгрунтя» корпоративної стратегії буде змінюватися швидко й радикально.. За такої невизначеності компанії повинні постійно бути напоготові, часто переглядати пріоритети і мати стратегію, яка дозволить їм передбачити і адекватно відповісти на будь-які зміни зовнішнього середовища.

У що інвестувати?

Економічні спади завжди проявляються по-різному в різних країнах - скажімо, в кожному регіоні свій рівень безробіття. Але на цей раз наслідки глобальної кризи для регіонів і демографічних груп будуть ще більш різноманітними і складними.

· Світова кредитна криза і супутні їй коливання цін на сировину по-різному відбиваються на економіці країн світу в той чи інший проміжок часу, а значить, швидко змінюються привабливість конкретних країн і споживчих груп або пов'язані з ними ризики.

· Житлове будівництво призупинилось по всьому світу, але величина прострочених платежів по іпотечних кредитах коливається в різних країнах та їх регіонах, що не може не позначитися на витратах споживачів. Наприклад, криза на ринку нерухомості США найсильніше проявився в таких штатах, як Арізона, Каліфорнія, Флорида, Мічиган і Невада, а в інших його розмах був куди менше.

· Різкі зміни відбулися і в традиційно привабливих для компаній демографічних групах. Скажімо, зараз, із-за швидкого падіння вартості акцій і цін на житло, майбутнє добробут і доля пенсійних накопичень людей, що народилися після Другої світової війни, здається досить жалюгідними. При такому розвитку подій підвищується ймовірність того, що величина і структура особистих витрат будуть іншими.

Загалом схоже, що з-за всіх цих глибинних змін колишня тактика націленості на традиційно прибуткові регіони та групи споживачів вже не виправдає себе. Отже, при кожному зсуві в економіці керівники служб маркетингу та продажів повинні заново ранжувати по пріоритетності регіональні ринки і споживчі сегменти.

Нові ринки

Міжнародним компаніям доведеться переглянути прогнози зростання для країн, в яких вони працюють. Навіть якщо вони складалися зовсім недавно, у 2008 р., їх все одно треба ретельно переглянути, оскільки криза торкнувся абсолютно весь світ.

Наприклад, одна глобальна технологічна компанія недавно вирішила зайняти принципово нові позиції на світових ринках, тому призначені на маркетинг кошти, які раніше витрачалися у розвинених країнах, вона стала перекидати в розвиваються: там прогнозувалася більш високі темпи зростання і не настільки сильна конкуренція. Але останні події у світовій економіці перекреслив всі прогнози, в тому числі з прибутку, яку компанія очікувала отримати на одних ринках, і за термінами початку зростання на інших. Керівництву довелося визнати, що затверджена ще до кризи широкомасштабна програма ринкового передислакування може закінчитися нічим, тому сьогодні компанія намагається виявити ринки з найкращими перспективами в нинішніх несприятливих умовах.

Щоб зберегти свої доходи і прибутковість, компаніям варто звертати саме пильну увагу на деталі. Навіть якщо в одній галузі або одному регіоні основні показники в цілому падають, стан справ у потенційних клієнтів може бути дуже різним. Наприклад, добре відомо, що за останні роки позиції промислового сектору США помітно ослабли, однак у багатьох регіонах частка обробної промисловості у ВВП зросла. За 2006-2007 рр. доходи місцевих компаній, зайнятих у цьому секторі, збільшилися на 97 млрд дол - це близько 2 / 3 сукупного зростання обробної промисловості Китаю за той же період. У Мічігані, одному з найбільш постраждалих від кризи штатів Середнього Заходу, розкид темпів зростання сягає десятків відсотків, а доходи підприємств з більш благополучних штатів виросли в 2007 р. майже на 2 млрд дол. Зрозуміло, в маркетинговій стратегії компаніям не варто покладатися на настільки застарілі дані. Але якщо компанія, що займається продажем виробничих матеріалів, зараз проведе такого роду аналіз, навіть більш детальний, то, напевно, їй буде простіше зосередити обмежені ресурси своєї служби продажу в штатах, де обробна промисловість, як і раніше процвітає, а не розподіляти їх по всьому ринку, що скорочується.

Найбільше можливостей підвищити прибутковість у тих маркетологів, які працюють у компаніях споживчого ринку та у яких є детальна інформація про споживання в різних сегментах. Одна компанія - виробник безалкогольних напоїв, провівши нещодавно маркетингове дослідження, виявила величезний розкид ймовірної прибутковості споживачів на різних ринках або в різних мікросегментах. Що стосується цінової чутливості респондентів, то іноді цей розрив між різними регіональними ринками сягав 13 разів, між містами одного регіону - п'ять, і між споживачами різних районів одного міста - три (див. схему 1). Маючи настільки доповідні дані, будь-яка компанія може збільшити свій прибуток, зосередивши всі сили на мікроринках, на яких ціна не має великого значення для споживачів, і пропонуючи знижки або передбачивши пільгове ціноутворення на інших ринках, щоб стимулювати продажі.

Нова сегментація

Змінилася прибутковість не тільки різних регіонів і мікроринков, але й їх споживчих сегментів - ступінь цих змін залежить від рівня безробіття, курсів цінних паперів і цін на житло в конкретному місці. Часто з-за нових тенденцій у споживчому поведінці компаніям доводиться перекидати свої основні маркетингові ресурси на нові напрямки - за рахунок колись найголовніших сегментів. Якісь споживчі групи, завдяки яким до недавнього часу насамперед і росли споживчі витрати, стануть менш прибутковими. Скажімо, не варто розраховувати, що забезпечені молоді професіонали, особливо фінансисти, будуть купувати предмети розкоші в колишньому обсязі та сприяти зростанню їх продажів.

Економічна криза може змінити усталені моделі витрат та інших груп споживачів, наприклад представників повоєнного покоління, і позбавити колишньої привабливості цей сегмент в США, Японії і Західній Європі. А адже саме на нього робили ставку багато компаній. Ці люди були активними споживачами, їх купівельної поведінка частково пояснювалося «ефектом багатства», породжених зростанням цін на нерухомість та їх великими (або, скоріше, здавалися великими) пенсійними накопиченнями, у тому числі вкладеними в акції. Але багато хто, щоб підтримувати звичний рівень життя, брали кредити під заставу відкладаємо на старість коштів і в підсумку грошей на пенсію накопичили менше, ніж попередні покоління.