Смекни!
smekni.com

Світовий ринок чаю (стр. 1 из 3)

ЗМІСТ

1. Характеристика світового ринку чаю

2. Різновиди чаю на світових ринках

3. Ринок чаю України

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ


1. Характеристика світового ринку чаю

Світовий ринок чаю останніми роками розвивався динамічно, спостерігається стабільне зростання чайного виробництва в світі. Якщо в 1999 році об'єм світового ринку чаю складав порядка 2,85 млн. тонн, то п'ять років опісля, в 2004 році, – вже 3,2 млн. тонн. У 2006 році серйозних потрясінь не було, і було зібрано 3,6 млн. т. Значний внесок при цьому внесли Китай, В'єтнам і Індія.

Світові експерти відзначають, що на світовому ринку сподіваючись багато неякісної продукції. Хороший чай займає не більше 30% загального об'єму ринку, ще 50% – це чай посередньої якості, останні 20% – чай дуже низької якості.

У зв'язку з цим, найближчими роками передбачається різко підсилити боротьбу за якість сподіваючись, перш за все - чорного. З цією метою розроблятимуться нові стандарти якості.

У найближчих 10 років зростання виробництва чаю сповільниться, в основному за рахунок Африки. Чорного чаю буде отримано 3,1 млн т. Найбільшим виробником чорного чаю в світі залишатиметься Індія - приблизно 1,2 млн. т в 2017 році. Далі слідують Кенія - 344 тис. т, Шрі-ланка - 341 тис. т, Китай - 312 тис. т, Туреччина - 210 тис. т.

Щодо зеленого чаю дані неповні, тому експерти утримуються від точних прогнозів. Правда, у ФАО вважають, що виробництво зеленого чаю випереджатиме виробництво чорного. Щорічний приріст - 4,5% (для чорного - 1,9%). В основному приріст забезпечить Китай, де зеленого чаю в 2017 році буде отримано приблизно 1,3 млн т.

Споживання чорного чаю також буде рости. Через 10 років об'єм споживання складе 2,8 млн т. Більше споживатимуть цього чаю в азіатських країнах. Крім того, серед найбільших імпортерів залишатиметься Росія. У 2017 році вона може купити на світових ринках 328 тис. т чорного чаю.

Що стосується зеленого чаю, то його споживання в основному переважатиме в теплих країнах Азії і Африки. Експорт досягне в 2017 році приблизно 397 тис. т.

Душове споживання в Європі як і раніше значно випереджатиме споживання в Азії. Так, на душу населення в Англії доводиться 2,2 кг сподіваючись в рік, в Росії - 1,26 кг, а в Індії - 0,65 кг.

Чайний ринок України стабільний вже декілька років: його ємкість коливається в межах 20 тис. т в рік, що свідчить про насичення ринку. Розмір ринку в грошовому виразі продовжує рости, що обумовлене зміною в структурі продажів (збільшенням споживання пакетованого і ароматизованого чаю, трав'яних зборів і чаю преміум-класу), подорожчанням чайної сировини і енергоносіїв, а також інфляційними процесами.

Ємкість ринку в грошовому відношенні стабільно росте на 15-20 % у рік, і в 2007 р. склала близько $150 млн. в дистриб'юторських цінах.

Чорний чай займає 78-83 % вітчизняного ринку (залежно від сезону), зелений - 15-20 %, "кольоровий" чай - 1 % і "нечайний" (маті, каркаде) чай - 1 %.

У структурі ринку листовий чай займає 55 %, а пакетований - 45 %. Інші форми упаковки (плитковий, порошковий і т. п.) складають сумарно менше 1 %.

Останніми роками попит на пакетований чай збільшується (до 15 % у рік) - за рахунок зниження споживання листового чаю. Приріст в продажах пакетованого чаю (до 5 % у рік) матиме місце і в 2008 році, завдяки появі якісного чаю у фільтр-пакетиках, відзначають фахівці.

Крім того, варто згадати об фіто- і ароматизованому чорному чаї, частка якого на ринку сьогодні збільшується. У грошовому виразі сегмент ароматизованого і фруктово-трав'яного чаю вже перевищив чверть об'єму всього чайного ринку України. Проте чистий (не ароматизований) чай все ще займає лідируючі позиції.

У Україні представлений чай з багатьох країн. Найбільшу кількість фасованого чаю поставляють до України з Шрі-ланки (у імпорті частка такої продукції складає до 80 %). Також чай доставляють до нас з Індії, Індонезії, Китаю, В'єтнаму, Грузії, Азербайджану і Ірану. До 2 % фасованого чаю привозять до України з країн, де чайне листя не вирощує, до таких зокрема відносяться Великобританія і Німеччина.

Значущим партнером в торгівлі чаєм є Росія, де зосереджені крупні фасувальні фабрики і звідки поступає близько 20 % чаю, що всього імпортується. Викликано це тим, що лідери чайного ринку України мають виробничі потужності не тільки в наший країні, але і в Росії.

Нефасоване листя поставляє в нашу країну переважно компанії-лідери, що володіють виробництвами на території України. Листя ввозить головним чином з азіатського регіону (Шрі-ланки, Індії, Індонезії і Китаю), а також з Кенії.

На сьогоднішній день, український ринок чаю насичений. Головною проблемою ринку є наявність надмірної кількості чайних мазкий (більше 100), що ускладнює процес вибору сподіваючись для споживача і складності для продавця. По даним СЬКУ ТОВ «Піраміда», ТМ Ahmad Tea займає 17,2 % об'єму ринку, Lipton - 15 %, «Травневий» - 14 %, «Принцеси» - 9,5 %, Batik, «Аскольд» - 8 % і Dilmah - 6 %. Лідери, контролюючі більше 70% ринку, часто займають близько 50% місця на полиці, що знижує оборотність мереж і уповільнює процес розвитку чайної категорії, оскільки вибір для споживача ускладнюється.

2. Різновиди чаю на світових ринках

Набагато зручніше проводити аналіз ринку чаю, коли відомі основні продовольчі характеристики. Отже, розглянемо класифікацію видів чаю.

По типу чайної рослини:

• Китайський різновид або Thea sinensis sinensis: китайський, японський, дарджилінг, формозький, в'єтнамський, індонезійський, грузинський.

• Асаамський різновид або Thea sinensis assamica: індійський, цейлонський, кенійський, угандійський.

• Камбоджійський різновид, природній гібрид вищеназваних. Вирощюється в деяких районах Індокитаю.

За походженням:

• Китайський. Китай є виробником більше чверті загально-світового обсягу чаю. Це єдина країна, що виготовляє всі види чаю: білий, зелений, жовтий, червоний та чорний, всі з китайського різновиду чайної рослини. Весь чай - листовий, різання листків не практикується. Також широко налагоджене виробництво ароматизованих чаїв.

• Індійський. Індія - другий, після Китаю, світовий виробник чаю. Основне виробництво - чорний чай з асаамського різновиду чайної рослини. Індійський чай характеризується більш яскраво вираженим смаком, але гіршим ароматом, у порівнянні із китайським чорним чаєм. Більша частина індійського чаю випускається різаним або гранульованим. Для гармонізації смакових показників часто використовується куражування - торговий сорт являє собою суміш з 10-20 різних сортів. Елітний сорт індійського чаю - Дарджилінг - виготовляється з китайського різновиду чайної рослини, що росте на високогірних плантаціях Гімалаїв; загалом, по типу вирощування, збирання та приготування він ближче до китайського чаю. Власне споживання чаю в Індії невелике, його виробництво орієнтовано головним чином на експорт.

• Цейлонський. Шрі-Ланка виготовляє ~10% світового виробництва чаю. Виготовляє чорний, зелений та білий чай з асаамського різновиду чайної рослини. Найкращу якість має, як вважається, чай з високогірних плантацій (висота 2000 м над рівнем моря). Чай з інших плантацій - середньої якості, як і в Індії, широко практикується виготовлення різаного та гранульованого чаю.

• Японський. Японія виготовляє виключно зелений чай з китайського різновиду чайного куща. Об'єм експорту незначний, основна частина споживається всередині країни.

• Індокитай. Основні виробники - В'єтнам та Індонезія. Виготовляють як чорний, так і зелений чай з усіх різновидів чайної рослини.

• Африканський. Найбільше виробництво - в Кеніїї, також чай виробляють в Уганді, Бурунді, Камеруні, Зімбабве, ПАР, Мозамбіку та Мавританії. Всі африканські виробники чаю - колишні англійські колонії, де виготовлення чаю було налагоджено у XIX ст. Африканський чай - виключно чорний, різаний, невисокої якості, з гарною екстрактивністю та різким смаком. Зустрічається у складі куражованих чаїв разом з індійським та/чи цейлонським.

• Турецький. Виключно чорний чай, різаний, здебільшого середньої або низької якості, з поганою екстракивністю, для приготування вимагає не заварювання, а кип'ятіння.

• Інші. Крім вищезгаданих, є ще декілька десятків держав, де чай виготовляють, здебільшого для внутрішнього споживання.

По тривалості та методу окислення:

• Білий чай - проходить мінімальну кількість стадій обробки в процесі виробництва. Зазвичай це — в'ялення і сушка. Не дивлячись на назву, білий чай має вищу міру ферментації (окислення) — до 12 %, чим більшість зеленого чаю, тому і настій він дає темніший, всупереч поширеній помилці. Приклади: Бай Хао Інь Чжень, Бай Мудань.

• Зелений чай - заздалегідь часто фіксується парою температури 170 — 180°С; окислення продовжується не більше двох днів, після чого зазвичай припиняється нагріванням (традиційно в горщиках, як прийнято в Китаї або під парою, як прийнято в Японії), або взагалі не проводиться. В результаті чай стає окисленим на 3—12 %. Приклади: Бі Лоу Чунь, Місяців Цзін, Тай Пін Хоу Куй, Мао Фен, Люань Гуа Пянь.

• Жовтий чай - окислюється на 3—12 %, майже як зелений, але перед сушкою проходить процедуру закритого «томління».

• Червоний чай (улун) - окислення продовжується від двох до трьох днів, досягаючи 30—70 %. Приклади: Ті Гуанінь, Алішань, Хуан Цзінь Гуй.

• Синій чай - так інколи називають сильно окислені (50—70 %) улуни, близькі по своїх характеристиках до чорного чаю. Прикладами такого чаю можуть бути Формоза Улун (класичний), Бай-хао, Фен Хуан Дань Цун, Та Хун Пао, Дун Фан Мей Жень.

• Чорний чай - (у Китаї його називають червоним) — окислюється майже повністю (на 80 %), термін окислення - від двох тижнів до місяця, хоча існують і скорочені процеси. Приклади чорного чаю: Киминь, Юннань, Ассам, Дарджілінг, Дяньхун.

• Пуер - виготовляється зі зрілого листя, із старих кущів; після доведення до стану зеленого чаю ферментуєтся в точному сенсі цього слова декілька років. У Китаї називається «Чорним чаєм». За способом приготування ділиться на Шу Пуер (штучно зістарений) і Шень Пуер (природно зістарений).