Смекни!
smekni.com

Розвиток сімейних форм опіки дітей в Україні (стр. 2 из 2)

Процес надання підтримки дитячим будинкам сімейного типу здійснюється шляхом здійснення соціального супроводу.

Соціальний супровід ДБСТ - вид соціальної роботи, система комплексних заходів для підтримки сприятливих соціально-економічних та психологічних умов функціонування сім'ї, збереження її здатності до виховання дітей-вихованців [4, 5,6].

Всі дії, пов’язані з покращенням функціонування дитячих будинків сімейного типу, контролюються та виконуються згідно чинного законодавства.

Нормативно-правову базу з соціального захисту дітей-сиріт та дітей, які позбавлені батьківського піклування складають: Конституція України, міжнародні нормативно-правові акти, закони України, акти Президента України, постанови Кабінету Міністрів України та інші нормативно-правові акти України.

Важливим міжнародним нормативно-правовим документом є Конвенція ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради УРСР № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року "Про ратифікацію Конвенції про права дитини".

У Конвенції зазначено, що дитина, яка постійно або тимчасово позбавлена сімейного оточення, не повинна залишатися в такому оточенні і має право на захист і допомогу держави (ст. 20).

Організація роботи з підтримки дитячого будинку сімейного типу має ґрунтуватись на засадах неперервності, професійності та етапності [8].

Безперечно, вище перечислені документи значно допомагають регулювати підтримку і захист знедолених дітей. Проте у сучасних умовах конче потрібен подальший розвиток нових форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Тому особлива увага нині приділяється розвитку сімейних форм опіки та подальшому впровадженню інституту прийомної сім’ї.

Отже, загальним висновком може слугувати те, що в Україні триває процес реформування державної системи влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в основі якого пріоритетність сімейні форм влаштування дітей. Цей процес відбувається в Україні досить інтенсивно, що великою мірою зумовлено досягненням єдності поглядів на цю лему державних структур різних галузей і різного рівня. На сьогодні завершено більшу частину роботи внесення змін до нормативно-законодавчої бази соціально-правового захисту дітей у таких сім'ях, вирішено проблему фінансування.

Та все ж таки в країні є ще значна кількість дітей, що так потребують сторонньої підтримки. Тому, подальша робота професійних соціальних працівників, громадських організацій, благодійних, державних установ та пересічних громадян, має стати об’єднання зусиль та проведення широких інформаційних компаній з метою підвищення відповідальності громади за долю кожної дитини. Одним з цих кампаній може стати інноваційний проект під назвою "Моя "рідна прийомна" дитина", метою якого є заохочення громадян до створення ДБСТ. У даному проекті мають приймати участь діти-вихованці, батьки-вихователі та батьки дітей загальноосвітніх шкіл. Саме завдяки звернень батьків-вихователів та прохань дітей-вихованців у створенні дитячих будинків сімейного типу, кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування може значно зменшитись, що буде позитивним явищем для усього суспільства в цілому.

Використана література

1. Борисова І.С. "Проблема самовизначення дітей-сиріт в соціально-психологічній роботі". Режим доступу: http://intkonf.org/borisova-is-problema-samoviznachennya-ditey-sirit-v-sotsialno-psihologichniy-roboti/

2. Дитячі будинки сімейного типу як особлива форма сімейної опіки над дітьми-сиротами, позбавленими батьківського піклування (І.В. Пєша) // Український соціум. - 2003. - № 1 (2). - C.72-80

3. Комарова Н.М., Пєша І.В. Методичні рекомендації для соціальних працівників, державних службовців щодо розвитку сімейних форм виховання / К.: Державний інститут проблем сім’ї та молоді, 2006. - 92 с.

4. Комарова Н.М., Пєша І.В. Посібник для соціальних працівників щодо підготовки та соціального супроводу прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу: У 2-х кн. - К.: Держсоцслужба, 2006. - Кн.1. - 118 с.

5. Посібник для соціального працівника щодо підготовки та соціального супроводу прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу: У 2-х кн. / Г.М. Бевз та ін. - К.: Держсоцслужба, 2006. - Кн.2. - 180 с.

6. Прийомна сім’я: методика створення і соціального супроводу: науково-методичний посібник / Г.М. Бевз, В.О. Кузьмінський та ін. - К.: Центр стратегічної підтримки, 2003-92с.

7. Сидоренко О.А. "До проблеми соціалізації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування"

8. Соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: досвід реформування.

9. http://www.kmu.gov.ua/sport/control/uk/publish/article? art_id=111973&cat_id=111972