Смекни!
smekni.com

Експертиза, оцінка якості какао-бобів та какао-продуктів і їх митне оформлення при переміщенні через митний кордон України (стр. 14 из 23)

2. Апаратура яка використовується при відборі проб какао-бобів упакованних у мішки та неупакованих (без тари)

2.1. Відбір проб із мішків. Пробозабірник, спеціально сконструйований для відбору проб із мішків (рис. 13).

Рис. 13. Пробозабірник

2.2. Добір проб неупакованных какао-бобів, що зберігаються насипом. Совки, пробозабірники й інші пристосування для періодичного добору невеликих проб какао-бобів.

2.3. Перемішування і розподіл. Конічний дільник, наведенний на рисунку 14, або, у випадку його відсутності, квартувальні пристрої й інші аналогічного типу застосування.

Рис. 14 .Частини конічного

розподільника

3. Метод відбору проб какао-бобів упакованних у мішки та неупакованих (без тари)

3.1. Первинні проби

У залежності від обставин, первинні проби можуть відбиратис з насипного продукту або з мішків, як зазначено в пп. 3.1.1 і 3.1.2.

Найменша кількість бобів, що відбирається від 1 т складає 300 бобів.

3.1.1. Боби в мішках

Первинні проби відбирають не менше чим із мішків кожної партії, при цьому мішки з партії беруть довільно. Проби відбирають (довільно) із верхньої, середньої і з нижньої частин мішків, що не мають ушкоджень.

3.1.2. Боби без упакування

На кожну тонну або частину тонни беруть не менше п'ятьох первиних проб.

3.1.2.1. Якщо відбір проб робиться під час переміщення какао-бобів, то первинні зразки відбирають на всій ділянці перемещеня бобів з інтервалами, встановленими швидкістю потоку.

3.1.2.2. При відборі проб неупакованного продукту, який знаходиться на чистій поверхні, первинні проби беруть із верхнього, середнього і нижнього шарів після того, як какао-бобы в партії ретельно перемішані.

3.2. Валова проба

Для одержання валової проби об'єднують первинні проби і ретельно їх перемішують.

3.3. Зменшена проба. Кінцеві проби партії.

Зменшують валову пробу, використовуючи апаратуру, зазначену в п. 2.3 доти, поки зменшена проба не буде відповідати необхідній кількості і масі кінцевих проб.

Кількість кінцевих проб, необхідних для аналізу і экспертизи, вказується в контракті або в угоді між замовником і постачальником; кількість проб може бути також встановленно офіційним органом, що займається контролем.

Маса 2 кг для кожної кінцевої проби вважається достатньої.

В особливих випадках проби можуть мати велику або меншу масу в залежності від проведених випробувань.

4. Упакування і маруквання кінцевих проб какао-бобів упакованних у мішки та неупакованих (без тари)

4.1. У пакування проб

Контейнери для проб і закупорювання повинні бути абсолютно чистими і сухими. Їх варто виготовляти з матеріалу, що не впливає на запах, смак і склад продукту (наприклад, тканина з щільним переплетенням, щільний папір, картон, метал, пластмаси і скло).

Проби для визначення утримування вологи або для будь-якого аналізу, на результати якого впливають зміни в утримуванні вологи, упаковують у водонепроникні герметичні контейнери. Контейнери наповняють доверху і кришки закривають таким чином, щоб запобігти зміні початкового вмісту вологи. Упакованная тара повинна мати печатку пробовідборника.

4.2. Етикетки для проб

Паперові етикетки для проб какао-бобів варто виготовляти визначеного розміру і досить високої якості. Краї отворів у етикетках повинні бути укріплені. Етикетка прикреплюється до контейнера з пробой і опечатується печаткою пробовідборників, затверджених зацікавленими боками.

На етикетках повинні бути зазначені наступні дані:

1) судно, наземний транспортний засіб або сховище (склад);

2) місце відправлення у випадку транспортування;

3) місце призначення;

4) час прибуття;

5) кількість продукту;

6) насипна маса (кількість мішків);

7) найменування продукту;

8) маркірування або номер партії;

9) номер контракту і дата;

10) дата добору проб;

11) ділянка і місце добору проб;

12) підпис пробовідбірщика.

Напис на етикетці повинен бути чітким і розбірливим.

5. Відправлення кінцевих проб какао-бобів упакованних у мішки та неупакованих (без тари)

Кінцеві проби відправляються в лабораторію негайно посля закінчення відбору.

6. Протокол відбору проб какао-бобів упакованних у мішки та неупакованих (без тари)

У протоколі відбору проб повинна бути зазначена застосованна методика відбору проб, якщо вона відрізняється від методу, описаного в наведенному міжнародному стандарті, метод зменшення проб і всі обставини, що могли вплинути на відбір проб.

У протоколі також вказують стан продукту, а також чинники, зазначені пробовідборником, що можуть вплинути на стан продукту надалі (наприклад, зараження шкідниками).

Дослідження органолептичних показників якості какао-бобів визначають за вище вказанним ISO – 2451 “Какао-боби. ТУ ”.

У справжньому міжнародному стандарті IСO-2451 прийняті наступні визначення:

Какао-боби - насіння дерева какао (Тhеbroma сасао Linnaeus), у торгівлі й у справжньому міжнародному стандарті це найменування відноситься до цілих насінь, які зазнали ферментації і сушіння.

Сухе какао - торгове найменування, яке відноситься до какао-бобів, що рівномірно висушуються й утримування вологи в який відповідає справжньому міжнародному стандарту.

Ушкоджені какао-боби:

Цвілі боби - какао-боби, на внутрішніх частинах яких видна цвіль неозброєним оком.

Темно-сірі боби - какао-боби, що мають темно-сірий колір не менше ніж на половині поверхні; їх піддають обрабці методом, описаним у рекомендації ІСО Р 1114 «Какао-боби. Випробування по очищеню від шкаралупи».

Боби, ушкоджені шкідниками - какао-боби, на внутрішніх частинах яких є шкідники на будь-який стадії розвитку або які поїдені шкідниками, що викликали пошкодження, видиме неозброєним оком.

Примітка. У справжньому міжнародному стандарті в поняття «шкідники» включені клещи.

Пророщуванні боби - какао-боби, шкаралупа (оболонка) котрих проколота, розщепленна або розірвана у наслідок появи паростків.

Пласкі боби — какао-боби, дві сім'ядолі яких настілкі тонки, що поверхня сім'ядолі не може бути отримана шляхом зрізання.

Закоптіли боби — какао-боби, що мають запах або присмак диму або які виявляють ознаки забруднення димом.

Зруйновані боби - какао-боби, від яких відколоті частини, що складають менше половини боба.

Друзки— шматочок какао-боба, що складає менше половини цілого боба.

Шматочок шкаралупи - частина шкаралупи зовсім без ядра.

1. Загальні вимоги при органолептичній оцінкі якості какао-бобів

Оцінку якості проводять органолептично за наступними показниками: форма, колір, смак, запах, характеристика оболонки.

1.1. Запах і присмак

Партії какао-бобів не повинні містити закоптілих бобів або бобів із яким-небудь незвичайним або стороннім запахом або присмаком.

1.2. Партії какао-бобів не повинні виявляти яких нибудь ознак розбавлення. Термін «розбавлення» у цьому контексті означає зміна складу сортованого какао тим або іншим шляхом, у результаті чого одержувана суміш або комбінація не відповідає описаному вище сорту, погіршується їхня якість або присмак або змінюється їхній об'єм або маса. Маса 100 шт. какао-бобів коливається в межах 100—160 г.

1.3. Сторонні домішки

Партії какао-бобів не повинні містити сторонніх домішок. Термін «сторонні домішки» означає присутність будь-яких речовини, крім какао-бобів, зруйнованих бобів, друзки, і шматочків шкаралупи.

До головних фізико-хімічних показників якості какао-бобів відносять: вологість, вміст ушкоджених какао- бобів, маса 100 шт.

1.4. Живі шкідникі

Партії какао-бобів не повинні містити живих шкідників.

1.5. Зруйновані боби, сколи і шматочки шкаралупи

Партії какао-бобів не повинні містити зруйнованих бобів, друзки, і шматочків шкаралупи.

1.6. Утримування вологи

Утримування вологи в партіях какао-бобів, що збуваються за пре- справами країни-виробника, при його визначенні в першому порту призначення або наступних пунктах збуту не повинно перевищувати 7,5% (по масі). Методи випробувань какао-бобів проводять згідно з вимогами IСO – 2291 «Какао-боби. Визначення вмісту вологи (загальноприйнятий метод)» [62]

2. Стандартні сорти

2.1. Партії какао-бобів сортуються по вмісту зіпсованих бобів, обумовлених методом, встановленим у рекомендації ІСО Р 1114 «Какао-боби. Випробування по очищеню від шкаралупи», на два сорти відповідно до таблиці 13. [63]

2.2. Нестандартне какао

Будь-яка партія какао-бобів, яка перевищує межу одного із прийнятих для 2-го сорту показників, вважається нестандартною і маркірується «НС». Нестандартне какао можна продавати тільки по спеціальному контракту.


Таблиця 13

Сорт Вміст бобів, %
Цвілих темно-сірого
кольору
Пошкодженних шкідниками,
пророщувані або пласких
1 3 3 3
2 4 8 6

Примітка. У таблиці зазначене максимальний вміст зіпсованих бобів; ці цифри варто звіряти зі значеннями, що вимірюються. Вміст бобів, наведенний в останьому стовпчику, вираженно у відсотках від загальної кількості зіпсованих какао-бобів.

Дослідження якості какао тертого виробник „ADM Cocao Polska” Польща, проводили за ГСТУ 18.11 „Напівфабрикат какао терте. Технічні умови.” [21] Какао терте являє собою масу, отриману після здрібнювання обсмажених і очищених від какаовели какао-бобів. Какао терте виготовляється у вигляді: блоків, стружки, крихти, у рідкому виді.

Порядок відбору проб какао тертого проводили за ГОСТ 5900, ”Вироби кондитерські. Правила прийомки, методи відбору і підготовки проб.” [22] Справжній стандарт поширюється на кондитерські вироби
і встановлює правила приймання, методи добору і підготовки проб готової продукції і напівфабрикатів.