Смекни!
smekni.com

Впровадження системи атестації футбольних клубів країни (стр. 1 из 4)

ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

стороженко сергій михайлович

УДК 796.332.001.33:088.2

Впровадження системи атестації футбольних клубів України

24.00.01. – Олімпійський і професійний спорт

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата наук з фізичного виховання і спорту

Харків – 2008


Дисертацією є рукопис.

Роботу виконано в Харківській державній академії фізичної культури,

Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту.

Науковий керівник: доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор

Мулик Вячеслав Володимирович,

Харківська державна академія фізичної культури,

проректор з навчально-методичної роботи, завідувач кафедри зимових видів спорту, велоспорту та туризму.

Офіційні опоненти: доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор

Лісенчук Геннадій Анатолійович,

Національний університет фізичного виховання і спорту України, завідувач кафедри футболу;

кандидат педагогічних наук, професор

Шамардін Валерій Миколайович,

Дніпропетровський державний інститут фізичної культури і спорту, ректор, завідувач кафедри спортивних ігор.

Захист відбудеться « 27 » червня 2008 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.862.01 у Харківській державній академії фізичної культури (м. Харків, вул. Клочківська, 99).

Із дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківської державної академії фізичної культури (61022, м. Харків, вул. Клочківська, 99).

Автореферат розісланий « 26 » травня 2008 року.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради В.О. Градусов


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА роботи

Актуальність теми. У відповідності до директиви Європейського союзу футбольних асоціацій (УЄФА), починаючи з сезону 2004-2005 року можливість участі в Єврокубках будуть мати тільки ті клуби, які отримають ліцензію – виконають «мінімальні» установлені УЄФА вимоги (Положення про Атестацію футбольних клубів України, 2006; Траверсо А., 2004).

Тому на виконання вимог УЄФА розроблено Положення про атестування футбольних клубів, яке на підставі статей 2.3.3 та 2.3.7 Положення УЄФА з атестування футбольних клубів (версія V1.0), а також статті 28 статуту Федерації футболу України (ФФУ) 5 вересня 2002 р., затверджене виконкомом ФФУ в контексті клубних змагань УЄФА і всеукраїнських змагань з футболу серед команд професіональних клубів України. Крім цього, створено Атестаційну комісію і її допоміжний орган – центр атестування, а також апеляційний комітет із питань атестування футбольних клубів. Клуби, які підлягають атестації, створили у своєму складі відповідні підрозділи, розгорнули інформаційні центри, почали сертифікаційну діяльність своєї інфраструктури.

Виконком ФФУ, затверджуючи Положення про атестування футбольних клубів, мав на увазі, що атестування футбольних клубів України, у відповідності до ліг, починаючи з вищої, передбачає можливість дати клубам удосконалити свою інфраструктуру, підвищити рівень транспарентності фінансових аспектів футболу, що сприятиме укріпленню довіри з боку інвесторів і додатковим зовнішнім інвестиціям у футбол, посилити безпеку вболівальників, зробити їх перебування на стадіоні під час матчу більш комфортним.

Система атестування в Україні також введена в різних гілках господарювання, у тому числі й у сфері фізичної культури і спорту (Збірник нормативно-правових документів з питань атестування фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності в Україні, 2001; постанова кабінету міністрів України від 14 листопада 2000 р. №1698 «Про затвердження переліку органів атестування»; Закон України від 1 червня 2000 р. №1775-14 «Про атестування певних видів господарської діяльності»). У той же час, атестування футбольних клубів має свої особливості, пов’язані з обов’язковим дотримуванням вимог УЄФА. Упродовж останніх років в Україні активно створюється підґрунтя для стандартів якості, чому буде сприяти атестування футбольних клубів і підготовка до проведення разом з Польщею фінального турніру Чемпіонату Європи 2012 з футболу (Євро 2012).

Тому розробка системи атестування футбольних клубів України у відповідності до вимог УЄФА та адаптованих до існуючих в Україні умов і чинного законодавства є актуальною науково-методичною працею, яка дасть змогу поліпшити складові критерії функціонування футбольних клубів України.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Дослідження даної проблеми входить до Зведеного плану НДР у сфері фізичної культури і спорту Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту на 2006-2010 рр. за темою 2.1.10.3 п «Оптимізація учбово-тренувального процесу футболістів різної кваліфікації» (номер державної реєстрації 0106U011992), а також виконана на замовлення федерації футболу України. Роль автора полягала в розробці основних етапів і критеріїв атестування футбольних клубів України, аналізі виконання вимог Атестації командами вищої, першої і другої ліг та прийнятті рішень щодо їх атестації.

Мета дослідження: розробка змісту системи атестування футбольних клубів і впровадження його в професійних командах України.

Завдання дослідження:

1. Здійснити аналіз системи атестування фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності в Україні.

2. Визначити зміст критеріїв та етапи процедури атестації футбольних клубів країни.

3. Виявити стан критеріїв атестації футбольних клубів України та розробити процедуру впровадження системи атестування.

4. Впровадити систему атестування щодо професійних футбольних клубів України.

Об’єкт дослідження: система атестування професійних футбольних клубів України.

Предмет дослідження: критерії і зміст системи атестації професійних футбольних клубів України різних ліг.

Методи дослідження. Вибір методів проведено у відповідності до завдань і існуючих вимог до проведення педагогічних досліджень. Використовувався комплекс взаємодоповнюючих методів досліджень: аналіз науково-літературних джерел, Інтернет-пошук, аналіз документів діяльності футбольних клубів, контент-аналіз, опитування, стандартизоване інтерв’ю, експертна оцінка, системний та організаційний аналіз, організаційний діагноз, програмно-цільовий метод, методи математичної статистики.

Наукова новизна одержаних результатів:

- уперше в Україні розроблена і впроваджена національна система з атестування професійних футбольних клубів;

- упорядковані правові критерії щодо функціонування футбольних клубів вищої ліги;

- виявлено сучасний стан складових інфраструктури футбольних клубів України різних ліг;

- визначено кадрові й адміністративні критерії, які потрібно виконати для атестування, їх стан у професійних футбольних клубах України;

- установлено особливості фінансової діяльності футбольних клубів України різних ліг;

- розроблено систему і процедуру проходження атестації для отримання атестата;

- розроблено зміст і форми документів, які необхідні для проходження процедури атестування.

Практичне значення одержаних результатів полягає в систематизації вимог для атестування, яке створює підґрунтя для підвищення стандартів якості футболу в Україні. Представлена національна система з атестування футбольних клубів дозволяє поступово здійснити її впровадження в різних лігах України та більш ефективно провести підготовку інфраструктури до проведення Євро 2012 року.

Особистий внесок здобувача полягає в постановці проблеми, визначенні мети і завдань досліджень, а також методичних підходів для їх вирішення. Автор є розробником Положення системи атестації, а також відповідальним за її впровадження в футбольних клубах України.

Апробація результатів дисертації проводилася на республіканських семінарах із працівниками професіональних футбольних клубів, які відповідають за проходження атестації клубів (березень 2003 р.), під час атестування футбольних клубів вищої ліги України (2003-2007 рр.), а також на республіканських та міжнародних науково-практичних конференціях (2004-2007 рр.).

Публікації. Здобувачем опубліковано 7 робіт за темою дисертації, з яких 3 брошури, 3 статті у виданнях, затверджених ВАК України і 1 стаття в збірнику наукової конференції, присвяченої 110-річчю українського футболу.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Робота складається зі вступу, п’яти розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел і актів упровадження. Викладена на 235 сторінках, ілюстрована 10 таблицями та 7 рисунками. У роботі використано 209 джерел, серед яких 30 іноземних авторів.


ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі розкривається актуальність теми, визначається об’єкт, предмет, мета, завдання дослідження, характеризується наукова новизна, практичне значення дослідження, особистий внесок, указується галузь апробації та впровадження в практику результатів дослідження.

У першому розділі «Ліцензування різних видів фізкультурно-оздоровчої і спортивної діяльності» проведений аналіз літератури, яка пов’язана з формами ліцензування різних видів діяльності фізкультурних і спортивних організацій, професійного спорту та футболу.

Проведення Атестації полягає не в тому, щоб ввести щодо клубів якісь обмеження, а навпаки: надати клубу можливість удосконалити свою інфраструктуру до визнаних європейських стандартів; підвищити рівень «прозорості» фінансових аспектів футболу, що призведе до зміцнення довіри з боку інвесторів та додатковим зовнішнім інвестиціям у цей вид спорту; посилити безпеку вболівальників, зробити їх перебування на стадіоні під час матчу більш комфортним та привабливим.

Впровадження Системи Атестації передбачає такі завдання:

- подальше стимулювання та незмінне вдосконалення стандарту всіх аспектів європейського й українського футболу;