Смекни!
smekni.com

Основи ринкової лібералізації (стр. 1 из 3)

Основи ринкової лібералізації

Приватизація

У багатьох країн, що розвиваються - і країнах розвинутих держава часто витрачає занадто багато сил, займаючись тим, чим вона не повинна була б займатися. Це відволікає її від безпосередніх обов'язків. Проблема не стільки в тім, що держава надмірно велика, скільки в тім, що вона робить не те, що треба. Держава, як правило, не вміє керувати підприємствами чорної металургії й звичайно робить це погано. (Виключенням із правила є найбільш ефективна у світі чорна металургія, створена й керована урядами Кореї й Тайваню.) Конкуруючі приватні підприємства звичайно функціонують більш ефективно. Це є аргументом на користь приватизації - перетворення державної промисловості й фірм у приватну. Однак повинні бути створені деякі важливі умови, перш ніж приватизація буде сприяти економічному росту. І від методів, якими здійснюється приватизація, також дуже багато чого залежить.

До нещастя, МВФ і Всесвітній банк підійшли до рішення проблеми з вузько ідеологічних позицій - уважалося, що приватизація повинна здійснюватися якнайшвидше. Для країн, що переходили від комунізму до ринку, були заведені «оцінні відомості»: ті, що приватизувалися швидше, одержували більше високі оцінки. У результаті приватизація часто не приносила обіцяних благ. Проблеми, що виникли внаслідок цих провалів, збудили антипатію до самої ідеї приватизації.

Недержавна організація завзято навчала місцевих селян вирощуванню курчати, причому місцеві жінки могли цим займатися, не кидаючи своїх традиційних занять. Спочатку жінки одержували семиденних курчат від державного підприємства. Але нове підприємство потерпіло крах. У чому ж причина невдачі. Відповідь була простою: МВФ оголосив, що не справа держави займатися розподілом курчат, і державне підприємство перестало їх продавати. МВФ виходив із простого допущення, що приватний сектор негайно заповнить пролом, що утворився. Дійсно, приватний постачальник з'явився, щоб постачати селян новонародженими курчатами. Однак смертність курчат у перші два тижні була високої, а приватна фірма відмовлялася давати гарантію. Селяни просто були не в змозі ризикувати, купуючи курчати, що гинули в більших кількостях. Таким чином, що народжується галузь, покликана змінити життя цих бідних селян, була задушена.

МВФ думав, що ринок виникає дуже швидко у відповідь на будь-яку потребу, хоча насправді багато напрямків діяльності держави виникали тому, що ринок не могла забезпечити виробництво життєво важливих послуг. Прикладів тому безліч. За межами Сполучених Штатів це вважається, як правило, очевидним. Коли багато європейських країн створювали свої системи соціального забезпечення поряд із системами страхування від безробіття й по непрацездатності, там не існувало добре функціонуючих ринків часток ануїтетів (страхування, як правило від безробіття), не було приватних фірм, які могли б продавати ануїтети по цих ризиках, що грає настільки важливу роль у житті індивідуума. Навіть коли Сполучені Штати багато пізніше, у нижчій крапці Великої депресії, створили свою систему соціального забезпечення як частина «нового курсу», приватні ринки страхування працювали незадовільно - і навіть сьогодні ніхто не може купити страховий поліс, що захищає його від інфляції. У Сполучених Штатах однієї із причин створення Федеральної національної іпотечної асоціації послужила та обставина, що приватний ринок не міг надати на прийнятних умовах позички під заставу нерухомості родинам з низьким і середнім доходом. У країнах, що розвиваються, ці проблеми коштують набагато гостріше, ліквідація державного підприємства може пробити величезний пролом - і навіть якщо її зрештою заповнить приватний сектор, населення в цьому проміжку буде жорстоко страждати.

У Кіт-Д'ивуаре була приватизована телефонна компанія, як це часто буває, до того, як було забезпечено адекватне регулювання або створені конкуруючі структури. Уряд переконали надати французькій фірмі, що купила державні активи, монополію не тільки на існуючу телефонну службу, але й на нову мобільну службу. Приватна фірма встановила такі високі тарифи, що, наприклад, за повідомленнями, університетські студенти не могли дозволити собі вихід на Інтернет, що дуже важливо з погляду запобігання подальшого розриву в доступі до інформаційних ресурсів між багатими й бідними, і так що вже досяг величезного розміру.

МВФ доводить, що набагато важливіше провести прискорену приватизацію; проблеми ж конкуренції й регулювання можуть бути вирішені пізніше. Але небезпека тут полягає в тому, що, як тільки створений вузькоегоїстичний груповий інтерес, у його носіїв є досить як мотивації, так і грошей для втримання своєї монопольної позиції, придушуючи регулювання й конкуренцію й попутно деформуючи політичний процес. Існує природна причина, чому МВФ менше стурбована конкуренцією й регулюванням, чим це могло б бути. Приватизація нерегульованої монополії може принести більше доходів державі, і МВФ концентрується переважно на рішенні макроекономічних проблем, чим проблем структурних. Дефіцит держбюджету хвилює його більше, ніж ефективність і конкурентоспроможність промисловості. Незалежно від того, наскільки приватні монополії ефективніше державних з погляду виробництва, вони, як правило, ефективніше використовують свою монопольну позицію на шкоду споживачеві.

Її захисники доводять, що тільки шляхом приватизації можна скинути зайву робочу силу, а критики затверджують, що скорочення робочих місць здійснюється без обліку соціальних витрат. Насправді й у тих, і в інших аргументах є частка істини. Приватизація, як правило, робить збиткові державні підприємства прибутковими за рахунок чищення зарплатної відомості. Економісти, однак, звертають увагу на загальну ефективність. З безробіттям зв'язані суспільні витрати, які приватні фірми просто не включають у розрахунок. При мінімальному захисті робочого місця підприємець може звільнити працівника з дуже малими або без усяких витрат, що включають у найкращому разі невелика вихідна допомога. Хід приватизації піддається настільки широкій критиці, оскільки не в приклад так званим інвестиціям на чистому полі - інвестиціям у нові фірми (на противагу поглинанню приватними інвесторами вже існуючих підприємств) - вона частіше знищує робочі місця, чим створює нові.

У промислових країнах хворобливість процесу скорочень зізнається й трохи зм'якшується сіткою безпеки страхування від безробіття. У менш розвинених країнах безробітні звичайно не одержують суспільну допомогу, тому що там рідко існують схеми страхування від безробіття. Проте, можуть виникнути більші суспільні витрати, що проявляються в самих гірших формах через вуличні безладдя й насильство, ріст злочинності, соціальну й політичну нестабільність. Але навіть при відсутності цих явищ витрати безробіття величезні. Вони включають широке поширення почуття страху навіть серед тих, кому вдалося зберегти робочі місця, посилення почуття відчуження, додатковий фінансовий тягар, що лягає на членів родини, яким удалося зберегти роботу, змушений догляд дітей зі школи для участі в підтримці родини. Такого роду суспільні витрати зберігаються на тривалий час після початку масового безробіття. Вони часто особливо виразно виступають у випадку продажу фірми іноземцям. Вітчизняні фірми принаймні змушені зважати на соціальний контекст і неохоче звільняють працівників, якщо вони знають, що немає альтернативних робітників місць. Іноземні власники, навпроти, почувають більше відповідальності перед своїми акціонерами відносно максимізації ринкової вартості акцій шляхом скорочення витрат і набагато менше обов'язків перед «робочою силою, що непомірно роздулася».

Реструктуризація державних підприємств має дуже важливе значення, і приватизація найчастіше є найбільш ефективним шляхом досягнення цього. Але переклад людей з низько продуктивних робочих місць на державних підприємствах у ряди безробітних аж ніяк не підвищує національний доход країни й, звичайно вуж, не підвищує добробут працівників. Мораль звідси проста, і до неї я буду увесь час вертатися: приватизація повинна бути частиною більше великої комплексної програми, що спричиняє створення робочих місць у тандемі з неминучою їхньою ліквідацією, з якої часто зв'язана приватизація. Повинна бути прийнята на озброєння макроекономічна політика, що включає низькі процентні ставки й допомагає створювати робочі місця. Тимчасова послідовність заходів - це головне. Це не просто прагматичні рішення проблем «здійснення реформ»: це принципові рішення.

Мабуть, найбільшу заклопотаність у зв'язку із приватизацією викликає корупція. По риториці ринкового фундаменталізму приватизація приведе до скорочення того, що економісти називають діяльністю чиновників, спрямованої на «полювання за рентою», у ході якої вони або знімають вершки з державних підприємств, або роздають контракти й посади своїм рідним і близьким. Але всупереч всім припущенням приватизація настільки погіршила положення, що сьогодні в багатьох країнах приватизацію називають у жарт «прихватизацією». Якщо уряд корумпований, то малоймовірно, що приватизація вирішить проблеми. Зрештою, те ж самий уряд, що безгосподарно управляло фірмою, буде проводити і її приватизацію. В одній країні за іншою державні чиновники усвідомлювали, що після приватизації вони вже більше не обмежені щорічним зніманням вершків. Шляхом продажу державного підприємства нижче ринкової ціни вони зможуть одержати великий шматок пирога від державних активів безпосередньо для себе, замість того щоб зберігати їх для майбутніх власників своєї посади. Насправді сьогодні вони можуть украсти набагато більше, ніж могли б зняти вершків майбутні політики. Не дивно, що шахрайський процес приватизації був розроблений стосовно до максимізації того обсягу власності, що державні міністри могли прихопити для себе, а аж ніяк не того обсягу коштів, що надійшов би в державну скарбницю, не говорячи вже про підвищення загальної ефективності економіки. Як ми побачимо надалі, Росія являє собою найцікавіший об'єкт для вивчення спустошливого збитку, нанесеного країні шляхом «проведення приватизації за всяку ціну».