Смекни!
smekni.com

Кір Краснуха Скарлатина (стр. 1 из 2)

методична розробка

практичного заняття з педіатрії

Тема: “Кір. Краснуха. Скарлатина.”


Методична розробка

ТЕМА: "КІР. КРАСНУХА. СКАРЛАТИНА".

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА

ТРИВАЛІСТЬ ЗАНЯТТЯ: 2 год.

ТИП УРОКУ: ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ.

МЕТА ЗАНЯТТЯ:

НАВЧАЛЬНА:

ЗНАТИ: Основні клінічні прояви даних захворювань, терміни, покази і протипокази до активної імунізації, покази до пасивної імунізації.

ВМІТИ:

- збирати скарги, анамнез захворювання, епіданамнез, проводити об'єктивне обстеження, ви­бирати найбільш інформативні дані характерні для скарлатину, кіру, краснухи

- організувати догляд і проводити лікування даних захворювань

- проводити імунізацію проти кору і краснухи

- заповнювати медичну документацію Ф-112, 63, журнали реєстрації профщеплень, Ф-58

- проводити противоепідемічні заходи в вогни­щі інфекції

- проводити санітарно-освітню роботу.

ВИХОВНА МЕТА:

- виховувати деонтологічні навички при спіл­куванні з батьками і дітьми та іншими медпрацівниками

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ.

Кір є однією з найпоширеніших повітряно-крапельних інфекцій. Щороку в світі на цю інфекцію хворіють близь­ко 60 млн. людей, є високий процент смертності.

Захворюваність на кір спостерігається у віці від 2-7 років.

Це захворювання спричиняє важкі ускладнення, відкриває шлях до організму іншим інфекціям.

Захворюваність на скарлатину теж залишається високою, збільшилось число хворих легкими формами недуги, спостері­гаються повторні захворювання, що утруднює своєчасну діа­гностику, а отже сприяє поширенню інфекції, змінює імун­ний статус дітей. Фельдшер повинен вміти встановити діаг­ноз кору, краснухи, скарлатини і вжити заходів щодо ізо­ляції хворого.


МІЖДИСЦИПЛІНАРНІ ІНТЕГРАЦІЇ

ДИСЦИПЛІНИ

ЗНАТИ

ВМІТИ

Інфекційні хвороби Які зміни в зіві є при дифтерії та ангіні. Збирати епіданамнез
Мікробіологія Властивості вірусів та коків Взяти мазок з зіву на бацилу Лефлера.
Догляд за хворими Знати клінічні прояви конюктивітів, клінічні прояви ринітів Провести туалет очей Закапати краплі в очі Провести туалет носа, Закапати краплі в ніс.
Терапія Дані аналізу сечі в нормі, при пієлонефриті та гломерулонефриті Зібрати сечу для загального аналізу та для аналізу сечі по Нечипоренко
Епідеміологія Провести противоепідемічні міроприємства в вогнищі інфекції

ПЛАН ТА ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ.

№ п/п

Основні етапи заняття

Рівня зас-ня

Методи контролю

Матеріали метод.

заб-ня

Час

І Підготовчий етап. 1. Організація заняття. 2. Формулювання теми, постановка навчальної мети та її мотивація. 3. Контроль вихідного рівня знань. а) етіологія та епідеміологія кору, скарлатини, краснухи. б) класифікація кору, в) ускладнення кору г) Диференціальний діагноз з краснухою, скарлатиною, ГРВІ, медикаментозною хворобою. д) Лікування кору та противоепідемічні заходи е) назвати основні прояви скар­латину є) на основі яких діагностичних даних можна поставити д-з "скарлатина". ж) клініка, лікування догляд та противоепідемічні міроприємства в вогнищі при скарлатині. Програм. контроль індив.опит індив.опит індив.опит розвяз. задач індив.опит розвяз. задач Карти прогр. контролю таблиці, малюнки ляльки, фантоми, малюнки Додат №1 Додат №2
ІІ Основний етап Формування професійних знань і навичок. 1. Активна імунізація від кору. 2. Робота на фільтрі. 3. Проведення мазків із зіву і носа на бак.обстеження. 4. Заповнення документації. 5. Догляд за слизовими 6. Туалет носа, закапування крапель 7. Туалет очей, закапув.крапель 8. Техніка збору сечі на загальний аналіз і на пробу по Нечипоренко 9. РОБОТА СТУДЕНТІВ: а) на фільтрі. б) в кабінеті дільничного педіатра в) робота в кабінеті проф. щеплень. Алгоритм № викон.практ Ф-63 112 алгор.№ направлення відеофільм Алгор.№ Алгор№ Фото Алгор.№ Фото Алгор.№ фото подача терм.повід, взяття маз­ків і виписка направлень. ознайомлення з паспортом дільниці (розділ протипокази до профщеплень) огляд дітей термометрія допомога мед. сестрі в заповне­нні документації, розведення та вве­дення вакцин. проведенні текучої дезинфекції ознай-ня з журналом та температурним ре-режимом в холодильнику. Вакцина, інструкція навику, до викор. вакцини. Виписка і подача терм повідомлення Пробірки шпателі ляльки Ф-112, 63 58,журнал реєстр. Профщеплень Груша, сода, вода. Краплі, вазелін, вата, піпетки Вата,р-н фурац. лоток, піпетки, очні краплі. Резиновий круг, лялька-фантом
ІІІ Заключний етап. 5. Закріплення та контроль основних положень теми. 1. В який вік проводиться вакцинація і ревакцинація проти кору? 2. Скласти календар профщеплень ди­тині віком 1 рік, щеплення до даного часу не проводились в зв'язку з протипоказами. 3. Яка документація заповнюється при проведенні щеплення? 4. При якій температурі зберігається вакцина? 5. Як проводиться обеззараження шприців та флаконів від вакцини? 6. Чи проводиться вакцинація проти краснухи? 7. Виписка рецептів: пеніцилін, парацитамол - дит. 2 роки, сульфацил натрію для закапування в очі. Індив. опитування Індив. опит. фронтальне опитування фронтальне опитування рецептурні довідники календар профілактичних щеплень Ф-112, 63 журнал обліку щеплень Журнал Т0 режиму холодильника

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ.

ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ:

СВЯТКІНА К.А. "Дитячі хвороби......" ст. 253-259

"Вітряна віспа. Епідеміологічний паротит"

БУРА О.Н. "Практикум з педіатрії" ст. 139-149

Література наукова, навчальна, методична:

К.А. СВЯТКІНА "ДИТЯЧІ ХВОРОБИ"

А. Н. СВЯТКІНА "ПРАКТИКУМ З ПЕДІАТРІЇ"

ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ: "Активні методи навчання в педіатрії” (для викладача)

Т.М. Гудзенко „ДИТЯЧІ ХВОРОБИ"


ДОДАТОК №1.

ЛЕГЕНДА № 1

Фельдшер викликаний до 6 річної дитини. Хворіє перший день. Температура тіла 380. Скарги на нежить, кашель, різі, в очах.

1. Яке об'єктивне обстеження необхідно провести?

2. Про який діагноз можна подумати?

ЛЕГЕНДА №2

Запальний стан задовільний. Шкіра бліда. Відмічаються слизові виділення з носа. Кон'юктива нижніх повік гіперемована, зерниста. Відмічається ін'єкція судин склер. Задня стінка глотки рихла, гіперемована. Над легенями ясний перкуторний тон, аускультативно везикулярне ди­хання, частота дихання - 25 за хвилину. Частота пульсу 101 удар за І хв., задовольняння наповнення, напруження, тони серця часті. Живіт м’який. Відправлення в нормі.

1. Оцініть стан дихальної та серцево-судинної системи?

2. Поставте діагноз? Проведіть диференційну діагностику?

3. Призначте лікування?

ЛЕГЕНДА №3

Повторний виклик. Дитина хворіє 4 день. Скарги на кашель, різь в очах, першіння в горлі, нежить. Дитина лежить з закритими очима, в контакт вступає неохоче. Температу­ра тіла 37, 10.

1. Які обстеження необхідно провести?

2. Про який діагноз можна подумати?

ЛЕГЕНДА №4

На слизовій внутрішньої поверхні щік дрібні білі папули, що не знімаються тампонами. На слизовій м’якого піднебіння рожеві плями подекуди зливного характеру.

1. Про який діагноз можна подумати?

2. Ваша тактика?

3. Яке лікування необхідно призначити?

ЛЕГЕНДА №5

Від госпіталізації батьки відмовляються. В сім'ї про­живає 11 місячна сестричка. Батьки заперечують у дитини інфекційні захворювання, мотивуючи це тим що контакт з іншими дітьми у хворого не було.

І. Ваша тактика?

2. Чи необхідно проводити противоепідемічні заходи?

ЛЕГЕНДА №6.

Активний виклик . Скарги на головну біль. Частий кашель. Температура 390.

Дитина заторможена. Скарги на головну біль, біль при ков­танні, частий кашель. Кашель лаючого характеру. На шкірі обличчя і тулуба плямисто-папульозна висипка.

1. Ваш діагноз?

2. Диференціальна діагностика?

3. Ваша тактика? Лікування?

ЛЕГЕНДА №7.

Виклик до дому. Дитина хворіє 10 день. Мати скаржиться на кашель у дитини з виділенням харкотиння , Т - 37,50. На шкірі обличчя і тулуба - бурі плями. Над легенями скоро­чений перкуторний тон в правій підлопатковій ділянці. Аускультативно-везикулярне дихання, в правій підлопатко­вій ділянці - крепітація.

І. Ваш діагноз?

2. Лікування?

ДОДАТОК №2.

ЗАДАЧА № 1

На ФАП звернулась мати з хворою дитиною. Хворіє 3 день. Скарги на головну біль, слабість, Т-38,50, біль в горлі. Вчора появилась висипка на тулубі і кінцівках. Об'єктивно-загальний стан задовільний, щоки гіперемовані, на шкірі тулуба і кінцівок дрібноточкова висипка на гіперемованому фоні. Мигдалики збільшені, рихлі, гіперемовані. Дитина відвідує дитячий садок.

1. Про яке захворювання можна подумати?

2. Диференційна діагностика з іншими крапельними інфекціями?

3. Лікування хворого?

4. Противоепідемічні заходи в вогнищі?


Програмований контроль

Карта № 1

1. Максимальна захворюваність на кір спостерігається в віці:

а) 10-16 міс.;

б) 1-6 міс.;

в) 6-10 міс.;

г) 2-7 років;

д) 10 міс. - 2 роки.

2.Чи проводиться пасивна імунізація для профілактики кіру?

а) так;

б) ні.

3.Яка послідовність періодів кору?

а) інкубаційний період;

б) період висипки;

в) катаральний період;

г) період пігментації;

д) період реконвалесценсії.

4. З якими хворобами проводиться диференціальна діагностика кору?