Смекни!
smekni.com

Конституційне право Грузії (стр. 1 из 2)

Міністерство освіти і науки України

Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С.Сковороди

Кафедра правознавства

На тему:«Конституційне право Грузії»

Реферат виконав:

Студент III курсу

Стеценко Є.В.

Перевірила:

Бережна С.В.

Харків-2011


План

1. Адміністративний поділ Грузії

2. Державні символи

3. Виконавча влада

4. Законодавча влада

5. Судова влада

6. Конституція Грузії


1. Адміністративний поділ Грузії

Грузія складається із двох автономних республік та десяти регіонів.

Автономні республіки (Абхазія та Аджарія) було створено за часів радянської влади, та визнано теперішньою конституцією Грузії. Абхазія (окрім т.зв. Верхньої Абхазії, яку контролює грузинський уряд) нині є сепаратистським регіоном, самопроголошеною республікою, яка не має міжнародного визнання. Де-юре, Абхазію очолює Голова Верховної Ради (легітимне керівництво Абхазії знаходиться у Верхній Абхазії, у селі Чхалта), в той час, як, де-факто її очолює Президент. Аджарія, яку очолює Голова Кабінету Міністрів, стала повністю лояльною до центральної влади Грузії після мирного усунення колишнього сепаратистського керівника в 2004 році.

Статус колишньої Південноосетинської Автономної Області — Південної Осетії (також називається Самачалабо або Тскхінвальский регіон), є предметом переговорів із де- факто сепаратистським урядом, який очолюється Президентом. Бунтівна республіка називає північну частину регіону Шіда Картлі своєю територією, разом із малими частинами прилеглих територій.

У Грузії є 12 країв (мхаре) (включно з двома автономіями). Тбілісі є окремою адміністративною одиницею. Мхаре поділяються на муніципалітети (до 2006 року вони офіційно називались районами). В країні є 55 муніципалітетів.

Краї було створено декретами Президента в період від 1994 до 1996 року, на тимчасовій основі, до розв'язання сеператистських конфліктів в Абхазії та Південній Осетії. Регіональну адміністрацію очолює Державний Комісар— державний службовець, назначається Президентом Грузії.

Всього в Грузії 62 міста, два з яких Тбілісі та Поті, мають статус республіканського підпорядкування.

Станом на 2008 рік за офіційними даними, до найбільш міст належать: Тбілісі, Кутаїсі, Батумі, Сухумі, Руставі, Зугдіді, Горі, Поті, Цхінвалі.

2. Державні символи

Герб Грузії є державнім символом Грузії. Сучасній герб було прійнято 1 жовтня 2004 долі. Він представляє собою щит червоного кольору із зображенням срібної фігури заступника Грузії — Святого Георгія на коні, дракона, що приголомшує списом. Щит увінчаний золотою короною, тримають його два золоті леви. Під щитом знаходиться стрічка з девізом «Сила в єдності». Частково герб заснований на середньовічному гербі грузинського королівського будинку Багратіоні.

Державний прапор Грузії — прямокутне полотнище білого кольору, в центрі якого змальований великий червоний хрест, а в чотирьох кутах — однакові червоні хрестики у формі так званого хреста «Болнісського».На прапорі використовується відтінок червоного кольору. Забороняється зміна цього відтінку червоного кольору на прапорі.

3. Виконавча влада

грузія конституція право

Грузія за формою правління-президентська республіка.

Згідно Констітуції Грузії Презідент- глава державі і глава віконавчої владі, Верховній Головнокомандувач Збройнімі Силами Грузії, вищий представник Грузії в зовнішніх стосунках; направляє її внутрішню і зовнішню політику, забезпечує єдність і цілісність країни і роботу державних і всіх інших органів.

Обирається шляхом всенародного голосування строком на п'ять років. Одна і та ж особа може бути вибране Президентом лише два терміни підряд. Виборчий ценз для обрання на пост президента знову залишається на рівні 35 років, і на цей пост може бути вибраний громадянин Грузії, який проживав в Грузії хоч би протягом 5 років, і до дня призначення виборів останні 3 роки проживав в Грузії — це положення було змінене перед третім слуханням. У прийнятих в першому і в другому слуханні законопроектах кандидат в президенти мав бути уродженцем Грузії, який хоч би протягом 15 років проживав в Грузії.

Президент не володітиме правом обіймати партійну посаду, але він зможе залишитися членом партії — це положення було відбите в законі після другого слухання

4 січня 2004 року президентом Грузії був вибраний Михайло Саакашвілі. Після розгону масових акцій протесту опозиції в листопаді 2007 року він був вимушений скласти з себе повноваження президента, оголосивши дострокові вибори. Вони відбулися 5 січня 2008 року, їх також виграв Саакашвілі. Його інавгурація відбулася 20 січня 2008 долі.

4. Законодавча влада

Законодавча влада в Грузії представлена однопалатним парламентом Грузії. Парламент є найвищим законодавчим органом і складається з 150 депутатів. 75 депутатів обираються по списках, 75 — від одномандатних округів. Всі депутати обираються строком на 4 роки на основі загального голосування. Законодавча влада парламенту Грузії, згідно конституції Грузії, обмежена законодавчою владою парламентів автономних республік — Абхазії і Аджарії.

Нинішній голова парламенту — Давид Бакрадзе.

Визнання повноважень новообраного Парламенту автоматично викликає формування нового уряду

5. Судова влада

Судова влада в Грузії здійснюється Конституційним судом (орган конституційного контролю) і системою загальних судів. З ухваленням закону «Про приватний арбітраж» від 17 квітня 1997 р. в Грузії діє також приватний арбітраж, хоча даний інститут судового розгляду практикується на мінімальному рівні.

Судова влада в Грузії незалежна і здійснюється лише судами. Акти судових органів обов'язкові для всіх державних органів і фізичних осіб на всій території країни. Судді незалежні в своїй діяльності і підкоряються лише Конституції і закону.

Конституційний суд Грузії є судовим органом конституційного контролю, що забезпечує верховенство Конституції Грузії, конституційну законність і захист конституційних прав і свобод людини. Три члени Конституційного суду призначаються Президентом Грузії, три обираються більшістю не менше 3/5 облікового складу Парламенту Грузії, останні три члени призначаються Верховним судом. Термін повноважень члена Конституційного суду – 10 років. Голова Конституційного суду обирається на 5 років.

Конституційний суд на підставі конституційного позову або конституційної вистави уповноважений розглянути і вирішити:

• питання відповідності Конституції Грузії законів Грузії, Регламенту Парламенту Грузії, нормативних актів Президента Грузії, найвищих органів влади Абхазії і Аджарії;

• суперечка між державними органами про компетенцію;

• питання конституційності створення і діяльності політичних об'єднань громадян;

• суперечка про конституційність референдуму або виборів;

• питання конституційності нормативних актів;

• питання конституційності міжнародних договорів або угод;

• питання визнання або дострокового припинення повноважень члена Парламенту Грузії;

• питання порушення Конституції Грузії Президентом Грузії, Головою Верховного суду Грузії, членом Уряду Грузії, Генеральним Прокурором Грузії, Головою Палати контролю Грузії і членам Ради Національного Банку Грузії.

Вирішення Конституційного суду є остаточними, і їх невиконання карається згідно із законом.

Правосуддя, одну з форм здійснення судової влади, здійснюють загальні суди за допомогою цивільного, адміністративного і кримінального судочинства. Установа військових судів допускається лише в умовах війни і лише в системі загальних судів. Створення надзвичайних або спеціальних судів не допускається. Загальними судами Грузії є: районний (міський) суд, окружний суд, Верховні суди Абхазькою і Аджарською автономних республік, Верховний суд Грузії.

Районний (міський) суд є судом першої інстанції, де суддя розглядає справу едінолічно, у встановленому законом порядку. Районний (міський) суд створюється Указом Президента Грузії в районі, місті а також в районі міста. Голови районного (міського) суду в районному (міському) суді, що складається з двох або більш за суддів, призначає на посаду і звільняє з посади Президент Грузії із складу суддів цього суду строком на 5 років, але не більше ніж на термін суддівських повноважень.

Голів районних (міських) судів, що діють на території Абхазькою і Аджарською автономних республік, призначають на посаду за уявленням відповідно Ради юстиції Абхазької або Аджарської автономної республіки найвищий показний орган Абхазької або Аджарської автономної республіки по попередній письмовій згоді Президента Грузії.

Окружними судами Грузії є окружні суди міст Тбілісі і Кутаїси. Окружний суд розглядає в апеляційному порядку скарги на вирішення районних (міських) судів і справи по першій інстанції в порядку, встановленому процесуальним законодавством, а також приймає рішення по інших питаннях, передбаченим карно-процесуальним законодавством Грузії.

У окружному суді утворюються:

· колегія по цивільних справах і справах про підприємництво;

· колегія по кримінальних справах;

· колегія по адміністративних справах і у справах про податки;

· апеляційна палата по кримінальних справах;

· апеляційна палата по адміністративних справах і справах про податки.

Для вирішення питань, передбачених карно-процесуальним законодавством, в окружному суді утворюється слідча колегія. Кожна колегія і палата мають голову, із складу відповідної колегії і палати на 5-річний термін, але не більше ніж на термін суддівських повноважень що призначається на посаду і звільняється з посади Президентом Грузії.

Голови і заступника голови окружного суду із складу голів колегій і палат на 5-річний термін, але не більше ніж на термін суддівських повноважень призначає на посаду і звільняє з посади Президент Грузії.