Смекни!
smekni.com

Діюча практика обліку операцій з векселями (стр. 7 из 9)

Понад 1000 вексельних операцій протягом року здійснюють 13% банків; від 100 до 1000 операцій – 29%; до 100 операцій – 58%.

Найбільшою перешкодою на шляху розвитку вексельною обігу 63% банків вважають недосконалість законодавства, 58% – діючу систему оподаткування, 29% – брак досвіду з проведення вексельних операцій.

77% банків оцінюють професійний рівень власних спеціалістів у сфері вексельного обігу як хороший, 23% – як задовільний. Потребу у додатковому навчанні і тестуванні відчувають 70% опитаних установ, 75% учасників моніторингу вважають доцільним певний курс навчання і тестування для клієнтів.

Знання працівників судів у сфері вексельного обігу, на думку представників 88% банків, є задовільними, на думку 12% – незадовільними. У 20% опитаних банківських установ вважають професійну підготовку працівників податкових служб незадовільною, у 80% – задовільною [57, c.9].

42% банків – з’ясовували вексельні суперечки в суді. Конфліктні ситуації з працівниками Державної податкової адміністрації щодо відображення та оподаткування вексельних операцій виникали у 12.5% банків.

Як правило, вексельна робота в комерційному банку сконцентрована в одному підрозділі. Йдеться не тільки про суто банківські операції (врахування векселів, видачу кредитів під заставу векселів, інкасування тощо), а й про торгівлю векселями [36, c.519].

Слід звернути увагу, що торгівля цінними паперами згідно зі статтею 4 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.96 є одним з видів професійної діяльності на ринку цінних паперів, здійснення якої потребує спеціального дозволу Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку. Торгівля векселями тут не є виключенням. Тому у випадку, коли сума операцій з торгівлі векселями перевищує 500 тис. грн на квартал, банк повинен організувати діяльність вже у складі спеціалізованих організаційно відокремлених внутрішніх підрозділів.

З метою ефективного проведення вексельних операцій банк розробляє та затверджує організаційну структуру підрозділів та функціональну взаємодію між ними. Ця структура доповнюється розробкою положень, інструкцій, типових документів, технологічних карт тощо. Кожен співробітник має бути обізнаний зі своїми функціональними обов’язками та межами повноважень. Як правило, прийняття рішень за активними операціями банку здійснюється колегіальним кредитним комітетом [11]. Цей орган також приймає усі рішення з питаннь оформлення кредиторської заборгованості векселями позичальника тощо.

Як приклад наведемо функціональні обов’язки щодо роботи з векселями структурних підрозділів комерційного банку.

Відділ боргових зобов’язань відповідає:

1) за загальну координацію операцій банку з векселями;

2) оформлення первинних документів щодо операцій з векселями;

3) ведення єдиної бази даних з операцій банку з векселями;

4) ведення карток за довірчими операціями з векселями;

5) підготовку звітності за операціями банку з векселями до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України і Національного банку України;

5) ведення управлінського обліку операцій з векселями.

Функціями операційно-касового відділу є:

1) зберігання бланків векселів та оформлених векселів’ у сховищі банку;

2) видача векселів працівникам відділу боргових зобов’язань;

3) продаж вексельних бланків клієнтам банку;

4) видача вексельних бланків.

Управління бухгалтерського обліку та звітності (стосовно бухгалтерського обліку операцій з векселями):

1) здійснення за розпорядженням працівників відділу боргових зобов’язань бухгалтерських проводок за операціями з векселями;

2) ведення податкового обліку операцій банку з векселями;

3) складання та надання внутрішнім та зовнішнім користувачам бухгалтерських звітів, форм, іншої документації щодо операцій банку з векселями.

Управління активно-пасивних операцій (стосовно кредитних операцій з векселями) відповідає:

1) за прийняття заявок клієнтів (Додатки П – С) на проведення кредитних операцій, в яких передбачається використання векселів (надання та одержання кредитів під заставу векселів, інші кредитні операції, що входять до безпосередньої компетенції управління активно-пасивних операцій);

2) підготовку та оформлення первинних документів за кредитними операціями з векселями;

3) підготовку звітності для Національного банку України щодо кредитних операцій з векселями.

Функціями казначейства стосовно оперативного планування операцій з векселями в банку, є:

1) підготовка висновків щодо відповідності операцій з векселями нормативам діяльності банку;

2) підготовка звітів та іншої документації щодо виконання банком нормативів діяльності з урахуванням операцій з векселями.

Плановоекономічне управління (стосовно стратегічного планування операцій з векселями) відповідає:

1) за розробку та контроль впровадження цільових програм розвитку банку щодо операцій з векселями;

2) за координацію роботи підрозділів банку при проведенні вексельних операцій з метою досягнення запланованих економічних показників діяльності;

3) за пошук перспективних ринків для проведення операцій з векселями за регіонами, галузями, підприємствами.

Функціями юридичного управління щодо претензійної роботи з векселями є:

1) розгляд та затвердження договорів щодо операцій з векселями;

2) подання нотаріусам векселів для здійснення нотаріальних дій;

3) підготовка юридичної документації з претензійно-позовної роботи, пов’язаної з векселями;

4) представництво інтересів банку в цивільному та господарському суді при розгляданні спорів, що виникли при проведенні операцій з векселями.

висновки

Вексель – цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).

Відповідно до законодавства України, цінні папери являють собою грошові документи, які:

1) засвідчують право володіння або відносини позики;

2) визначають взаємовідносини між особою, яка їх випустила, та їх власником;

3) передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або відсотків;

4) передбачають можливість передачі грошових та інших прав, пов'язаних з володінням цими документами, іншим особам.

Перелік видів цінних паперів, які можуть випускатися і обертатися в Україні, визначається ст. З Закону України "Про цінні папери і фондову біржу". Найголовнішим нормативно-правовим актом, який регулює обіг векселів в Україні, є Закон "Про обіг векселів в Україні" від 25.12. 2002р., у якому найбільш повно розкрито поняття векселя.

В Україні діяльність банків на фондовому ринку регламентується низкою законів, дозволів, положень, зокрема: Закону "Про банки і банківську діяльність", статуту банку, дозволів Міністерства фінансів України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ліцензії Фонду державного майна.

Інформаційною базою дослідження було положення класиків економічної теорії, наукові праці закордонних та вітчизняних вчених з питань бухгалтерського обліку та економічного аналізу, міжнародні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, закони України, постанови Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Національного банку України, матеріали науково-практичних конференцій за досліджуваною темою.

У роботі представлено сутність векселю, класифікацію та функції цих цінних паперів.

У даний час банки виконують наступні операції з векселями:

1) врахування векселів;

2) надання кредитів під заставу векселів;

3) купівля та продаж векселів;

4) авалювання векселів;

5) отримання гарантій за векселями, за якими банк виступає емітентом, індосантом або платником;

6) операції з оформлення заборгованості векселями;

7) комісійні та довірчі операції.

Предметом дослідження були операції банку з векселями, а також методика й організація їх обліку і аналізу на базі переддипломної практики – АБ "Факторіал-Банк".

АБ "Факторіал-Банк" (перша назва АБ "Приват-Ексел"), зареєстрований Національним Банком України 1 грудня 1992 під № 131, діє на підставі ліцензії НБУ № 37 від 04.12.01 р. . За 16 років свого існування АБ "Факторіал-Банк" став одним із найбільших банків у нашій країні. Він займає провідні позиції на ринку фінансових послуг.

Сьогодні АБ "Факторіал-Банк" – це потужна фінансова установа, яка працює над впровадженням нових банківських продуктів та максимальним задоволенням потреб своїх клієнтів. Повний спектр якісних банківських послуг для юридичних та фізичних осіб, інститут персональних менеджерів, постійне розвинення філійної мережі, впровадження новітніх інформаційних технологій та сучасний банківський сервіс на рівні європейських стандартів – все це сприяє розширенню клієнтської бази та постійному укріпленню співробітництва з клієнтами.

АБ "Факторіал-Банк" не має широкого спектру послуг на ринку цінних паперів, як би того бажалось. Окрім низького рівня розвитку фінансового ринку України вцілому, цьому заважає недосконалість відчизнянної законодавчої бази з питань регулювання вексельного обігу. Також слід сказати, що через низку історичних подій, ставлення до векселів у більшості населення не можна назвати добрим.

Для банків векселі є надзвичайно цікавим фінансовим інструментом через можливість запровадження нових банківських продуктів таких як авальне та акцептне кредитування. Зараз найпоширенішими операціями комерційних банків з векселями є врахування, авалювання та купівля-продаж векселів.

Загальновідомий факт, що банківські установи одними з перших намагаються використовувати новітні комп’ютерні технології у своїй діяльності. Це вкрай необхідно через велику відповідальність банків за коштами своїх клієнтів, якісне та швидке їх обслуговування. Якщо облік операцій банку вже давно ведеться у програмних середовищах"операційний банківський день", то цього не можно сказати стосовно аналізу стану рахунків цінних паперів. З метою прийняття виважених управлінських рішень потрібно приділяти належну увагу аналізу цінних паперів, тому слід відійти від позицій, що об’єктами внутрішньобанківського аналізу можуть бути виключно банківські операції, активи, зобов’язання та капітал. Отже для більш зручного і швидкого процесу аналізу векселів банку пропонується автоматизувати його за допомогою використання персональних комп’ютерів та щоденного аналізу отриманих результатів діяльності за рахунками цінних паперів.