Смекни!
smekni.com

Захист мовної інформації в каналах зв'язку (стр. 2 из 2)

Для рухомого абонента звичайно передбачається найбільша уразливість ділянки радіовставки. З цього витікає постановка завдання захисту не всього каналу “від абонента до абонента”, а лише радіоканалу. Такий варіант має ту перевагу, що захист забезпечується при встановленні всіх зв'язків, а не лише зв'язків з абонентами, що мають у відповідь апаратуру захисту.

З іншого боку, введення захисту лише на ділянці радіоканалу вимагає введення апаратури захисту в комплекс центрової радіостанції, яка в більшості випадків не належить організаторам корпоративної захищеної мережі . Необхідно враховувати, що така апаратура захисту повинна включатися лише при вході в радіоканал абонента, що має апаратуру захисту, тобто комутаційною апаратурою центрової радіостанції повинно бути забезпечено пізнання абонента і управління апаратурою захисту.

Така організація захисту практично нереальна, за винятком відомчих радіосистем рухомого зв'язку. Ряд фірм, що надають радіодоступ до телефонних мереж , рекламує наявність захисту в каналі, проте якість її не підтверджена. Реальнішою і ефективнішою представляється постановка завдання захисту всього каналу “від абонента до абонента”, а не тільки радіоканалу.

Звичайно в корпоративній мережі захищеного зв'язку є не тільки рухомі абоненти. Більш того , кількість стаціонарних абонентів більше, ніж кількість рухомих . Тому важливою вимогою єз'являється,являється сумісність апаратури захисту стаціонарного і рухомого абонента.

Підключення апаратури захисту каналу до рухомої радіостанції, по-перше, радикально відрізняється від підключення до стаціонарного терміналу, по-друге, не стандартизовано і відмінно для різних типів рухомих радіостанцій.

Рухомий режим пред'являє підвищені вимоги до вагогабаритних і експлуатаційних параметрів апаратури захисту. При розміщенні радіоапаратури в автомобілі або на іншому транспортному засобі ці вимоги відрізняються від вимог до офісної апаратури, в основному, по режиму електроживлення і стійкості до механічних і кліматичних дій. При пішому режимі абонента на перший план виходять: вага, енергоспоживання, зручність розміщення і управління.

У апаратурі захисту каналу для “блукаючого абонента” повинні бути виконані вимоги сумісності із стаціонарною апаратурою, зручності транспортування в неробочому стані, простота перекладу в робочий стан і можливість підключення до загальнодоступних телефонних апаратів без втручання в їх зовнішні і, тим більше, внутрішні з'єднання . У ряді випадків може допускатися використання стандартного роз'ємного підключення телефонного апарату до двопровідної лінії, але цей варіант, безумовно, не універсальний. Оптимальним представляється застосування акустичного підключення до мікротелефонної трубки через ті, що накладаються на неї мікрофон і телефон з достатньо якісною зовнішньою звукоізоляцією.

Необхідно також враховувати, як вже згадувалося вище, що на відміну від державних систем захищеного зв'язку, де значну частину операцій по встановленню зв'язку і обслуговуванню системи виконує спеціально навчений персонал, в даній корпоративній мережі всі основні операції виконує сам абонент в процесі інформаційного обміну, що визначає жорсткі вимоги до ергономіки апаратури.

Методи захисту інформації в каналі зв'язку можна розділити на дві групи:

методи, засновані на обмеженні фізичного доступу до лінії і апаратури зв'язки і методи, засновані на перетворенні сигналів в лінії до форми, що виключає (що утрудняє) для зловмисника сприйняття або спотворення змісту передачі.

Методи першої групи в даному варіанті побудови захищеного зв'язку мають дуже обмежене застосування , тому що на основному протязі лінія зв'язку знаходиться поза веденням суб'єкта, організуючого захист. В той же час, по відношенню до апаратури терміналу і окремих ділянок абонентської лінії застосування відповідних заходів необхідне.

Обмеження фізичного доступу припускає виключення (утруднення ):

безпосереднього підключення апаратури зловмисника до електричних цепів апаратури абонентського терміналу;

використання для перехоплення інформації електромагнітних полів в навколишньому просторі і наведень в цепах, що відходять, мережі живлення і заземлення;

отримання зловмисником допоміжної інформації про використовуване обладнання і організацію зв'язку, що полегшує подальше несанкціоноване втручання в канал зв'язку.

При цьому повинні враховуватися не тільки безпосереднє розміщення зловмисника в можливих точках перехоплення, але і застосування ретрансляторів (“закладок ”, “жучків”), візуальна розвідка робочого процесу зв'язку, виявлення наявності і характеристик захищених каналів зв'язку по ПЭМІ.

Застосування заходів обмеження фізичного доступу, як правило, нереально для абонента, що працює в блукаючому режимі, але і в цьому випадку можуть бути зроблені окремі дії.

Методи другої групи спрямовані на оборотну зміну форми представлення передаваної інформації. Перетворення повинне додавати інформації вигляд , що виключає її сприйняття при використанні апаратури, стандартної для даного каналу зв'язку. При використанні ж спеціальної апаратури відновлення початкового виду інформації повинне вимагати витрат часу і засобів, які за оцінкою власника інформації, що захищається, роблять безглуздим для зловмисника втручання в інформаційний процес.

При захисті мовного обміну вирішальне значення має форма представлення аналогового мовного сигналу в каналі зв'язку.

Основні використовувані в даний час методи перетворення мовного сигналу і їх взаємозв'язок показан на мал. 1.

Мал. 1. Основні методи перетворення мовного сигналу і їх взаємозв'язок.