Смекни!
smekni.com

Бухгалтерський облік в галузях економіки (стр. 153 из 194)

2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприєм&ствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) усіх форм власності (крім бюджетних установ).

3. Це Положення (стандарт) не поширюється на гудвіл таоперації з нематеріальними активами, особливості обліку яких визначаються іншими положеннями (стандартами) бухгалтерсь& кого обліку. (Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 989 від 25.11.2002.)

4. Терміни, що використовуються у положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають таке значення:

Активний ринок— ринок, якому притаманні такі умови:

• предмети, що продаються та купуються на цьому ринку, є однорідними;

• у будь&який час можна знайти зацікавлених продавців і покуп& ців;

• інформація про ринкові ціни є загальнодоступною.

Група нематеріальних активів— сукупність однотипних за призначенням та умовами використання нематеріальних активів.

Дослідження— заплановані підприємством дослідження, які проводяться ним уперше з метою отримання і розуміння нових наукових та технічних знань.

Нематеріальний актив— немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований та утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам. (Абзац восьмий пункту 4 із змі& нами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну № 304 від 30.11.2000.)

Розробка— застосування підприємством результатів дослі& джень та інших знань для планування і проектування нових або значно вдосконалених матеріалів, приладів, продуктів, процесів, систем або послуг до початку їхнього серійного виробництва чи використання.

Незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи— капітальні інвестиції у придбання, створення і модернізацію не& матеріальних активів, використання яких за призначенням на дату балансу не відбулося. (Пункт 4 доповнено абзацом десятим згідно з Наказом Міністерства фінансів № 989 від 25.11.2002.)

Накопичена амортизація нематеріальних активів— сума амортизації об’єкта нематеріальних активів з початку його корис& ного використання. (Пункт 4 доповнено абзацом одинадцятим згідно з Наказом Міністерства фінансів № 989 від 25.11.2002.)

5. Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного об’єкта за такими групами:

• права користування природними ресурсами (право користуван& ня надрами, іншими ресурсами природного середовища, геоло& гічною та іншою інформацією про природне середовище тощо); • права користування майном (право користування земельною ділянкою, право користування будівлею, право на оренду при& міщень тощо);

• права на знаки для товарів і послуг (товарні знаки, торгові марки, фірмові назви тощо);

• права на об’єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорт рослин, породи тва& рин, ноу&хау, захист від недобросовісної конкуренції тощо);

• авторські та суміжні з ними права (право на літературні та музичні твори, програми для ЕОМ, бази даних тощо);

• незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи. (Аб& зац сьомий пункту 5 в редакції Наказу Міністерства фінансів

№ 989 від 25.11.2002);

• інші нематеріальні активи (право на провадження діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).

Визнання і оцінка нематеріальних активів

6. Придбаний або отриманий нематеріальний актив відобра&жається в балансі, якщо існує імовірність одержання майбутніх економічних вигод, пов’язаних з його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена.

7. Нематеріальний актив, отриманий в результаті розробки,слід відображати в балансі за умов, якщо підприємство має:

• намір, технічну можливість та ресурси для доведення немате& ріального активу до стану, у якому він придатний для реалі& зації або використання;

• можливість отримання майбутніх економічних вигод від реа& лізації або використання нематеріального активу;

• інформацію для достовірного визначення витрат, пов’язаних з розробкою нематеріального активу.

8. Якщо нематеріальний актив не відповідає вказаним крите&ріям визнання, то витрати, пов’язані з його придбанням чи ство& ренням, визнаються витратами того звітного періоду, протягом якого вони були здійснені без визнання таких витрат у майбут& ньому нематеріальним активом.

9. Не визнаються активом, а підлягають відображенню у складівитрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені:

• витрати на дослідження; витрати на підготовку і перепідготовку кадрів;

• витрати на рекламу та просування продукції на ринку; витра& ти на створення, реорганізацію та переміщення підприємства або його частини;

• витрати на підвищення ділової репутації підприємства, вар& тість видань і витрати на створення торгових марок (товарних знаків). (Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 989 від 25.11.2002.)

10. Придбані (створені) нематеріальні активи зараховуютьсяна баланс підприємства за первісною вартістю.

11. Первісна вартість придбаного нематеріального активу скла&дається з ціни (вартості) придбання (крім отриманих торговель& них знижок), мита, непрямих податків, що не підлягають від&

шкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з його придбанням та доведенням до стану, в якому він придатний для використання за призначенням.

Витрати на сплату відсотків за кредит не включаються до первісної вартості нематеріальних активів, придбаних (створе& них) повністю або частково за рахунок кредиту банку.

12. Первісна вартість нематеріального активу, придбаного врезультаті обміну на подібний об’єкт, дорівнює залишковій вар& тості переданого нематеріального активу. Якщо залишкова вар& тість переданого об’єкта перевищує його справедливу вартість, то первісною вартістю нематеріального активу, отриманого в об& мін на подібний об’єкт, є його справедлива вартість із включен& ням різниці до фінансових результатів (витрат) звітного періоду.

Первісна вартість нематеріального активу, придбаного в об& мін (або частковий обмін) на неподібний об’єкт, дорівнює спра& ведливій вартості переданого нематеріального активу, збільше& ній (зменшеній) на суму грошових коштів чи їх еквівалентів, що була передана (отримана) під час обміну.

13. Первісною вартістю безоплатно отриманих нематеріаль&них активів є їх справедлива вартість на дату отримання з ура& хуванням витрат, передбачених пунктом 11 цього Положення (стандарту). (Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Наказом

Міністерства фінансів № 989 від 25.11.2002.)

14. Первісною вартістю нематеріальних активів, що внесенідо статутного капіталу підприємства, визнається погоджена за& сновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 11 цього Поло& ження (стандарту). (Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 989 від 25.11.2002.)

15. Нематеріальні активи, отримані внаслідок об’єднання під&приємств, оцінюються за їх справедливою вартістю.

16. Первісна вартість окремого об’єкта нематеріальних акти&вів, сплачених загальною сумою, визначається шляхом розподі& лу сплаченої суми пропорційно до справедливої вартості кожного з придбаних об’єктів.

17. Первісна вартість нематеріального активу, створеного під&приємством, включає прямі витрати на оплату праці, прямі мате& ріальні витрати, інші витрати, безпосередньо пов’язані із ство& ренням цього нематеріального активу та приведенням його до

стану придатності для використання за призначенням (оплата реєстрації юридичного права, амортизація патентів, ліцензій тощо).

18. Первісна вартість нематеріальних активів збільшуєтьсяна суму витрат, пов’язаних із удосконаленням цих нематеріаль& них активів і підвищенням їх можливостей та строку викорис& тання, які сприятимуть збільшенню первісно очікуваних майбут& ніх економічних вигод.

Витрати, що здійснюються для підтримання об’єкта в придат& ному для використання стані та одержання первісно визначено& го розміру майбутніх економічних вигод від його використання, включаються до складу витрат звітного періоду.

Переоцінка нематеріальних активів

19. Підприємство може здійснювати переоцінку за справедли&вою вартістю на дату балансу тих нематеріальних активів, щодо яких існує активний ринок. У разі переоцінки окремого об’єкта нематеріального активу слід переоцінювати всі інші активи гру& пи, до якої належить цей нематеріальний актив (крім тих, щодо яких не існує активного ринку).

20. Якщо підприємством проведена переоцінка об’єктів групинематеріальних активів, то надалі вони підлягають щорічній переоцінці.

21. Переоцінена первісна вартість та накопичена амортизаціяоб’єкта нематеріального активу визначаються як добуток відповідно первісної вартості або накопиченої амортизації та індексу переоцін& ки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об’єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість.

Якщо залишкова вартість об’єкта нематеріальних активів дорівнює нулю, то його переоцінена залишкова вартість визна& чається додаванням справедливої вартості цього об’єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми накопиченої амор& тизації об’єкта. (Пункт 21 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Мінфіну № 304 від 30.11.2000.)

Відомості про зміни первісної вартості та суми накопиченої амортизації нематеріальних активів заносяться до реєстрів їх аналітичного обліку. (Пункт 21 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Мінфіну № 304 від 30.11.2000) (Пункт 21 із зміна& ми, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 989 від 25.11.2002.)