Смекни!
smekni.com

Навчання особового складу на бойових традиціях Збройних Сил Росії (стр. 2 из 4)

У розпалі бою Гаврило Алексич по дошках верхи на коні в'їхав на палубу шведського корабля і там продовжував бити ворогів.

Шведам вдалося скинути Гаврила Алексіча разом з конем в воду.

Алексич вибрався на берег і продовжував хоробро боротися з ворогом.

Новгородець Сбислав Якуповіча вражав ворогів сокирою, дивуючи всіх своєю богатирською силою і сміливістю.

Яків Полочанін безстрашно врізався у ворожий полк і сміливо таврував ворога, проявляючи безприкладну відвагу, мужність і хоробрість.

Як говорить переказ, він завдав удару ватажку шведів герцогу Бергеру, "поклавши друк на його обличчя вістрям свого меча." Військо Олександра Невського відстояло право російського народу на вихід до Балтійського моря і за це нащадки віддають йому данину поваги і подяки.

Гарячим патріотом землі російської був сам князь Олександр Невський. Під його проводом у квітні 1242 російські війська вщент розгромили лицарів у знаменитому Льодовому побоїщі на Чудському озері. Уміло маневруючи піхотою і кіннотою, полководець давнину завдав нищівного удару в тил ворога, а потім вигнав далеко за межі російської землі непрошених гостей. Лицарі були остаточно відкинуті від російського кордону. Відпускаючи після перемоги полонених на свободу, Олександр Невський карав їм передавати всім, "... що хай до нас шанують будь-які гості, ми їм будемо раді, але хто до нас з мечем прийде, той від меча і загине на тому стояла і стояти буде російська земля... "Цей наказ, що виражає волю російського народу, не втратив значення і в наші дні. Ми і зараз з радістю приймаємо всіх іноземних гостей, які до нас шанують з місією доброї волі, з місією миру. Але якщо хтось нападе на нашу Батьківщину, Збройні Сили України відповідять нищівним ударом.

У пам'ять про подвиг російського патріота Олександра Невського, який ще в 13 сторіччі настільки успішно відстоював від іноземних поневолювачів священну землю батьків, в країні засновано орден його імені. Орденом Олександра Невського нагороджуються командири частин і - 9 підрозділів за ініціативу в бою з вибору вдалого моменту для раптового і стрімкого удару по ворогу і нанесення йому крупної поразки з малими втратами для своїх військ.

Високі бойові якості, хоробрість і мужність, самовідданість і витривалість російських воїнів проявилися в 1380 році в знаменитій Куликовській битві. У цій битві було розгромлено татарське військо на чолі з Мамаєм і фактично знищене ярмо татаро-монголів.

Завдяки своєму мужності і патріотизму російський народ відстояв незалежність своєї Батьківщини і в жовтні 1612 року, вигнавши зі своєї землі польських інтервентів. Організаторами цієї перемоги були гарячі патріоти російської землі Кузьма Мінін і Дмитро Пожарський, створили народне ополчення. Весь народ піднявся тоді на боротьбу з ворогом. Розгром інтервентів силами народного ополчення з'явився новим чудовим проявом старої традиції російського народу всіма силами захищати свою землю, свою столицю - Москву. Від подвигу Мініна і Пожарського пішла історична нитку до Вітчизняній війні 1812 року, а від неї - до героїчної оборони радянської столиці в 1941 році.

Російська людина йшов на самопожертви, проявляючи виключне безстрашність, презирство до смерті, якщо цього вимагала Батьківщина, її незалежність. Прикладів героїчного самопожертви безвісних, простих людей, які віддали своє життя в ім'я Батьківщини, було дуже багато. На цьому грунті склалася легенда про Івана Сусаніні, в основі якої лежить дійсний випадок. За переказами один польський загін дістався до самої Костроми, але недалеко від неї збився з дороги. Вороги зайшли в будинок селянина села Домніна Костромського повіту Івана Сусаніна і зажадали провести їх. Іван Сусанін добре знав дорогу, по якій повинні були йти вороги, але - 10 повів їх в інший бік, хоча усвідомлював, що йому загрожує смерть.

Він до кінця виконав свій обов'язок перед російською землею. Вороги піддали його неймовірним муках, а потім вбили, тому що він категорично відмовився повідомити які-небудь відомості й показати правильну дорогу. Разом з ним загинув і ворожий загін, заведений Сусаніним у непрохідну лісову глушину.

Історично склалося так, що нашому народу століттями доводилося вести боротьбу з чужоземними загарбниками за своє національне існування. Професія воїна, захисника завжди була почесною на Русі. Ми маємо право пишатися ратної доблестю російської та інших народів нашої Батьківщини. Пам'ять про наших предків, їх справах і звершеннях в ім'я Батьківщини повинна жити вічно.

Протягом майже трьох століть вітчизняна військова думка поповнилася багатющим матеріалом на тему навчання і виховання військ. Багато полководці і воєначальники, офіцери і генерали російської армії чудово розуміли значення морального елемента в навчанні і вихованні військ і тим самим об'єктивно ставали носіями національно-патріотичних ідей.

Одним з кращих досягнень минулого є вироблений століттями кодекс моральності в російській армії. Мова йде передусім про такі неминущі цінності, як честь і військовий обов'язок, про систему виховання цих прекрасних якостей у російських солдатів і офіцерів. Але а військова честь - це сама головна чеснота солдата.

Велич і могутність, яких досягла Росія до кінця 18 століття, не були щедрим даром провидіння. Вони з'явилися результатом колосальної напруги всіх матеріальних і духовних сил народу і країни.

Кінець 17-початок 18 століття, коли реформами Петра 1 були створені регулярні армія і флот Росії, можна по праву вважати початком формування єдиної системи навчання і виховання офіцерів і солдатів. Саме тоді закладалися погляди і принципи, на основі яких надалі розвивалася вітчизняна школа військової педагогіки. Вище всього Петро 1 ставив моральне виховання армії.

Засобами для виховання високих моральних начал у російської армії, на його думку, з'явилися дисципліна, вимога від офіцерів твердого характеру, свідомого ставлення до свого обов'язку, а також особистий приклад служіння Батьківщині.

Великий вплив на напрямок виховання надав російський полководець П.О. Рум 'янцев. Честь офіцерська і солдатська розумілася Румянцевим як вищий прояв всіх чеснот військової людини. Він вважав, що офіцери тільки тоді гідні звання захисника Вітчизни, коли вони "посаду і ревнощі до служби і власну свою честь у єдиний вид і спосіб свого благополуччя укладуть." Багатий досвід семирічної війни та перетворення в російській армії, успішно проведені Румянцевим, надали основоположне вплив на великого російського полководця А. В. Суворова, якому вдалося не тільки творчо узагальнити все краще, що було досягнуто вітчизняної військової наукою і практикою, але і зробити істотний внесок у розвиток системи виховання і навчання військ.

Тому більшу актуальність зберігає досі військове спадщина великого російського полководця Олександра Васильовича Суворова.

Його знаменита "Наука перемагати" проголошує наступне:

1. Солдату належить бути здоровим, хоробрим, твердим і правдивим.

2. Кожен воїн повинен розуміти свій маневр.

3. Важко в навчанні - легко в поході; легко в навчанні - важко - в поході.

4. Стріляй рідко, та влучно, багнетом коли міцно.

5. Де пройде олень, там пройде і солдатів.

6. Громадян республік не кривди. Солдат не розбійник.

7. Три військові мистецтва: перше - окомір, друге - швидкість, третє натиск.

8. Навчання світло, невчення - тьма. Справа майстра боїться.

9. Слухняність, навчання, дисципліна, чистота, здоров'я, охайність, бадьорість, хоробрість - перемога!

10. Непридатний той солдат, хто відповідає: "Не можу знати."

Суворовські традиції використовувалися не раз воїнами російської армії, а його мужність і військове мистецтво надихали їх на ратні подвиги в ім'я перемоги над ворогами.

Суворовські заповіти знайшли продовжувачів в особі Кутузова, Багратіона, Прозоровського та інших воєначальників. Під керівництвом геніального російського полководця Михайла Іларіоновича Кутузова в 1812 році була розгромлена першокласна наполеонівська армія.

Армія Кутузова при підтримці всього народу врятувала Росію від поневолення.

Славною сторінкою в історії російського військово-морського флоту увійшло Наваринська битва 1827 року, коли двічі зазнали нищівної поразки турецькому флоту. У цій битві особливо відзначився екіпаж корабля "Азов" під командуванням Лазарєва.

"Азов" отримав 153 пробоїни, але з бою не вийшов. Весь екіпаж корабля вів себе героїчно. Він потопив два турецькі фрегати і корвет, підбив 80-гарматний турецький корабель, який вибрався на берег і вибухнув. За ці перемоги і подвиги екіпаж корабля "Азов" першим удостоївся Георгієвського прапора. Цікаво підкреслити, що у складі екіпажу цього корабля служили лейтенант Нахімов, мічман Корнілов, гардемарин Істомін, що згодом стали адміралами і героями російського флоту.

Наш народ і його Збройні Сили пишаються героїчним минулим своїх попередників, своїх далеких предків, дідів і батьків.

Вони пишаються тим, що в російській армії і флоті зародилися славні традиції стояти на смерть у боях за свою Батьківщину, дорожити честю свого полку, виручати один одного від ворога, оберігати від небезпеки командирів.

В основу бойових традицій молодої Червоної Армії лягли подвиги російського народу по захисту священних рубежів своєї Батьківщини до Великої Жовтневої соціалістичної революції. Проте в роки громадянської війни почали зароджуватися нові традиції та їх спрямованість, а це пов'язано зі зміною ладу, стала іншою. Багатьом поколінням відомі подвиги воїнів Червоної Армії в роки громадянської війни, відомі видатні командири, на чиїх іменах виховалося не одне покоління: це Чапаєв, Котовський, Блюхер, Фрунзе... Але подальший розвиток бойові традиції, що зародилися в роки громадянської війни, отримали в роки Великої Вітчизняної війни.