Смекни!
smekni.com

Облік непрямих податків підприємства (стр. 8 из 10)

Дт 70,71 Кт 641 - на суму ПДВ, в частині вище зазначеної продажної вартості.

При продажі товарів, робіт, послуг пов'язаним особам, об'єктом оподаткування є, не продажна ціна, а, так звана, звичайна ціна; якщо продаж здійснюється нижче цієї ціни, то різниця між цінами є об'єктом оподаткування.

При проведенні розрахунків з митними органами з ПДВ, за допомогою податкового векселя, складається наступна кореспонденція:

Дт 20,28 Кт 63 - на митну вартість та мито імпортованих запасів, товарів;

Дт 643 Кт 621 - на суму податкового векселя, виданим митним органом;

Дт 621 Кт 641 - на суму податкових зобов'язань з ПДВ, які виникають на тридцятий день, з дня видачі податкового векселя;

Дт 641 Кт 643 - на суму податкового кредиту, право на який виникає в наступному звітному періоді, після виникнення податкового зобов'язання.

При отриманні податкового кредиту на ПДВ складається наступна кореспонденція рахунків:

а) у випадку першої події - надходження виробничих запасів, товарів,
робіт, капітальних інвестицій виробничого призначення:

Дт 20,28,15 Кт 63,68 - на вартість придбаних виробничих запасів, товарів, робіт, капітальних інвестицій виробничого призначення від постачальників, за мінусом ПДВ;

Дт 641 Кт 63 - на суму ПДВ, у випадку наявності податкової накладної;

Дт 641 Кт 644 - віднесення суми ПДВ на податковий кредит при представленні податкової накладної, яка була відсутня на момент оприбуткування матеріальних цінностей, зазначених в першому проведенні.

б) у випадку першої події - попередньої оплати:

Дт 371 Кт 31 - на всю суму попередньої оплати, яка перерахована постачальнику;

Дт 641 Кт 644 - на вартість податкового кредиту, в сумі попередньої оплати;

Дт 20,28,15 Кт 63,68 - на вартість придбаних виробничих запасів, товарів, робіт, капітальних інвестицій виробничого призначення від постачальників, за мінусом ПДВ;

Дт 644 Кт 63,68 - на суму ПДВ, в частині вартості придбаних виробничих запасів, товарів, робіт, капітальних інвестицій виробничого призначення від постачальників;

Дт 63,68 Кт 371 - зарахування попередньої оплати в погашення заборгованості постачальникам і кредиторам за отримані матеріальні цінності і послуги виробничого призначення.

У випадку списання виробничих запасів на потреби невиробничої сфери, підприємство зобов'язане зменшити податковий кредит з ПДВ, в частині вартості цих запасів. Аналогічна процедура виконується при здійсненні операцій, які не є об'єктом оподаткування з ПДВ, або продажу, який звільнений від оподаткування з ПДВ.

При перерахунку ПДВ до бюджету складається запис Дт 641 Кт 31, а при одержанні експортного відшкодування з ПДВ, або звичайного бюджетного відшкодування з ПДВ, складається зворотна проводка - Дт 31 Кт 641.

У випадку ліквідації основних засобів чи інших необоротних матеріальних активів за власним рішенням підприємства, у такої організації виникають податкові зобов'язання з ПДВ, виходячи із справедливої вартості названих активів, але не нижче залишкової.

У випадку отримання матеріальних цінностей і послуг невиробничого призначення, права на податковий кредит підприємство не має, навіть за наявності податкової накладної, отриманої від постачальників. Сума ПДВ, яка відображається в рахунку постачальника за цінності та послуги, збільшує їх вартість. Дт 20,15,94 Кт 63,68 - на вартість цінностей і послуг, разом з ПДВ.

Кореспонденцію рахунків представимо у вигляді таблиці:

Розрахунки за податком на додану вартість
у разі реалізації ТМЦ, робіт, послуг
у разі наступної оплати
Відображено суму податкових зобов’язань з ПДВ у складі вартості:
1 Відвантаженої готової продукції 701”Дохід від реалізації готової продукції” 641 „Розрахунки за податками”
Відвантажених товарів 702 „Дохід від реалізації товарів”
Виконаних робіт, наданих послуг 703 „Дохід від реалізації робіт, послуг”
Відвантажених виробничих запасів, МШП 712 „Дохід від реалізації інших оборотних активів”
Наданих послуг з операційної оренди активів 713 „Дохід від операційної оренди активів”
Відвантаження необоротних активів 742 „Дохід від реалізації необоротних активів”
у разі попередньої оплати
2 Відображено суму податкових зобов’язань з ПДВ у складі одержаної передоплати 643 „Податкові зобов’язання” 641 „Розрахунки за податками”
Списано раніше відображену суму податкових зобов’язань з ПДВ при:
3 Відвантаженої готової продукції 701”Дохід від реалізації готової продукції” 643 „Податкові зобов’язання”
Відвантажених товарів 702 „Дохід від реалізації товарів”
Виконаних робіт, наданих послуг 703 „Дохід від реалізації робіт, послуг”
Відвантажених виробничих запасів, МШП 712 „Дохід від реалізації інших оборотних активів”
Наданих послуг з операційної оренди активів 713 „Дохід від операційної оренди активів”
Відвантаження необоротних активів 742 „Дохід від реалізації необоротних активів”
Нарахування податкових зобов’язань з ПДВ в інших випадках
4 при безоплатній передачі товарів, робіт, послуг або при безоплатній передачі основних фондів неплатнику ПДВ 84 „Інші операційні витрати” 641 „Розрахунки за податками”
949 „Інші витрати операційної діяльності” 84 „Інші операційні витрати”
5 Відображено нарахування податкових зобов’язань з ПДВ при ліквідації основних фондів за самостійним рішенням платника податків 84 „Інші операційні витрати” 641 „Розрахунки за податками”
949 „Інші витрати операційної діяльності” 84 „Інші операційні витрати”
6 Списано суму нарахованих податкових зобов’язань з ПДВ до складу витрат звітного періоду 791 „Витрати операційної діяльності” 949 „Інші витрати операційної діяльності”
Коригування податкових зобов’язань з ПДВ
7 При поверненні товарів покупцем 704 „Відрахування з доходу” 641 „Розрахунки за податками”
8 При поверненні сум попередньої оплати покупцю 643 „Податкові зобов’язання” 641 „Розрахунки за податками”
у разі придбання ТМЦ, робіт, послуг
у разі наступної оплати
1 Відображено суму податкового кредиту у складі вартості одержаних ТМЦ, робіт, послуг 641 „Розрахунки за податками” 631 „Розрахунки з постачальниками та підрядниками”
685 „Розрахунки з іншими кредиторами”
У разі передоплати
2 Відображено суму податкового кредиту в складі суми попередньої оплати за ТМЦ, роботи, послуги (за наявності податкової накладної” 641 „Розрахунки за податками” 644 „Податковий кредит”
3 Списано раніше відображену суму податкового кредиту при одержанні ТМЦ, робіт, послуг 644 „Податковий кредит” 631 „Розрахунки з постачальниками та підрядниками”
685 „Розрахунки з іншими кредиторами”
Коригування податкового кредиту щодо ПДВ
4 При виявленні недостач ТМЦ 641 „Розрахунки за податками” 644 „Податковий кредит”
84 „Інші операційні витрати” 644 „Податковий кредит”
949 „Інші витрати операційної діяльності” 84 „Інші операційні витрати”
5 Списано суму ПДВ, що підлягає виключенню зі складу податкового кредиту на фінансові результати діяльності 791 „Результати операційної діяльності” 949 „Інші витрати операційної діяльності”
6 Сплачено податкове зобов’язання з ПДВ до бюджету за результатами звітного періоду 641 „Розрахунки за податками” 311 „поточні рахунки в національній валюті”

5. АВТОМАТИЗАЦІЯ ОБЛІКУ НЕПРЯМИХ ПОДАТКІВ

Досліджуване підприємство ТОВ „МАКСМАРА” (MAXMARA) для обліку своєї фінансово-господарської діяльності та ведення бухгалтерського обліку використовує програму „ 1С :Підприємство 7.7".

Ця програма дозволяє автоматизувати облік ПДВ. Нижче, в якості прикладу, ми розглянемо, як вести облік податкового кредиту.

При здійсненні операцій з придбання товарів, робіт, послуг у платників ПДВ виникає право на податковий кредит. Для бухгалтерського обліку податкового кредиту в конфігурації використовуються субрахунки. Аналітичний облік на рахунку 6415 розрахунків з ПДВ ведеться в розрізі субконто "Податки і відрахування", на субрахунку "Неотримані податкові накладні" рахунка 644 "Податковий кредит" - у розрізі контрагентів і замовлень.

Порядок формування сум податкового кредиту визначено пп. 7.4.1 і 7.4.3 ст. 7 Закону про ПДВ. Дата виникнення права на податковий кредит визначається відповідно до п. 7.5 ст. 7 цього Закону. Облік податкового кредиту ведеться на підставі відомостей, зафіксованих у податкових накладних і додатках до них, інших документів, на підставі яких складається реєстр отриманих та виданих податкових накладних. Інформація реєстру отриманих та виданих податкових накладних узагальнюється і формуються показники розділу II "Податковий кредит" декларації з ПДВ. Операції з придбання відображаються в декларації за той період, до якого належить виникнення права на податковий кредит.

Податкові накладні (інші документи податкового обліку - чеки, ВМД), що надходять на підприємство, реєструються в конфігурації за допомогою документа "Запис книги придбання". Якщо в конфігурації вже введено документи, що відображають надходження активів ("Приходна накладна", "Додаткові витрати на придбання"), документ "Запис книги придбання" рекомендується вводити на їх підставі. Крім них документом-підставою можуть бути відповідні "Договір" і "Рахунок вхідний".