Смекни!
smekni.com

Оцінка власного капіталу підприємства (стр. 2 из 4)

Учасники товариства з повною відповідальністю несуть солідарну відповідальність по зобов’язаннях товариства усім своїм майном.

У командитному товаристві частина учасників несе повну відповідальність, а інша частина у межах вкладів у майно товариства.

Згідно з Законом України «Про господарські товариства» акціонерне товариство має статутний капітал, який складається із визначеної кількості акцій однакової мінімальної вартості. Розмір статутного капіталу АТ не повинен бути менше суми, еквівалентної на момент створення 1250 мінімальних заробітних плат. Ця сума капіталу повинна відображатися в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності і дорівнювати загальній номінальній вартості випущених акцій, зазначених в установчих документах.

Випуск акцій підлягає обов’язковій реєстрації в Державній комісії з цінних паперів і фондового ринку.

Безпосередньо засновники повинні тримати не менше 25% статутного капіталу і строком не менше 2 років. Зміна статутного капіталу акціонерного товариства регулюється Положенням про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного товариства, затвердженого рішенням Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.04.1998 р. №44.

Так, збільшення статутного капіталу акціонерного товариства не більше ніж на третину може бути здійснено за рішенням правління за умови, що таку зміну передбачено статутом. Але, акціонерне товариство має право збільшувати статутний капітал при умові, що усі раніше випущені акції повністю сплачені за їх номінальною вартістю.

Пайовий капітал – це сума пайових внесків членів спілок та інших підприємств, яка передбачена установчими документами.

Ця стаття в Балансі і в Звіті про власний капітал заповнюється підприємствами споживчої кооперації, колективними підприємствами, кредитними спілками, житлово-комунальними кооперативами та іншими підприємствами, в яких частина власного капіталу формується за рахунок пайових внесків.

Пайовий капітал може утворюватися за рахунок обов’язкових і додаткових пайових внесків як окремих осіб, так і колективних членів.

Розмір обов’язкових пайових внесків визначається загальними зборами пайовиків, враховуючи потребу у власних оборотних коштах. Ці внески повертаються пайовикам при вибутті із членів даного товариства (підприємства) або при його ліквідації. Але розмір паю, який буде повернуто розраховується з урахуванням фінансового стану і зобов’язання товариства (підприємства).

Додаткові пайові внески вносяться за рішенням товариства (підприємства), але мають добровільний характер. Вони залучаються з метою поповнення власних оборотних коштів товариств, власних і спільних підприємств, інших господарюючих суб’єктів; участі в програмі персоніфікації власності в споживчій кооперації України.

Щорічно члени спілок ( пайовики) мають право на частку отриманого прибутку, у вигляді дивідендів на обов’язкові і додаткові пайові внески, які за згодою власників можуть бути зараховані на збільшення паю.

Додатковий вкладений капітал – це сума, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їх номінальну вартість (емісійний дохід) та інший вкладений засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо, без рішень про зміну статутного капіталу.

Сума емісійного доходу не підлягає будь-якому використанню або розподілу, крім випадків реалізації акцій за ціною нижче номінальної вартості акцій.

Інший додатковий капітал – включає суму дооцінки необоротних активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших юридичних або фізичних осіб, інші види додаткового капіталу, які не можуть бути включені до додаткового капіталу.

Резервний капітал – це сума резервів, створених відповідно до чинного законодавства або установчих документів. Резервний капітал створюється за рахунок нерозподіленого прибутку. Резервний капітал це той, що не зареєстрований у складі статутного капіталу.

Законом України «Про господарські товариства» передбачено створювати резервний (страховий) фонд у розмірі, встановленому установчими документами, але не менше 25% статутного фонду. Розмір щорічних відрахувань до резервного (страхового) фонду передбачається установчими документами, але не може бути менше 5% від суми чистого прибутку.

Нерозподілений прибуток – це прибуток, який залишається у розпорядженні підприємства після виплати доходів власникам, формування резервного капіталу.

Непокритий збиток – це сума збитку, одержана в результаті діяльності підприємства.

Непокриті збитки минулого року списуються за рішенням уповноваженого органу за рахунок відповідних джерел, а саме: нерозподіленого прибутку, резервного, пайового чи додаткового капіталу, а в окремих випадках статутного капіталу.

Неоплачений капітал – це сума заборгованості власників (учасників) за внесками до статутного капіталу, тобто різниця між об’явленим та оплаченим статутним капіталом.

До неоплаченого капіталу включається також номінальна вартість розміщених, але неоплачених акцій.

Розмір неоплаченого капіталу зменшується при погашенні заборгованості за внесками до статутного капіталу і сплаті номінальної вартості розміщених акцій.

Вилучений капітал – для акціонерних товариств це фактична собівартість викуплених у акціонерів акцій власної емісії, а для інших господарських товариств – собівартість викуплених часток.

Ця стаття використовується господарськими товариствами (АТ, ТзоВ або повного товариства).

Можливі зміни складових власного капіталу наведено в таблиці 1.

Таблиця 1 - Причини збільшення та зменшення власного капіталу

Збільшення Зменшення
Статутний капітал (графа 3 ф.№4 "Звіт про власний капітал"
+ формування розміру статутного капіталу при створенні підприємства; - зменшення номінальної вартості акцій;
+ спрямування частини прибутку до статутного капіталу; - анулювання ( на суму номінальної вартості) акцій, викуплених у акціонерів;
+ реєстрація випуску нових акцій (для акціонерних товариств); - повернення частки статутного капіталу при виході учасників на суму, зафіксовану в установчому договорі;
+ збільшення номінальної ввартості акцій; - списання непокритих збитків
+ збільшення кількості акцій номінальної вартості;
+ реінвестування дивідендів у акції, частки;
+ вступні внески пайовиків
Пайовий капітал ( графа 4 ф. №4 "Звіт про власний капітал")
+ надходження пайових внесків - повернення внесків (паїв) при виході учасника;
- використання пайових внесків на покриття збитків за рішенням загальних зборів пайовиків;
Додатково вкладений капітал (графа 5 ф.№4)
+ емісійний дохід ( розміщення акцій за ціною, що перевищує їх номінальну вартість); - анулювання акцій власної емісії, ціна викупу яких перевищувала номінальну вартість;
+ реалізація випущених акцій за ціною, що перевищує їх номінальну вартість; - реалізація викуплених акцій за ціною, що менше ціни викупу
+ анулювання акцій власної емісії, ціна викупу яких менше номінальної вартості;
+ додаткові внески учасників без збільшення статутного капіталу
Інший додатковий капітал ( графа 6 ф.№4; р. 330 ф. №1 "Баланс")
+ дооцінка необоротних активів ( основних засобів, незавершеного будівництва, нематеріальних активів) - уцінка необоротних активів ( основних засобів, незавершеного будівництва, нематеріальних активів)
+ дооцінка фінансових інструментів; - уцінка фінансових інструментів;
+ безоплатно одержані необоротні активи - нарахування амортизації за безоплатно одержаними необоротними активами
- поточний податок на прибуток від вартості безоплатно отриманих необоротних активах
Резервний капітал ( графа 7 ф.№4; р. 340 ф.№1 "Баланс"
+ спрямування частини прибутку на його формування та поповнення - виплати за рахунок резервнлого капіталу ( дивідендів за привілейованими акціями; відсотків за облігаціями);
- покриття збитків
Нерозподілений прибуток ( графа 8 ф.№4)
+ чистий прибуток, одержаний за звітний період - чистий збиток за звітний період;
- виплата дивідендів за простими акціями, паями;
- відрахування до резервного капіталу
- покриття збитків
Неоплачений капітал ( графа 9 ф. №4; р. 360 ф. №1 "Баланс")
+ заборгованість учасників за внесками до статутного капіталу - погашення заборгованість шляхом внесків до статутного капіталу;
- заборгованість за неоплаченими акціями ( частками), які раніше з метою перепродажу були викуплені в інших учасників
Вилучений капітал ( графа 10 ф. №4; р. 370 ф. №1 "Баланс"
+ фактична собівартість акцій власної емісії (часток), викуплених в акціонерів (учасників); - реалізація ( перепродаж) викуплених акцій власної емісії (часток) на суму фактичної собівартості;
+ вилучення частини капіталу у випадку у випадку учасника - анулювання викуплених акцій на суму фактичної собівартості;
- виплата дивідендів викупленими власними акціями

Коригування залишків на початок звітного року здійснюється за рахунок «Нерозподіленого прибутку» і відбувається при:

- зміні облікової політики;

- виправленні помилок;

- інших змінах.

3. Аналіз ефективності використання власного капіталу