Смекни!
smekni.com

Моральні принципи і моральні мотиви (стр. 2 из 2)

Як указує А.В. Разін, в поведінці другого типа "позитивна мотивація... вноситься до етично схвалюваної дії не з боку якихось особливих етичних, а з боку всіх вищих соціальних потреб особи". Іншими словами, етичний мотив сам по собі розглядувати не можна, оскільки безпосередні мотиви вчинку (і в їх числі етичний) тісно переплетені між собою. Але яким чином відбувається об'єднання мотивів, діалектична методологія відповісти не в змозі, - вважає А.В. Разін. Він пропонує альтернативний принцип – принцип додаткової, який "передбачає... взаємодію якоїсь локальної системної освіти з двома або великим числом систем, що принципово не зводяться один до одного, тобто дає приклад того, що можна назвати несистемною взаємодією".

Згідно цьому принципу, в моральній діяльності одні мотиви не просто діють разом з іншими, а взаємозбагачують, підсилюють один одного. Так, наприклад, в чемпіонаті світу по якому-небудь виду спорту воля до перемоги спортсмена посилюється від свідомості того, що він відстоює честь своєї країни.

У зв'язку з різним розумінням функціонування моралі в практичному житті в етиці обов’язку і етиці чеснот використовуються різні принципи оцінки вчинків. Так, перший тип етики передбачає однакові вимоги до всіх людей, не дивлячись на їх характер, "послужний список" (колишні заслуги і провині) і так далі Етика чеснот в цьому сенсі ближче до життя. Вона оцінює вчинки, виходячи з конкретних рис вдачі людей і їх досягнень в суспільному житті, історичних умов.

6. "Уявне благодіяння", або способи раціонального пояснення моральної поведінки

Р.Г. Апресян виділяє 5 видів "уявного милосердя" . По-перше, це милосердя сподіваючись на схвалення і подяку інших. Визнання з боку громадської думки є єдиним мотивом такого благодіяння.

По-друге, одна з форм "уявного" благодіяння пов'язана з розумно-егоїстичною позицією в моральності. Фактично здійснення блага іншому в цьому випадку є засобом досягнення власного блага, оскільки виправдувальними мотивами тут виступають думки типа: страждання інших людей викликає страждання в моїй душі; я співчуваю страждаючим не лише з симпатії до них, але і з антипатії до страждання, з бажання не страждати, з бажання бути щасливим.

По-третє, це егоїстичне (корисливе) благодіяння, головна мета якого – задоволення потреб самого "благодійника". Єдиною користю такого милосердя може бути моральне задоволення від почуття виконаного обов'язку.

По-четверте, це "ідеалістичне" благодіяння. Воно може здійснюватися з метою виконати борг (ради боргу), ідеал (ради ідеалу). Спонукою до нього може бути благородний порив. "Але там, де порив, - пише Р.Г. Апресян, - там – випадковість, можливість сильнішого пориву. Той, кому виявляється допомога, при цьому вже як би і не приймається благодійником в розрахунок".

По-п'яте – патерналістське благодіяння, що здійснюється з метою завоювати серце і волю того, кому воно виявляється.

По Апресяну, це все помилкові чесноти. Але, думається, інших, "дійсних" чеснот і не може бути, оскільки будь-який моральний вчинок можна зрештою підвести під другу або третю категорію. Логіка проста: поведінка прямує мотивами, а мотив – це предмет потреби, потребі, яку необхідно задовольнити. У словнику С.І. Ожегова задоволення визначене як відчуття радості, а задоволення – як задоволення від виконання бажань. Ймовірно, що задоволення від задоволення власних потреб не випробовують якісь групи психічнохворих, людей із значними психічними відхиленнями. Будь-яка ж психічно здорова людина принаймні підсвідомо отримує задоволення від задоволення власних потреб. "У основі мотиву лежить потреба, орієнтована на отримання людиною задоволення (синоніми – задоволення, щастя), яке слід розуміти як корисний результат...". Якщо так, то яку потребу задовольняє моральний мотив? Дійсно, чого не вистачає людині, чого вона потребує, коли подає жебракові гроша, коли закриває собою тіло друга на війні, коли виручає людину, яка до цього зробила йому багато зла, і т.д.? Як – очевидно, вірно – відзначає А.В. Разін, "зображення моральної поведінки за типом задоволення потреб, навіть вищих, з'явилося б неймовірним спрощенням теорії". Непрямим доказом цього є той факт, що в моральній поведінці не відбувається таких перепадів настрою, які характерні для процесу задоволення звичайних потреб.

Висновок

У даній роботі перед автором стояло завдання освітити основні погляди, представлені в сучасній етичній і психологічній літературі, на проблеми, пов'язані з моральними мотивами поведінки. Була також зроблена спроба аналізу тих причин, по яких різні автори не можуть прийти до згоди в дискусіях по мотивах, особливо моральних.

С.Ф. Анісимов пише, що "на відміну від психолога етика не має можливості ставити експерименти для отримання відповідей на свої питання". Думається, це некоректне формулювання проблеми. Не на всі питання моральної поведінки можна отримати відповіді за допомогою експерименту, але не варто протиставляти психологію і етику. Здається цілком доречним і навіть необхідним використовувати результати психологічних дослідів в етиці. Ці досліди такі ж етичні, як психологічні. Так, для етики будуть дуже цікаві наступні результати експериментів в психології.

Потреба допомагати іншим є навіть у трилітніх дітей. Частіше надають допомогу тих, хто сам її раніше отримував, і тих, хто володіє емпатією, тобто здібністю до співпереживання.

Що стосується прикладного значення висвітлених в роботі проблем, то, очевидно, знання в області моральної мотивації можуть значно допомогти педагогам знайти способи формування у дітей (або навіть у деяких дорослих) установок на моральну поведінку. Тому тема, винесена в заголовок роботи, здається актуальною і вимагає ретельної розробки.

Список використаної літератури

1. Анисимов С.Ф. Мораль и поведение. М., 1979.

2. Бобнева М.И. Социальные нормы и регуляция поведения. М., 1978.

3. Гиппенрейтер Ю.Б. Введение в общую психологию. М., 2000.

4. Гусейнов А.А., Апресян Р.Г. Этика: Учебник. М., 2000.

5. Иванов Н.Г. Аномальный субъект преступления. М., 1998.

6. Немов Р.С. Психология. Учебник: в 3 кн. Кн.1. М., 1997.

7. Психология. Учебник. / Под редакцией А. А. Крылова. М., 2001.

8. Разин А.В. Основания комплементарной этики// Философия и общество, 2000, № 4.

9. Разин А.В. От моральных абсолютов к конкретной действительности. М., 199.

10. Шрейдер Ю.А. Этика. М., 1998.

11. Этика. Учебник. / Под общей редакцией А. А. Гусейнова и Е. Л. Дубко. М., 2000.Публикация с Filosofia.Ru - электронной библиотеки философии и религии