Смекни!
smekni.com

Малокаліберна гвинтівка і автомат Калашникова (стр. 2 из 4)

При стрільбі лежачи можна користуватися упором — мішечками з піском чи тирсою. При стрільбі з упора кисть лівої руки кладеться на упор, а на неї кладеться цівка гвинтівки. Корпус зміщується вперед або назад доти, поки не займе зручне для себе правильне положення.

У стрілецькій практиці відомий ще один прийом стрільби з упора. Він відрізняється від попереднього тим, що гвинтівка кладеться на упор, а ліва рука підтримує приклад знизу.

Прицілювання — це надання каналу ствола напряму, необхідного для того, щоб уразити ціль. Виконується прицілювання за допомогою прицілу та мушки.

При стрільбі з відкритим прицілом для прицілювання необхідно зажмурити ліве око, а правим дивитися крізь проріз прицілу на мушку і встановлювати її таким чином, щоб її верхівку було видно в центрі прорізу прицілу на одному рівні з краями. Таке положення мушки називається рівною мушкою. Головну увагу приділяють правильному положенню мушки в прорізу прицілу і лише періодично, для уточнення прицілювання, переключають зір на точку прицілювання.

Прицілювання при стрільбі з діоптричним прицілом значно простіше, бо, встановивши мушку в центрі діоптра, можна в момент пострілу стежити за зміщенням лише двох точок — верхівки мушки і точки прицілювання.

При стрільбі у ціль із чорним колом («яблучком») рекомендується прицілювання здійснювати з невеликим просвітом, щоб під час прицілювання можна було чітко бачити обріз «яблучка» (мішені) і верхівку мушки. Величина просвіту залежить від особливостей зору стрільця і має бути однаковою при кожному пострілі. Отже, за рівної мушки кулі потрапляють у ціль. Якщо мушка дрібна, то кулі підуть нижче; якщо мушка велика, то кулі підуть вище; якщо мушка спрямована вправо, то кулі підуть вправо;

якщо мушка спрямована вліво, то кулі підуть вліво. Коли гвинтівка завалюється в той чи інший бік, то відповідно у той бік і вниз буде відхилення.

На влучність стрільби суттєво впливає дихання стрільця. Якщо не затримати дихання під час спускання курка, зброя матиме значне коливання по вер-тикалі і горизонталі, бо приклад при видиху опускається, а ствол піднімається, а при вдиху — навпаки. Щоб цього не відбувалося, необхідно в момент прицілювання і спуску курка затримати дихання. Перед спуском курка треба зробити вдих, а потім неповний видих і затримати дихання на 7—10 секунд. Цього часу цілком достатньо, щоб правильно прицілитися і зробити плавний спуск курка.

Спуск курка. Основою влучного пострілу є поєднання сталого положення зброї, правильного прицілювання і спуску курка. Можна добре і правильно прицілитися і затримати вчасно дихання, але якщо різко натиснути на спусковий гачок, то куля полетить з великими відхиленнями, бо різкий рух пальця зіб’є наводку. Тому потрібно після затримки дихання
плавно і рівномірно натискати на спусковий гачок, одночасно стежачи за правильним положенням мушки в прорізу і точкою прицілювання. Вказівний палець слід накладати на гачок першим суглобом, а сила тиску пальця повинна бути рівномірно спря-мована вздовж осі каналу ствола. При неправильномуположенні пальця на гачку сила тиску спрямовується під кутом, що призводить до зміщення гвинтівки, і приціл збивається.


Автомат Калашникова

Автомат Калашникова є основним видом автома-тичної стрілецької зброї. Створив його російський конструктор М. Т. Калашников. Автомат набув ши-рокого визнання. Він простий за конструкцією і має високі бойові та експлуатаційні якості. На основі цього автомата створені й прийняті на озброєння армії ручний кулемет Калашникова (РКК) та інші зразки стрілецької зброї з ефективними бойовими властивостями.

ПРИЗНАЧЕННЯ, БОЙОВІ ВЛАСТИВОСТІ ТА ЗАГАЛЬНА БУДОВА АВТОМАТА

Автомат Калашникова калібру 5,45 мм або 7,62 мм є індивідуальною зброєю і призначений для знищення живої сили й ураження вогневих засобів противника. Для ураження противника у рукопашному бою до автомата прикріплюється штик-ніж. З автомата ведеть-ся автоматичний або одиничний вогонь. Автоматичний вогонь є основним: він ведеться короткими (до 5 по-стрілів) і довгими (до 10 пострілів) чергами або без-перервно.

Бойові властивості автомата характеризуються да-ними, наведеними в таблиці 2.

Таблиця 2

АВТОМАТ КАЛАШНИКОВА

Характеристики АКМ AK-74
Калібр ствола, мм
Прицільна дальність стрільби, м
Найдієвіший вогонь, м
Дальність прямого пострілу, м:
по нерухомій цілі
по рухомій цілі
Темп стрільби, пострілів/хв
Бойова швидкострільність, пострі-
лів/хв :
одиничними
чергами
Вага із зарядженим магазином, кг
Вага штика-вожа, г
Місткість магазина, патронів
Гранична дальність польоту кулі, м
Убивча дальність кулі, м
Початкова швидкість кулі, м/с
Вага натрова, г
7,621000400350525до 600

40
100
3,6
450
30
3000
1800
715
16,2

5,451000500440625до 600

40
100
3,6
490
30
3150
1350
900
10,2

Автомат складається з таких десяти основних частин ствол із ствольною коробкою, прицільним пристроєм і пістолетною рукояткою; кришка ствольноїкоробки; затворна рама з газовим поршнем; затвор; поворотний механізм; газова трубка зі ствольною накладкою; ударно-спусковий механізм; цівка; магазин; компенсатор (в АКМ) або дуловий гальмо-компенсатор (вAK-74). У комплект автомата входять: штик-ніж, приладдя, ремінь, шомпол і сумка для магазинів.

Автоматична дія автомата базується на використанні порохових газів, що відводяться від каналу стволадо газового поршня затворної рами.

ПРИЗНАЧЕННЯ, БУДОВА ЧАСТИНІ МЕХАНІЗМІВ АВТОМАТА

Ствол служить для спрямування польотукулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами,які йдуть зліва вгору направо. Нарізи необхідні длянадання кулі обертового руху. Проміжки між нарізаминазиваються полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ствола; в автоматів він дорівнює 5,45 мм і 7,62 мм. У казенній частині канал гладенький і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу містить патрон іназивається патронником.

Ствольна коробка з’єднує частини і механізми автомата, забезпечує закривання каналу стволазатвором і запирання затвора. У ствольній коробцірозташований ударно-спусковий механізм. Зверху коробка закривається кришкою.

Прицільний пристрій необхідний для наведення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані. Мушка загвинчена в полозок, який кріпитьсяв основі мушки.

Кришка ствольної коробки потрібна длязапобігання забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона маєступінчастий виріз для проходження відстріляних гільзназовні і для руху рукоятки затворної рами, а позаду —отвір для виступу напрямного стержня поворотногомеханізму. Кришка утримується на ствольній коробціза допомогою напівкруглого вирізу на колодці прицілу,поперечного паза ствольної коробки і виступу напрямного стержня поворотного механізму.

Приклад і пістолетна рукоятка забезпечують зручність дії автомата при стрільбі. Приклад має антабку для ременя, гніздо для пенала з приладдям і затильникз кришкою над гніздом. У гнізді приклада закріпленопружину для виштовхування пенала.

Затворна рама з газовим поршнем служитьдля приведення в дію затвора та ударно-спусковогомеханізму.

Затвор служить для досилання патронау патронник, закривання каналу ствола, розбиваннякапсуля і викидання з патронника гільзи патрона.

Поворотний механізм необхідний для повернення затворної рами із затвором в попереднє положення.

Газова трубка із ствольною накладкоюпризначена для спрямування газового поршня і длязахисту рук від опіків при стрільбі.

Ударно-спусковий механізм призначенийдля спуску курка з бойового зводу або із зводу авто-
спуску, нанесення удару по ударнику, забезпеченняведення автоматичного чи одиничного вогню, припинення стрільби, для запобігання пострілів при незапертому затворі і для постановки автомата на запобіжник.

Цівка служить для зручності дії з автоматом і захисту рук від опіків.

Магазин призначений для розміщенняпатронів і подачі їх у ствольну коробку.

Штик-ніж прикріплюється до автоматаперед атакою і призначений для ураження противникав рукопашному бою, а також використовується як ніж,пилка (для розпилювання металу) і ножиці (для різаннядроту).

Піхвискладаються з підвіски з карабінчиками, пластмасового корпуса, упору, виступу осі.

РОЗБИРАННЯ І СКЛАДАННЯ АВТОМАТА

Розбирання автомата може бути повним і неповним.Повне розбирання автомата здійснюється для чищенняйого при значному забрудненні, після перебування йогопід дощем, у піску чм снігу, пря переході на іншемастило і для ремонту. У всіх інших випадках виконується неповне розбирання.

Розбирається і складається автомат на столі абона чистій підстилці. Частини і механізми складаютьу порядку розбирання. Поводитися з ними слід обережно, не класти одну частину на іншу, не прикладатизайвих зусиль, не робити різких ударів.

Неповне розбирання автомата виконується так:

1. Відокремитимагазин. Утримуючи автоматза шийку прикладачи цівку, правою рукою охопити магазин, великим пальцем натиснути на засувку, подати нижнючастину магазинавперед і відокремитийого. Після цього перевірити, чи не залишився патрон у патроннику, для чогоперевести перевідникдонизу, відвести рукоятку затворної рами назад, оглянутипатронник, відпустити рукоятку затворної рами і спуститикурок з бойового зводу

2. Вийняти пенал з приладдям. Притиснути пальцем правої руки кришку гнізда прикладати так, щоб пенал під дією пружини вийшов з гнізда; розкрити пенал і вийняти з нього протирку, йоржик, викрутку, вибивач і шпильку. Якщо автомат із складаним прикладом, то пенал знаходиться в кишені сумки для магазинів.