Смекни!
smekni.com

Форми державного устрою зарубіжних країн (стр. 1 из 3)

Форми державного устрою зарубіжних країн


Введення

В світі періодично з'являються сильні політики і талановиті полководці, відбуваються війни і ведеться міждержавна дипломатична гра, виникають сепаратистські або об'єднувальні ідеологічні течії, монархи і їх спадкоємці одружуються. Ці обставини істотно, іноді вирішальним чином впливають на об'єднання територій або сприяють їх відокремленню.

Взаємодія вищеназваних тенденцій більш менш точно виражається у формі державного устрою. Необхідно, проте, мати на увазі, що форма державного устрою описує лише зовнішню сторону територіальної організації. Від неї певною мірою залежить реальний статус територій. Але виявити об'єм їх самостійності тільки по формальних ознаках неможливо.

Мета роботи – розглянути форми державного устрою зарубіжних країн.

Завдання роботи – дати поняття формі державного устрою, розглянути види державного устрою, а саме: унітарна держава, державні об'єднання, автономні держави.


1. Поняття і види форм державного устрою зарубіжних країн

Форма державного устрою - національно-територіальна організація держави, а також взаємини центральних і регіональних органів.

На відміну від форми правління, форма державного устрою розглядається з погляду розподілу державної влади і державного суверенітету в центрі і на місцях, їх розділення між складовими частинами держави.

Форми державного устрою зарубіжних країн різноманітні і суто індивідуальні. Проте можна виділити дві основні форми - унітарну і федеративну.

Форма державного устрою - це спосіб (форма) територіальної організації державної влади, який виражається в національно-державному і адміністративно-територіальному устрої держави, в характері взаємин між частинами держави, а також між центральними і місцевими органами.

Проблема територіальної організації влади характерна саме для державно-організованого суспільства, оскільки в нім люди управляються не безпосередньо (як це було в первісному суспільстві, де вони відособлялися і об'єднувалися за кровноспорідненою ознакою), а опосередкований - через організацію державою соціально-виробничого процесу на певній території: люди управляються постільки, поскільки вони на цій території знаходяться. Перше і безпосереднє завдання держави - налагодити життя, організувати соціальний процес на своїй території. Державна влада і державне управління будуються на територіальному принципу.

На форму держави впливають різноманітні чинники: тип держави, економічний лад суспільства, національний склад населення, історичні традиції, територіальні розміри держави і ін.


2. Унітарна держава

Простим є унітарний державний устрій. Унітарна (від латів. "унус" - один) держава - це одне, єдина держава, яка підрозділяється лише на адміністративно-територіальні одиниці, не включаючи ніяких державних утворень.

Унітарному державному устрою властиві слідуючі риси:

· єдиний владний "центр" - єдина, загальна для всієї країни система найвищих і центральних органів державної влади (один парламент, один уряд, один верховний суд);

· одна конституція, єдина система законодавства, єдина судова система, одне громадянство;

· єдина грошова система, одноканальна система податків;

· територіальні елементи унітарної держави (області, департаменти, округа, графства і т. п.) не володіють державним суверенітетом, не мають ніяких атрибутів державності.

Унітарні держави допускають усередині себе національно-територіальну і законодавчу (адміністративно-територіальній одиниці надається право законодавствувати) автономію.

Унітарна форма обмежує права територій і їх органів переважно вирішенням місцевих справ. Зазвичай території не мають права брати участь в державній політиці. "Якщо місцеві установи повинні отримати політичний характер, то це поведе до роздроблення держави. Навіть у вільних державах їм забороняється висловлювати думки по політичних питаннях, бо це спотворює дійсне їх значення...".

Політично єдина держава не завжди стає централізованою в адміністративному відношенні. У цій формі устрою за громадянами, суспільними асоціаціями і іншими суб'єктами можуть бути визнані різні права і свободи. Не є виключенням і території. Права територій в унітарній державі є більш менш обширними, аж до місцевого самоврядування. Проте ці повноваження, місцеві свободи і привілеї належать територіям по власному праву, а отримуються через закон, виданий державою. Найбільш вільним правовим положенням територій може бути статус юридичної особи, а в більшості випадків місцеві органи адміністративно підпорядковані уряду.

Формується одна система найвищих державних органів. Ними є тільки центральні політичні установи - розділ держави, уряд, парламент, верховні судові інстанції. Представницькі і адміністративні установи територій не належать до найвищих державних органів.

У унітарній державі діє єдина система законодавства. Тільки акти центральних органів влади мають ранг закону - акту вищої юридичної сили. Це не виключає права місцевих органів здійснювати правове регулювання по питаннях, що мають локальне значення. Разом з тим їх акти є підзаконними, видаються в межах компетенції, встановленої державою, і не можуть суперечити законам.

Системи оподаткування, вживані в унітарних державах, розрізняються. Проте первинним монопольним правом оподаткування володіє держава, а не території. Стягування місцевих податків, як правило, допускається з санкції держави. Території, на відміну від держави, не мають права на свій розсуд встановлювати і стягувати податки.

У унітарній державі встановлено єдине громадянство (підданство). Особи, що перебувають на територіях, є для них не громадянами, а жителями. Такі поняття, як громадянин області, провінції, міста, не уживаються, якщо не рахувати символічного, почесного громадянства. Зазвичай в унітарній державі встановлюється єдина судова система.

Унітарна форма державності широко поширена. Її використовують більшість країн Західної, Центральної і Східної Європи і Африки.


3. Форми державних об'єднань

3.1 Федерація

Федерація - складна (союзна) держава, що складається з державних утворень, що володіють юридичною і визначеною політичною самостійністю.

Ця форма, на відміну від унітарної складна і у кожному конкретному випадку володіє унікальними специфічними особливостями.

Характерні ознаки:

· територія федеральної держави в політико-адміністративному відношенні не є єдиною цілою, вона складається з територій суб'єктів федерації;

· суб'єкт федерації, як правило, наділяється засновницькою владою, тобто йому надається право ухвалення власної конституції;

· суб'єкти федерації наділяються в межах встановленої для них компетенції правом видання законодавчих актів;

· суб'єкт федерації може мати свою власну правову і судову систему;

· наявність подвійного громадянства;

· двопалатна структура союзного парламенту (бікамералізм).

Федерація до теперішнього часу є достатньо поширеною формою державного пристрою (США, Канада, Аргентина, Бразилія, Венесуела, ФРН, Австрія, Швейцарія, Індії, Австралія, Мексика і ін.).

Федералізм як форма рішення питання про територіально-політичну організацію суспільства і розмежування предметів ведення між союзом і вхідними в його склад державними утвореннями викликає особливий інтерес через ту роль, яка належить федеральним державам на сучасному світі. У їх числі такі могутні в політичному і економічному відношенні держави, як США, Канада, ФРН і Австралія, держави з високим (Швейцарія, Австрія, Бельгія) і середнім рівнем розвитку капіталізму (Аргентина, Бразилія, Венесуела, Мексика, Індія, Пакистан), країни, що розвиваються (Малайзія, Нігерія, Об'єднані Арабські Емірати, острови Коморські).

3.2 Конфедерація

Конфедерація - союз держав, при конфедеративних зв'язках частини конфедерації продовжують бути суверенними державами, але між ними існує тісна єдність.

Конфедерація - це неміцна освіта, яка створюється, як правило, або з метою подальшої інтеграції і трансформації у федерацію, або з метою "м'якого" розлучення складових частин федерації.

Прикладом конфедерації були:

Швейцарія до 1848 р., потім перетворилася у федерацію;

ОАР - Об'єднана Арабська Республіка - конфедерація Сірії і Єгипту, створена в 1958 р. за ініціативою Г.А. Нассера, розпалася через 3 роки, в 1961 р.

Сенегамбія - конфедерація Сенегалу і гамбії, що знаходиться усередині його території, існувала 7 років (1982-1989 рр.), після чого розпалася.

Конфедерація як форма союзу держав, що зберігають суверенітет практично в повному об'ємі, порівняно рідко зустрічалася в історії. Конфедераціями були Австро-Угорщина до 1918 р., Швеції і Норвегії до 1905 р., Сполучені Штати Америки з 1781 по 1789 р., Швейцарія в період з 1815 по 1848 р. Спроби створення конфедерацій робилися в різних регіонах миру і в XX сторіччі. Однією з них була Сенегамбія, що об'єднала в 1982 р. дві держави - гамбія і Сенегал, - в конфедеративний союз. Але через декілька років вона розпалася. Така ж доля спіткала в 1961 р. Об'єднану Арабську Республіку - конфедерацію, створену Єгиптом і Сірією в 1958 р.

Досвід історії конфедерацій свідчить про те, що ця форма є перехідною або до повного розпаду союзу, або до федеративної форми державного устрою. Суміщаючи в собі риси як міжнародно-правової, так і державної організації, вона, під впливом тих або інших причин, часто втрачає рівновагу, необхідну для її збереження. Характерне те, що до федеративної форми устрою перешли тільки конфедерації з мононаціональним складом населення (США, Швейцарія, Німеччина), а багатонаціональні конфедерації (Австро-Угорщина, Швеція і Норвегія і ряд інших) розпалися. При переході до федеральної форми державного устрою величезного значення набувають економічні чинники. Фактично тільки вони можуть збити хвилю відцентрових тенденцій і інтегрувати конфедерацію в єдине ціле. Для конфедеративної форми державного устрою характерні наступні риси.