Смекни!
smekni.com

Виникнення міжнародного права 2 (стр. 2 из 2)

Греція на відміну від східних теократій не знала кастово­го поділу суспільства. Проте вона не могла відмовитися від Іншого джерела нерівності між людьми в давні часи — вва­жалося, що громадянство, а не особа є основою права кожної людини. Рабство було зведене в ранг необхідної дер­жавної інституції. Для зовнішніх зносин було немислимим забезпечення миру.

У галузі міжнародного права для Стародавньої Греції пе­ріоду 1-го тис. до н. е. вже чітко виділялися право війни й посольське право. Війною греки вважали тільки збройні зі­ткнення між своїми полісами. Війни поділялися на законні й такі, що не мали законного підґрунтя. При цьому перелік за­конних причин практично не обмежувався. Найчастіше до них відносили: захист держави від покарання, захист релігій­них святинь, виконання союзницьких зобов'язань тощо. Вій­ну розуміли як боротьбу усіх громадян одного поліса з гро­мадянами іншого поліса.

Говорячи про посольське право Стародавньої Греції, слід підкреслити, що греки не знали інституту постійного дипло­матичного представництва. Посольства найчастіше були од­норазовими і розв'язували конкретні проблеми. Для забезпе­чення прав іноземців у грецьких містах діяли спеціально уповноважені на те посадові особи, які називалися проксенами. Вони створювали сприятливі умови для підданих іно­земної держави і захищали їх. Відомо, що інститут проксенії виконував іноді й публічно-правові функції — посередника між заінтересованими полісами.

Особливо цікавою є багатовікова, що тривала близько тисячоліття, практика Римської держави, яка мала свої особливості у сфері міжнародних відносин. Стародавній Рим і особливо римське право відіграли, на думку багатьох вче­них, видатну роль першоджерела сучасного міжнародного права. Порівнюючи Стародавній Рим і Стародавню Гре­цію, можна зауважити, що Рим лише скористався результа­тами діяльності народу, який уже зійшов зі сцени всесвітньої історії. Римський народ здійснив своє історичне призначен­ня, започаткувавши єдність стародавнього світу, об'єднавши усі існуючі тоді держави під своєю верховною владою. Його політична історія репрезентує дві істотно різні епохи, назва­ні періодом республіканського правління і періодом імперії. Ці два періоди не схожі між собою як за державними уста­новами, так і за соціальним характером, що відобразилося на міжнародних відносинах Риму.

В епоху Римської республіки з точки зору міжнародного права найважливіше значення мають угоди римлян з іншими народами, які укладалися на основі рівності і взаємності. Саме здійснення зовнішніх зносин і укладен­ім договорів за своїм механізмом належали до компетенції <у|)одних зборів і сенату. Спочатку сенат приймав послів і її» з ними попередні переговори, він же обговорював питан­ня про оголошення війни й укладання миру. Остаточне рішення з міжнародних питань виносили народні збори. Так, з народами, у дружбі з якими Рим був заінтересований, укладалися договори союзу, миру, дружби і гостинності. Проте в міру успіху римської зброї ставало дедалі більше нерів­ноправних договорів.

Забезпечення прав та інтересів іноземців, які перебували з Римі, здійснювалося на основі укоріненого в суспільстві і визнаного законом інституту гостинності. Римляни, безумовно, визнавали й неухильно додержувалися принципу дипло­матичної недоторканності. Взірцем вважалася поведінка Сципіона Африканського, якій відмовився порушити імунітет послів Карфагена у відповідь на ворожі дії стосовно послів римлян. Як тоді вважали, посли перебували під охоро­ною богів.

Період Римської імперії істотно відрізняється від періоду республіканського правління як у внутрішніх, так і в міжна­родних відносинах. Основна відмінність полягала в тому, що римський народ уже виконав свою історичну місію створен­ня єдиної держави. Римська імперія являла собою внутріш­ньо об'єднане утворення колись розрізнених його складових частин, між якими вже не було "міжнародних" відносин. Підкоривши своїй владі увесь стародавній світ, народ-заво­йовник зупинився у своєму суспільному і державному роз­витку, не зберігши того міжнародного значення, яке йому належало у попередню епоху.

Уявлення про міжнародні відносини давніх римлян буде неповним, якщо не проаналізувати питання про те, чи знали вони міжнародне право в сучасному розумінні прав та обов'язків, які виникають у відносинах між державами? Це потрібно з'ясувати тому, що чимало дослідників римського права вважають за можливе шукати у римських юристів від­повіді на спори, що виникають у міждержавних відносинах.

Список використаної літератури:

1. Дмитрієв А.І., Муравйов В.І. Міжнародне публічне право.

2. Баскин Ю.Я., Фельдман Д.І. Історія міжнародного права.