Смекни!
smekni.com

Флеш-пам'ять (стр. 2 из 2)

Важливо відзначити, що при тунелюванні електрон виявляється "по іншу сторону", не проходячи через діелектрик. Така ось "телепортація".

Відмінності методів тунелювання Фаулера-Нордхейма (FN) і методу інжекції "гарячих" електронів:

-Channel FN tunneling - не вимагає великої напруги. Комірки, що використовують FN, можуть бути менше комірок, що використовують CHE.

-CHE injection (CHEI) - вимагає вищої напруги, в порівнянні з FN. Таким чином, для роботи пам'яті потрібна підтримка подвійного живлення.

- програмування методом CHE здійснюється швидше, ніж методом FN.

Слід помітити, що, окрім FN і CHE, існують інші методи програмування і стирання комірці, які успішно використовуються на практиці, проте два описаних нами застосовуються найчастіше.

Процедури стирання і запису сильно зношують комірку флеш - пам’яті , тому в новітніх мікросхемах деяких виробників застосовуються спеціальні алгоритми, що оптимізують процес стирання-запису, а також алгоритми, що забезпечують рівномірне використовування всіх комірок в процесі функціонування.

Деякі види комірок флеш - пам’яті на основі МОП-транзисторів з "плаваючим" затвором:

-Stacked Gate Cell - комірка з багатошаровим затвором. Метод стирання - Source-Poly FN Tunneling, метод запису - Drain-Side CHE Injection.

-SST Cell, або SuperFlash Split-Gate Cell (Silicon Storage Technology - компанія-розробник технології) - комірка з розщепленим затвором. Метод стирання - Interpoly FN Tunneling, метод запису - Source-Side CHE Injection.

-Two Transistor Thin Oxide Cell - двохтранзисторна комірка з тонким шаром оксиду. Метод стирання - Drain-Poly FN Tunneling, метод запису - Drain FN Tunneling.

Інші види комірок:

Окрім комірок, що найчастіше зустрічаються, з "плаваючим" затвором, існують також комірки на основі SONOS-транзисторів, які не містять плаваючого затвора. SONOS-транзистор нагадує звичний МНОП (MNOS) транзистор. У SONOS-осередках функцію "плаваючого" затвора і оточуючого його ізолятора виконує композитний діелектрик ONO. Розшифровується SONOS (Semiconductor Oxide Nitride Oxide Semiconductor) як Папівпровідник – Діелектрик – Нітрид – Діелектрик -Напівпровідник. Замість того, що дав назву цьому типу комірці нітріда в майбутньому планується використовувати полікрісталічний кремній.

Багаторівневі комірки (MLC - Multi Level Cell).

Останнім часом багато компаній почали випуск мікросхем флеш - пам’яті , в яких один комірка зберігає два біти. Технологія зберігання двох і більш біт в одній комірці одержала назву MLC (multilevel cell - багаторівневий комірка). Достовірно відомо про успішні тести прототипів, що зберігають 4 біти в одній комірці. В даний час багато компаній знаходяться у пошуках граничного числа біт, яке здатна зберігати багаторівневий комірка.

Рисунок 2 – Інші види комірок

У технології MLC використовується аналогова природа елементу пам'яті. Як відомо, звичний бітовий елемент пам'яті може приймати два стани - "0" або "1". У флеш - пам’яті ці два стани розрізняються по величині заряду, поміщеного на "плаваючий" затвор транзистора. На відміну від "звичної" флеш - пам’яті , MLC здатна розрізняти більше двох величин зарядів, поміщених на "плаваючий" затвор, і, відповідно, більше число станів. При цьому кожному стану у відповідність ставиться певна комбінація значень біт.

Під час запису на "плаваючий" затвор поміщається кількість заряду, відповідна необхідному стану. Від величини заряду на "плаваючому" затворі залежить порогова напруга транзистора. Порогову напругу транзистора можна зміряти при читанні і визначити по ньому записаний стан, а значить і записану послідовність битий.

Основні переваги MLC мікросхем:

- Нижче співвідношення $/МБ

- При рівному розмірі мікросхем і однаковому техпроцесі "звичної" і MLC-пам'яті, остання здатна зберігати більше інформації (розмір комірці той же, а кількість біт, що зберігаються в ній, - більше)

На основі MLC створюються мікросхеми більшого, ніж на основі одно бітових комірок, об'єму.

Основні недоліки MLC:

- Зниження надійності, в порівнянні з одно бітовими комірками, і, відповідно, необхідність вбудовувати складніший механізм корекції помилок (ніж більше біт на комірка - тим складніший механізм корекції помилок)

- Швидкодія мікросхем на основі MLC часто нижча, ніж у мікросхем на основі одно бітових комірок

- Хоча розмір MLC-комірці такий же, як і у одно бітової, додатково витрачається місце на специфічні схеми читання/запису багаторівневих комірок

Після появи MLC, "звичні" однобайтні комірки класифікували як одно рівневі комірки - Single Level Cell (SLC). SONOS-комірки можуть також зберігати два біти, проте принципово відмінним від описаного нами способу.

Технологія багаторівневих комірок від Intel (для NOR-пам'яті) носить назву StrtaFlash, аналогічна від AMD (для NAND) – MirrorBit.

3. Архітектура флеш - пам’яті

Існує декілька типів архітектури (організацій з'єднань між комірками) флеш - пам’яті . Найпоширенішими в даний час є мікросхеми з організацією NOR і NAND.


Таблиця 2 – Архітектура флеш - пам’яті

NOR (NOT OR, ИЛИ –НЕ)
Комірки працюють схожим з EPROM способом. Інтерфейс паралельний. Довільне читання і запис.Переваги:швидкий довільний доступ, Спроможність побайтного запису.Недоліки: відносно повільний запис і стирання.З перерахованих тут типів має найбільший розмір комірці, а тому погано масштабується. Єдиний тип пам'яті, працюючий на двох різних напругах.Ідеально підходить для зберігання коду програм (PC BIOS, стільникові телефони), ідеальна заміна звичному EEPROM.
Основні виробники: AMD, Intel, Sharp, Micron, Ti, Toshiba, Fujitsu, Mitsubishi, SGS-Thomson, STMicroelectronics, SST, Samsung, Winbond, Macronix, NEC, UMC.
Програмування: методом інжекції "гарячих" електронів Стирання: тунелюваннєм FN
NAND (NOT AND, И-НЕ)
NAND (NOT AND, И-НЕ)
Доступ довільний, але невеликими блоками (на зразок кластерів жорсткого диска). Послідовний інтерфейс. Не так добре, як AND пам'ять підходить для задач, що вимагають довільного доступу.Переваги: швидкий запис і стирання, невеликий розмір блоку.Недоліки: відносно повільний довільний доступ, неможливість побайтного запису.Найбільш відповідний тип пам'яті для додатків, орієнтованих на блоковий обмін: MP3 плеєрів, цифрових камер і як замінник жорстких дисків.
Основні виробники: Toshiba, AMD/Fujitsu, Samsung, National
Програмування: туннеллірованієм FN Стирання: туннелюванням FN
AND (И)
AND (И)
Доступ до елементів пам'яті послідовний, архітектурно нагадує NOR і NAND, комбінує їх кращі властивості. Невеликий розмір блоку, можливо швидке мультиблочне стирання. Підходить для потреб масового рінку.
Основні виробники: Hitachi і Mitsubishi Electric.
Програмування: туннелюванням FN Стирання: туннелюванням FN
DiNOR (Divided bit-line NOR, ИЛИ-НЕ з розділеними розрядними лініями)
DiNOR (Divided bit-line NOR, ИЛИ-НЕ с разділеними розрядними лініями)
Тип пам'яті, який комбінує властивості NOR і NAND. Доступ до комірок довільний. Використовує особливий метод стирання даних, який оберігає комірки від перепалу (що сприяє більшій довговічності пам'яті). Розмір блоку в DiNOR всього лише 256 байт.
Основні виробники: Mitsubishi Electric, Hitachi, Motorola.
Програмування: туннелюванням FN Стирання: : туннелюванням FN
Примітки: В даний час найчастіше використовуються пам'ять з архітектурою NOR і NAND. Hitachi випускає багаторівневу AND-памятьз NAND-итерфейсом (SuperAnd або AG-AND [Assist Gate-AND])

Доступ до флеш - пам’яті

Існує три основні типи доступу:

- звичний (Conventional): довільний асинхронний доступ до елементів пам'яті.

- пакетний (Burst): синхронний, дані читаються паралельно, блоками по 16 або 32 слова. Лічені дані передаються послідовно, передача синхронізується. Перевага перед звичним типом доступу - швидке послідовне читання даних. Недолік - повільний довільний доступ.

- сторінковий (Page): асинхронний, блоками по 4 або 8 слів. Переваги: дуже швидкий довільний доступ в межах поточної сторінки. Недолік: відносне повільне перемикання між сторінками.

Останнім часом з'явилися мікросхеми флеш - пам’яті , що дозволяють одночасний запис і стирання (RWW - Read While Write або Simultaneous R/W) в різні банки пам'яті.