Смекни!
smekni.com

Вклади культури і мистецтва XX століття у світову цивілізацію (стр. 2 из 4)

Реалістичні традиції в живопису продовжувало Товариство пересувних художніх виставок. Продовжували працювати такі найбільші представники передвижническую живопису, як В. М. Васнецов, П. Є. Рєпін, В. І. Суриков, В. Д. Полєнов і ін Наприкінці XIX ст. І. І. Левітан пише свої знамениті пейзажі. Почесне місце в буяла талантами російської художньої середовищі належить В.А.Сєрову - геніальному майстру, проявившему себе самим блискучим чином у різних областях живопису.

Історичною тематиці присвячені полотна М. К. Реріха. У 1904 р. трагічно обірвався життєвий шлях найбільшого російського художника-баталіста В. В. Верещагіна, загиблого разом з адміралом С.О.Макаровим на броненосці "Петропавловськ".

В кінці 90-х років XIX ст. в російській художній середовищі складається модерністська течія, представлене групою "Світ мистецтва". Її ідейним вождем був А. Н. Бенуа, обдарований і тонкий художник і історик мистецтва.З "Світом мистецтва" було пов'язане творчість М. А. Врубеля, талановитого живописця, скульптора, графіка і театрального декоратора. Зароджується в російській живопису і абстракціоністському напрямок (В. В. Кандинський, К. С. Малевич).


1.4 Література

Напружено, в боротьбі різних напрямків протікала літературне життя Росії, ознаменована творчістю багатьох видатних майстрів, що розвивали традиції своїх попередників. Видатним представником старшого покоління письменників кінця XIX - початку XX ст. був В. Г. Короленка.Письменник-художник, мужній публіцист В. Г. Короленка послідовно виступав проти будь-якої сваволі і насильства, в які б одягу - контрреволюційні або, навпаки, революційні - вони не наділялися. Значним явищем у розвитку реалістичного напряму в російській літературі були твори таких письменників, як І. О. Бунін, В. В. Вересаєв, А. І. Купрін, А. Н. Толстой, Н.Г.Гарін-Михайлівський, О.В . Чиріков та ін

До 80-х - початку 90-х років XIX ст.походять витоки російського символізму, який в 90-х роках формується в більш-менш визначене модерністське літературна течія, що виступало під прапором теорії "мистецтва для мистецтва". До цього перебігу належали ряд талановитих поетів і белетристів (К. Д. Бальмонт, З. М. Гіппіус, Д.С.Мережковський, Ф. К. Сологуб, В. Я. Брюсов та ін.) На початку XX ст. М. С. Гумільов, А. А. Ахматова, М. І. Цвєтаєва створюють твори, які стали блискучими зразками російської поезії.

Незадовго до початку першої світової війни на літературній арені виникло нове протягом - футуризм, представники якого оголосили про розрив як з традиціями класики,так і з усією сучасною літературою. У лавах футуристів почалася поетична біографія В. В. Маяковського.

1.5 Театр. Музика. Балет

У розвитку вітчизняного театрального мистецтва величезну роль грала діяльність Московського художнього театру, заснованого в 1898 р. К. С. Станіславським і В. І. Немировича-Данченка - найбільшими режисерами і теоретиками театру.Навколо них зібралася талановита акторська трупа, до найбільш видатних членів якої належали В. І. Качалов, І. М. Москвін, Л. М. Леонідов, О. Л. Кніпер та ін Центром осередку блискучих артистичних сил залишався і Московський малий театр. З ним пов'язали свою творчу долю М. Н. Єрмолова,О. і М.Садівські, Г. Н. Федотова, А. І. Южин і ін Корифеями Олександрійської сцени були В. Н. Давидов, М. Г. Савіна, К. А. Варламов і ін Яскраві сторінки в історію російського театру кінця XIX і першого десятиліття XX ст. вписала В. Ф. Коміссаржевська.

Найважливішими центрами оперної культури залишалися Маріїнський театр у Петербурзі і Великий театр у Москві. Велике значення набула і діяльність "приватних сцен" - передусім "Російської приватної опери", яка була заснована в Москві відомим меценатом С. І. Мамонтовим.Вона відіграла значну роль у художньому вихованні великого співака Ф. І. Шаляпіна.

До початку XX ст. все більш широке світове визнання завойовує російська музика (як класична,так і сучасна). У цей час продовжував творити великий майстер оперного мистецтва композитор Н.А.Рімскій-Корсаков.В області симфонічної та камерної музики створювали справжні шедеври А. К. Глазунов, С. В. Рахманінов, О. М. Скрябін, М. А. Балакірєв, Р. М. Глієр та ін

Воістину всесвітню популярність завоював російський балет. Особливим успіхом користувалася яскрава представниця російської школи класичного танцю А. П. Павлова.Завоюванню вітчизняним балетним мистецтвом першості у світовій хореографії сприяли гастролі російських танцівниць і танцюристів за кордоном, зокрема, спектаклі, устраивавшиеся регулярно С. П. Дягілєвим.


2. Російська культура початку XX століття

2.1 Просвітництво

"Культурний ренесанс" порушив, правда, в першу чергу, верхні, освічені верстви населення. Проблема залучення соціальних низів до елементарної грамотності була ще дуже далека від вирішення. Щоправда, і тут намітилися зрушення.Відсоток грамотності населення, піднявся з 31 для чоловіків і 13 для жінок в 1859 р. до відповідно 54 і 26 в 1913 р. Кількість початкових шкіл, що знаходилися у віданні Міністерства народної освіти, збільшилася з 37 тис. в 1900 р. до 81 тис. в 1914 р., а кількість учнів у них з 2,6 млн. до 6 млн.осіб. Крім того, напередодні першої світової війни ще 2 млн. чоловік відвідувало церковно-приходські школи. Стрімко зростала кількість різних добровільних освітніх товариств, народних університетів.

Витрати держави, органів місцевого самоврядування на потреби освіти збільшувалися дуже високими темпами. Якщо в середині 90-х років XIX ст. на ці цілі щорічно відпускалося приблизно 40 млн. руб., то до 1914 р. вже 300 млн.Проте в плані фінансового забезпечення освіти Росія поступалася найбільш розвиненим державам. Так, до 1914 р. витрати на освіту в Росії, населення якої за чисельністю перевищувало населення Англії в 4 рази, були більше, ніж відповідні витрати в Англії лише в 1,5 рази.

2.2 Наука

Початок XX ст. ознаменувалися інтенсивним розвитком вітчизняної науки. Великими досягненнями здобули собі заслужену популярність вчені-природознавці. П. М. Лебедєв отримав популярність своїми роботами в області світлового тиску. М. Є. Жуковський і його учень С.А.Чаплигін заклали основи аеродинаміки. Дослідження К. Е. Ціолковського передбачили сучасні досягнення в освоєнні космосу. Світову популярність придбали дослідження в області мінералогії і геохімії В. І. Вернадського.Створене ним вчення про ноосферу, сферу розуму, що виникає на планеті в процесі свідомої діяльності людства, зіграло величезну роль у формуванні сучасних уявлень про взаємини людини і природи.

На рубежі двох століть успішно працював у галузі ботаніки К. А. Тімірязєв.Міжнародною громадськістю успіхів вітчизняної науки проявилося у присудженні російським ученим Нобелівських премій. Їх лауреатами були видатний фізіолог І. П. Павлов (1904) і один з основоположників порівняльної патології та мікробіології І. І. Мечников (1908).


3. Авангардизм у мистецтві XX століття

Рух під такою назвою з'явилася на самому початку XX ст. Авангардизму вельми характерна така риса мистецтва, як розрив з усіма попередніми традиціями в художній творчості.Авангардизму завжди притаманний дух якогось протиріччя зі старими, вкоріненими традиціями і в цьому - основна його специфіка. Суттю нового напряму в мистецтві, стала спроба знайти нові засоби вираження і нову структуру творів. Термін авангардизм з'явився в 20-і рр.., Але остаточно укріпився в мистецтва всього світу тільки в 50-і роки.

За своєю суттю авангардизм - продукт, що виник в результаті багатьох протиріч в західній культурі того часу, де творили майстри з різними естетичними позиціями, громадськими поглядами і несхожими долями.У самій суперечливості авангардизму знайшли свій прояв соціальні протиріччя того часу. У ньому знайшли відображення духовний занепад західної цивілізації початку століття, криза багатьох жанрів мистецтва.Сам страх людини, його невпевненість і розгубленість перед виникненням нових соціальних катастроф і можливих революцій. А так само тих революційних подій, які вже відбувалися в Європі того періоду проявилися в новому художньому течії.Необхідно сказати, що авангардизм знайшов сої прояв не тільки в живописі, а й у літературі, музика, театральному мистецтві, в культурі в цілому.

Майстри, які працювали в жанрі авангардизму, з одного боку прагнули у своїй творчості відобразити бунтарський дух епохи.З іншого - при їх кілька наївних мріях про майбутнє вони дуже болісно сприймали вади суспільства, занепад в культурі. Одні з них відображали у своїх творах хаос в особистих, суб'єктивних переживаннях, інші - доходять та повного анархізму і повалення всього, що створено раніше.Їхні картини часто передають глядачеві настрій тривоги, протесту, безвиході і хворобливих переживань. В іншому випадку вони як би абстрагуються від реального життя, ідучи в своїх творах в ілюзорний світ суб'єктивних особистісних настроїв і переживань.Втім, обидві тенденції можуть і співіснувати в одному творі.

Деякі художники, такі як Д. Рівера (Мексика) та ін, приєднавшись спочатку до течії авангардизму, надалі перейшли на шлях реалізму в художній творчості.

Однак інші художники, письменники і по все ж залишилися вірні обраним напрямом, та в подальшому отримали заслужене світове визнання. Це і письменники М. Пруст (Франція) і Дж. Джойс (Ірландія), художники Сальводор Далі (Іспанія), П. Клеє (Швейцарія), наш співвітчизник живописець В.В.Кандинський і багато інших. Ними були закладені основи ще одного нової течії в мистецтві - модернізму. У роботах авангардистів завжди присутній незвичне поєднання різних художніх тенденцій.У результаті чого і виникає своєрідна і невловима особлива естетичність та індивідуалізм автора. Такі, наприклад, картини П. Пікассо. У Радянському союзі лише відбулася революція і авангардизм вплинув на творчість таких діячів культури, як В.В Маяковський, театральний режисер В.Е.Мейєрхольд і ін У ранньому періоді їх творчості явно простежуються авангардистські риси. Однак пізніше, вони відходять від даного напрямку. У західній культурі такі найбільші майстра, як П. Пікассо та інне лише продовжили творчий шлях у цьому напрямку, але і внесли свій внесок у антифашистський рух.