Смекни!
smekni.com

Зарубіжний досвід підтримки інноваційного розвитку АПК (стр. 3 из 5)

Þ оптимізація систем аграрної науки і освіти для концентрації матеріально-технічних, кадрових і фінансових ресурсів на вирішення пріоритетних завдань АПК;

Þ запровадження системи планування та виконання науково-технічних програм під інноваційну модель розвитку галузей АПК;

Þ створення дієвих систем інноваційного провайдингу;

Þ формування системи державного замовлення на науково-технічну продукцію через Мінагрополітики;

Þ оптимізація системи аграрної освіти для концентрації матеріально-технічних, кадрових і фінансових ресурсів забезпечення розвитку всіх ланок освітніх закладів;

Þ створення системи мотивації одержання аграрної освіти;

Þ підпорядкування навчальних закладів аграрного профілю галузевому міністерству;

Þ удосконалення системи післядипломної освіти, підготовки організаційно-управлінських кадрів;

Þ інтеграція аграрної освіти, науки і виробництва;

Þ формування системи перманентного наповнення змісту нового та запровадження в навчальний процес інноваційних технологій;

Þ формування системи замовлень АПК на підготовку фахівців аграрного профілю та оцінка їх кваліфікаційного рівня;

Þ реформування системи підготовки науково-педагогічних кадрів, їх освітянської та наукової діяльності, її нормативно-правового забезпечення у відповідності до міжнародних стандартів;

Þ навчання в університетах зорієнтувати на вирішенні глобальних проблем сьогодення;

Þ підвищення якості та безпеки сільськогосподарської продукції;

Þ екологізація усіх сфер аграрного сектору економіки на усіх етапах життєвого циклу людини;

Þ мінімізація шкідливого впливу від сільськогосподарської діяльності на довкілля;

Þ розвиток систем управління якістю в сфері агарного виробництва, переробки і зберігання сільськогосподарської продукції;

Þ посилення ролі гуманітарної підготовки фахівців, як фактора розвитку демократії та протистояння тероризму, наркоманії та іншим негативним соціальним проявам у суспільстві;

Þ посилення практичної складової у підготовці фахівців за всіма напрямами підготовки (спеціальностями) та освітньо-кваліфікаційними рівнями.

2.3 Основні стратегічні напрями розвитку та результати міжнародної діяльності в сфері АПК

Основні напрями розвитку:

1) Сформувати пріоритетні напрями міжнародної наукової діяльності, які сприятимуть майбутній Угоді про асоціацію України та ЄС.

2) Започаткувати нові комунікаційні канали з метою обміну науковою і освітянською інформацією між партнерами у вирішенні глобальних проблем людства.

3) Спрямувати зусилля наукового і освітнього потенціалу на зближення позицій України та ЄС з питань, які розглядаються в рамках міжнародних організацій IGC, ISO, FAO тощо. 4) Взяти участь у проектах TWINNING та TAIEX з метою розбудови інституційної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до законодавства ЄС.

5) Використати європейський інструмент сусідства та партнерства (ENPI) для ефективної координації та застосування зовнішньої допомоги в галузі науки та технологій.

6) Збільшити чисельність фахівців, які у свою діяльність спрямовують на вирішення питань міжнародного розвитку, патентного та стандартизаційного законодавства.

7) Визначити першочергові дії щодо визнання дипломів спеціалістів, магістрів, кандидатів наук (PhD), докторів наук (doc.habil.) в країнах Спільноти;

8) Відродити традицію проведення щорічних спеціалізованих виставок в тому числі з міжнародним представництвом, завершених науково-технічних і технологічних розробок, які сприятимуть зустрічам виробників і споживачів наукової продукції.

9) Завершити гармонізацію у сфері інтелектуальної власності і трансферу технологій до єдиної термінології з метою унеможливлення подвійного трактування законодавства суб’єктами міжнародної науково-технічної співпраці.

10) Інтенсифікувати практику стажування вітчизняних вчених, особливо молодих науковців, у провідних зарубіжних університетах та фірмах.

11) Збільшити кількість науковців і студентів ВНЗ та їх відокремлених підрозділів, які беруть участь у міжнародних освітянських і наукових проектах.

12) Розширити контингент набору іноземних студентів на навчання в аграрні ВНЗ; удосконалювати методики навчання іноземних студентів, підготовку викладачів, здатних викладати відповідні навчальні курси. Здійснити заходи щодо відкриття підготовчих відділень для іноземних громадян на базі аграрних ВНЗ.

13) Здійснити заходи щодо проведення систематичної профорієнтаційної роботи в зарубіжних країнах для популяризації вищої аграрної освіти України.

14) З метою інформування ВНЗ та залучення їх до міжнародних проектів створити на веб-сайті Міністерства аграрної політики України окремий розділ з інформацією про реалізацію міжнародних проектів в сфері освіти, науки та дорадництва України.

15) Брати участь у міжнародних програмах і проектах, спільному проведенні досліджень і розробці проектів, спрямованих на створення конкурентоспроможної високотехнологічної продукції й новітніх технологій, створення спільних наукових організацій і інноваційних структур та забезпечення їхнього фінансування.

Очікувані результати:

o У результаті реалізації реформ очікується створення спільно з науково-дослідними установами НААН України та Міністерства аграрної політики України Регіональних центрів інноваційного розвитку АПК.

o Буде скоординована та інтегрована система взаємодії аграрної освіти та науки, спрямованої на інноваційний розвиток АПК.

o Поглибляться та розширяться міжнародні зв’язки з посиленням інтервенцій вітчизняної продукції АПК на міжнародні ринки.

o Будуть створені регіональні та галузеві об’єднання, як основний елемент поєднання науки та виробництва.

o Будуть запроваджені ресурсозберігаючі і природоохоронні агротехнології з компетентним фаховим супроводом.

o Буде створений єдиний інтелектуальний (науково-технічний, економічний та культурно-просвітницький) простір в аграрній сфері.

o Поглибляться зв’язки і сформуються партнерські стосунки з потужними аграрними підприємствами та фермерськими господарствами.

2.4 Інновації АПК

Інноваційна діяльність складається з трьох основних складових:

а) наукова діяльність;

б) роботи по доведенню завершених науково-дослідних і дослідно-конструкторських і технологічнихробіт (НДДКР) до рівня інноваційних проектів (продуктів, товарів, технологій і т.д.);

в) діяльність з освоєння (впровадження) інноваційних проектів, технологій виробництва продукції і т.д.

Першою складовою - наукового забезпечення АПК присвячені конференції, «круглі столи» і т.д. У той же час існує ряд проблем в самій організації аграрної науки. Необхідно удосконалити процес організації НИОКР. Як тільки з'явиться конкуренція серед сільськогосподарських товаровиробників у сфері ідеї та технологій, інноваційних проектів, почнеться перехід до сталого економічного розвитку сільськогосподарського виробництва в Києві, як і в усьому світі.

Важливо виробити дієвий механізм приймання завершених науково-технічних і технологічних розробок та їх відбору вже на рівні інноваційних проектів, необхідних сільськогосподарському виробництву. Велику роль у вирішенні цих проблем належить відіграти Науково-технічній раді (НТР) Мінсільгоспу України в якому повинні проходити апробацію всі завершені та рекомендовані для освоєння науково-технічні розробки. Слід налагодити зв'язок між наукою та виробництвом, щоб забезпечити передачу адаптованих науково-технічних розробок та їх ефективне впровадження.

Технологічне і технічне переозброєння сільського господарства в сучасних умовах є ключовою проблемою забезпечення продовольчої безпеки України. Тільки створення й освоєння нової техніки і машинних технологій дозволить підняти якість і конкурентоздатність вітчизняної сільгосппродукції. Для розвитку сільського господарства та енергозабезпечення потрібна державна підтримка, особливо при розробці та освоєнні енерго- і ресурсозберігаючих агротехнологій.

Головним пріоритетом науково-технічної та інноваційної політики в АПК повинна стати державна підтримка фундаментальної і прикладної науки з орієнтацією на впровадження наукових розробок. Кінцева мета аграрної науки - це підвищення ефективності сільського господарства.

Передові наукові розробки

Ефективність агропромислового виробництва визначається взаємодією науки і практики, впровадження у виробництво передових інноваційних технологій. На це був націлений п'ятирічний цикл науково-дослідних робіт Української академії сільськогосподарських наук, намічених програмами фундаментальних та пріоритетних прикладних досліджень з наукового забезпечення розвитку агропромислового комплексу України на 2001-2005 та 2006-2010 рр.. Програми розроблені у відповідності з вимогами «Основ політики України у галузі розвитку науки і технологій на період до 2010 року та на подальшу перспективу» і складені з урахуванням переліку критичних технологій державного рівня і пріоритетних напрямків розвитку науки і техніки, затверджених Президентом України.

Прийняття закону України «Про розвиток сільського господарства» знімає багато непорозумінь в аграрній політиці, закріплює за АПК певний пріоритет, орієнтує державу на сталий розвиток сільськогосподарського виробництва та сільських територій.

Концепція переведення економіки на інноваційний шлях розвитку знайшла повну підтримку в суспільстві. Однак при виробленні стратегії і тактики реалізації цієї концепції виникли розбіжності. У черговий раз «реформатори» спробували зробити науку головною винуватицею того, що наше виробництво несприйнятливе до досягнень НТП. Доцільно також в Україні розробити програми по збільшенню виробництва сої і сорго. Вчені можуть запропонувати виробникам с/г продукції нові ресурсозберігаючі технології обробітку цих культур, що забезпечують захист посівів від бур'янів, хвороб і шкідників, а також зниження енерговитрат на обробку ґрунту і посівів.