Смекни!
smekni.com

Аграрна політика Білорусі (стр. 2 из 5)

Система і механізм регулювання доходів сільськогосподарських товаровиробників здійснюються з урахуванням конкретних умов виробництва та фінансових можливостей держави та прийнятої моделі економічних відносин.

Проводиться цілеспрямована фінансова підтримка товаровиробників АПК з метою освоєння нових технологій, розвитку ринкової інфраструктури, здійснення консультативно-інформаційної діяльності, а також таких напрямків, як селекція та насінництво, племінна справа, захист рослин, проведення меліоративних, ветеринарних, фіто санітарних та інших заходів.

Підтримка агропромислового комплексу проводиться на базі цільових програм. Найбільший інтерес представляє інвестування найбільш перспективних проектів, що передбачають збільшення виробництва зерна, м'ясо-молочної та іншої сільськогосподарської продукції та продовольства.

Здійснюють державне управління в галузі АПК: Президент Республіки Білорусь, Уряд Республіки Білорусь, Міністерство сільського господарства і продовольства, місцеві Ради депутатів, виконавчі і розпорядчі органи, інші державні органи відповідно до законодавчих актів РБ.


2. Динаміка розвитку агропромислового комплексу Білорусі як об'єкта державного регулювання

Агропромисловий комплекс (АПК) - сукупність пов'язаних між собою суспільним поділом праці галузей економіки, що забезпечують відтворення продуктів харчування і промислових предметів споживання із сільськогосподарської сировини у відповідності з потребами суспільства і попитом населення.

Агропромисловий комплекс Білорусі включає: сільське господарство (рослинництво і тваринництво), переробну промисловість (харчова, борошномельно-круп'яна, комбікормова, первинна обробка льону), обслуговуючу сферу (виробничо-технічне, меліоративне, землевпорядне, наукове, агрохімічне, ветеринарне, будівельне, торгове та інші види обслуговування). Пріоритетами в розвитку АПК Білорусі є тваринницький, льняній, зерновий, буряко - цукровий і масло - рослинний комплекси.

Основний комплексо утворюючої галуззю агропромислового комплексу є сільське господарство. І хоча у валовому внутрішньому продукті країни частка сільського господарства становить менше 8%, значимість галузі велика з урахуванням її соціальної ролі. Повністю забезпечується продовольча безпека країни. Завозиться в основному тільки продукція, яка в силу природно-кліматичних умов у країні не проводиться.

У результаті впровадження в системі АПК комплексу заходів з підтримки сільського господарства за останні чотири роки зросло виробництво основних видів продовольчої продукції. У країні зберігається і розвивається велике сільськогосподарське виробництво. Прийняття Кодексу про землю створило умови для раціонального використання сільськогосподарських земель.

В даний час більш динамічно йде реформування збиткових господарств, більшу підтримку отримали фермерські та особисті підсобні господарства.

На одного жителя Білорусі припадає 0,9 га сільськогосподарських угідь і 0,6 га ріллі. Площі сільгоспугідь, що знаходяться в державній власності, становлять 7,37 млн. га (80,9% від загальної площі), землі сільськогосподарського призначення громадян - 1,34 млн. га.

Сільське господарство спеціалізується на виробництві продукції тваринництва (молоко, м'ясо), а також на вирощуванні льону та картоплі. Широкомасштабне розвиток отримало обробіток зернових та овочевих культур, цукрових буряків, ріпаку та кормових культур.

Серед країн СНД Білорусь посідає третє місце (після Росії і Україні) з виробництва льону.

Переробна промисловість включає великі підгалузі м'ясної, молочної, харчосмакової, рибної, борошномельно-круп'яної, комбікормової промисловості і первинної обробки льону. У ній функціонує 4701 підприємство і виробництво, зайнято 131,8 тис. працюючих.

З 2001 року в Білорусі почалося зростання обсягів виробництва продукції. Темпи зростання валової продукції сільського господарства в 2007 році склали 99% до рівня 1990 року, рівень рентабельності - відповідно 5,2%, а питома вага збиткових організацій скоротився до 1,3%. Неухильну тенденцію нарощування обсягів мають такі культури, як цукрові буряки, ріпак, овочі.

У 2000 році було внесено мінеральних добрив на 1 га в 2 рази більше, ніж у 1995 р. У 2007 році на 1 га орних земель внесено 87% мінеральних добрив від рівня 1990 р. Спостерігається стабільне зростання виробництва сільськогосподарської продукції, який значною мірою зумовлений зміцненням матеріально-технічної бази сільгосппідприємств. У структурі виробництва з невеликою перевагою переважає рослинництво.

Результати роботи за 2009 року свідчать про стійку тенденцію подальшого підвищення продуктивності як землеробства, так і тваринництва.

Створено базу для подальшого сталого розвитку аграрної галузі, що забезпечила зростання виробництва практично всіх видів сільськогосподарської продукції: наповнений внутрішній продовольчий ринок, виробництво основних видів сільськогосподарської продукції в розрахунку на душу населення значно перевершує рекомендований Міністерством охорони здоров'я Республіки Білорусь рівень споживання; експорт за цей період збільшився в 2, 2 рази (за експертними оцінками в цьому році він досягне об'єму 1,8 млрд. доларів США); позитивне сальдо у зовнішньоторговельній діяльності по підприємствах Мінсільгосппроду в 2008 році оцінюється в 630 млн. доларів.

За виробництвом в розрахунку на душу населення основних видів сільськогосподарської продукції, крім зерна, Білорусь на нинішньому етапі розвитку посідає перше місце серед країн СНД, з виробництва м'яса зрівнялася з Німеччиною, а молока - приблизно вдвічі перевищує основні розвинені в аграрному відношенні країни Європи та США.

У першому півріччі нинішнього 2009 року виробництво промислової продукції в агропромисловому комплексі Білорусі виросло в порівнянних цінах на 10,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року за даними Міністерства сільського господарства і продовольства Білорусі.

Приріст обсягів промислового виробництва в зернопереробної галузі склав 12,4% до відповідного періоду минулого року, хлібопекарської - 9,1%, м'ясної - 12,7%, молочної - 8,3%, машинобудівної - 28%, льонообробний - більше 30%.

Співвідношення запасів готової продукції і середньомісячного обсягу виробництва промислової продукції за вказаний період склало 64,3%, що на 5,7% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. При цьому в молочній галузі рівень запасів продукції зріс до 78,2%, зернопереробної - до 66,9%. У той же час протягом червня нинішнього року в м'ясній галузі запаси скоротилися в порівнянних цінах практично на 10 процентних пункту, їх рівень склав 48,5%.

Організації Мінсільгосппроду ведуть роботу по збільшенню поставок молочної та м'ясної продукції на експорт. Основним споживачем цієї продукції, як і раніше, виступає Росія. У нинішньому році в прогнозні баланси попиту і пропозиції на м'ясо та м'ясопродукти, молоко та молокопродукти Союзної держави внесені зміни за структурою та обсягами поставок окремих видів білоруської продукції на російський ринок. Так, по м'ясу і м'ясопродуктах обсяги експорту збільшено на 30 тис. т за рахунок нарощування поставок яловичини. У червні-грудні 2009 року білоруські підприємства планують поставити в Росію 27,1 тис. т олії тваринного, 65,8 тис. т сирів і сиру, 1,1 тис. т сухого знежиреного молока.

У січні-травні нинішнього року організації Мінсільгосппроду Білорусі поставили на експорт продукції на суму 623,8 млн. доларів, що становить 98% до січня-травня 2008 року. Темп зростання експорту перевищив темп зростання імпорту на 18,7 процентного пункту. За п'ять місяців зовнішньоторговельне сальдо за Мінсільгосппроду склалося позитивним у сумі 295,5 млн. доларів і виросло на 32,6% в порівнянні з аналогічним періодом 2008 року.

2.1 Характеристика агропромислового комплексу Стародорожського району

Агропромисловий комплекс району представлений 14 сільськогосподарськими організаціями, двома заводами з переробки сировини - Стародорожскій виробнича ділянка відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) «Слуцький сироробний комбінат», комунальне виробниче унітарне підприємство «Стародорожський плодоовочевої завод», і однією обслуговуючою організацією - ВАТ «Стародорожський райагросервіс ». Три господарства, що знаходяться на території району, - товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Профітагро», ТОВ «Агрофірма« Фалічі »і ТОВ« Шапчіци-агро »- передані у відання організацій-інвесторів м. Мінська згідно з Указами Президента Республіки Білорусь від 19 березня 2004 р. № 138 і від 14 червня 2004 р. № 280. Одна організація веде сільськогосподарське виробництво на правах філії «Підсобне сільське господарство« Сінегово »ВАТ« Стародорожський райагросервіс ». Юридичний статус 9 господарств - сільськогосподарські виробничі кооперативи (далі - СВК). Одна організація функціонує у формі комунального сільско господарського унітарного підприємства (далі - КСУП) «Пруси». Крім цього, на території району розташовані землі 5 селянських (фермерських) господарств.

Товарне виробництво сільськогосподарської продукції в районі ведеться на 48,1 тис. га сільгоспугідь, з них 28,7 тис. га ріллі (59,7%), 19,2 тис. га лучних угідь (40%), 0,2 тис. га садів (0,3%). Бал кадастрової оцінки сільськогосподарських угідь складає 26,2, в тому числі ріллі 28,1. За механічним складом в ріллі найбільшу питому вагу мають супіщані ґрунти - 46%. Піщані ґрунти займають 33% ріллі, 21% - торф'яно-болотні. Середньорічна чисельність працівників сільськогосподарських організацій у 2008 р. склала 2141 людини.

Товарна продукція тваринництва становить більше 86% у сукупному обсязі виручки від реалізації, тому досягнутий рівень виробництва даної галузі багато в чому визначає фінансово-економічний стан сільгосп організацій. В якості основних факторів розвитку тваринництва в 2009 році виступають: зміцнення кормової бази, нарощування поголів'я худоби, створення необхідних умов утримання тварин за рахунок проведення реконструкції приміщень.На зимово-стійловий період 2009-2010 рр.. заготовлено 49 тис. тонн кормових одиниць трав'яних кормів, або в середньому по 20,2 ц к. од. на 1 умовну голову. За 10 місяців 2009 р. чисельність ВРХ збільшилася на 618 гол. до аналогічного періоду 2008 р., у тому числі корів - на 315 гол. Телят отримано в кількості 9911 гол. Разом з тим, є реальні резерви в плані нарощування чисельності поголів'я тварин. Ще не на належному рівні організована робота з відтворення дійної череди - у розрахунку на 100 корів і телиць за 10 міс. отримано по 73 телят, у той час як за аналогічний період 2008 р. - 81 голова.