Смекни!
smekni.com

Стратегічний аналіз та визначення пріоритетних напрямків розвитку підприємства ВАТ Інтерпайп НМТЗ (стр. 3 из 4)

Політику вивчають тому, що вона регулює владу, яка визначає ділове середовище металургійної промисловості та одержання ключових ресурсів для її діяльності. Основна причина вивчення економіки — це створення картини розподілу ресурсів на рівні держави, що є найважливішою умовою діяльності галузей металургії. Науковий і виробничий потенціал металургії та громадський інтерес до неї визначають за допомогою соціального компонента. Важливим фактором є технологічний компонент, що виявляє тенденції у технологічному розвитку, які найчастіше є причинами змін і втрат ринку, а також появи нових продуктів. [7, c. 456-458]

Таблиця 2.5. PEST- аналіз металургійної промисловості України

Політичні фактори Економічні фактори Соціальні фактори Технологічні фактори
1.Чергові вибори Президента України з відповідним відволіканням центрів впливу та бюджетних коштів2.Необхідність додержання норм СОТ в законодавчій і нормативній діяльності щодо імпорту-експорту3.Понад 90 % металургійних підприємств є приватизованими, що практично виключає державне регулювання4.У зв’язку з вступом до СОТ можливості державного регулювання в питаннях стосовно конкуренції значно обмежені5.Надмірна політизація суспільства6. Недовіра суспільства до влади та її органів 1.Позитивна динаміка ВВП2.Загрозливо висока інфляція3. Нестабільний курс гривні4. Висока облікова ставка НБУ, високі ставки кредитування комерційних банків5.Низький платіжноспроможний попит внутрішнього ринку6.Криза у світовій фінансовій системі7. Нестача обігових коштів у підприємств8.Неконтрольоване зростання цін на товари та послуги природних монополій (сировина, енергоресурси)9. Недостатній обсяг інвестицій у металургійній промисловості10. Високий рівень матеріало- і енергоємності продукції, що випускається11. Низька рентабельність виробництва12. Фактична відсутність конкуренції як стимулювального чинника 1.Скорочення працездатного населення2. Зменшення чисельності фахівців і робітників у найбільш промислових регіонах3. Недооцінка ролі трубної промисловості як основи економічної та соціальної захищеності значної частини населення4. Зниження привабливості праці на металургійних підприємствах.5.ЗМІ не приділяють належну увагу проблемам металургії і сучасних прогресивних принципів діяльності підприємств.6. Немає чітко вираженої орієнтації на якість як основу конкурентоспроможності7. Значний розрив між рівнем заробітної плати і рівнем потреб працівника8.Низька престижність праці у виробничій сфері 1.Незначна інноваційна активність підприємств2.Продукція, що випускається, у більшості є морально застарілою, з низьким рівнем автоматизації та інтелекту технології виробництва3.Значне зношування активної частини основних фондів

За результатами PEST-аналізу можна зробити такі висновки щодо дій з реалізації Стратегії.

З політичних факторів маємо: бюджетні засоби на реалізацію Стратегії буде обмежено; можливості законодавчого, нормативного,митного та іншого регулювання обмежено рамками норм СОТ; можливості держрегулювання лежать лише у площині розроблення і впровадження заходів підтримки чи стримування.

З економічних факторів: бачимо, що для розвитку внутрішнього ринку і збільшення експорту потрібні енергійні дійові заходи з формування платіжноспроможного ринку збуту і приборкуванню цінового хаосу на монопольному сировинному ринку.

З соціальних факторів робимо висновок, що потрібно підняти статус вітчизняної металургійної промисловості в очах суспільства, і тим самим сформувати умови для забезпечення машинобудування кадрами фахівців і робітників.

Реалізація поставленої мети забезпечується шляхом вирішення наступних задач дослідження:

- визначення і прогнозування попиту на даний вид продукції;

- аналіз сучасних методів і моделей прогнозування рівня споживання продукції трубного виробництва та їх адаптація до умов економіки України;

- формування кон’юнктури на стратегічних ринках збуту сталевих труб;

- визначення ролі, місця та основних напрямів розвитку трубної підгалузі в структурі металургійного комплексу країни;

- сегментування ринку трубної продукції та аналіз структури споживання сталевих труб на основних ринках їх збуту;

- оцінка та визначення головних факторів, залежностей, методів та моделей прогнозування попиту на сталеві труби з внутрішнім та зовнішнім полімерним покриттям, розробка методичних положень комплексного прогнозування рівня та структури споживання сталевої трубної продукції, обґрунтування основних підходів до інформаційного забезпечення прогнозних розрахунків. З технологічних факторів випливає, що потрібно модернізувати всю промисловість України, що значно розширить внутрішній ринок; оцінити наявний науково-виробничий потенціал у передових напрямках науки і техніки та визначити інноваційні шляхи розвитку.

5. Розробка концепції нового товару підприємства ВАТ Інтерпайп НМТЗ

Стратегія зростання рекомендована для виведення на ринок України нового товару підприємства ВАТ Інтерпайп НМТЗ дає можливість збільшити обсяги виробництва металевих труб та стійко триматися на українських ринках за допомогою виведення нової продукції, а саме металевих труб з полімерним покриттям.

Пуск нової лінії виробництва заплановано на 1 вересня поточного року. Після впровадження нової лінії виробництва ми очікуємо наступні показники (табл. 3.1; 3.2.):

Таблиця 3.1. Витрати на впровадження нового товару

Вересень-грудень 2010р., тис. грн.
Витрати на переоснащення обладнання Витрати на просування товару на ринку Витрати на оплату праці Витрати на закупівлю сировини
300 170 105 380

Таблиця 3.2. Ліквідність нової стратегії підприємства

Вересень-грудень 2010р., тис. грн
Загальні витрати Виручка від реалізації Чистий прибуток Коефіцієнт ліквідності, %
955 1055 100 1,3

Звідси ми бачимо, що впровадження такої стратегії дасть нам змогу отримати значно покращений прибуток (і це тільки за 3 місяці, значний ріст очікується з початку нового року), при тому дана стратегія є ліквідною і вказує на беззбитковість такого впровадження.

Для загальної наглядності покажемо зведену табличку по випуску нової продукції з прогнозом на 2011 рік з урахуванням майбутніх замовлень готової продукції (табл.3.3).

Таблиця 3.3. Показники діяльності підприємства за 2011рр.

Показники періоду Базовий період, тис. грн.
Прибуток від реалізації 3 099,00
Собівартість одиниці продукції 0,308
Виручка 2 985,23
Дебіторська заборгованість 35 066,00
Кредиторська заборгованість 46 200,00

Після введення виробництва нового товару, як стратегії направленої на розвиток виробництва на даному підприємстві, його показники матимуть наступні величини (табл. 3.4):

Таблиця 3.4 Прогнознітехніко-економічні показники підприємства

Показник 2009(вересень-грудень) 2010 Середньорічний темп приросту, %
Обсяг випуску товарної продукції, тис. т. 72 374,4 1,3
Обсяг випуску товарної продукції, тис грн. 21600,00 1123200,00 52
Обсяг реалізованої продукції, тис. т. 72 374,4 1,3
Обсяг реалізованої продукції (виручка), тис. грн. 21600,00 1123200,00 52
Собівартість проданих товарів, продукції, робіт, послуг, грн. 43200,00 620905,00 47,04
Витрати на одну грошову одиницю товарної продукції, грн. 1200,00 1000,00 0,83
Валовий прибуток, тис. грн. 134800,00 1744105,00 50,1
Чистий прибуток (збиток), тис. грн. 58956,02 720366,00 38
Чисельність персоналу, всього 1230 1500 1,22
Чисельність виробничого персоналу 980 1250 1,3
Численність управлінського та допоміжного персоналу 250 250 -
Фонд заробітної плати тис. грн. 32 643,98 402834,00 3
Середньомісячна заробітна платня управлінського персоналу, грн. 4200,00 4500,00 1,07
Середньомісячна заробітна платня виробничого персоналу,грн. 2800,00 2950,00 1,05

Виходячи з даних таблиці маємо сказати, що даний проект є доцільним і повністю задовольняючим потреби підприємства у новій стратегії росту виробництва.

Застосування стратегії зростання дасть змогу отримати значно вищий економічний ефект при тому дана стратегія є ліквідною і вказує на беззбитковість такого впровадження.

Висновок

При формуванні стратегії розвитку підприємства керівництво підприємства повинно враховувати велику кількість факторів які впливають на успішне існування і функціонування підприємства – як виробника і постачальника певної продукції. Щоб впевнитися у тому, що вибрана стратегія діяльності є вірним шляхом до досягнення найвищої цілі треба здійснити цілу низку аналізуючих дій: опитувань, аналізу самих конкурентів їх переваг та недоліків, аналізу товару, його переваг та недоліків, відношення до товару споживачів.

Згідно досліджень бачимо, що підприємство досить твердо займає свої позиції але в його роботі було відзначено й деякі мінуси. Як було сказано вище підприємству вже більше 70 років. Підприємством проводилися планові ремонти але за весь цей час не було здійснено переоснащення чи впровадження нових ланок обладнання, що сильно відображалося на якості продукції, яка випускається. Отже, підприємство мало багато разів оплачувати штрафи за несвоєчасне постачання або неякісну продукцію. Також через більшість браку підприємство було змушене здебільшого залишати продукцію на складі для задоволення потреб внутрішнього ринку та купувати більше сировини для виготовлення продукції на замовлення за кордон. Так до кінця 2009 р. матеріальні витрати ВАТ Інтерпайп НМТЗ зросли більш ніж у 3 рази порівняно з 2005р. Було прийняте рішення про розробку маркетингової стратегії виведення нового конкурентного товару на ринок.