Смекни!
smekni.com

Стратегія діяльності підприємства (стр. 2 из 12)

Продукція Акціонерного товариства реалізується у власній торговій мережі, підприємствам торгівлі міста, закритим бюджетним установам та торговельним підприємствам області. Враховуючи, що продукція підприємства не рахується товарами першої необхідності, торгівлі відвантажується продукція під строк реалізації, тобто з послідуючою оплатою.

Сировину на виготовлення продукції підприємство закуповує невеликими партіями у посередників та населення, а також у юридинчих особ.

1. Стратегія діяльності підприємства як генеральна програма розвитку

1.1. Сутність стратегії підприємства, її види та порядок розробки

Загальна (генеральна) стратегія розвитку підприємства пов’язана з діяльністю підприємства в цілому, використанням всіх ресурсів і орієнтована на виконання його головної цілі. Виробничі (допоміжні) види стратегій забеспечують реалізацію генеральної стратегії підприємства по окремим направленням його діяльності (маркетингова, фінансова, виробнича та ін.), видам діяльності (стратегія основної діяльності, пов’язана з реалізацією товарів і обслуговуванням покупців, стратегія неторгової діяльності – ремонтно-будівельної, транспортної, виробничої і т.д.) використанню окремих видів ресурсів (стратегія формування і використання трудових ресурсів, матеріально-технічної бази, фінансових ресурсів і т. д.)

Стратегічні плани повинні бути зроблені так, щоб не тільки залишатися цілісними протягом тривалих періодів часу, але і бути достатньо гнучкими, щоб при необхідності можна було здійснити модифікацію і переорієнтування. Загальний стратегічний план варто розглядати як програму, що спрямовує діяльність фірми протягом тривалого періоду часу, даючи собі звіт про те, що конфліктна і постійно мінлива ділова і соціальна обстановка робить постійні коригування неминучими.

Першим і, може бути самим істотним рішенням при плануванні, буде вибір цілей підприємства.

Діяльність підприємства на споживчому ринку направлена на досягнення певних стратегічних цілей і тактичних задач, які дозволяють забеспечити ефективну господарську діяльність, виживання і його конкурентоспроможність на ринку. Під ціллю розуміють якісні і кількісні характеристики функціонування підприємства, до досягнення яких воно прагне.

Досягнення цілей підприємства передбачає реалізацію цілей суспільства (в нормальних умовах розвитку ринку), оскільки отримання прибутку передбачає реалізацію продукції, тобто визнання її покупцем.

Формування цілей підприємства, вибір основних із них залежить і від стадії життєвого циклу підприємства, що показано в таблиці 2.

Залежність формування основних цілей і завдань в залежності від життєвого циклу підприємства може бути представлена таким чином:

Таблиця 2

Класифікація цілей підприємства
в залежності від стадії життєвого циклу
Стадія життєвого циклу Головна ціль підприємства Основне завдання
Народження Виживання Вихід на ринок
Дитинство Короткочасний прибуток Закріплення позицій на ринку
Юність Прискорений ріст об’ємів продаж та прибутку Захоплення своєї частини ринку
Рання зрілість Постійний ріст об’ємів діяльності Диверсифікація діяльності (освоєння додаткових напрямків діяльності)
Зрілість Формування іміджу підприємства і збалансований ріст Закріплення позицій підприємства на освоєному ринку
Старіння Збереження позицій Забезпечення стабільності господарської діяльності
Відродження Оживання (пошук додаткових імпульсів в діяльності) Омоложення (технічне переозброєння, нові постачальники, застосування нових технологій і т.п.)

Мета підприємства (товариства) – це визначення якісних і кількісних характеристик функціонування підприємства, до досягнення яких воно прагне. Мета функціонування товариства утворює складну і взаємопов’язану систему, що залежить як від зовнішнього середовища, котре оточує підприємство, такі від внутрішніх факторів його функціонування.

Завдання підприємства визначають етапи або шляхи досягнення мети в період, на який розробляється стратегія, це відображено на таблиці 3.

Таблиця 3

Етапи досягнення мети в період, на який розробляється стратегія

Ознака Вид мети Характеристика мети
1. В залежності від ступеню досягнення мети - бажані- життєво-необхідні Бажана мета діяльності будь-якого підприємства – це отримання максимальних прибутківЖиттєвонеобхідна мета – отримання мінімально-необхідних прибутків, котрі забеспечують збереження статутного фонду підприємства
2. В залежності від часового фактору - перспективна- поточна мета, яка повинна бути досягнута в майбутньому, через 5-10 роківмета, досягнення якої необхідне уже сьогодні
3. В залежності від відношення до головної мети підприємства - кінцеві- проміжні Головні цілі підприємства завдання, які ставить перед собою підприємство для досягнення головної мети
4. В залежності від оцінки - кількісні- якісні Кількісні цілі виражаються певними абсолютними і відносними показниками (об’єм продажу, сума отриманого прибутку, ріст прибутку на інвестований капітал і т.д.)Якісні цілі виражаються слідуючими показниками: культура обслуговування, соціальний мікро-клімат, культура виробництва
5. В залежності від ступеня впливу зовнішніх факторів на функціонуванняпідприємства - цілі, зумовлені змінами у зовнішньому середовищі- цілі, не пов’язані із змінами у зовнішньому середовищі Інфляція, зміни податкової політики держави, зміни попиту споживачівВони, як правило, впливають з невикористаних резервів покра-щення діяльності підприємства і не потребують додаткового залучення ресурсів
6. В залежності від змісту і характеру відображуваних інтересів - цілі підприєм-ства, як суб’єкта ринкових від-носин- цілі суспільства, задоволення пот-реб населення Отримання прибутківВідповідність обсягу і структури споживчому попиту
7. В залежності від предмету діяльності - цілі виробництва- цілі комерційної діяльності- цілі соціальної діяльності- цілі іноваційної діяльності- цілі інвесте-ційної діяльності Випуск продукції Реалізація товарівСтворення сприятливих умов праціВпровадження нових технологійВкладання коштів в реальні і фінансові інвестиції
8. В залежності від об’єкту виконання мети - на рівні групи підприємств- на рівні підпри-ємства- на рівні струк-турної одиниці об’єднанняпідприємствовідділ магазину, філіал універмагу

В умовах ринкових відносин діяльність кожного підприємства (товариства) залежить від конкурентного середовища і зміни коньюнктури товарного ринку з метою досягнення безперервного зростання обсягів діяльності воно повинно формувати власну стратегію розвитку. Види стратегії та їх характеристика показана на рисунку 1 і в таблиці 4.


Рис.1.Види стратегії.

Таблиця 4

Характеристика видів базової та альтернативних стратегій.

Різновид базової стратегії Критерії визначення характеру стратегії Стратегічні альтернативи
1. Стратегія зростання (наступальна) 1. Об’єм продаж.2. Дохід.3. Частка ринку.4. Швидкість зростання. · Інтесифікація ринку: просунення на нові ринки, розширення при-сутності, географічна експансія.· Диверсифікація: вертикальна, горизон-тальна, побіжна.· Міжфірмове співробіт-ництво та кооперація.· Зовнішньоекономічна діяльність.
2. Стратегія стабілізації (наступально-оборонна) 1. Дохід на об’єм продаж.2. Дохід на активи.3. Дохід на акції.4. Швидкість пожвавлення. · Економія: ревізія вит-рат,консолідація, пож-вавлення.· Зрушення: зменьшення витрат, поновлення до-ходу, активізація фінан-совії діяльності.· Забезпечення сталості:Селективність балансу- вання на ринках, фі-нансова економія.
3. Стратегія виживання (оборонна) Критичний аналіз:· продуктів та ринків;· фінансового стану;· управління · Перебудова маркетингової діяльності: вилучення товару,експансія на основі ринки тощо;· Перебудова системи управління;· Фінансова перебудова.

Розробка стратегії діяльності підприємства на споживчому ринку здійснюється в декілька етапів, (це наглядно показано на рис. 2.) суть і зміст яких в наступному.

На першому етапі повинен бути проведений аналіз зовнішнього середовища функціонування підприємства та його виробничо-технічні можливості.

Для цього необхідно:

1. Провести дослідження ринку діяльності підприємтсва та виявити тенденції його розвитку.

2. Оцінити виробничо-технічні можливості підприємства, і його конкурентоспроможність, проаналізувати можливості використання внутрішніх резервів і ресурсів підприємства для підвищення ефективності його функціонування.

3. Провести аналіз зовнішнього середовища функціонування підприємства, який передбачає дослідження:

· макроекономічних процесів (інвестеційного попиту і пропозиції, наявності кредитних ресурсів, політики позикових процесів, демографічних прогнозів, співвідношення між експортом та імпортом і т.д.)

· регулюючої діяльності держави (господарського і трудового законодавства, грошової і фінансової політики, змін в податковій та тарифній системі, антимонопольного регулювання);