Смекни!
smekni.com

СНІД: проблеми і досягнення на сучасному етапі (стр. 2 из 3)

Наркоманія – хвороба, що характеризується потягом до наркотиків, які викликають у малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон. Результатом є безконтрольність поведінки (це призводить до вступу в безладні статеві зв’язки), можливість зараження ВІЛ-інфекцією і, як наслідок, смерть. Тому потрібно зробити все, щоб наші діти не піддавалися тиску з боку однолітків, не прагнули пробувати, а тим більше вживати наркотики.

З метою запобігання зараженню проколювати вуха слід тільки в косметичних кабінетах, робити татуювання – у спеціальних кабінетах, а також мати власні предмети особистої гігієни: бритви, манікюрні приналежності. Можливість зараження в медичних установах – мінімальна.

Вертикальний шлях зараження.

Зараження дитини від ВІЛ-інфікованої матері відбувається при прониканні вірусу від матері до плоду під час вагітності, пологів і при годуванні грудьми. Тому рішення про народження дитини приймає сама ВІЛ-інфікована жінка, що повинна враховувати всі можливі наслідки. Лікарі роблять усе можливе для того, щоб дитина народилася неінфікованою.

Ймовірність народження ВІЛ-інфікованої дитини складає 20-45 %. Застосування медикаментозної терапії дає змогу значно зменшити ризик народження інфікованої дитини.

ВІЛ-інфекція не передється:

· при дружніх обіймах і поцілунках;

· через рукостискання;

· при користуванні шкільним приладдям, комп’ютером, посудом, верхнім одягом;

· через предмети сантехобладнання, при користуанні басейном, душем;

· у громадському транспорті;

· комахами, зокрема і кровосмокчучими;

· через предмети виробничої і домашньої обстановки;

· повітрянно-крапельним шляхом.

Використання презерватива значно знижує ризик інфікування. Не зареєстровано випадків зараження при догляді за хворою людиною.

Проблема СНІДу в Україні та Чернівецькій області.

Якщо у найближчі 10 років не знайдуть ефктивний та недорогий засіб лікування СНІДу, половина населення України середнього віку (30-50 років) вимре. Така думка деяких експртів. За даними Всесвітньої організаії охорони здоров’я (ВООЗ), Україна за темпами розповсюдження СНІДу випереджає всі країни колишньої Східної Європи, в тому числі і СНД. Кількість ВІЛ-інфікованих в Україні зростає у геометричній прогресії. І міжнародні, і вітчизняні експерти називають найчастіше три причини: наркотики, Чорнобиль, зубожіння нації. Головне – наркотики. В Україні СНІД – «шприцевий», тобто поширюється він ін’єкційними наркоманами. Нам страшенно не пощастило - транзитний маршрут, яким переправляли наркотики з країн Золотого Трикутника (Бірма, Таїланд, Пакистан) до Європи, проходить тепер через Україну. В країну вільно прийшов наркобізнес, почалася епідемія наркоманії. А за наркотиками прийшов СНІД. Саме на наркоманію припадає 70 % випадків зараження СНІДом, 29 % - це зараження під час статевих контактів, і 1% - у процесі проведення медичних маніпуляцій.

Крім наркотиків, у поширенні епідемії СНІДу серйозну роль відіграє Чорнобиль. Постійна радіація дається взнаки. Імунітет нації катастрофічно падає. Українці стають беззахисними перед хворобами. Зрозуміло, на цьому фоні СНІД косить значно більше жертв, ніж у розвинутих європейських країнах. Адже СНІД – це сндром імунодефіциту. За даними ВООЗ, в Україні за 1998 рік зареєстровано 110 тисяч ВІЛ-інфікованих. У 1988 році хворих на СНІД в Україні було всього два, обидва померли в 1988 році.

Міжнародні організації надають Україні певну допомогу в боротьі зі СНІДом. В країні постійно працюють емісари ВООЗ, протягом 4 років тут пребувають координатори ООН, які забезпечують поставки шприців та медичних препаратів у рамках програми ООН по боротьбі зі СНІДом. Певні кроки робить і уряд. Але український народ ставиться до проблеми досить байдуже, з фаталізмом, притаманним народам слаборозвинутих країн.

З метою координації роботи щодо профілактики ВІЛ/СНІДу в нашій області створений Чернівецький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом, до робочої групи якого входять викладачі ОІППО, спеціалісти управління освіти і науки облдержадміністрації. Розроблений план роботи на 2007 рік.

У Чернівецькій області з 1992 року (від початку реєстрації ВІЛ-інфекції) зареєстровано 455 випадків ВІЛ-інфекції, в тому числі 60 хворих на СНІД, померло від хвороби 36 осіб.

З 1992 року зареєстровано ВІЛ-інфікованих чоловіків 309 (67,91 %), жінок – 146 (32,09 %).

За віком розподіл хворих такий: до 1 року – 51 (11,21 %), 1-14 років – незареєстровано, 15-19 років – 73 (16,04 %), 20-29 років – 225 (49,45 %), 30-39 років – 87 (19,12 %), 40-49 років – 16 (3,52 %), 50 і старші – 3 (0,66 %).

Найбільша кількість інфікованих – 385 осіб (84,62 %) припадає на людей найбільш працездатного віку – від 15 до 39 років.

Згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації №425 від 01.09.2004 року «Про комплекс заходів щодо забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомога та лікування ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД на 2004-2008 роки у Чернівецькій області» встановлено контроль за дотриманням законодавства з питань ВІЛ/СНІДу з метою подолання всіх форм дискримінації у сфері праці та трудових відносин, а також створення безпечних умов праці.

Службами охорони праці виконавчих органі міських, районних рад ведеться постійний контроль за виконанням власниками підприємств, установ і організацій області вимог статті 17 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про охорону праці» від 22.11.2002 року №229-ІV, щодо організації за власні кошти, проведеня попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичного (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі.

У медичних закладах області на виконання наказу Міністерства охорони здоров’я України №120 «Про вдосконалення організауії медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД» контроль за безпекою щодо ВІЛ-інфікування медичних працівників під час виконання ними професійних обов’язків покладений на режимну комісію ЛПЗ.

У розпорядженні голови облдержадміністрації наголошено про сприяння розширенню партнерства між урядовими громадськими та міжнародними організаціями у вирішенні питань боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом.

Чернівецький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом уклав угоди про співпрацю ЧМБФ «Нова сім’я» , обласним наркологічним диспансером, відділом державного департаменту України з питань виконання покарань, управлінням освіти Чернівецької міської ради, товариством «Еstеsmе razom“ ,місто Хожув, Польща.

Зазначається у розпорядженні голови облдержадміністрації і про забезпезпечення підготовки , підвищення рівня кваліфікації та перепідготовку педагогічних, медичних і соціальних працівників з питань пропаганди здорового способу життя та профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу серед шкільної та студентської молоді, курсантів, військовослужбовців строкової служби, молоді, що не навчається і не працює, розширення доступу різних категорій населення до системи добровільного консультування і тестування на ВІЛ/СНІД.

Сучасні методи діагностики впроваджені для виявлення ВІЛ-інфекції у дітей, які народилися від ВІЛ-інфікованих матерів. Це дослідження пуповинної крові та наступної диспансеризації дитини до 18-місячного віку.

У Чернівецький області скрінінгове тестування ВІЛ-інфекцій здійснюється у трьох вірусологічних лабораторіях (обласної СЕС, обласної та Хотинської станцій переливання крові). Фінансування, придбання тест-систем для обстеження вагітних жінок та донорів відбувається за рахунок коштів державного бюджету, для обстеження інших категорій населення тест-системи відсутні.

Не запроваджений в області метод замісної терапії з метою зменшення ризику інфікування ВІЛ для споживачів ін’єкційних наркотиків.

Профілактика і спроби лікування СНІДу

Засобу вилікувати СНІД не існує. Вірус виявився складним. Він постійно змінюється, потрапляючи від однієї людини до іншої, змінюється навіть у процесі лікування. Щоб створити вакцину необхідно знайти загальну рису серед різноманітних вірусів СНІДу.

Боротьба зі СНІДом та пошуки вакцини тривають 15 років. Є пеині досягнення. Витрачено астрономічні суми. Більш-менш обнадійливих даних поки немає. Найдешевший курс лікування коштує 2000 доларів. У зв’язку з цим людей не лікують у Африці, Азії. І майже не лікують в Україні.

Існують дві стратегії профілактики ВІЛ-інфекції: зниження ризику й усунення ризику інфікування. Від самого початку поширення епідемії дослідники мали два протилежних уявлення про взаємини прийнятих рівнів ризику, стійкої зміни поведінки і заходів щодо охорони громадського здоров’я.

Зниження ризику, або «зниження шкоди», засноване на використанні таких методів захисту від інфекції, що позитивно зарекомендували себе: використанні презирвативів; скринінгу (перевірці) донорської крові; тепловій обробці елементів крові; відмові від грудного вигодування, якщо це можливо або необхідно; застосуванні загальних запобіжних заходів у медичних установах під час процедур, які передбачають контакт із кров’ю.

Профілактика ВІЛ-інфекції, заснована на філософї зниження ризику зараження, припускає заміну діяльності,пов’язаної з підвищеним ризиком, на менш ризиковану. Наприклад, пропаганда обміну використаних голок на нові є однією з форм зниження ризику або шкоди: при цьому потенційно небезпечне вживання ін’єкційних наркотиків не усувається як факт, але пропонується спосіб зниження ризику інфікування ВІЛ.

Стратегія усунення ризику грунтується на передумові, що захист громадського здоров’я потребує усунення можливості ризику як такої. Цей підхід має два різновиди.

Пропаганда статевого утримання та відмова від наркотиків переважає над пропагандою використання презервативів і обміну використаних голок на нові. За такого підходу ефективність безпечного сексу піддається сумніву, а саме вживання наркотиків ін’єкційним шляхом вважається настільки шкідливим, як і використання спільного інструментарію для ін’єкцій.