Смекни!
smekni.com

Основні матеріали для виготовлення часткових знімних пластинкових протезів (стр. 2 из 3)

Штучні зуби з металу випускаються Ленінградським заводом зуболікувальних матеріалів. Комплектуються гарнітури: фронтальні по 2-4 зуби, жувальні по 2-3 зуби (відповідно для кожної щелепи і її сторони).

Штучні комбіновані зуби складаються із стандартно виготовленої металевої основи. Вестибулярна поверхня литих зубів має заглиблення - ложе для облицювання - фасеток). Піднебінна поверхня литих зубів (жувальна чи ріжуча) має виражену анатомічну форму. На передній ввігнутій поверхні (в заглибленні) є кріплення, скоби для механічного закріплення пластмаси. Облицювання виготовляється з пластмаси "Сінма" після спаювання проміжної частини протеза з коронками.

ЕЛАСТИЧНІ ПІДКЛАДКОВІ МАТЕРІАЛИ

Для підвищення адгезії протеза до слизової оболонки порожнини рота, а також виготовлення комбінованих зубних протезів обумовило появу м'яких еластичних підкладкових матеріалів для базису протеза. Ці матеріали використовують також для виготовлення обтураторів, щелепно-лицьових протезів, еластичних пелотів і т.д.

Матеріали повинні задовольняти таким медико-технічним вимогам:

1) міцно з'єднуватися з матеріалом базису,

2) бути нетоксичними;

3) зберігати еластичність;

4) добре змочуватися;

5) не розчинятися, в порожнині рота;

6) мати високу виносливість до зносу;

7) не змінювати колір;

8) мати технологічність.

Показання до застосування:

1) при різкій атрофії гребеня альвеолярних паростків, коли протипоказані всі звичайні методи фіксації протеза;

2) при наявності кісткових виступів і гребенів на протезному ложі, унаслідок чого твердий базис протеза викликає болюче відчуття;

3) при зниженні слиновиділення у хворого, що погіршує фіксацію та стабілізацію протеза;

4) при аномальному виді прикусу;

5) при необхідності створення підвищеної адгезії протеза (для музикантів, що грають на духових інструментах);

6) для створення нової форми в старого або погано прилягаючого базису протеза;

7) для виготовлення обтураторів;

8) для виготовлення безкламерного протеза.

Еластичні підкладкові матеріали для базисів протезів у залежності від природи матеріалу підрозділяють на 4 типи: акрилові, поліхлорвінілові, силіконові і на основі фторкаучуків.

Акрилові підкладкові матеріали

Акрилові матеріали можуть бути двох видів: порошок- рідина й еластичні пластини. Матеріали типу порошок- рідина можуть бути гарячого і холодного твердіння.

Порошки являють собою сополімери акрилових мономерів-ММА, етилметакрилат, бутилакрилат, гидроксіефіри метакрилової кислоти й ін.

Рідини для готування формувальної маси бувають 2 складів: а) суміші акрилових мономерів або ММА, що містять пластифікатор (діоктилфталат і ін.), а також деякі органічні розчинники; б) суміші акрилових мономерів, що містять рідину для самотвердіючих пластмас.

На основі цього сополимера ф. "HydronDentalProductIniNewBrunswick " (Німеччина) випускає матеріал типу порошок-рідина гарячого отверждення під торговою назвою Гідрокріл (Hydrocryl). Формувальна маса готується при співвідношенні порошок: рідина, рівному 3:1, і полімеризується при температурі 73°С протягом 90 хв. із наступною півгодинною витримкою при 100°С. З метою зменшення шпаристості рекомендується "сухе" нагрівання.

Еластичні пластини для базису поставляються у вигляді безбарвних або пофарбованих у рожевий колір пластинок розміром 100x65x1 мм для протезів верхньої щелепи і 100x65x2 мм , протезів нижньої щелепи, їх використовують для покриття всієї прилягаючої до слизової оболонки поверхні протеза або визначеної ділянки. Оптимальної еластичності матеріал досягає в порожнині рота при температурі 37°С.

Застосування акрилових еластичних підкладок нескладне, метод виготовлення протеза в принципі не змінюється. Поверхня еластичної пластинки, що контактує з формувальною масою 2-3 рази опрацьовують мономером для створення липкості. Для заповнення кювети формувальною масою пластинку поміщають на гіпсову модель у кюветі змолоченої мономером іншу частину кювети з надлишком заповнюють формувальною масою. Для запобігання зсуву м'якої пластинки під час пресування її укріплюють на гіпсовій моделі шматочками формовочної маси.

Акрилові еластичні підкладки технологічні, міцно з'єднуються з матеріалом базиса. Але вони мають і недоліки: швидко старіють і цим самим втрачають еластичність.

Для базисів знімних протезів ф. Kulzer (Німеччина) випускає еластичну пластмасу Дентанол плюс (Dentanolplus).

Поліхлорвінілові матеріали для базисних підкладок

Матеріали цього типу можуть бути двох видів: а) порошок - рідина і б) гель у виді тонкого коржа, лакованого з 2 сторін поліетиленовою плівкою. Вони являють собою сополімери вінілхлорида з іншими мономерами. У якості сополімерів можуть використовуватися акрилати, вінілацетат і ін. Еластичність досягається за рахунок зовнішньої пластификації.

Еладент-190 - вітчизняний матеріал типу порошок-рідина має гарну еластичність, довгостроково стійкий до впливу ротової рідини, відмінно з'єднується з матеріалом базису.

Підкладка з формувальної маси може бути нашарована на базис у процесі виготовлення протеза або на протез, який уже в експлуатації.

Еластичні матеріали краще протистоять стиранню, ніж акрилові, міцніше з'єднуються з базисом. Проте наявність у складі поліхлорвінілових композицій пластифікатора обумовлює недоліки (міграція пластифікатора, старіння).

Фірма Kulzer (Німеччина) випускає поліхлорвініловий матеріал Паладур (Paladur).

Силіконові матеріали для базисних підкладок

Силіконові матеріали холодної вулканізації наповнені силіконовими компаундами. Поставляються в металевих тубах типу паста-рідина.

У комплект матеріалу може входити одна, дві або три рідини. Перші дві рідини - каталізатори вулканизації, третя - праймер (підшар). Кращими наповнювачами вважають органокремнеземи. Паста містить такі основні інгредієнти: силіконовий каучук СКТ-Н, наповнювач, барвник. У якості каталізаторів використовуються три(метилацетоксі) силан, який одночасно є зшивагентом, хелатні сполучення титана або алюмінію, аміносилани.

При змішуванні пасти із рідиною утвориться формовочна, маса, що твердіє при кімнатній температурі протягом 10 хв. Силіконові підкладки можуть бути накладені як при виготовленні нового протеза, так і в процесі його полагодження безпосередньо в порожнині рота. Накладення підкладки практично не змінює методу виготовлення протеза.

Силіконові підкладки володіють високою еластичністю, підвищують "адгезію" протеза до слизової оболонки в 4 рази, довгостроково зберігають еластичність, але недостатньо міцно з'єднуються з матеріалом базису, мають невисоку міцність на розрив, погано змочуються, гірше протистоять стиранню, ніж акрилові і поліхлорвінілові матеріали.

У Росії силіконові базисні підкладки виготовляють із 1963 р. У першому вітчизняному матеріалі Ортосил недостатня еластичність, водопоглинання. Необхідність додаткового нагрівання його після вулканизації при кімнатній температурі обумовили розробку більш удосконалених матеріалів.

Ортосил може тверднути безпосередньо в порожнині за короткий проміжок часу (4-5 хв.). Формовочну масу наносять на попередньо оброблену праймером поверхню протеза. Протез із нанесеною на нього пастою вводять у порожнину рота і через 4-5 хв. витягають із уже готовою підкладкою. Підкладка добре оформляється, точно співпадає з рельєфом слизової оболонки порожнини рота і має достатньо високі експлуатаційні властивості.

Силіконова пластмаса Моллопласт-Б (Німеччина) добре змочується слиною, щільно прилягає до слизової оболонки і, таким чином, сприяє високої адгезії протеза до протезного ложа і поліпшення його фіксації. Матеріал інертний і не набухає в ротовій рідині. Він не піддається впливу флори порожнини рота, не містить пластифікаторів, що, як правило, вимиваються, тому зберігає еластичність протягом ряду років.

Моллопласт-Б застосовується для виготовлення боксерських шин і кап для лікування бруксизма, може наноситися на зовнішню поверхню протеза верхньої щелепи, імітуючи поперечні піднебінні складки. Іншими показаннями до його застосування служать: наявність гострих кісткових виступів, покритих тонкою слизовою оболонкою, значна або повна атрофія альвеолярної частини (відростка), необхідність профілактики странгуляційних смуг по периметрі протеза, створення м'якої "подушки" у проекції підборідного отвору, лінії "А", щелепно-під'язичної лінії, позаду молярних відділів, піднебінного валика, у резекційних протезах, а також при грушоподібній формі (рельсовий профіль) перетину альвеолярного гребеня.

Моллопласт-Б простий у вжитку, поставляється в тістоподібної, готової до вжитку консистенції. Він витягається з ємності і притискається до заздалегідь підготовленої твердої пластмаси на підложці. Після полімеризації відповідно до інструкції, що прикладається до кожної ємкості, Моллопласт-Б міцно зв'язується з жорсткою пластмасою.

Існує варіант підкладкового матеріалу, що твердіє при кімнатній температурі - Моллосил (Німеччина).

Базисні підкладки на основі фторкаучуків

Базисні еластичні підкладки на основі фторкаучуків і сополімерів добре з'єднуються з акрилатами і сополімерами, відрізняються високою стійкістю до органічних розчинників, добре протистоять стиранню й володіють високими фізико-механічними показниками, застосовують матеріали типу порошок-рідина. Порошок - сополімер вінілфторида і гексафторпропілена. Рідина - етилакрилат. Порошок містить 0,05% пероксида бензоіла і 0,05% гідропероксида кумола. Формувальна маса готується змішуванням 10% рідини і 90% порошку. Розкочуванням "тіста" отримують пластинку товщиною до 2 мм і відразу ж плакують їх із обох сторін металевою фольгою. Пластинки можуть зберігатися протягом декількох місяців.