Смекни!
smekni.com

Методи діадинамотерапія (стр. 2 из 3)

При захворюваннях периферичних судин діадинамотерапія проводиться на фоні внутрішньовенного краплинного введення сосудорегулючих препаратів. Тік підключають після введення 1/2-2/3 обсягу лікарського розчину. Електроди розташовують поперечно на стегно (перше поле) і гомілка (друге поле), впливають на 2 поля за процедуру, вплив на нижні кінцівки чергують по днях. Лікування здійснюють струмом ДВ - по 10 хв., на поле.ДДС можна використовувати в комплексі з іншими лікувальними факторами: 1) їхній застосовують за 30-60 хв., перед масажем і ЛФК для зменшення болючого синдрому; 2) в один день можна призначати в комплексі з ультразвуком, електрофорезом лік, лазеро- і магнітотерапією; найкращим варіантом є інтервал між процедурами 2-3 г., черговість впливу не має принципового значення; 3) в один день на одне поле можна комбінувати з методами високочастотної терапії, призначаючи діадинамотерапію після них (через 30-60 хв., і більш); 4) діадинамотерапію проводять за 30-90 хв., перед тепловими, водолікувальними процедурами чи чергують їх через день; 5) при лікуванні больових синдромів перед струмами за 15-30 хв., можна проводити дарсонвалізацію чи ультратонотерапію. Не призначають на одну зону ДЦТ і місцеві УФ-опромінювання, рентгенотерапію. Найбільш розповсюджені сполучні методи діадинамотерапії: діадинамоіндуктотермія, діадинамофонофорез, діадинамогрязелікування. ДЦТ у дітей застосовують з 2-3-літнього віку. Електроди фіксують на тілі дитини тільки шляхом бинтування, обов'язково забезпечуючи їх щільне прилягання. Техніка і методика лікування такі ж, як у дорослих, але тривалість процедури зменшується на 1/3. Обов'язковий контроль відчуттів під час процедури. Після процедури шкіру варто змазувати гліцерином, розведеним кип'яченою водою, що попереджає її огрубіння і шелушіння.


4. Показання та протипоказання до діадинамотерапії

ДДС показані при лікуванні: захворювань і травм периферичної нервової системи з болючим синдромом і руховими порушеннями (невралгії, нейропатії, нейроміозити, симпаталгії, радикуліти), травм і захворювань опорно-рухового апарата і кістково-м'язової системи (забиті місця, ушкодження зв'язувань, остеоартрози, епикондиліт, п'яткові шпори, періартрити, ревматоідний артрит, хвороба Бехтерева, атрофія м'язів, рани, переломи кісток, остеохондроз хребта і спондильоз), захворювань внутрішніх органів, що протікають з болючим синдромом і порушеннями моторної і секреторної функцій (бронхіальна астма, гастрит, виразкова хвороба шлунка, холецистит, камені в сечоводі, дискинезія желчевивідних шляхів, атонічний і спастичний коліти, панкреатит, енурез, хронічні запальні захворювання придатків матки, імпотенція), захворювань серцево-судинної системи (хвороба Рейно, атеросклероз судин кінцівок, початкова стадія варикозної хвороби, гіпертонічна хвороба І, ІІ ст., мігрень), захворювань з патологією сполучної тканини (келоідні рубці, тугорухливість суглобів після тривалої іммобілізації, рубцеві і м'язові контрактури, спаечная хвороба), захворювань очей, зубів, шкіри з болючим синдромом і сверблячкою (пародонтит, кератит, еписклерит, дерматози й ін.), в отолярінгології.

Діадинамотерапія протипоказана при: високій температурі і загальному важкому стану хворого, кахексії, новоутвореннях і підозрі на них, кровоточивості і кровотечі, гострому і гнійному запальному процесі (до розкриття), злоякісних захворюваннях крові, гострих болях вісцерального походження (інфаркт міокарда, приступ стенокардії, пологи, ниркова колька, камені в сечоводі діаметром більш 1 см), сечі- і жовчнокам'яної хворобах, переломах кісток із неіммобілізованними обламками, розривах м'язів, судин і нервових стовбурів протягом першого місяця після накладення швів, тромбофлебіті, великих порушеннях цілісності шкіри, розповсюджених дерматиті й екземі, порушеннях шкірної чутливості, активному туберкульозному процесі у нирках, рентгенотерапії і протягом 2 тижнів після її (на ту ж область), розсіяному склерозі, вагітності (на тулуб і живіт), індивідуальної нестерпності струму. При переломах трубчастих кісток і ребер, навіть при іммобілізації перелому, застосування діадинамотерапії небажано, тому що вона може викликати зсув обламків, жирову емболію чи кровотечу.

5. Правила техніки безпеки при проведення процедур діадинамотерапії

При лікуванні ДДС необхідно: 1) дотримувати у електролікувальному кабінеті загальні вимоги безпеки згідно отраслевому стандарту ССТБ, відділення, кабінети фізіотерапії; 2) строго дотримувати правила експлуатації апаратів: а) перед початком роботи перевірити положення ручки потенціометра (вона повинна знаходитися в крайньому левом (нульовому) положенні); б) під час процедури всі переключення на апараті проводити при виключеному струмі пацієнта; в) струм подавати повільно, плавно, контролюючи відчуття хворого; під час процедури силу струму можна збільшувати; г) загоряння червоної сигнальної лампочки вказує на несправність апарата чи погану фіксацію електродів (у цьому випадку необхідно виключити струм і з'ясувати причину несправності); д) по закінченні процедури ручка потенціометра повинна плавно повернутися (проти часової стрілки) у крайнє ліве положення (до щиглика); е) протирати апарат, переносити його, підключати електроди можна тільки при виключеному апараті; ж) постійно контролювати цілісність ізоляції проводів; з) звертати увагу на дотримання найважливіших методичних сторін процедури: електроди надійно фіксувати на тілі пацієнта; ретельно перевіряти стан шкіри в області впливу й уникати накладення електродів на подряпини, садна; перевіряти правильність накладення електродів, щоб не було випадкового зіткнення металевих частин електрода чи вугільних ниток з поверхнею шкіри, тому що це може привести до довгостроково незагойних електрохімічних опіків.

6. Класи захисту апаратури

Апаратура класів 01 та 1.

Апаратура, на доступних металевих частинах якої захист від напруги дотику здійснюється за допомогою захисного заземлення чи занулення, відноситься до класу 01 чи 1. Розходження між цими двома класами полягає в способі приєднання виробів, що мають штепсельне з'єднання з живильною мережею, до системи захисного заземлення чи занулення.

Заземлення (занулення) доступних для дотику металевих частин апаратури класу 01 виконується незалежно від підключення до живильного мережі. Затиск для підключення проводу, що заземлює, що йде від виробу, не зв'язаний з мережною розеткою, а заземлюючий провід повиннен бути приєднаний до нього до включення вилки мережного шнура в розетку. У виробів класу 1 заземлення (занулення) доступних металевих частин здійснюється автоматично при включенні вилки мережного шнура в мережну розетку. При цьому замикання ланцюга захисного заземлення виробляється до замикання ланцюгів живлення, а розмикання - у зворотному порядку.

Хоча сутність методів захисту виробів класів 01 і 1 однакова, розходження в способі приєднання їх до системи заземлення обумовлює принципову різницю між цими двома класами захисту.

Додатковий захист апаратури класу 1 здійснюється незалежно від бажання медичного персоналу й умов, у яких вона експлуатується. Мережна вилка з контактом, що заземлює, не може ввійти в гнізда звичайної розетки, тому виріб класу 1 не може виявитися незаземленим чи незануленним.

На відміну від апаратури класу 1 безпека при використанні апаратури класу 01 залежить від навченості, уважності і сумлінності медичного персоналу. До включення виробу в мережу заземлюючий провід повинний бути підключений, однак якщо це за якимись причинами не буде зроблено, ніщо не перешкодить уключити прилад чи апарат у мережу і провести лікувальну або діагностичну процедуру. У такий спосіб виріб класу 01 через недбайливість медичного персоналу або через відсутність умов для його заземлення чи занулення може виявитися без додаткового захисту і при першому порушенні ізоляції - замиканні на корпус - з'явитися причиною поразки електричним струмом.

Апаратура класу ІІ

Набагато більш ефективним і перспективним способом захисту від поразок електричним струмом, у порівнянні з захисним заземленням (зануленням), служить застосування захисної ізоляції. Сутність цього методу полягає в тім, що додатково до основної ізоляції в приладі чи апараті застосовується в тій чи іншій формі захисна ізоляція, що виключає можливість появи напруг дотику на доступних металевих частинах.

Функції захисної ізоляції істотно відрізняються від функцій основної ізоляції. Основна ізоляція призначена для захисту від дотику до струмоведучим, що знаходиться під напругою частинам і може вчасно забезпечити нормальне функціонування електричної частини апаратури. Захисна ізоляція є додаткової до основної ізоляції й у випадку її порушення захищає доступні для дотику, що нормально не знаходиться під напругою частини від виникнення на них напруги дотику.

На відміну від захисного заземлення (занулення), що забезпечує зменшення напруги дотику на доступних металевих частинах чи відключення живильної мережі тільки після виникнення цієї напруги, захисна ізоляція цілком виключає, можливість появи напруги дотику.

При експлуатації виробів, що мають захисну ізоляцію, з медичного і технічного персоналу знімаються відповідальність і яка-небудь турбота про захисне заземлення апаратури. Забезпечення безпеки при використанні виробів класу ІІ знаходиться в мінімальній залежності від знань, уважності і сумлінності облич, що обслуговують апаратуру, а також систему електроживлення і заземлення медичних приміщень. Практично це означає, що мережна вилка апарата класу ІІ може бути вставлена в кожну по конструкції мережну розетку, і апарат готовий до роботи.