Смекни!
smekni.com

Аналіз світового досвіду організації лізингових операцій (стр. 3 из 6)

Проте розвиток лізингу не зупинився. Лізингові операції продовжують залишатися гнучкішими в порівнянні із звичайними, кредитовими. Частку рисок по операціях беруть на себе лізингові компанії.

Закон про рівну конкуренцію в банківській справі (1987 р.) передбачає право національних банків інвестувати до 10% активів в лізингові договори на чисто лізинговій основі без обмеження величини залишкової вартості.

В даний час для того, щоб операція задовольняла умовам фінансового лізингу, вона повинна володіти наступними характеристиками:

· мінімальні інвестиції в орендоване майно з боку лизингодателя повинні складати не менше 20% його вартості;

· лізингоотримувач не може мати права (опціону) на викуп устаткування за ціною нижче за його ринкову вартість, визначену на момент застосування цього права;

· лізингоотримувач не може інвестувати в орендоване ним устаткування, окрім так званих віддільних удосконалень;

· період лізингу не перевищує 80% терміну служби устаткування;

· в кінці терміну лізингу устаткування повинне мати оцінену залишкову вартість в розмірі не менше 20% його первинної вартості;

· лизингодатель повинен чекати отримання позитивної величини грошового потоку, як і спільного прибутку, за договором лізингу залежності від податкових пільг.

У випадках, коли лізинг за угодою сторін не підпадає строго під ці стандарти, при визначенні фінансового лізингу виходять з його різних інтерпретацій судами США. У спільному випадку суди застосовують критерій «вигод і тягаря права власності», щоб визначити, чи володіє лізингоотримувач устаткуванням в економічному сенсі. Зокрема, для суду за особливо важливі вважаються наступні факти:

· формою угоди є лізинг;

· лізингом переслідується комерційна мета (окрім податкових вигод);

· лізингоотримувач володіє деякими значними атрибутами права власності, такими, як ризик втрат і можливість певних економічних вигод.

Один крупний нью-йоркський банк виділяє наступні три види лізингу за їх типом або об'ємом: многомиллионный (авіалайнери, устаткування для буріння нафтових свердловин і т. п.); проміжна оренда при вартості майна від 0,5 до 5 млн. дол., розрахована на період до 10 років, і так звана ринкова оренда, при якій банк об'єднує в одному договорі декілька одиниць порівняльно недорогого устаткування, що випускається одним виробником.

Найбільш популярним в США є лізинг автотранспортних засобів. Цей вид лізингу частіше використовується банками, коли вони виступають як лизингодателей. В цілому існує два основні види лізингу транспортних засобів: відкритий лізинг і закритий лізинг.

Відкритий лізинг має наступні найбільш характерні риси:

1. Лізинг зазвичай здійснюється на термін від 24 до 36 місяців.

2. Лізінгоотримувач переймає на себе ризик втрати або пошкодження найнятого засобу. Перед отриманням у володіння лізингоотримувач повинен застрахувати автомобіль, вказавши лизингодателя як вигодоотримувач.

3. Лізінгоотримувач переймає на себе всю відповідальність у зв'язку з ремонтом і підтримкою робочого стану найнятого засобу.

4. Лізінгоотримувач зобов'язався проводити передбачені щомісячні платежі протягом терміну лізингу і виплатити залишок суми погашення після закінчення дії договору лізингу.

5. Лізінгоотримувач не має переважного права на придбання транспортного засобу після закінчення лізингу.

Після закінчення терміну відкритого лізингу зазвичай відбувається одна з трьох подій. Хоча лізингоотримувач не має переважного права на покупку автомобіля, він може сам виплатити гарантований залишок. В цьому випадку автомобіль передається йому або вказаній ним особі. У іншому випадку автомобіль пропонується франшизному ділерові, біля якого він отримується. Якщо франшизний ділер не набуває автомобіля, банк зазвичай продає його за оптовою ціною іншому ділерові, хоча банк може знову передати автомобіль за договором лізингу, якщо він дуже зношений.

Закритий лізинг відрізняється від відкритого однією важливою деталлю: лізингоотримувач не гарантує залишкову вартість орендованого транспортного засобу в кінці терміну лізингу; лизингодатель допускає цей ризик. Багато договорів лізингу транспортних засобів з двигуном внутрішнього згорання передбачають відкритий лізинг.

У багатьох випадках лізинг дорогого устаткування (big ticket items) є закритим, хоча часто терміни лізингу розраховуються так, щоб припинити термін експлуатації найманих товарів, не залишаючи залишкової вартості понад вартість винагороди.

Банківські холдингові компанії можуть займатися лізингом в тому ступені, в який лізинг є функціональним еквівалентом надання кредиту. Лізинг повинен мати неуправлінську основу (тобто без надання послуг). Наприклад, при лізингу автомобілів філія банківської холдингової компанії по лізингу не може пропонувати послуги, ремонт або підтримку стану транспортного засобу. Банківська холдингова компанія повинна вести лізингову діяльність на основі повної виплати; до надання лізингу вона повинна відшкодувати витрати по інвестиціях в майно і по фінансуванню.

Термін лізингу не може перевищувати 40 років, а час, протягом якого наймодатель— банківська холдингова компанія може володіти майном після закінчення лізингу, обмежений двома роками.

У США функціонує 15 різних асоціацій, об'єднуючих учасників лізингового ринку, у тому числі:

· Асоціація компаній, що займаються лізингом устаткування (Equipment Leasing -Association) з штаб-квартирою в Арлінгтоне;

· Західна асоціація компаній, що займаються лізингом устаткування (Western Association of Equipment Lessors) з штаб-квартирою в Окленде;

· Східна асоціація компаній, що займаються лізингом устаткування (Eastern Association of Equipment Lessors). Її месторасположение— в Харрістоне;

· Національна асоціація лізингу транспортних засобів (National Vehicle Leasing Association) з штаб-квартирою в Сан-Франциско;

· Асоціація лізингу і рентинга вантажівок (Truck Renting and Leasing Association) знаходиться в Александрії;

· Американська асоціація лізингу автомобілів (American Automotive Leasing Association) знаходиться у Вашингтоні;

· Асоціація лизингодателей комп'ютерів (The Computer and Leasing Remarketing Association), яка також знаходиться у Вашинтоне.

Асоціація компаній, що займаються лізингом устаткування, проводила обстеження групи своїх компаній за результатами 2004—2005 рр. в частці проведення операцій міжнародного лізингу. Ці матеріали представлені, в таблиці. 3.

Таблиця 3

Міжнародний лізинг із США, що проводився групою компаній в 2004—2005 рр., млн. дол.

Показник 2004 р. 2005 р.
Спільна вартість устаткування, що поставляється по лізингу

4968,32

6498,89

Кількість лізингових компаній 31 33
Середня вартість устаткування, що поставляється по лізингу, доводиться на одну лізингову компанію

160,27

196,94

Середня вартість однієї лізингової операції 11,7 47,63

Цікаво, що в 2005 р. значна частка (42,4%) американського устаткування біля обстежених підприємств була поставлена в Европу в рамках міжнародного лізингу. До Азії було напрямлено 19,8% спільного об'єму лізингового обороту.

По типах устаткування для міжнародного лізингу 26 американськими компаніями здавалося наступне майно (по питомій вазі %):

· комп'ютери 6,1

· будівельна техніка 19,0

· енергогенератори 3,4

· промислове устаткування 2,2

· медичне устаткування 1,8

· нафтогазове устаткування 3,0

· транспортні засоби 55,4 у тому числі:

· авіатранспорт 19,1

· дорожня техніка 22,7

· вантажівки і трейлери 13,6

· інше устаткування 9,1

У США і в деяких європейських країнах лізинг устаткування, і раніше всього автотранспорту, є в більшості своїй не оперативним, а фінансовим. Це підтверджується наступним.

Так, в США серед членів Асоціації компаній, що займаються лізингом устаткування, 13 компаній займалися фінансовим лізингом автомобілів. Об'єм їх операцій протягом року досягав майже 1,5 млрд. дол., а в середньому на одну лізингову компанію доводилося договорів по автомобілях на 110 млн. долл, в той же час сім компаній займалися оперативним лізингом автомобілів. Спільний об'єм цих операцій за рік склав 264,6 млн. дол., тобто в середньому на одну компанію доводилося 37,8 млн. дол.


Таблиця 4

Найбільших американських лізингових компаній (за даними на початок 2005 р.), млн. дол.

Позиція в світовому рейтингу компаній

Найменування компанії

Спільний об'єм портфеля лізингових контрактів

Вартість лізингових договорів увязнених протягом року

Співвідношення між об'ємами портфеля лізингових контрактів і операціями протягом року
1 2 3 4 5 = 3 : 4

1

7

10

14

15

16

19

28

29

34

37

48

GE Capital

General Motors Auto Corp. (GMAC)

AT&T Capital Corp.

IBM Credit Corp.

USL Capital

MercedesBenz Credit Corp.

Caterpillar Financial Services

Comdisko Inc.

CIT group

Bank Xerox Leasing Group

Hewlett Packard

Citicorp

41300

13631

7661

5300

5300

5300

4511

3840

3694

3100

2500

1500

16800

10363

4250

2800

2145

1876

2183

1582

1040

1200

1500

800

2.5

1.3

1.8

1.9

2.5

2.8

2.1

2.4

3.6

2.6

1.7

1.9

На ринку лізингових послуг компанії США є найбільш помітними і великими. У таблиці. 4 наводяться дані по 12 компаніям, що входять в перших 50 найбільших лізингових компаній миру. Вартість сукупного лізингового портфеля цих компаній досягла 97,637 млрд. дол., а величина лізингових договорів, увязнених протягом року, склала 46,323 млрд. дол. Даний показник означає, що ці лізингові компанії тримали 1/3 американського і 13% світового лізингового ринку.