Смекни!
smekni.com

Міжнародні економічні відносини (стр. 2 из 2)

В Україні можна визначити певні тенденції щодо розвитку міжнародного бізнесу. По-перше, найактивнішу підприємницьку діяльність на території України розгортають партнери з промислово-розвинутих країн, капітал яких характеризується високою мобільністю. По-друге, спільні підприємства створюються, головним чином, на двосторонній основі і заради здійснення промислової діяльності. По-третє, малий обсяг стартових іноземних інвестицій, оскільки зарубіжні партнери почувають себе невпевнено на малознайомому українському ринку. По-четверте, більшість зарубіжних фірм, особливо малих та середніх, орієнтуються на швидку віддачу невеликих інвестицій та комерційну вигоду від разових операцій, нерідко спекулятивного характеру. По-п'яте, зосередження міжнародної підприємницької діяльності у науково-технічних та промислово-виробничих центрах України [2, с. 48].

Досить перспективними є економічні зв'язки України з країнами СНД і Східної Європи. Адже в свій час саме з цими країнами наша держава мала найтісніші економічні взаємозв'язки. Відновити і зміцнити їх сьогодні найлегше, оскільки кожна із сторін відчуває потребу в цьому. З огляду на це, керівництво країни вживає заходів щодо їх відновлення на основі ефективного ринкового механізму економічної взаємодії. Не менш перспективним напрямом розвитку міжнародного бізнесу є спільне підприємництво з країнами, що розвиваються. Ринки країн, що розвиваються, практично відкриті для українських підприємств. Розвитку взаємовигідних економічних зв'язків з країнами, що розвиваються, може сприяти і та обставина, що багатьом з них доводиться вирішувати ті ж самі проблеми, що їх вирішує сьогодні Україна.

Якщо говорити про перспективи розвитку міжнародного бізнесу в Україні, найбільш загально, то він буде визначатися, головним чином, загальним рівнем економічного розвитку країни, реальними результатами здійснюваних реформ, істотним оновленням структури суспільного виробництва і розвитком експортного потенціалу.

Міжнародні стандарти для системи управління безпекою ланцюга постачань

В наш час настала необхідність в принципово новому і більш ефективному застосуванні логістичних підходів,використовуючи міжнародні організаційно-технічні стандарти. Кілька років тому було створено міжнародні стандарти, що відображають системні вимоги до управлінню ланцюгами поставок (таблиця).

ISO 28000:2007 встановлює вимоги до системи забезпечення безпеки, включаючи ті аспекти, що мають вирішальне значення для забезпечення безпеки ланцюга постачань. Управління безпекою пов'язано з багатьма іншими аспектами управління бізнесом. Згадані аспекти включають в себе всі види діяльності, що контролюються або вплив на які може створити організації, які впливають на безпеку ланцюга постачань. Ці інші аспекти повинні розглядатися безпосередньо там де вони впливають на безпеку управління, включаючи транспортування цих товарів по всьому ланцюжку постачань.


Таблиця 2. Перелік чинних стандартів ISO в галузі управління безпекою ланцюга постачання

Позначення стандарту ISO Назва(англ.) Назва(укр.) Позначення національного стандарту України(у разі наявності)
ISO 28000:2007 Specification for security management systems for the supply chain Технічні умови на системи управління безпекою ланцюга постачання ДСТУ ІSO 28000:2008(очікується видання)
ISO 28001:2007 Security management systems for the supply chain -- Best practices for implementing supply chain security, assessments and plans -- Requirements and guidance. Системи управління безпекою ланцюга постачання. Найкраща практика запровадження безпеки ланцюга постачання, оцінка та плани. Вимоги та настанови ДСТУ ISO 28001:2009(введення з 01.01.2012)
ISO 28003:2007 Security management systems for the supply chain -- Requirements for bodies providing audit and certification of supply chain security management systems. Системи управління безпечністю ланцюга постачання. Вимоги до органів сертифікації (реєстрації) систем управління безпечністю ланцюга постачання
ISO 28004:200 Security management systems for the supply chain -- Guidelines for the implementation of ISO 28000 Системи управління безпечністю ланцюга постачання Настанови щодо застосування ISO 28000.

Джерело: складено на основі [57]

ISO 28000:2007 поширюється на всі організації, незалежно від розміру, від невеликих до багатонаціональних, щодо виробництва, обслуговування, зберігання або транспортування на будь-якому етапі виробництва або поставок, щодо:

а) створення, впровадження, підтримки і поліпшення системи управління безпекою;

б) забезпечення відповідність із заявленою політикою забезпечення безпеки;

в) демонстрації цієї відповідності іншим.

ISO 28001:2007 містить вимоги та вказівки щодо організації у міжнародних ланцюжках поставок для:

• розроблення і забезпечення безпеки в ланцюгах постачання;

• створення і документування мінімального рівня безпеки в ланцюжку поставок або його окремому сегменті;

• сприяння у використанні критеріїв, викладених Всесвітньою митною організацією, стандартів і відповідних національних програм безпеки ланцюжка поставок.

Крім того, ISO 28001:2007 встановлює певні вимоги до документації, яка б встановлювала результати перевірки.

ISO 28003:2007 містить принципи і вимоги до органів, які провадять аудит і сертифікацію ланцюжка постачань систем управління безпекою відповідно до системи управління ISO 28000.

Вона визначає мінімальні вимоги, що висуваються до органу з сертифікації та його аудиторів, визнаючи необхідність дотримання конфіденційності при аудиті та сертифікації клієнта.

Вимоги до ланцюжка постачань систем управління безпекою, можуть походити з різних джерел, і ISO 28003:2007 був розроблений для надання сприяння в сертифікації системи управління безпекою ланцюга поставок, які відповідають вимогам ISO 28000.

ISO 28003:2007

• забезпечує узгоджене керівництво з акредитації органів з сертифікації для застосування ISO 28000;

• визначає правила, що застосовуються для аудиту і сертифікації системи управління безпекою ланцюга поставок;

• забезпечує клієнтам необхідну інформацію і впевненість у порядку проведення сертифікації.

ISO 28004:2007 містить загальні рекомендації щодо застосування ІСО 28000:2007, пояснює основні принципи ISO 28000 і розкриває типові процеси для кожної вимоги стандарту ІСО 28000 з метою полегшення розуміння і використання ISO 28000. ISO 28004:2007 не створює додаткових вимог до зазначених в ISO 28000.

Список використаної літератури

1. Економіка підприємства: Підручник / За ред. С.Ф. Покропивного. ––К.: КНЕУ. –– 2000. –– с.51-57

2. Кукурудза І. І. Міжнародна економіка: Матеріали до лекцій та семінарів. — Черкаси: РВВ Черкаського держ. ун-ту, 2000. — 186 с.

3. Світовий бізнес: Навчальний посібник /За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. –– Житомир: ПП "Рута", 2004. –– 498 с.

4. Экономика предприятия: Учебник для вузов / Л.Я. Аврашков, В.В. Адамчук , О.В. Антонова и др. ; Под ред. проф. В.Я. Горфинкеля, проф. В.А. Швандера. –– 2-е издание перераб. и доп. –– М.: Банки и биржи, ЮНИТИ. –– 1998. –– с. 670-703

5. Павлюк К.В., Павлюк С.М. Сутність і роль державно-приватного партнерства в соціально-економічному розвитку держави // Наукові праці КНТУ, Економічні науки. –– 2010. –– № 17. –– с. 9-20.