Смекни!
smekni.com

Контроль банків України за здійсненням міжнародних розрахунків клієнтів (стр. 2 из 2)

- центральними органами виконавчої влади — щодо
підприємств, які належать до сфери їх управління;

- Фондом державного майна — щодо підприємств які
перебувають у стадії приватизації;

- банками-агентами — щодо інших позичальників.

Звітність щодо фінансового стану позичальників за формами та у терміни, встановлені законодавством, щоквартально подається позичальниками відповідним контролюючим органам.

Перевірку здійснюють шляхом порівняльного аналізу поточної звітності позичальника із звітністю за відповідні минулі періоди; визначення відповідності фактичних фінансових коефіцієнтів (співвідношення залучених коштів до власних, ліквідності, покриття тощо) коефіцієнтам, наявним на дату проведення експертизи проекту, а також причин їх зміни (показники порівнюються також з аналогічними середніми показниками у відповідній галузі, оскільки такі зміни можуть стосуватися галузі загалом).

Інформацію про результати аналізу в 30-денний термін після закінчення звітного кварталу подають відповідний центральний орган виконавчої влади, Фонд державного майна та банк-агент Міністерству фінансів.

У разі виявлення будь-яких порушень, диспропорцій та негативних тенденцій, які можуть призвести до невиконання умов кредитних угод щодо своєчасного погашення іноземного кредиту, Міністерство фінансів інформує про це Валютно-кредитну раду Кабінету Міністрів України.

Контроль за ефективністю використання іноземних кредитів

Цей контроль здійснюється щоквартально центральними органами виконавчої влади. Для забезпечення контролю за реалізацією проекту позичальник подає центральному органу виконавчої влади відповідно до галузі копії останньої анкети позичальника з усіма додатками до неї; копії зовнішньоекономічних контрактів із специфікаціями до них, на фінансування яких залучається іноземний кредит, а також графік реалізації кредитного проекту із щоквартальним розподілом виконання фізичних робіт та їх фінансування.

Позичальник протягом 15 днів після закінчення звітного кварталу інформує про зазначені в анкеті та додатках до неї показники центральний орган виконавчої влади відповідно до галузі, а також Міністерство економіки і Міністерство фінансів.

Контроль здійснюється шляхом порівняння показників, а також визначення причин невідповідності стану реалізації кредитного проекту запланованому. Результати аналізу центральні органи виконавчої влади відповідно до галузі подають у 10-денний термін Міністерству економіки.

Валютно-кредитна рада Кабінету Міністрів України у разі потреби приймає рішення про створення робочої комісії у складі представників Департаменту міжнародного розвитку та європейської інтеграції, Міністерства фінансів, Державної податкової адміністрації, Міністерства економіки, банку-агента, центральних органів виконавчої влади відповідно до галузі для здійснення комплексної перевірки позичальника. Про результати перевірки Валютно-кредитна рада інформує Кабінет Міністрів України для прийняття відповідних рішень.

Кабінет Міністрів України за поданням Департаменту міжнародного розвитку та Європейської інтеграції затверджує заключний звіт стосовно реалізації проекту.


Практичне завдання

До СФКБ "Приватбанк" м. Суми МФО 337576 звернулось ТОВ "Альфа" з проханням відкрити йому поточні валютні рахунки в доларах США та ЕВРО.

Для розрахунків з іноземним партнером фірмою "Ізраел" за експортовану в Україну продукцію (обладнання для переробки сільськогосподарської сировини) за придбані товари клієнту необхідно купити 150 тис. ЕВРО та відкрити на його користь безвідзивний покритий акредитив в "Дрезден-банк" (м. Дрезден) (відповідно до договору купівлі-продажу №14 від 1.02.2008 року).

Необхідно:

- Скласти перелік необхідних документів для відкриття валютного рахунку.

- Відкрити відповідні рахунки.

- Скласти перелік документів, що є підставою для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України при розрахунках з нерезидентами за торговими операціями.

- Скласти заяву на купівлю іноземної валюти.

- Оформити документарно розрахункову операцію по даній ситуації.

Відповідь

1. Картка із зразками першої та другої підписів і відбитком мастичної печатки, яка завірена нотаріально.

2. Для відкриття валютних рахунків дані про ТОВ вносяться в базу банку і здійснюється відкриття рахунків для зарахування валюти та проведення розрахунків:

поточних

2600 002

2600 003

та розподільчих

2603 002

26003 003

3. Підставою для купівлі іноземної валюти на МВР України при розрахунках з підприємствами-нерезидентами за торговельними операціями є такі документи:

- типова заявка на купівлю іноземної валюти;

- договір з нерезидентом про здійснення торговельної операції, оформлений згідно законодавства (договір купівлі-продажу №14 від 1.02.2008 року);

- вантажна митна декларація;

- довідка державної податкової адміністрації, в якій резидент зареєстрований як платник податків, із зазначенням суми іноземної валюти, що купується за зовнішньоторговельним договором та інформації про поточний валютний рахунок, що визначений платником податків-резидентом як рахунок, з якого здійснюється перерахування купленої інвалюти;

- документи, що передбачені для документарної форми розрахунків (акредитив, інкасо) або вексельної форми розрахунків.


Типова заявка

на купівлю іноземної валюти

від « » 200 р.

Назва підприємства___________________________________________

Поштова адреса:_______________________________________________

Телеграфна адреса:_____________________________________________

Телекс/телефакс:_______________________________________________

П.І.Б. співробітника, уповноваженого на вирішення питань за угодою:

_____________________________________________________________

Розрахунковий рахунок в гри. №__________в_____________________

________________________№МФО______________________________

(назва банку)

Валютний, рахунок №_______________в__________________________

Meтa використання інвалюти:____________________________________

_____________________________________________________________

Доручаємо укласти від нашого імені і за наш рахунок угоду на купівлю коштів в іноземній валюті на таких умовах:

Сума купівлі інвалюти(в_________) Максимальний курс угоди в гри. (договірна ціна) Сума купівлі в гри. за курсом угоди (1*2)
1 2 3

Та перерахувати на обов'язкове пенсійне страхування суму коштів збору в гривнях на яку була здійснена купівля іноземної валюти згідно з чинним законодавством України. До початку біржових торгів зобов'язуємося перерахувати _________________________ в

__________________________________ гривневий еквівалент у розмірі

(назва банку)

необхідному для купівлі валюти за курсом, вказаним в поданій заяві та перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на рахунок _________________________в_________________________________

(назва банку)

для купівлі ___________________________________________________

Комісійна винагорода банку стягується згідно з Тарифом комісійних винагород __________________________ комісія біржі__________________

(назва банку)

Придбану іноземну валюту зобов'язуємося використати протягом 5 банківських днів. Залишок гривень після купівлі валюти та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (необхідне підкреслити):

*Просимо повернути на наш поточний рахунок;

*Використати для подальшої купівлі валюти.

М.П.

Підписи уповноважених

Осіб підприємства _____________________________________


Список літератури

1. Арчакова, О. Деякі особливості національного регулювання валютного ризику [Текст] / О. Арчакова // Финансовые риски. - 2007. - N 2. - C.67-73

2. Банковское дело [Текст] : учебник / Финансовая академия при правительстве РФ ; ред. О. И. Лаврушин. - Изд. 4-е, стер. - М. : КНОРУС, 2006. - 768 с.

3. Бездітко, Ю. М. Валютне регулювання [Текст] : навчальний посібник / Ю. М. Бездітко, О. О. Мануйленко, Г. А. Стасюк. - Херсон : Олді-плюс, 2004. - 272 с.

4. Валютне регулювання [Текст] : навчальний посібник / Ю. М. Бездітко, О. О. Мануйленко, Г. А. Стасюк. - Херсон : Олді-плюс, 2004. - 272 с.

5. Віднійчук-Вірван, Л.А. Міжнародні розрахунки і валютні операції [Текст] : навчальний посібник / Л. А. Віднійчук-Вірван. - Львів : Магнолія 2006, 2007. - 214 с.

6. Єпіфанов, А.О. Операції комерційних банків [Текст] : навчальний посібник / А. О. Єпіфанов, Н. Г. Маслак, І. В. Сало. - Суми : ВТД "Університетська книга", 2007. - 523 с.

7. Михайлів, З.В. Міжнародні кредитно-розрахункові відносини та валютні операції [Текст] : навчальний посібник / З. В. Михайлів, З. П. Гаталяк, Н. І. Горбаль ; Мін-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львівська політехніка". - Львів : Львівська політехніка, 2004. - 244 с.

8. Про систему валютного регулювання і валютного контролю [Текст] : декрет / Україна. Кабінет Міністрів. - [Б. м. : б. и.], 1993. - Б. ц.

9. Резнікова, О. О. Удосконалення чинної системи валютного регулювання [Текст] / О. О. Резнікова // Фінанси України. - 2001. - N 7. - C.16-22

10. Руденко, Л.В. Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції [Текст] : підручник / Л. В. Руденко. - Вид. 2-ге, перероб. і доп. - К. : ЦУЛ, 2007. - 632 с.

11. Хомутенко, В.П. Фінанси зовнішньоекономічної діяльності [Text] : навчальний посібник / В. П. Хомутенко, В. В. Немченко, І. С. Луценко. - К. : ЦУЛ, 2009. - 474 с.