Смекни!
smekni.com

Ліцензування зовнішньоекономічних операцій (стр. 2 из 2)

Стосовно до кожного виду товару може встановлюватися лише один вид ліцензії.

Ліцензії видаються на підставі заявок суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, що подаються за формою, встановленою Міністерством економіки.

Для одержання ліцензії заявники звертаються, як правило, до одного органу виконавчої влади. У разі необхідності в одержанні погодження можливе звернення до кількох органів виконавчої влади, але не більше ніж до трьох.

Розгляд заявок на одержання ліцензій може здійснюватися в порядку їх надходження, який визначається за датами реєстрації заявок або одночасно після закінчення оголошеного строку їх приймання [11, с. 93].

У разі запровадження режиму автоматичного ліцензування заявка на одержання ліцензії та інші необхідні документи можуть подаватися в будь-який робочий день до митного оформлення товарів. Строк видачі ліцензії не повинен перевищувати 10 робочих днів від дати одержання заявки та інших необхідних документів, що відповідають установленим вимогам.

У разі запровадження режиму неавтоматичного ліцензування строк розгляду заявок не повинен перевищувати 30 днів від дати одержання заявки, якщо вони розглядаються в порядку їх надходження, та не більше 60 днів починаючи від дати закінчення оголошеного строку приймання заявок, якщо всі вони розглядаються одночасно.

Ліцензія видається, якщо заявку та інші подані документи оформлено з додержанням вимог, установлених законодавством.

Рішення про відмову у видачі ліцензії повинне бути вмотивованим, прийнятим у строки, встановлені для розгляду заявок, і надсилається (видається) заявникові в письмовій формі.

У разі відмови у видачі ліцензії заявник має право на оскарження рішення згідно із законодавством.

За видачу ліцензії справляється збір, розмір якого встановлюється Кабінетом Міністрів України з урахуванням фактичних витрат, пов’язаних із застосуванням процедури ліцензування.

Митне оформлення товарів здійснюється за умови подання митному органу оригіналу ліцензії, яку одержав суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності [13, с. 142].

Щорічно Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, тобто Мінекономіки, затверджуються переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та обсяги квот.

Так, з метою формування раціональної структури експорту та імпорту окремих видів товарів, а також виконання відповідних міжнародних угод України Кабінетом Міністрів України приймається постанова «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та обсягів квот».

Цією постановою Кабмін затверджує:

¾ загальні обсяги квот товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню;

¾ перелік товарів, імпорт яких підлягає ліцензуванню;

¾ перелік товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню;

¾ перелік товарів, експорт яких до Сполучених Штатів Америки підлягає ліцензуванню, та обсяг квоти;

¾ перелік озоноруйнівних речовин, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню;

¾ перелік продукції, яка може містити озоноруйнівні речовини і експорт та імпорт якої підлягає ліцензуванню (крім продукції, що перевозиться у контейнерах з особистим майном);

¾ перелік країн – сторін Монреальського протоколу, експорт/імпорт озоноруйнівних речовин до яких дозволяється;

¾ перелік окремих категорій металопродукції, експорт якої до країн - членів Європейського Співтовариства підлягає ліцензуванню та на яку встановлено квоти;

¾ перелік продуктів (напівфабрикатів) з кольорових металів та їх сплавів, а також виробів з використанням таких металів, експорт яких підлягає ліцензуванню;

¾ перелік товарів, імпорт яких з Республіки Македонія підлягає ліцензуванню в рамках тарифної квоти відповідно до положень Угоди про вільну торгівлю між Україною та Республікою Македонія;

¾ перелік товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню [6, с. 32].

Крім цього, Кабмін установлює, що:

¾ залишки квот попереднього року, зменшення або збільшення обсягів квот, визначених у додатках 4 і 8, можуть використовуватися у майбутньому році згідно з відповідними міжнародними договорами;

¾ не реалізовані в попередньому році суб'єктами підприємницької діяльності ліцензії на експорт та імпорт товарів, визначених у постанові КМУ «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та обсягів квот у, дійсні до початку наступного року, якщо інше не передбачено відповідними міжнародними договорами.

Висновки

Таким чином, правовий режим зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) – це особливий порядок регулювання зовнішньоекономічної діяльності, що виражається в комплексі взаємопов'язаних між собою економіко-правових заходів (стимулюючих та обмежуючих), спрямованих на досягнення цілей такої діяльності згідно із визначеними законодавцем принципами.

Законодавство про ЗЕД, визначаючи цілі регулювання у сфері зовнішньоекономічної діяльності (ст. 7 Закону «Про ЗЕД»), передбачає дві основні категорії економіко-правових засобів, що в комплексі забезпечують досягнення таких цілей: 1) стимулюючих; 2) обмежувальних.

До обмежувальних заходів, що є складовою правового режиму ЗЕД, належать заборони та обмеження. Зокрема, до категорії перших слід віднести заборону здійснення певних категорій зовнішньоекономічних операцій (реекспорт, експорт заборонених до вивезення з території України товарів, субсидований імпорт, демпінговий імпорт).

Більш різноманітними є обмеження, що можуть мати різні форми, зокрема – ліцензування зовнішньоекономічних операцій як комплекс дій органу виконавчої влади з надання суб'єкту ЗЕД дозволу на здійснення протягом визначеного періоду експорту/імпорту товарів; розрізняють автоматичне ліцензування (застосовується щодо товарів, які не підлягають квотуванню) і неавтоматичне ліцензування (у разі встановлення квот на експорт/імпорт).

Ліцензування експортно-імпортних операцій полягає в необхідності одержання дозволу, виданого державними органами, на здійснення зовнішньоторговельних операцій, експортних або імпортних, з певними товарами, які є в списках тих, хто ліцензується по імпорту або експорту. Ліцензії на експортно-імпортні операції видаються на основі заявок суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, згідно з формою, яка затверджується Міністерством зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі України.

Ліцензування зовнішньоторговельних операцій тісно взаємодіє з кількісними обмеженнями зовнішньоторговельних операцій — квотами на імпорт і експорт окремих товарів. Введення квот гарантує, що експорт або імпорт певного товару не буде перевищувати встановлені розміри. Квотування є досить гнучким інструментом державного регулювання зовнішньої торгівлі, оскільки зміна тарифів звичайно регламентується національним законодавством або міжнародними договорами.

Список використаної літератури

1. Закон України «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну» [Електронний ресурс] // режим доступу: http://www.me.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=90104&cat_id=73617

2. Закон України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» (із змінами і доповненнями). // Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР). – 1999. – №9-10. – ст.65.

3. Закон України «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту» (із змінами і доповненнями). // режим доступу: http://www.nau.kiev.ua/nau10/ukr/doc.php?code=331-14

4. Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (із змінами і доповненнями). // Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР). – 1991. – №29. – ст. 377.

5. Багрова І.В., Гетьман О.О., Власик В.Є. Міжнародна економічна діяльність України: Навчальний посібник / За заг. ред. І.В. Багрової. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 384 с.

6. Георгіаді Н.Г., Князь С.В. Регулювання зовнішньоекономічної діяльності. – Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2004. – 196 с.

7. Господарське право: Навчальний посібник / Жук Л. А., Жук І. Л., Неживець О. М. – К.: Кондор, 2003. – 400 с.

8. Гребельник О.П. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 696 с.

9. Коломацька С.П. Зовнішньоекономічна діяльність в Україні: правове регулювання та гарантії здійснення. – К.: Професіонал, 2004. – 288 с.

10. Макуха, С.М. Україна в міжнародних економічних відносинах в умовах глобалізації – Харків: Легас, 2008. – 352 с.

11. Мачуський В.В., Постульга В.Є. Господарське законодавство. Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2004. – 275 с.

12. Мельник Т.М. Зовнішня торгівля України: стан та проблеми // Формування ринкових відносин в Україні. – 2004. – №2. – С. 20-24.

13. Науменко В.П., Пашко П.В., Руссков В.А. Митне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2006. – 394 с.

14. Подцерковний О.П. Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в умовах глобалізації та фінансової кризи // Митна справа. –2009. – №2. – С.75-80.