Смекни!
smekni.com

Оптимізація зовнішньоторговельної діяльності на вітчизняному фармацевтичному ринку (стр. 1 из 6)

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ФАРМАЦЕВТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ЗАРІЧКОВА МАРІЯ ВОЛОДИМИРІВНА

УДК 614.272:615.12/.15:339.5(477)

ОПТИМІЗАЦІЯ ЗОВНІШНЬОТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ВІТЧИЗНЯНОМУ ФАРМАЦЕВТИЧНОМУ РИНКУ

15.00.01 – технологія ліків та організація

фармацевтичної справи

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата фармацевтичних наук

Харків – 2008

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі управління та економіки фармації Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації Національного фармацевтичного університету Міністерства охорони здоров’я України.

Науковий керівник:

доктор фармацевтичних наук, професор,

заслужений діяч науки і техніки України

ТОЛОЧКО ВАЛЕНТИН МИХАЙЛОВИЧ,

Національний фармацевтичний університет,

завідувач кафедри управління та економіки фармації, м. Харків.

Офіційні опоненти:

доктор фармацевтичних наук, професор

ПОСИЛКІНА ОЛЬГА ВІКТОРІВНА,

Національний фармацевтичний університет,

завідувачка кафедри економіки підприємства,

м. Харків

доктор фармацевтичних наук, ст. н. с.

ПІВЕНЬ ОЛЕНА ПЕТРІВНА,

завідувачка відділом маркетингових досліджень та координації НДР Державного підприємства «ДНЦЛЗ», м. Харків.

Захист відбудеться 03.07.2008 року о 13-30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.605.02 при Національному фармацевтичному університеті за адресою: 61002, м. Харків, вул. Пушкінська, 53.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного фармацевтичного університету (61168, м. Харків, вул. Блюхера, 4).

Автореферат розісланий 01.06. 2008 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради

доктор фармацевтичних наук, професор Д.І. Дмитрієвський

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Основні напрямки здійснення зовнішньоторговельної діяльності (ЗТД) вивчались науковцями і практично вирішувались в загальнодержавних аспектах: зміст зовнішньоторгових операцій і угод (В.В. Покровська); організація та техніка здійснення зовнішньоекономічних операцій (Б.І. Синецький); юридичне оформлення, практичні поради, зразки договорів, претензій, позовів (В.В. Козик, Л.А. Пайкова, І.С. Гринько); теоретичні засади та приклади розрахунку економічної ефективності окремих форм зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) (А.Г. Медведєва); основні принципи економічної політики держави та основи національної економіки (В. Ойкен, Д. Сакс); сучасний стан зовнішньоекономічних зв’язків (ЗЕЗ) України з аналізом проблем, які виникають з іноземними інвестиціями та орендою землі (Ю.В. Макогон). Окремими економістами, зокрема Дж. Бхагваті, Дж. Ітоном, А. Панагарією, А. Смітом, П. Ліндертом, С. Кіндлбергером, Р. Дорнбушом та ін., був розглянутий експорт як провідний сектор економіки.

Проте у вказаних напрямках досліджень немає зв’язку між окремими частинами складного циклу управління ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку. Також не досліджені особливості ЗТД на цьому ринку, що зумовлює певні незручності в її практичному здійсненні. До сьогодні відсутній комплексний аналіз та вивчення сучасного стану ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку, основних перешкод на шляху її здійснення та напрямків їх подолання, узагальненої схеми послідовності дій при здійснені ЗТД, особливостей митного оформлення зовнішньоекономічних операцій, які здійснюються вітчизняними фармацевтичними підприємствами (організаціями), окремих процедур, які здійснюються при митному оформленні фармацевтичної продукції тощо. В наукових працях і методичних розробках науковців з питань організації та економіки фармації (Б.Л. Парновського, М.С. Пономаренка, З.М. Мнушко, Н.С. Немченко, А.В. Кабачної, В.М. Толочка, О.В. Посилкіної, О.П. Гудзенка, О.П. Півень та ін.) ці питання комплексно також не висвітлені.

У зв'язку з виходом українських фармацевтичних підприємств (організацій) на міжнародний ринок оптимізація ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку є одним з першочергових завдань і ця тематика набуває особливої вагомості. Тому вирішення проблем, пов'язаних із здійсненням ЗТД на вітчизняному фармацевтичному рину, є актуальним у теперішніх умовах.

Вищевикладене обумовило тему дисертаційного дослідження, окреслило його мету й наукові завдання, актуальність і практичну доцільність.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з планом науково-дослідницьких робіт Національного фармацевтичного університету за темою «Розробка проблем підприємства, менеджменту і маркетингу у фармації» (номер державної реєстрації 0103 U 000479) та проблемної комісії Фармація МОЗ та АМН України (протокол №34 від 06.10.2004 р.).

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження стала розробка та впровадження науково обґрунтованих методичних підходів до оптимізації здійснення зовнішньоторговельної діяльності на фармацевтичному ринку України.

Для досягнення поставленої мети необхідно було вирішити такі завдання:

¾ дослідити теоретичні та практичні аспекти ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку, а саме: загальні положення та міжнародні підходи до визначення сутності і змістовності ЗТД; закордонний досвід керування ЗТД у фармацевтичній галузі; етапи формування та сучасний стан законодавчого забезпечення ЗТД в Україні;

¾ обґрунтувати об’єкти, предмет та методи дослідження ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку в межах поставлених наукових завдань;

¾ дослідити сучасний стан ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку шляхом вивчення системи державного управління та існуючих механізмів її здійснення на вітчизняному фармацевтичному ринку;

¾ обґрунтувати наукові підходи до оптимізації здійснення ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку шляхом:

· визначення пріоритетів державного регулювання ЗТД на фармацевтичному ринку;

· удосконалення законодавчого супроводу процедури митного оформлення імпорту лікарських засобів (ЛЗ) і виробів медичного призначення (ВМП);

¾ обґрунтувати наукові підходи з удосконалення регулювання і підвищення ефективності ЗТД на вітчизняних фармацевтичних оптових та оптово-роздрібних підприємствах (організаціях) шляхом:

· оптимізації організаційних заходів, узагальнення та логічного угрупування етапів здійснення, опрацювання процедури державної реєстрації та акредитації вітчизняних фармацевтичних оптових та оптово-роздрібних підприємств (організацій) на митниці та митного оформлення ЛЗ і ВМП;

· оптимізації кадрового забезпечення організаційних заходів зі здійснення ЗТД.

Об'єкти дослідження. Об’єктами дослідження була сучасна система і організація ЗТД на вітчизняних фармацевтичних оптових та оптово-роздрібних підприємствах (організаціях), її учасники та наявність впливових чинників законодавчого супроводу її здійснення в таких областях України: Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Полтавській, Сумській, Харківській, Автономній Республіці Крим та містах Києві і Харкові.

Предмет дослідження. Предметом дослідження були існуючі соціально та економічно ефективні підходи до оптимізації здійснення ЗТД на фармацевтичному ринку України, зокрема: вітчизняні фармацевтичні оптові та оптово-роздрібні підприємства (організації); науково-практичні та організаційні аспекти ЗТД, організація та послідовність її здійснення; процедура державної реєстрації і реєстрація на митниці; здійснення митного оформлення імпортних ЛЗ і ВМП; організація діяльності фахівців, які займаються ЗТД.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження служили вимоги законодавчих і нормативних актів, що регулюють ЗТД, науково-практичні рекомендації та статистичні матеріали МОЗ України, результати особистих наглядів, вітчизняні наукові досягнення з організації та економіки фармації, досвід здійснення ЗТД в інших галузях національної економіки та країнах світу.

У роботі враховані результати досліджень зарубіжних і вітчизняних науковців, дані наукових оглядів, монографічна і довідкова література за напрямком.

Обробка даних та оцінка їх репрезентативності здійснювалась з використанням методів порівняння, логічного, історичного, графічного, аналітичного та економіко-статистичного аналізу, типологічного групування, кластерного аналізу, сіткових графіків, соціологічних досліджень (анкетування та інтерв’ювання), екстраполяції, вибіркового спостереження з наступною обробкою результатів з використанням сучасних комп’ютерних програм.

Наукова новизна одержаних результатів. Досліджені теоретичні аспекти організації та управління ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку шляхом визначення загальних понять, функцій, етапів розвитку і узагальнення законодавчих вимог, впливовості закордонного досвіду.

Проаналізований фактичний стан здійснення ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку, а саме: визначена структура та етапність її здійснення вітчизняними фармацевтичними оптовими і оптово-роздрібними підприємствами (організаціями); проаналізовані взаємозв’язки між ними та іншими організаціями, виконавчими та відомчими органами державної влади, зокрема з Державною митною службою України, які знайшли відображення в особистих методичних розробках.

На підставі результатів особистих досліджень вперше обґрунтовані наукові підходи з оптимізації ЗТД на вітчизняному фармацевтичному ринку шляхом встановлення типової моделі здійснення окремих видів робіт залежно від виду зовнішньоторговельних операцій та типу об’єкта її проведення.

Вперше досліджені проблеми, які виникають на стику законодавчого супроводу та практичного здійснення ЗТД у фармацевтичній галузі. На основі цього окреслені перспективні напрямки її вдосконалення на сучасному етапі. Обґрунтовані наукові напрямки з оптимізації ЗТД шляхом формування окремих організаційних структур управління нею на вітчизняних фармацевтичних оптових та оптово-роздрібних підприємствах (організаціях). Удосконалені методики узагальнення складових ЗТД та тих процесів, що виникають між вітчизняними фармацевтичними підприємствами та іншими організаціями, зокрема виконавчими та відомчими органами державної влади, Державною митною службою України.