Смекни!
smekni.com

Світова економічна криза 1929-1933 рр. і шляхи виходу з неї (стр. 2 из 2)

Стабілізація економіки в США до жовтня 1929 носила тимчасовий характер. В економіці почали накопичуватися проблеми, країна неухильно сповзала до найглибшої економічної кризи 1929-1933 рр.. Проведені дослідження показали, що "процвітання" супроводилась не звуженням прірви між бідністю і багатством, а її розширенням. Для деяких категорій населення "процвітання" так і залишилося недосяжним фантомом. Це відноситься до робітників деяких галузей промисловості (видобуток вугілля, більшість галузей легкої промисловості), дрібним підприємцям, який витісняється великим капіталом і до фермерів. Сільське населення убожіли під ударами затяжної аграрної кризи. "Ножиці" між цінами на промислові товари і сільськогосподарську продукцію весь час розсувалися, що вело до руйнування і збезземелювання фермерів. Що опинилися в лещатах кризи надвиробництва, найбільше зацікавлена в урядовому втручання, фермерство і в цілому аграрний сектор економіки були прообразом дуже недалекого майбутнього всієї економіки. Обмеження прав трудящих, гоніння на їх організації, страйкову і політичну діяльність, нестримна проповідь індивідуалізму і расизму, презирство до невдахам і знедоленим пустило глибоке коріння, створюючи умови, як висловився Рузвельт, повернення епохи "нового економічного феодалізму" – абсолютного, нічим не обмеженого свавілля олігархічної верхівки суспільства.

У 1929 р. тривалість робочого дня американського робітника була більше, ніж в інших індустріальних країнах. Соціального страхування по безробіттю не існувало, у той час як в європейських державах воно давно вже було. Використання дитячої праці, дискримінація чорних і жінок ставили США врівень із самими відсталимикраїнами. В Америці в роки "процвітання" маси населення залишалися у владі кричущою злиднів і безправ'я, глибина масштаби яких були невідомі за межами США.

У жовтні 1929 р. на американську економіку обрушився глибоку економічну кризу, за масштабами не мав собі рівних в історії. Велика депресія 1929-1933 рр.. – найбільш тривала економічна криза в історії промислово розвинених країн. У жовтні 1929 р. відбулася ще небачена паніка на Нью-Йоркській біржі, викликана різким падінням курсу акцій. Вартість акцій впала на 90%, масове розорення дрібних вкладників у США відразу ж позначилося на торгівлі і промисловості.

Криза швидко поширився на інші країни, в першу чергу Великобританію і Німеччину, пов'язані взаємними фінансовими зобов'язаннями з США. Падіння виробництва в США виявилося більшим, ніж в інших країнах. Загальний рівень промислового виробництва в 1933 р. впав у порівнянні з 1929 р. на 46%, a виробничі потужності були завантажені всього на одну третину. Промисловість країни була відкинута біліше, ніж на 20 років назад, до рівня 1911 Зважаючи на те, що криза була світовим і охопила всі країни без винятку, різко порушилися склалися зовнішньоекономічні зв'язки. Обороти зовнішньої торгівлі США знизилися в 3,1 рази.

Початком кризи стало раптове безпрецедентне загальне падіння курсу акцій, виникла біржова паніка, що переросла в подальшому в тривалу смугу всебічного економічного хаосу. Біржова паніка лише зовні відображала настання економічної кризи, вона сама була наслідком порушення процесу відтворення, що викликало загострення проблеми реалізації та масове відносне надвиробництво товарів. У силу труднощів збуту і неможливості отримати де-які кредити по всій країні прокотилася хвиля банкрутств. Згідно з офіційною статистикою, за роки кризи зазнали краху більше 110 тис. торговельних і промислових фірм, 19 великих залізничних компаній, розорилося понад 5760 банків, а разом з ними і мільйони вкладників.

Розпочавшись в промисловості і кредитної системи, криза охопила всі інші галузі господарства - будівництво, транспорт, торгівлю. Під впливом різкого скорочення попиту на сільськогосподарську продукцію почався сильний аграрну кризу. На 1934 р. збір пшениці упав на 36%, кукурудзи-на 45%. Катастрофічно скорочувалися посівні площі. Різко впали ціни: на пшеницю та кукурудзу – у 2,7 рази, на бавовна - більш ніж у 3 рази.

Неминучим наслідком стало різке погіршення становища робітників і фермерів. За роки кризи реальна заробітна плата робітників - зменшилася на 60%. Загальна кількість безробітних в 1933 р. досягло 17 млн. чоловік, У 1933 р. безробіття в США становила 24,9%, в 1937 –14,3% і в 1938 – 19%.

Валовий дохід фермерів скоротився більш ніж удвічі. Внаслідок неможливості виплатити виникли борги розорилося понад 1 млн. фермерів (рахуючи членів сімей), що залишилися без власності на землю. Десятки тисяч знедолених фермерів втекли до міста в пошуках засобів до існування, поповнюючи ряди армії безробітних. Положення безробітних було відчайдушним. Не отримуючи жодної допомоги від держави, за відсутності якого-небудь соціального страхування, безробітні змушені були жебракувати і голодувати. Виселені за несплата зі своїх квартир, вони селилися на околицях міст, де виникали збудовані із шухляд і будівельних відходів так звані "бідонвіллі" ( "селища президента Гувера").

Криза 1929–1933 рр.. зовні проявлявся в перевиробництво продукції - в надмірній кількості товарів, що надходили на ринок. Достаток було лише удаваним. Перевиробництво виникло не в результаті забезпечення потреб, а внаслідок низької купівельної спроможності населення. Склади ломилися від великої кількості нереалізованих продуктів. У своїх спробах стримати падіння цін і скоротити товарні запаси - спалювали пшеницю, виливали цистерни з молоком.

Від кризи постраждали головним чином дрібні та середні фірми. Що ж стосується монополій, то вони змогли вистояти і впоратися з виниклими труднощами. Володіючи великими капіталами і резервами, корпорації скорочували виробництво, пристосовувалися до ринку, гальмували падіння цін. При цьому, скориставшись становищем своїх конкурентів, вони зуміли їх поглинути і вийти до кінця кризи з ще більш розширилися можливості. Перш самостійна металургійна компанія "Янгстаун" була, наприклад, захоплена "Бетлехем стіл", автомобільна фірма "студебекер" - концерном "Дженерал моторз".

За статистичними даними, криза у США спричинила такі тяжкі наслідки:

- Було закрито більше, ніж 5 тисяч банків;

- Акції знецінились на 40 мільярдів долларів;

- Внаслідок підвищення рівня інфляції значно зросли ціни;

- Промислове виробництво скоротилося на 50 %;

- У п'ять разів зменшилося виробництво автомобілів;

- 12 мільйонів безробітних (у піковий момент кризи — 15 мільйонів);

- 5 мільйонів американських фермерів були позбавлені господарства і землі за несплату боргів.

На думку деяких експертів, природний приріст населення у США на час кризи суттєво зменшився.

Задля подолання кризи у 1933 р. почав здійснюватися Новий курс Рузвельта — різноманітні заходи, направлені на врегулювання економічного становища. Деякі з них, за сучасними уявленнями, допомогли усунути причини, деякі допомагали найбільш постраждалим верствам населення, деякі навпаки, погіршували ситуацію.

Об’єднане Королівство

Індустріальні райони Британії постраждали одразу ж дуже сильно, оскільки зник попит на британську продукцію. До кінця 1930 року безробіття зросло з 1 млн. до 2,5 млн., що склало 20% від застрахованої робочої сили, експорт зменшився на 50%. В 1933 році безробітними були 30% жителів Глазго. Через значний спад у важкій промисловості безробіття в деяких містах сягало 70%. Національний голодний марш 1932 року був найбільшим із низки голодних маршів, що відбувалися в Британії впродовж 20-х і 30-х років. Приблизно 200 тис. безробітних чоловіків відправили в трудові табори, що продовжували діяти до 1939 року.

Німеччина

Депресія завдала дуже сильного удару Веймарській республіці, оскільки припинилися американські позики, метою яких була відбудова німецької економіки після Першої світової війни. На 1932 рік безробіття досягло рівня 30%. В цьому ж році після Лозанської конференції Німеччина припинила виплату репарацій (на той час було виплачена восьма частина всіх репарацій).

Важка економічна ситуація підняла рейтинг екстремістських рухів. В січні 1933 року до влади прийшла Німецька націонал-соціалістична робітнича партія.

Франція

Франція не постраждала так сильно, як Німеччина чи Британія. Її економіка менше залежала від імпорту та експорту. Вплив депресії почав відчуватися лише в 1931 році. Рівень безробіття зростав з 1929 по 1935 р., після чого пішов на спад. Однак важкі часи та зростання безробіття призвело до бунтів і росту популярності Національного фронту.

Радянський Союз

В СРСР роки Великої Депресії співпали з періодом розкуркулювання та голодомору. Однак ізольована від світової радянська економіка не відчула значного впливу економічного спаду. На перший погляд це виглядало, як підтвердження марксової теорії криз і сприяло поширенню комуністичних та соціалістичних поглядів у світі. Коли радянське торгове представництво в Нью-Йорку оголосило про 6 тис. вакансій, воно отримало 100 тис. заяв. Чимало західних інтелектуалів закривали очі на повідомлення про масові смерті, висловлюючи симпатії до Радянського Союзу.

Завершення кризи

Деякими експертами вважається, що причиною закінчення Великої депресії стала Друга світова війна, що спричинила масові державні закупівлі озброєння. Хоча таке пояснення розвитку подій має певну вірогідність, аналіз історичних джерел вказує на початок економічної стабілізації у 1932—1933 роках, тобто задовго до початку війни.

Література

1. Історія економічних учень. Навчальний посібник / Базилевич В.Д., Гражевська Н.І., Гайдай Т.В., Леоненко П. М., Нестеренко А. П. - К.: Знання, 2004.–1300 c.