Смекни!
smekni.com

Контрольна по менеджменту (стр. 1 из 4)

Shura19@yandex.ru

Зміст

сторінка

Вступ .............................................................................................................. 3

1. Питання №2. Опишіть історію виникнення менеджменту ........... 4

2. Питання № 102. Яке рішення вважається законним?

Яким чином досягається узгодженість управлінських рішень?.......... 5

3. Питання №202. Розкрийте суть та наведіть приклади комунікацій,

що виникають у процесі здійснення менеджменту на рівні підприємства ..... 7

4. Питання №302А. Аналізуючи схематичну модель, приведену на рис. сплануйте діяльність підприємства та його функціональних підрозділів, головним видом діяльності якого є торгівля ................................................. 11

5. Дослідження трудової діяльності охоронця з допомогою

фотографії робочого дня ................................................................................... 11

6. Оцінка та аналіз зовнішнього середовища охоронної фірми............ 12

7. Розробити модель організаційної структури підприємства ........... 13

Література ........................................................................................................... 14

Вступ

Час, у який ми живемо, - епоха змін. Наше суспільство здійснює винятково важку, багато в чому суперечливу, але історично неминучу і необоротну перебудову. У соціально-політичному житті це перехід від тоталітаризму до демократії, в економіці - від адміністративно-командної системи до ринку, у житті окремої людини - перетворення її з “гвинтика” у самостійного суб'єкта господарської діяльності. Такі зміни в суспільстві, в економіці, у всьому нашому життєвому укладі складні тим, що вони вимагають зміни нас самих.

Важлива частина цієї зміни, як показує світовий досвід, - збагнення науки і мистецтва менеджменту.

У спрощеному розумінні, менеджмент - це уміння добиватися поставлених цілей, використовуючи працю, інтелект, мотиви поведінки інших людей. Менеджмент - “управління” - функція, вид діяльності по управлінню людьми в найрізноманітніших організаціях. Менеджмент - це також область людського знання, що допомагає здійснити цю функцію. Нарешті, менеджмент як збірне від менеджерів - це визначена категорія людей, соціальний шар тих, хто здійснює роботу з управління.

У наш час важконазвати більш важливу і багатогранну сферу діяльності, чим управління, або менеджмент, від якого в значній мірі залежать і ефективність виробництва, і якість обслуговуваннянаселення.

У зарубіжних країнах накопиченийзначний досвід управління в області промисловості, торгівлі, кооперації, сільського господарства і т.п. внаслідок безпосередньої участі людей в управлінській діяльності. Він збагачується за рахунокзнань основ науки управління, світових досягнень в практичній організації економічних і соціальних процесів.

У Україні покище не досягнуті значні успіхи в теоретичному і практичному освоєнні менеджменту. Реорганізовуються старі структури управління і влади в економіці, прицьомувикористовуються західні моделі управління. Однак механічне перенесення концепції управління з одного соцiокультурного середовища в інше, сліпе копіювання досвіду тієї або іншої держави практично неможливе і веде до важких економічних і соціальних наслідків. Менеджмент зумовлений такими базиснимичинниками, як тип власності, форма державного устрою, міра розвиткуринкових відносин. Тому розвитоксучасного менеджменту в умовах переходу Україні до ринкової економіки в значній мірі залежить від цих чинників.

1. Питання № 2. Опишіть історію виникнення менеджменту.

Поняття бізнесу зародилосяразомзпоняттямтоварно-грошових відносин, тобто на громадському етапі розвиткулюдства. Коли основною формою "торгівлі" між общинамибувнатуральний обмін, з'явилися міняйла-кочовики, щокочувализ однієї общини в іншу і різні товари, що вимінювали звигодою для собі. Це і можнавважатиоднимзперших виявів духу підприємництва.

Поступово зрозвиткомтоварно-грошових відносин розвивався і бізнес. Учаси рабоволодіння процвітала торгівля; пізніше, учаси феодалізму і процвітання натурального господарствазначення торгівлі в селі трохипоменшало, алезрозвитком міст і ремесла воназновупридбала своє первиннезначення. Учасистановлення капіталізму і первинногонакопичення капіталу процвітало фінансове підприємництво, а пізніше - промислове. У середині Х1Х століття бізнес придбав нові форми. Якщо до цього одноосібним управлінцем бувгосподар, то учасибурхливогопромисловогозростання структура значно змінилася.

Саме на цьому етапі і почаврозвиватися менеджмент в тому вигляді, в якому мі звиклисприйматице слово. Не можнасказати, що він з'явивсяраптовосамезрозвитком капіталізму, він існував і раніше. Учаси рабоволодіння були керівники на плантаціях, які стежили за правильністю виконання робіт, алеце правильніше було б назватинаглядом, чим управлінням. Учаси феодалізму і процвітання натурального господарства, також існували керівники, помічники господаря, це, співуче, можнавважатиоднимзперших виявів саме управління, а не тільки нагляду над працюючими, оскільки у керівника була можливість маневру: він міг замінити вигляд робіт у вигляді заохоченняабопокарання селян, міг знизитиподаток (правда, лише за рахунок підвищення податку для інших). Цебулоубоге, але все ж вияв управління. Алепо-справжньому менеджмент почаврозвиватися тільки зрозвитком капіталізму, саме тоді з'явиласяпотреба в талановитих управлінцях, які могли б виробити свою стратегію управління фірмою і розвитку бізнесу і привести фірму до Успіху, або в крайньомувипадку, врятувати її від банкрутства.

Ця наука менеджмент з'явилася 100 років тому, а на початку століття Ф.Тейлор сформулював і опублікував принципи управління. Школи менеджменту: 1) школа наукового управління (раціоналістична школа) 1885-1920 - Тейлор, Гилберт, Гаитт. Основний принцип, головна ідея - раціоналізація праці в трудовому виробництві плюс матеріальна зацікавленість робітників ведуть до підвищення продуктивності праці; 2) адміністративна (поведінкова) школа - 1920-50 рр. - А.Файоль, Урвик, Вебер. Основна ідея - існують “універсальні” принципи керування, застосування яких гарантує успіх у будь-якій організації; 3) школа людських відносин (1930-50рр.) Мейо, Фоллетт, Маслоу - для ефективного досягнення цілей організації необхідно і досить налагодити міжособистісні стосунки між працівниками; 4) поведінкова школа (1950-наш час), представники - Арджирис, Лайкерт, Мак-Грегир, Блейк - “ефективність досягнення цілей організації вимагає максимального використання людського потенціалу на основі даних психології і соціології; 5) кількісна школа (1950-наш час) - Вінер, Акофф, Берталанфи - оптимальні управлінські рішення шукаються за допомогою комп'ютерів на основі використання математичних моделей ситуації.

Так сформувалася сучасна наука, застосування принципів якої на практиці приносять підвищення ефективності виробництва. Символічний ключ менеджменту “цілі людина-ефективність”. Золоте правило менеджменту: “ефективний менеджмент, що забезпечує виживання й успіх в умовах ринкової конкуренції, вимагає орієнтації на людину: у зовнішнім середовищі - на споживача, у внутрішньої - на персонал”

Основнамета існування будь-якого бізнесу і створення будь-якої фірми - привести фірму до вершини Успіху, закріпити її там і дати їй можливість сміливо дивитися в майбутнє, бачачи там нові перспективи її розвитку. Суть бізнесу складається в постійному вдосконаленні самої фірми, її стратегії і тактики в боротьбі за місце на ринку, в прагненні до досконалості. Примноження капіталу, отриманняприбутку і розвиток фірми, надія на майбутнє - вісь ті складові, без яких бізнес немислимий. Так саме він немислимий без талановитих менеджерів, які можуть повести за собою людей і реалізувати все задумане.

2. Питання № 102. Яке рішення вважається законним? Яким чином досягається узгодженість управлінських рішень?

Говорячи про проблеми організації, неможливо залишити без уваги таку важливу проблему, як прийняття управлінських рішень. Вона займає одне з центральних місць у соціології організації. Вважаючи організацію інструментом управління, багато соціологів і фахівці з теорії управління, починаючи з М. Вебера, безпосередньо зв'язують її діяльність у першу чергу з підготовкою і реалізацією управлінських рішень. Ефективність управління багато в чому обумовлена якістю таких рішень. Інтерес соціологів до цієї проблеми обумовлений тим, що в рішеннях фіксується вся сукупність відносин, що виникають у процесі трудової діяльності і управління організацією. Через них переломлюються цілі, інтереси, зв'язки і норми. Характеризуючи повний цикл управлінської діяльності, що складається з планування, організації, координації, контролю і коректування цілей, легко помітити, що він у кінцевому рахунку представлений у вигляді двох елементів управління: підготовки і здійснення управлінських рішень. Саме тому рішення – центральний елемент управління й організації.

Управлінські рішення, таким чином, завжди зв'язані зі змінами в організації, їхнім ініціатором звичайно виступає посадова особа або відповідний орган, що несе повну відповідальність за наслідки контрольованих чи реалізованих рішень. Границі компетенції, у рамках якої він приймає рішення, чітко позначені у вимогах формальної структури. Однак число осіб, які приймають участь у підготовці рішення, значно більше числа осіб, які є владою.

Підготовка управлінських рішень в сучасних організаціях нерідко відділена від функції їхнього прийняття і передбачає роботу цілого колективу фахівців. У «класичній» теорії управління вона, як правило, є функцією штабних служб.

Процес здійснення рішення зв'язаний з реалізацією спеціального плану, що являє собою сукупність заходів, спрямованих на досягнення цілей і термінів їхньої реалізації. Розробка такого плану – прерогатива відповідних служб в апараті управління. Однак сьогодні до його розробки залучаються ті, хто буде його реалізовувати, тобто безпосередні виконавці.