Смекни!
smekni.com

Призначення і функції бухгалтерської служби (стр. 2 из 2)

Зокрема, важливе значення має думка головного бухгалтера при виборі аудиторської фірми, укладанні договору на проведення аудиту (надання консультаційних послуг), оскільки відповідно до договору на проведення аудиту перевіряється передусім діяльність бухгалтерської служби, яку він очолює.

На великих підприємствах вибір аудиторської фірми може проводитися шляхом проведення тендеру на здійснення аудиту. Його проведення неможливе без участі головного бухгалтера, який повинен контролювати такі питання:

О вивчення ринку аудиторських послуг і підбір аудиторських фірм, які доцільно запросити для участі в тендері;

=> визначення проблемних питань, які повинні бути розглянуті та вирішені в ході проведення аудиту;

=> визначення термінів проведення перевірки, у тому числі, за конкретними етапами виконання робіт;

=> підготовка та розсипка тендерного запрошення обраним аудиторським фірмам, а також інформації про підприємство-замовника аудиту.

Критерії вибору аудиторської фірми, які повинен враховувати головний бухгалтер для прийняття рішення:

- великий досвід на ринку аудиторських послуг;

- відповідальність;

- здійснення діяльності на підставі міжнародних стандартів обліку та аудиту;

- кількість сертифікованих осіб які здійснюють аудиторську діяльніть;

- компетентність;

- рівень знань діючого законодавства та ін.

Їх вивчення неможливе без участі головного бухгалтера, оскільки саме він володіє інформацією щодо документообороту, особливостей бухгалтерського обліку та господарської діяльності підприємства, нюансів фінансової політики підприємства, що дозволяє йому визначити трудомісткість робіт аудиторської фірми

Визначальною є також роль головного бухгалтера на етапі укладання договору з обраною аудиторською фірмою.

До того ж, саме з головним бухгалтером доцільно узгоджувати програму проведення аудиту, оскільки він може акцентувати увагу аудиторів на найбільш проблемних ділянках організації і ведення бухгалтерського обліку підприємства.

Терміни проведення і розгляду результатів аудиту повинні узгоджуватися з можливостями головного бухгалтера і працівників бухгалтерської служби підприємства-замовника аудиту давати необхідні пояснення і роз'яснення щодо питань, які виникли у ході проведення аудиторської перевірки, надавати необхідні документи тощо.

Підготовлений проект договору повинен бути перевірений і проаналізований головним бухгалтером.

Він повинен звернути увагу на правильність оформлення реквізитів.

Предметом детального розгляду з боку головного бухгалтера є обов'язки замовника аудиту та права виконавця, обумовлені договором. Зокрема, слід враховувати, що аудиторська фірма зобов'язана повідомляти власника (керівника) підприємства у письмовій формі щодо порушень законодавства, в результаті якого заподіяно або можуть бути заподіяні збитки (шкода) в значних розмірах фізичній або юридичній особі, а також державі.

Передумовою виникнення професії бухгалтера є відокремлення бухгалтерського обліку в самостійний вид діяльності.

Будь-яка професія під впливом часу знаходиться в постійному розвитку, облікова - не виняток. В обліковій професії найбільш значні зміни відбулися у змісті роботи, яку виконують бухгалтери.

Як правило, очолює бухгалтерську службу головний бухгалтер, основне завдання якого полягає в організації бухгалтерського обліку та керівництві колективом бухгалтерської служби для ефективного ведення бухгалтерського обліку.

Проте, особливо за кордоном, дуже поширеною є ситуація, коли на чолі бухгалтерської служби стоїть фінансовий директор.

Його функції охоплюють традиційні функції головного бухгалтера (відповідає за фінансову політику підприємства, координує і контролює ведення бухгалтерського обліку, відповідає за складання звітності підприємства), а також оцінку фінансової ситуації підприємства та стан на ринку, контролює відносини із зовнішніми фінансовими інститутами.

Окрім облікових, бухгалтери можуть займатися ще й загальноекономічними, фінансовими, плановими питаннями та прогнозуванням діяльності підприємства на найближчу й довгострокову перспективу тощо.

Це зумовлено наявністю різних спеціалізацій професії бухгалтера (табл. 1).


Таблиця 1. Спеціалізації професії бухгалтера

Спеціалізація Характеристика спеціалізації
Бухгалтер-юрист Мистецтво бухгалтера юридичної спрямованості полягає у юридично грамотному оформленні діяльності підприємства в бухгалтерському обліку, прорахуванні та виборі найкращого варіанту умов під час укладання договорів, здійснення господарської діяльності
Бухгалтер-друкарка Виконує рутинну, суто механічну роботу, яка полягає у реєстрації інформаційних даних, контролі за документами
Обліковий аналітик Робота облікового аналітика полягає у конкретному виборі інформаційних даних, складанні на їх основі рекомендацій і прогнозів, доведення їх до відома управлінців
Бухгалтер-програміст Спеціалізація виникла у зв'язку з появою і розвитком комп'ютерної техніки та її застосуванням для ведення бухгалтерського обліку
Бухгалтер-методист Спеціаліст, який формує методику бухгалтерського обліку окремих об'єктів, зокрема, в умовах застосування комп'ютерної форми ведення бухгалтерського обліку

Наведений перелік спеціалізацій облікової професії не є вичерпним. У сучасних умовах господарювання у зв'язку з новими завданнями, які висуваються власником (керівником), виикають нові спеціалізації.

Зміни, які відбуваються в економіці, будуть сприяти появі нових вимог до бухгалтера, зумовлюючи тим самим розширення функцій облікових працівників і появу нових спеціалізацій даної професії.