Смекни!
smekni.com

Проектування трудових процесів та організація робочих місць (стр. 4 из 5)

3. Взаємозв’язок між трудовими процесами та організацією робочих місць

Розглянемо основні характеристики робочого місця менеджера, що спираються на чотири рівня управління: економічний, організаційний, технічний, соціальний.

В малюнку 3.1 наведені узагальнені параметри робочого місця менеджера за рівнями та видами робіт.

Зроблено аналіз названих рівнів управління і сформульовано висновок про посилюючу роль фактора часу в управлінні. Так, для розрахунку інтегрального показника рівня організації робочого місцяпропонується проведення його атестації на тривалість виконуваних робіт (в годинах).

Розрахунок оптимальних витрат на створення або реорганізацію робочого місця менеджера виконується за допомогою математичної моделі. Процес управління розглядається як дискретний детермінований, і стан системи при цьому описується на кожному кроці М деяким вектором Р, над яким надалі відбувається множина перетворень S, і вона кінцева.


Економічний рівень

Економічні роботи Обчислювальні роботи Адміністративні роботи
Розрахунково-аналітичні роботи, спрямовані на розвиток матеріальної бази, забезпечення високих темпів виробництва та постачання продукції. Технологічні розрахунки. Розрахунки планові, економічні, кошторисні і бухгалтерські. Видавання завдань і розробка планів. Вирішення кадрових питань, матеріального забезпечення. Вирішення побутових, господарських питань.
Технічні роботи Документальні роботи Інформаційні роботи
Розробка технологічних процесів, погодження технологій, контроль за додержанням технології. Пошук, ознайомлення, підготовка і редагування документів. Одержання і аналіз інформації, оперативна обробка, вивчення, класифікація і її зберігання.
Дослідні роботи Копіювально-розмножувальні роботи Інші роботи
Комплексний аналіз робіт, розробка оптимальних рішень, їх економічне обґрунтування. Зняття копій та розмноження документів. Переміщення поза підприємством і в його межах. Відрядження, наради, суспільне навантаження.

Організаційний рівень

Регламентація праці менеджера Нормування праці менеджера
Наявність посадової інструкції, плану робіт. Відповідність посадам складу призначених робіт та показників робіт планів. Наявність нормативів чисельності працівників, норм часу на види робіт та норм на обслуговування об'єктів.

Технічний рівень

Планування робочого місця менеджера Оснащення робочого місця менеджера Кваліфікаційний рівень менеджера Обслуговування робочого місця менеджера
Раціональне планування робочого місця з фактичних площ. Наявність засобів обчислювальної техніки та організаційного оснащення. Відповідність рівня утворення стану праці кваліфікаційній характеристиці. Енергетичне, матеріальне, фінансове і комунікаційне забезпечення.

Соціальний рівень

Відповідність санітарно-гігієнічних умов праці нормативним вимогам. Наявність інструктивної документації з техніки безпеки. Наявність спецодягу та спеціального забезпечення. Наявність засобів індивідуального захисту.
Мал. 3.1. Узагальнені параметри робочого місця менеджера

Ці перетворення повинні вибиратися так, щоб мінімізувати значення функції витрат. Після ряду математичних розрахунків математична модель робочого місця менеджера в загальному вигляді має бути наступною:

для
(3.1)

Оскільки праця менеджера безпосередньо пов'язана з управлінським процесом, що містить конкретні рівні управління, то L=4, що відповідає функціональним рівням: економічному, організаційному, технічному і соціальному. І тоді сумарні витрати N-ї стратегії відповідно до функціональних рівнів будуть розраховуватись за формулою:

(3.2)

при

, де
.

Оскільки ми визначили, що управлінський процес буде базуватися на 4-х функціональних рівнях, основними характеристиками яких є час, витрачений на виконання конкретних операцій на кожному рівні, то необхідна кількісна характеристика рівнів. У вигляді такої характеристики пропонується використати коефіцієнти трудомісткості для рівнів. Для економічних параметрів системи коефіцієнти трудомісткості розраховуються за формулою:

Ке=

, (3.3)


де UN та U0 – відповідно продуктивні та загальні витрати економічного рівня.

Загальні витрати часу розраховуються за кожним видом робіт згідно з формулою:

, (3.4)

де m – кількість етапів при виконанні певного виду робіт, ti – час, витрачений на роботу.

Продуктивні затрати розраховуються за формулою:

, (3.5)

де k – кількість етапів при виконанні непродуктивного виду роботи, Тi – час, витрачений на непродуктивну роботу та простої.

Для технічних, організаційних і соціальних функціональних груп коефіцієнт трудомісткості розраховується за формулою:

, (3.6)

де р – кількість операцій, що беруть участь в оцінці, qi – трирівнева експертна оцінка, що характеризує наявність відповідних документів, засобів, програм та ін.

Сумарна вартісна характеристика – xn n-ї стратегії за 4-ма функціональними рівнями розраховується за формулою:

, (3.7)

де ХЕ – вартість економічного функціонального рівня, ХI – вартості організаційного, соціального і технічного функціональних рівнів (i =1, 2, 3).

Таким чином, функція мети в математичній моделі робочого місця менеджера має бути:

КХnÞ min, (3.8)

де К – коефіцієнт надійності стратегії, що підраховується за формулою:

, (3.9)

де m – кількість експертиз, Bj – експертна оцінка j стратегії.

Запропонована в такому вигляді задача буде мати обмеження:

, (3.10)

де N1, N2 – норми часу на робочий день та непродуктивну роботу.

Згідно з раніше описаною моделлю робочого місця менеджера в загальному вигляді, вартості функціональних рівнів (ХЕ і Хi) розраховуються за формулою (7). У формулі (11) Y1, Y2, Y3 (вартість удосконалення відповідно економічного, технічного, організаційного і соціального рівнів) буде мати конкретні значення:

,
,
,
(3.11)

Аналогічно суми, необхідні на вдосконалення економічного і технічного рівнів; економічного, технічного і організаційного рівнів; економічного, технічного, організаційного і соціального рівнів відповідно розраховуються за формулами:

Інтегральний показник рівня організації робочого місця менеджера завжди менше одиниці і визначається за формулою:

. (3.13)

В ідеальному варіанті у вигляді функцій

можна взяти відповідно
і як наслідок мінімізувати функцію, що залежить від часу, який витрачається на виконання певного виду робіт, оскільки

при

де
(3.14)

В дійсності необхідно враховувати витрати, можливі на кожному рівні управління, і тоді функції g(y1) і h (x-y1) будуть мати вигляд:


(3.15)

де IЕ – витрати економічного рівня.

Запропоновану модель реалізовано на персональному комп'ютері. Найбільш важливими параметрами удосконалення процесу управління є показники часу, витраченого на виконання певного виду робіт. Маніпулюючи часом на свій розсуд, можна визначити оптимальні рішення при мінімальних витратах на кожному функціональному рівні.