Смекни!
smekni.com

Економічна суть, значення і завдання управління витратами (стр. 3 из 3)

Основними характеристиками менеджменту витрат є:

1)зосередження на попередженні витрат, а не на їх обліку;

2)тісний зв'язок між оперативними і стратегічними цілями виробництва;

3)концентрація на оцінці прибутковості діяльності й аналізі руху готівки та витрат;

4) рівноцінне використання технологічних удосконалень і шляхів економії витрат з метою збільшення прибутку;

5) залучення в систему всіх видів витрат, у тому числі витрат з реалізації (збуту), маркетингу, загальногосподарських (адміністративних).

Загалом система менеджменту витрат базується на трьох основних принципах: глибокому аналізі діяльності підприємства; побудові всієї системи на оцінці витрат; постійному процесі вдосконалення діяльності. Завдяки цим принципам система є широкоохоплюючою, гнучкою й активною порівняно з іншими системами формування; функціонування, контролю та управління витратами. При цьому слід зазначити, що менеджмент витрат не означає управління витратами безпосередньо як такими. Скоріше це управління діяльністю, в процесі якої виникають витрати. Тільки шляхом змін у виробничій діяльності, зміни тактики і оперативних цілей, що, відповідно, викликає попит на певні дії або знижує його, менеджер може суттєве вплинути на рівень витрат.

Наступним кроком після формування витрат є їх облік і контроль. Виділяють такі його стадії.

1.Визначення об'єктів обліку та контролю і встановлення стандартів.

2.Забезпечення зв'язку обліку і контролю витрат з іншими системами діяльності підприємства.

3.Встановлення процедур для моніторингу фактичних витрат.

4.Порівняння фактичних витрат зі стандартами.

5.Аналіз відхилень фактичних витрат від установлених стандартів.

На основі обліку й контролю витрат будується система забезпечення їх зниження як один із чотирьох напрямків підвищення прибутковості виробництва. При цьому така система містить ряд ключових етапів і постановочних запитань. У табл. 1. наведено ці етапи та запитання.

Система забезпечення зниження витрат також тісно пов'язана з життєвим циклом витрат, який, у свою чергу, має зв'язок з життєвим циклом продукту.

Фазами життєвого циклу витрат є:

1. Дослідження формування витрат, що охоплює планування, аналіз ринку, дослідження самого продукту, технологічні та інженерні дослідження, оформлення потрібних документів, комп'ютерне програмування, тестування і оцінку виробничої моделі.

2. Процес виробництва і формування витрат.

3. Здійснення менеджменту витрат.

4. Зникнення витрат.

Як показують дослідження, на четверту фазу життєвого циклу витрат припадає менше як 5 відсотків усього їх життєвого циклу.

Таблиця 1. Етапи дії системи забезпечення зниження виробничих витрат

Етапи Постановочні запитання
1. Мета дії 1. Що досягнуто в результаті дії?2. Чому це зроблено?3. Що ще, крім цього, можна було б зробити?4. Що ще потрібно було б зробити?
2. Місце дії 1. Де відбулася дія?2. Чому саме тут вона відбулася?3. Де могла б відбутися ця дія?4. Де мала б відбутися ця дія?
3. Час здійснення дії 1. Коли відбулася дія?2. Чому саме в цей час вона відбулася?3. Коли могла б ще відбутися ця дія?4. Коли мала б відбутися ця дія?
4. Яким чином здійснено дію? 1. Як це зроблено?2. Чому саме так це зроблено?3. Як ще можна було б це зробити?4. Як потрібно було б це зробити?
5. Виконавчі дії 1. Хто це зробив?2. Чому саме цей виконавець це зробив?3. Хто ще міг би це зробити?4. Хто ще повинен був би це зробити?

Література

1. Давидович І.Є. Управління витратами: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008.

2. Грещак М Г, Коцюба О С Управління витратами Навч-метод. посібник для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2002.

3. Панасюк В.М. Витрати виробництва: управлінський аспект – Тернопіль Астон, 2005.

4. Турило А.М., Кравчук Ю.Б., Турило А.А. Управління витратами підприємства: Навч. посібник – К.: Центр навчальної літератури, 2006

5. Горобець О. Організація управління витратами на підприємстві // Вісник Тернопільської академії народного господарства, 2002 – №7/2.

6. Давидовім І.Є. Управління витратами як напрям підвищення ефективності роботи підприємств і організацій // Економічні проблеми розвитку будівництва в Україні (збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції 1–2 червня 2001 р) – Тернопіль Економічна думка, 2001.