Смекни!
smekni.com

Характеристика сучасних бізнес-моделей сітьових і віртуальних компаній (стр. 3 из 3)

У моделях 1 і 2 основною метою торговця є реалізація наперед встановленого набору товарів/послуг, представленого в статичних (фіксованих) каталогах на Web-сайті фірми. Стратегія мережевого магазина полягає у використовуванні основних переваг ринку електронної комерції (низькі ціни, доставка на будинок, гнучкі умови оплати) для продажу стандартних товарів або послуг масовому споживачу. При цьому покупці не можуть впливати на ціну і пред'явити свої побажання щодо конфігурації, розмірів або інших параметрів продукції, що придбавається.

Інші В2С бізнес-моделі, що сформувалися в сегменті, відрізняються від розглянутих вище або можливістю персональної настройки реалізовуваних товарів/послуг, або наявністю специфічних галузевих особливостей.

Третя модель (звана також моделлю „обмеженої індивідуалізації”) використовується головним чином в електронній торгівлі комп'ютерами, програмним забезпеченням, побутовою технікою, автомобільними комплектуючими, квитками на спортивні змагання і розважальні заходи, туристичними послугами (замовлення квитків, бронювання номерів в готелях, оренда автомобілів, продаж турів). Як і перші дві, ця модель розрахована на масового споживача.

Принципова відмінність цієї моделі від двох попередніх полягає у тому, що віртуальний торговець забезпечує певний облік купівельних переваг. Клієнт має нагоду вибрати варіант/конфігурацію товару або пакету послуг, що цікавить його, виходячи з пропонованого на сайті набору параметрів. Використовування даної моделі в електронній комерції дозволяє істотно зменшити товарні запаси на складах і одержати таким чином значну економію на витратах в порівнянні з “фізичними” торговими комплексами.

Четверта модель організації бізнесу в сегменті В2С заснована на зборі магазином онлайна попередніх замовлень з подальшим їх виконанням. У подібних випадках віртуальна торгова крапка звичайно є підрозділом виробника товаров/постачальника послуг, який прагне наперед визначити попит на продукцію, що вперше виводиться їм на ринок (наприклад, так поступають автомобілебудівні компанії при випуску нових моделей машин). Іноді за цим же принципом працюють Web-сайти, що спеціалізуються на продажу товарів обмеженого попиту (таких, як предмети мистецтва). Основна проблема для продавця полягає в необхідності гарантувати потенційному клієнту виконання замовлення на наперед обумовлених умовах. Покупець же ризикує одержати вибраний товар/послугу із запізненням (або не одержати взагалі).

Відмітною особливістю четвертої моделі є здійснення процесу купівлі-продажу у декілька етапів. Спочатку продавець збирає заявки, потім з'ясовує у постачальника терміни і умови виконання замовлення, після чого інформує про це потенційних клієнтів (як правило, за допомогою електронної пошти) і, нарешті, у разі їх згоди забезпечує доставку товару.

П'ята модель – віртуальний аукціон. Ця модель в сегменті В2С поки не набула значного поширення. По суті справи, єдиний широко відомий приклад – мережевий торговий пасаж („молл”) priceline.com. Суть моделі полягає у тому, що потенційний покупець “торгується” з магазином в режимі реального часу, намагаючись „збити” встановлену продавцем первинну ціну на товар послугу. Відкриття priceline.com. у 1999 р. викликало в США великий резонанс. Споживачі були привернуті не тільки можливістю заощадити, але і незвичайною процедурою розміщення замовлення, що нагадує азартну гру в казино. Правда, власники сайту не приховували, що значні знижки забезпечувалися численними спонсорами, які розцінили організацію роздрібного аукціону онлайна як перспективу позбавитися зайвих запасів і підвищити оборотність засобів.

бізнес моделювання сітьовий віртуальний


Висновки

Бізнес-інжиніринг, як і будь-яка технологія, має свою парадигму – систему базових понять, що лежать в основі процесу розробки бізнес-моделі компанії.

Компанія розглядається як цільова, відкрита, соціально-економічна система. Можливості компанії (як будь-якої системи) визначаються як характеристиками її структурних підрозділів, так і організацією їх взаємодії. При цьому компанія (як відкрита система) належить ієрархічній сукупності відкритих систем – зовнішніх надсистем (ринок, державне оточення і т.д.) і внутрішніх підсистем (відділи, цехи, бригади і ін.).

Бізнес-модель компанії забезпечує необхідну повноту і точність її опису. За допомогою бізнес-моделі формуються всі необхідні управлінські регламенти.

Віртуальний (електронний) бізнес – будь-яка ділова активність, що використовує можливості глобальних інформаційних мереж для перетворення внутрішніх і зовнішніх зв'язків з метою створення прибули.


Список літератури

1. Геєць В. М., Лисенко Ю. Г., Вовк В. М. і інші. Економічна кібернетика: Підручник у 2-х томах. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. – 508 с.

2. Гончарова Н. П. , Федонін О. С. , Швиданенко Г. О. та ін. Управління підприємствами: сучасні тенденції розвитку Монографія — За заг. ред. проф. О. С.Федоніна. — К.: КНЕУ, 2006. — 288 с.

3. Кэлфф Д. Бизнес не по-американски. Новая европейская бизнес-модель: пер. с англ. / Кэлфф Д.; под ред. Балашова В.В. – М.- СПб.: Вершина, 2007. – 287 с.

4. Левченко Ф. А., Береза А. М., Трохіменко В. С.Електронна комерція: Підручник для самостійного вивчення. — К.: КНЕУ, 2002. — 326 с.

5. Ревуцька Н.В. Використання портфельного аналізу для побудови проектної бізнес-моделі компанії // Маркетинг в Україні, 2004. – №5. – С. 52-55.

6. Шершньова З. Є.Стратегічне управління: Підручник. — 2-ге вид., перероб. і доп. — К.: КНЕУ, 2004. — 699 с.

7. Щенников С.Ю. Реинжиниринг бизнес-процессов. Экспертное моделирование, управление, планирование и оценка Щенников С.Ю. – М.: Ось-89,2004.–288с.