Смекни!
smekni.com

Взаємодія класного керівника і сім'ї школяра (стр. 2 из 3)

Взаємодія з громадськими організаціями батьків з батьківськими комітетами школи і класу, шкільними Радами, Жіночими Радами військових організацій і т.д. Зміст загальної діяльності визначається статусом і положенням (або статутом) відповідної громадської організації. У їх компетентність може входити:

надання матеріальної допомоги школі, окремим сім'ям і що вчиться;

зв'язок з адміністративними і правоохоронними органами;

колегіальне рішення окремих питань життя школи;

допомога школі і класам в проведенні виховної роботи з учнями;

участь в роботі з батьками учнів (проведення батьківських зборів, конференцій, лекторіїв; надання матеріальної допомоги і правова дія на батьків, дітей, що недбайливо відносяться до виховання).

Всі перераховані функції роботи школи, і зокрема класного керівника, сприяють створенню нормального виховуючого середовища для організації шкільного виховного процесу.

Одній з головних і найбільш поширених форм зі всіма батьками є батьківські збори.

Батьківські збори можуть бути:

організаційними;

поточними або тематичними;

підсумковими;

загальношкільними і класними.

Батьківські збори закономірно вважаються в середовищі вчителів не менш складним «жанром», чим уроки або позакласна робота. Тут зустрічаються дві сторони – педагоги і батьки – для того, щоб вислухати один одного і обговорити основні проблеми третьої. Найголовнішої сторони – дітей.

Етапи батьківських зборів.

1 етап. Організація батьківських зборів.

2 етап. Підготовка сценарію і проведення зборів. Будь-які збори повинні включати 5 обов'язкових компонентів:

- Аналіз учбових досягнень учнів класу.

- Ознайомлення батьків з поляганням соціально-емоційного клімату в класі.

- Психолого-педагогічна освіта.

- Обговорення організаційних питань.

- Особисті бесіди з батьками.

3 етап. Осмислення підсумків батьківських зборів.

Ради психологів:

Перед початком зборів «залишити за дверима» поганий настрій.

Тривалість зборів не більше 1,5 годин.

Найприємніший звук для людини – його ім'я. Покладете перед собою список з іменами і по батькові батьків.

Перед початком батьківських зборів оголосите питання, які плануєте обговорити.

Не забудьте золоте правило педагогічного аналізу: починати з позитивного, потім говорити про негативний, завершувати розмову пропозиціями на майбутнє.

Попередите батьків, що не вся інформація може стати надбанням дітей.

Подякуйте всім, хто знайшов час прийти (особливо батьків).

Дайте зрозуміти батькам, що ви добре розумієте, як важко дитині вчитися.

У особистій бесіді оцінюйте успіхи дітей щодо їх можливостей.

Доведіть до батьків думку, що «поганий учень» не означає «погана людина».

Батько повинен піти із зборів з відчуттям, що він може допомогти своїй дитині.

Не стоїть:

Засуджувати присутніх батьків за нез'явлення в минулі рази.

Порівнювати успіхи окремих класів, що вчаться і різних.

Давати негативну оцінку всьому класу.

Переоцінювати значення окремих предметів.

Обирати для спілкування повчальний тон.

Правила підготовки класних батьківських зборів:

Тема батьківських зборів повинна бути актуальною для батьків.

Батьківські збори повинні проводитися в слушний для батьків час.

План проведення батьківських зборів повинен бути їм відомий.

Спілкування класного керівника і батьків повинне бути тактовним і витриманим.

Батьківські збори не повинні навішувати ярликів.

Батьківські збори повинні бути педагогічно корисним і добре підготовленим.

Тематика батьківських зборів визначається класним керівником на основі вивчення цілей і завдань роботи школи з батьками і виходячи із запитів батьків класу.

Загальношкільні батьківські збори проводяться двічі в рік. Основною метою загальношкільних батьківських зборів є знайомство з цілями і завданнями роботи школи. Плануванням виховного процесу (дні відкритих дверей, дні самоврядування). Підсумки роботи за певний проміжок часу і перспективами розвитку шкільного навчання в умовах реформування школи. Так само загальношкільні збори можуть носити урочистий характер, наприклад ювілей школи. Такі збори носять глибокий етичний характер, позитивно впливають на батьків. Стимулюють їх на зміну педагогічній позиції в сім'ї.

Класні батьківські збори проводяться 4-5 разів в навчальному році. На класних батьківських зборах обговорюються завдання учбово-виховного процесу в класі, планується і обговорюється побудова виховного процесу, визначаються стратегічні лінії співпраці батьків і школи, підводяться підсумки роботи за рік. Обговорення успішності що вчаться не повинно стати головним аргументом в організації і проведенні батьківських зборів.

3. Класний керівник в конфлікті «Школа - батьки»

По-різному складаються відношення з батьками школи в цілому і класного керівника зокрема. Від цього залежить ступінь взаєморозуміння і взаємодії і, кінець кінцем – ефективність виховного процесу, як шкільного, так і домашнього. Від цього залежить позиція, стратегія і тактика в роботі класного керівника з батьками учнів. Існує три основні типи відносин, а значить, і три основна тактика взаємодії.

Ситуація, коли батьки повністю, цілком приймають і розуміють школу. Така сприятлива ситуація складається, якщо батьки прагнули визначити дитину саме в цю школу. У цій ситуації батьки, як правило, повністю приймають всі вимоги, сприяють їх виконанню дітьми, із задоволенням допомагають в організації учбово-виховного процесу.

Ситуація, коли батьки нейтрально, а деколи і байдуже відносяться до школи, що пояснюється різними причинами, різною позицією батьків: «я займаюся своєю справою – школа своїм», «в справи школи втручатися не треба: якщо покличуть – тоді приходжу», «моя дитина добре вчитися, не порушує дисципліну – все йде нормально». До цієї групи сімей відносяться і батьки, вихованням дітей що не займаються (з різних причин). У цій ситуації найчастіше батьки приймають все, що виходить від школи, не втручаються хід учбово-виховного процесу, не заважають школі, але і істотної допомоги не надають. Процес сімейного виховання будують (або пускають на самоплив) за власним розсудом, керуючись своєю життєвою і педагогічною позицією, своїми методами і прийомами. За відсутності взаєморозуміння і взаємодії школи і сім'ї дитина найчастіше потрапляє в своєрідні «педагогічні ножиці» зміст і методика виховання сім'ї і школи входять в суперечність, яка посилюється у міру дорослішання дитини, становлення його життєвої позиції, розвитку його критеріїв оцінки життєвих явищ, а отже – і критичного відношення до вихователів (батькам і педагогам).

Ситуація неприязних, конфліктних, суперечливих відносин батьків і школи, якщо спочатку або в процесі подальшого спілкування виникають колізії типу: «педагоги не розуміють моєї дитини.», «школа з упередженням відноситься до мого сина (дочки), «у вчителі йдуть одні життєві невдахи і неуки», «в інших школах все набагато краще» і т.п. У цих і подібних ситуаціях можливий різний ступінь нерозуміння, суперечності відносин, протистояння і навіть протидія, «боротьби» двох сторін: приховані і явні конфлікти, скарги у вищі інстанції, листи в газети. Зрозуміло, в цих умовах порушується нормальний хід учбово-виховного процесу в школі, не у виграші і домашнє виховання дітей.

Класному керівникові, в увазі і інтересах якого взаємовідношення з батьками класу, небайдужа атмосфера в системі відносин «батьки – школа»: хочемо або не хочемо, вона незмінно є фоном, на якому будуються власні відносини класного керівника з класом і колективом батьків. І тому на першій же зустрічі з батьками класний керівник відчуває або беззастережне і швидке ухвалення всього, що він пропонує, або нейтрально-байдуже відношення, або приховану або явну настороженість, опозиційність і навіть ворожість.

Класному керівникові слід негайно, при першому ж спілкуванні з батьками і дітьми «зняти» перенесене із загальношкільних масштабів явне або таке, що намічається протистояння і запобігти можливій протидії. Як? По-перше, через формування відношення дітей до своєї особи: першими цікавими і корисними уроками і позакласними справами, проявом уваги до класних справ і особи кожного учня, культурою спілкування, принадними перспективами загальних справ, широкою ерудованістю і кругозором. По-друге, необхідно відразу встановити певні відносини з батьками: на перших же зборах знайомства з батьками розкрити свою життєву і педагогічну позицію, показати привабливість своєї особи (тактовно, ненав'язливо, скромно), винести на обговорення найбільш гострі класні проблеми для вироблення загальної стратегії і тактики виховання (і шкільного, і сімейного). Обов'язково в кінці перших зборів запропонувати кожному батьку письмово або усно висловити свої думки з приводу почутого, зауваження, пропозиції, доповнення, прохання і рекомендації. При перших контактах дуже важлива тональність відносин: доброзичливість, культура мови, позитивна емоційність, оптимізм з приводу тих, що існують з класом і що окремими вчаться проблем. Такий початок дозволить класному керівникові збудувати систему власних позитивних відносин з батьками. І це не означає, що ці відносини будуть рівними, виключно позитивними, безконфліктними. Такого бути не може, оскільки в основі цих відносин – життя зі всіма її радощами і печалями, зльотами і падіннями, рівною течією і колізіями.