Смекни!
smekni.com

Педагогічний малюнок на класній дошці в роботі вчителя початкових класів (стр. 9 из 9)

Широко використовується малюнок крейдою під час уроків-бесід про образотворче мистецтво, тому що допомагає учням міцно засвоїти навчальний матеріал. Малювання на класній дошці можна рекомендувати вчителям, що проводять бесіди, або читають лекції по історії мистецтва й архітектури. Так, говорячи про архітектурні стилі, учитель може зобразити на дошці різні ордера - доричний, іонічний коринфский. Лінійні малюнки крейдою допомагають школярам запам'ятати архітектурні деталі: колони, фронтони, арки, капітелі і т.д. У цьому випадку малюнок на дошці виконується вчителем для того, щоб учні перемалювали в свої альбоми.

Малювання крейдою в позакласній роботі

Види позакласної роботи різноманітні. Це заняття в гуртках образотворчого мистецтва, лекції, бесіди, підготовка декорацій до вистав на шкільній сцені і багато іншого, де малювання крейдою знаходить широке застосування.

На заняттях у гуртках з образотворчого мистецтва учні поглиблюють свої знання, отримані на уроках малювання. Гуртківці старших груп малюють голову і фігуру людини. Учитель, як і на уроці, може використовувати класну дошку, щоб показати прийоми зображення і хід роботи. При цьому малюнки на дошці будуть мати вид схеми побудови тих чи інших форм. Наприклад, приступаючи до роботи над малюнком голови, учитель повинен показати основи композиційного розміщення зображення, потім він намічає загальну яйцеподібну форму голови, визначає місце середньої лінії, границі основних передніх і задніх площин, форму носа, очей і губ. Робота світлотінню в негативному зображенні на дошці показана бути не може.

Послідовність у малюванні фігури людини в гуртках для старших школярів повинна відповідати тим методичним прийомам, що рекомендовані в навчальних посібниках для гуртків і художніх шкіл.На заняттях гуртка поле класної дошки може бути по-різному використано учнями для тренування в розробці ескізів декорацій, костюмів, вправ у побудові букв і фраз, а також різних композицій сатиричних начерків для стінної газети. Один зі школярів, наприклад, лінійно намічає потрібні фігури. Учитель загострює увагу учнів на тому, які характерні риси зображуваних людей і яким способом їх можна передати. Знаходити образне рішення допомагають і інші учні. Вдалу композицію потім перемальовують на папір.

Розкриваючи проблему ефективності застосування педагогічного малюнка в навчальному процесі, необхідно зазначити те, що зображальна робота вчителя на очах в учнів надзаичайно активно впливає на рівень практичних вмінь школярів. Власний приклад вчителя заохочує дітей до навчання, розвиває бажання наслідувати вчителя. Діти намагаються наблизитись своїми малюнками (в міру вікових особливостей та індивідуальних задатків) до майстерності вчителя. Саме це є чудовим поштовхом до рохвитку дитячої творчості.

Аналіз видів зображальної діяльності учнів дає чітке розуміння необхідності впровадження педагогічного малюнка на всіх уроках образотворчого мистецтва. Для такої методичної роботи посильні всі, без виключення, теми навчальної шкільної програми.

На основі сказаного необхідно зробити беззаперечний висновок: вчитель початкових класів повинен достатньо володіти зображальними вміннями, набути їх він може під час навчання у вузі та вдосконалювати в ході педагогічної роботи.

Висновки

Результати проведеного наукового дослідження дають змогу зробити такі висновки:

Аналіз педагогічної, методичної, мистецтвознавчої літератури, а також вивчення діючих навчальних програм з образотворчого мистецтва засвідчує, що над проблемою ведення педагогічного малюнка у початковій школі на сьогоднішній день працюють науковці, методисти, вчителі.

Спостереження за проведенням уроків образотворчого мистецтва в молодших класах свідчать про те, що вчителі недостатньо використовують педагогічний малюнок крейдою на класній дошці для пояснення теми, завдання, методики виконання навчальних робіт. Співбесіди з вчителями виявили надзвичайно гостру, важливу проблему - недостатній, під час низький рівень практичних навичок зображальної роботи вчителя на класній дошці. Це питання вимагає глибокого опрацювання та пратичного вирішення в ході підготовки майбутніх вчителів початкових класів та образотворчого мистецтва у вищих навчальних закладах.

В ході виконання дипломної роботи нами зроблений ретроспективний огляд історії застосування малювання крейдою на класній дошці в навчальному процесі. Охарактеризовано художні зображальні матеріали для педагогічного малюнка, розкрито техніку та технологію методичного малювання, якою повинні володіти вчителі молодших класів.

У дослідженні систематизовано методику ведення педагогічного малюнка вчителем на основі видів зображальної навчальної роботи учнів: малювання з натури, за пам’яттю, уявою, тематичний та декоративний малюнок, а також використання педагогічного малюнка під час проведення бесід та в позаурочній гуртковій роботі.

У додатках подано ряд композицій педагогічних малюнків, котрі були використані на практиці в школі і можуть послужити методичним матеріалом для підготовки та проведення уроків образотворчого мистецтва як студентами, так і вчителями.

У дослідженні доведено: малюнок крейдою на класній дошці є обов’язковим і найбільш ефективним методом наочного навчання; він незамінний в ході пояснення послідовності малювання з натури, вивчення законів композиції, перспективи; робота вчителя на дошці на очах у всього класу заохочує дітей до малювання, творчості; учні прагнуть наслідувати вчителя, захоплюються його майстерністю; це допомагає вчителю завоювати авторитет і повагу учнів.

Таким чином, задача навчання та естетичного виховання жадає від учителя постійних творчих пошуків в роботі на класній дошці.

Література

1. Білецький І.Д. Мова образотворчих мистецтв. – К., 1989.

2. Барщ А.О. Малюнок у середній художній школі. - К., 1983.

3. Бучинський С.Л. Основи грамоти з образотворчого мистецтва. – К., 1984.

4. Вільчинський В.М. Образотворче мистецтво. /Підручник для 1-2 класу. – К., 1990.

5. Власов В.М. Вивчення образотворчого мистецтва в 1 – 4 класах.\ Поч. школа., - 1994., №4.

6. Володіна-Панченко Н.В. Уроки різнокольорового чарівника. /Авторська програма.// Поч, школа., 1994, №10.

7. Горбатенко Ю.І. Формування зображальних вмінь: Вчитель – учень. // Мистецтво та освіта., 1999, №2.

8. Демчук М. Планування нетрадиційних занять /Образотворча діяльність //Палітра педагога, 2000, №4.

9. Захарова В.М. Методические указания к курсу “Изобразительное искусство и методика руководства изобразительной деятельностью детей”. – М., 1981.

10. Гончаровська Н.Б. Творчий розвиток молодших школярів засобами мистецтва. //Поч. школа., 1994, №№ 9,10.

11. Кардашов В.М. Шляхи активізації творчої діяльності на уроках образотворчого мистецтва. – Поч. школа., 1997, №6.

12. Концепція професійно – художньої освіти /Постанова президії АПН України. – К., 2000.

13. Клименко А.Р. Малюнок вчителя. / Методичні рекомендації. – Харків, 1998.

14. Кириченко М.А. Образотворче мистецтво /Підручник для 3 (2) класу. – К., 1992.

15. Кириченко М.А. Основи образотворчої грамоти. – К., 1982.

16. Кузин В.С. Начерки и зарисовки. - М., 1970.

17. Кузин В.С. Основи обучения изобразительному искусству вшколе. - М., 1977.

18. Молева Н.М. Вьідающиеся художники – педагоги. – К., 1991.

19. Образотворче мистецтво 3 (2) клас. Альбом – посібник./ Укл. С.К. Трач, В.М. Мельник. – Тернопіль, 2000.

20. Основи викладання мистецьких дисциплін: Навчальний посібник / О.П. Рудницька та ін. – К., 1998.

21. Одноралов Н.В. Материальі в изобразительном искусстве. – М., 1988.

21. Оксененко Н. Вчимося малювати. // початкова освіта., 2000, №17

22. Панченко Н. Роздуми про образотворче мистецтво. // Початкова школа., 1999, №6.

24. Полякова Г.А., Божко Л.І., Лейбіна О.О. Образотворче мистецтво. 1 – 7 класи. //Навчально-методичний посібник. – Харків, 2001.

25. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 – 2 класи. – К., “Початкова школа”, 2001.

26. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів України. Образотворче мистецтво. 1 - 4 класи. /автори: Л.М. Любарська, М.І. Резніченко/. – Тернопіль, 2001.

27. Проців В.І., Кириченко М.А., Щербакова К.В. Образотворче мистецтво: Навчальний посібник для 1 – 3 класу. – К., 1992.

28. Романів Ю.Методи наочного навчання. // Освіта., 1998, №7.

29. Ростовцев Н.Н. Академический рисунок. - М., 1973.

29. Ростовцев Н.Н. Методика преподавания изобразительно искусства в школе. – М., 1980.

30. Ростовцев Н.Н., Соловьев С. А. Техническое рисование. - М., 1980.

31. Солотвин В.Р. Наочність та обладнання шкільного кабінету образотворчого мистецтва: Методичні рекомендації. - Одеса., 1998.

32. Терентьев А.Е. Рисование животньіх и птиц. - М., 1980.

33. Терентьев А.Е. Рисунок в педагогической практике учителя изобразительного искусства. - М., 1981.

34. Чебикін А. Художня освіта в Україні 19 ст. / культорологічний аспект/, // В кн. Діалог культур. Україна у світовому контексті. Художня освіта. Випуск 5. – Львів 2000.

34. Школа изобразительного искусства: в 10 т. – М., 1987 – 1992.

35. Шорохов Е.В. Тематическое рисование в школе. - М., 1975.

36. Яблонський М.І. Зображення і сприймання. Образотворча діяльність учнів початкової школи. / Поч. школа.. 1998, №2.