Смекни!
smekni.com

Педагогічні основи використання самостійних робіт у малокомплектній початковій школі (стр. 6 из 10)

Виділяють такі способи самоконтролю: поопераційне пояснення способу дії, зіставлення із зразком, оволодіння конкретними прийомами перевірки, опора на пам’ятку, алгоритмічний припис, взаємоконтроль, диференційований підхід вчителя до виправлення помилок, матеріалізація навчальних дій під час контролю (підкреслення, доповнення, підставлення відповіді)

Заслуговує на увагу досвід роботи вчительки початкових класів З.І. Бойко (Лядська ЗОШ І–ІІ ступенів Монастирського району Тернопільської області), яка вже з перших днів перебування дітей в школі формує в них вміння самостійно працювати з книгою, словниками, довідниками. Вона склала саморобний довідник, в якому поміщені теоретичні положення і зразки виконання практичних завдань з математики та української мови. Довідник з математики розбитий на 3 окремі частини. В кожній частині матеріал з предмету розділений в тій послідовності, в якій він вивчається учнем даного класу відповідно до програми. Наскрізна нумерація теоретичних положень і зразків дає можливість використовувати його в наступні роки навчання.

На уроках математики під час роботи з довідником учні пригадують правила, переконуються в тому, що теоретичні положення, обчислювальні прийоми застосовані правильно.

Наприклад, в 2 класі після вивчення теми «Порядок дій у виразах» вчителька пропонує учням завдання обчислити значення виразів:

50 – 8. 2 26 + 24: 2

10.(25 – 18) (90 – 13) – (40 + 12).

На дошці записані номери правил у довіднику: 70; 71 і 72. Під цими номерами знаходяться відповідні правила, знання яких необхідні учневі для розв’язання даних прикладів. При перевірці цієї самостійної роботи учні пояснюють порядок виконання дій у даних виразах, дають пояснення про порядок дій у виразах з дужками і без дужок.

При перевірці контрольних робіт і завдань в робочих зошитах такий довідник приходить на допомогу. Наприклад, перевіряючи завдання, вчителька виявила, що учень допустив помилку при розв’язуванні вправи на знаходження невідомого діленого. Рівняння вона підкреслює червоним чорнилом. Це свідчить про те, що допущені помилки, а на полях записує номер правила 59. Учень, отримавши зошит, розглядає зазначені помилки. Побачивши на полях записане число 59, шукає в довіднику відповідний номер. Під цим номером читає правило і розв’язує рівняння по-новому.

В кінці схем, пам’яток для кожного класу записані основні уміння і навички учнів на кінець навчального року. Це допомагає їм орієнтуватися на головне при вивченні нового матеріалу.

Такий довідник дає можливість в класі-комплекті раціонально використовувати час, вчить прийомів роботи з довідковою літературою.

Молодші школярі найчастіше відчувають потребу в керівництві, коли опановують новий вид роботи. У цьому разі корисно в індивідуальних картках чи на дошці записати рекомендований план міркування.

Приклад картки з планом послідовності міркування для учнів 3-го класу, які опановують новий вид задачі [див. 41]:

1. Позначаю шукане число…

2. Складаю вираз…

3. У задачі сказано, що…

4. Складаю рівняння…

5. Розв'язую рівняння…

6. Відповідь…

7. Перевіряю відповідь за умовою задачі…

Пробні вправи, що виконуються на етапі первинного закріплення, потребують ще одного доповнення – «теоретичного випередження», що дає учневі можливість до початку роботи над завданням ще раз повторити правила, якими він має користуватися.

Отже, організація самостійної роботи в класі-комплекті буде більш ефективною, якщо дотримуватися виділених нами таких умов:

1. Спосіб постановки навчальних завдань.

2. Різноманітність змісту і характеру навчальних завдань.

3. Диференціація навчальних завдань.

4. Контроль і самоконтроль навчальної діяльності.

2.2 Організація і зміст експериментального дослідження

Гіпотезу нашого дослідження ми перевірили в процесі педагогічного експерименту. Експериментальні дослідження проводилось на матеріалах навчальних предметів з української мови та математики у 2 і 4 класах Заводської ЗОШ І-ІІІ ступенів Буського району Львівської області.

Дослідження проводилось у розрізі таких тем з української мови: «Слово» (2 кл.), «Прикметник» (4 кл.), математики: «Усне додавання і віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток» (2 кл), «Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові».

Покажемо систему завдань з даних тем у відповідності до виділених нами дидактичних умов ефективної організації самостійної роботи.

1. Постановка навчальних завдань.

Тема уроку. Закріплення знань про дієслова. Складання розповіді за серією малюнків та опорними словами.

Записати дієслова в 3 колонки

(у відповідності до запитань)

Що робить? Що зробить? Що робив?

Напиши, говорив, розповідає, малює, рахував, стрибає, принесе, скаже.

Тема уроку. Дієслова, близькі та протилежні за значенням.

Зразок:купувати – продавати До поданих слів підібрати за зразком слова, протилежні за значенням:
Руйнувати –
Говорити –Охолоджувати –Шепотіти –

Тема уроку. Багатозначні дієслова. Складання усного опису зовнішності людини

Зразок: плаче дитинаплаче хмара До слова плаче дібрати слова – назви предметів за зразком:плаче _______________________плаче _______________________плаче _______________________

Тема уроку. Складання розповіді за серією малюнків за запитаннями. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова, що означають дії предметів»

Зразок: траву косять,дрова рубають Доповнити сполучення словами, що означають дії предметів за зразком:Картоплю…пшеницю…пісню…молоко…хліб…

Тема уроку. Поняття про службові слова, їхню роль у реченні

Додайте прийменники з довідки в кожен рядок, щоб вийшло речення:

дерева, білка, пеньок, стрибнула, лапках,

тримала, вона, шишку, пеньку, поснідала, білочка.

Довідка: З, на, У, На.

Тема уроку. Вживання службових слів окремо від інших. Вживання службових слів за змістом речення.

Зразок: Пароплав у морі. Зв’яжи кожну пару слів за допомогою прийменника за зразком:Пароплав, морі; автомобіль, дорозі; міст, річці; хмара, небі; гриб, деревом.

Тема уроку. Корінь слова. Спільнокореневі слова.

Зразок: Сад, садок, садовий. Познач у словах спільну частину дужкою за зразком:Город, городець, городник, городина.Клен, кленок, кленовий

Тема уроку. Вправ на закріплення вміння добирати споріднені слова.

Робота з індивідуальними картками.

Утворити спільнокореневі слова, позначити дужкою корінь.

Ліс – лісок – лісочок

Рай –

День –

Тема уроку. Добір спільнокореневих слів, що належать до різних частин мови.

Користуючись зразком, запишіть речення, а через тире запишіть відповідно утворені речення з прикметником.

Варення з вишні – вишневе варення.

Каша з рису –

Стіл з дуба –

Коробка з паперу –

Сік з берези –

Шафа для книжок –

Українська мова 4 клас

Тема уроку. Закріплення вмінь вживати у мовленні прикметники в різних відмінкових формах, використовувати прикметники для опису. Опис зовнішності людини.

Заміни за зразком сполучення іменників сполученнями прикметників з іменниками.

Зразок: Подвір’я школи – шкільне подвір’я.

Подвір’я школи, листя клена, полиця для книжок, вітер з півдня, допомога товариша, портфель зі шкіри, хвіст лиса, робота в класі.

Тема уроку. Вправи на визначення відмінка прикметників у реченнях за закінченням і відмінком іменника.

Зразок: Пахуча трава (ж. р.) Користуючись зразком, визначити відмінок прикметників за закінченням і відмінком іменника.1. На узліссі росла пахуча трава. 2. Дід виростив чудовий сад. 3. Хазяїн відчинив золоту клітку, і пташка випурхнула. 4. У дятла міцний дзьоб з гострим кінцем.

Тема уроку. Вимова і правопис прикметників із суфіксами

– ськ –, – зьк –, – цьк –.

Зразок: Житомирський – Житомир Від поданих прикметників, користуючись зразком, доберіть іменники – власні назви.Житомирський, Прилуцький, Ніжинський, Васильківський, Київський, Кримський, Лохвицький.

Тема уроку. Утворення прикметників за допомогою суфіксів

– ськ –, – зьк –, – цьк –.


Зразок: Запоріжжя – Запорізький Користуючись зразком, доберіть до власних назв прикметники за допомогою суфіксів – ськ –, – зьк –, – цьк –.Запоріжжя, Воронеж, Кременчук, Волга, Кавказ, Чернівці, Полтава, Миколаїв, Париж, Прага.

Тема уроку. Вживання м’якого знака перед закінченням прикметників.

Спиши, вставляючи пропущені букви.

У щедр… небі, у рідн… землі, на широк… небі, у ранн… пташки, у вечірн… зорі, у син… небі.

Тема уроку. Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів.

Добери до кожного іменника по кілька прикметників, які б характеризували предмет, названий іменником, з різних сторін.

Зразок: Липа висока, гілляста, крислата, квітуча.

Дорога, двір, пісня, річка, вітер.

Тема уроку. Вправи на побудову речень з прикметниками, визначення відмінків прикметників у реченнях.

Робота з деформованим текстом.

Складіть зі слів речення та запишіть розповідь. Визначте відмінки прикметників.

Місяцем, січень, найвеселішим, зимовим, є.

Могли, січень, від, взимку, важкої, перепочити, селяни.