Смекни!
smekni.com

Діяльнісна теорія навчання (стр. 2 из 4)

Дуже пожвавлює урок застосування такого методичного прийому: «Моделі, що ожили». Цей прийом є модифікацією вправи театральної педагогіки «Потові механізми». Будь – яку навчальну модель, схему малюнок можна запропонувати для оживлення учням, об’єднаним у групи ( 3-8 осіб). ( Додаток № 8 )

Для домашнього завдання я пропоную зробити моделі різноманітних приладів і нефізичних механізмів. Цей вид роботи допомагає учням зрозуміти принцип дії приладу, розвиває їх творчі здібності, підвищує інтерес до фізики. Це може бути модель динамометра, терезів, гідравлічної машини, рідинного манометра, теплоприймача з чорною і блискучою поверхнею камери – обскури, труб різного діаметру для вивчення закону Бернуллі, тощо

Для активації пізнавальної діяльності учнів на уроці організовую роботу учнів таким чином, щоб за різні виконані завдання , наприклад, малюнок, тексти, складання таблиці, задачі, фізичний диктант, претворення формул, роботу з одиницями вимірювання і таке інше отримували певну кількість балів. Підсумкові бали майже у всіх учнів відповідають достатньому і високому рівню. ( Додаток № 9 )

Які труднощі довелось подолати в процесі роботи над темою « Моделюваня і узагальнюючі таблиці на уроках фізики як засіб підвищення пізнавальної активності учнів»?

По – перше, в залежності від готовності учнів до самостійної роботи з підручником працювати зі складними, чи більш простими таблицями;

По – друге, знайти доцільне місце в структурі уроку новим впровадженням ;

По – третє, переконати учнів в тому, що ця робота потрібна для кращого засвоєння знань, допомагає отримати навички роботи, які можна застосувати і на уроках з інших предметів.

Мій досвід показав, що робота над вибраною темою дала очікуваті результати успішність учнів підвищилась з 67% у 2006 році, до 72% у 2008 році. Мої учні займали другі місця на міській олімпіаді з фізики .


Додаток № 3

9 клас

Тема: Механічний рух. Траєкторія. Матеріальна точка.

Мета: Сформулювати поняття про рівномірний рух, траєкторію руху, матеріальну точку;

розвивати самостійність, спостережливість, вміння аналізувати і робити висновки;

формувати науковий світогляд, пізнавальний інтерес.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Завдання уроку: навчити працювати з моделлю «ідеальна стробограма»;

Засвоїти поняття : тіло відліку, система відліку, координата тіла.

Знання і вміння, що формуються на уроці: вміння вимірювати відстань, знаходити координати тіла, наносити точки на координату площину.

Обладнання: стробоскопічна фотографія руху тіла, лінійка, стробоскоп.

І. актуалізація опорних знань

1) З власного досвіду наведіть приклади механічного руху.

2) Пригадайте, які види руху вивчали в 7 класі.

ІІ. Мотивація. Всі тіла у нашому всесвіті рухаються. Щоб передбачити наслідки руху, знайти коротший економніший шлях руху, чому саме так тіло рухається і вивчає механіку.

Механіка

Де? Коли? Чому?

Рухається тіло.

Механіка = кінематика + динаміка + статика

Вивчати механічний рух ми будемо за допомогою «ідеальної стробограми».

Розповідь вчителя про стробокоп, стробоскопічний знімок, «ідеальну стробограму».

ІІІ Вивчення нового матеріалу.

На дошці і в зошиті робимо малюнок «ІС»

Самостійна робота учнів з «ІС» :

1) Виміряйте і запишіть відстані між сусідніми точками; між першою і останньою на мал.. а) і б)

2) Чи вплинув на результат вимірювання вибір точки?

3) Чому рух всього тіла можна замінити на рух однієї точки?

4) Яка лінія є траєкторією руху тіла?

5) Чи можна вважати цей рух рівномірним?

Питання. Поїзд рухається через міст.

Чи можна цей рух описати точкою? Поїзд рухається з Харкова до Києва. Чи можна описати його рух точкою?

Висновок. Матеріальна точка – умовне тіло, розмірами якого можна знехтувати в умовах данної задачі.

Пригадаємо математику: як фіксується положення точки в просторі? За допомогою координат.

Завдання 1. Запишіть координату точок

1 2

Х = - 20 км

- 20 0 20 40 Х = 30 км

Завдання 2. Нанесіть на координатну площину т А ( х =2,5 м, у = 10 м)

У, м Т В (х =7,5м, у = 5 м)

Питання. Чи можна квазати координату тіла в цьому випадку : рухаючись по трасі Харків – Первомайський через півгодини автобус був на відстані 30 км.

Не можна , не вказано тіло відліку.

Висновок. Тіло відліку – це будь – яке тіло, відносно якого фіксується положення інших тіл.

Інтерактивна частина уроку.

Прочитати і переказати в парі.

1 ряд – с 5 абзац 2 – про координату

2 ряд – с 5 абзац 3 – про час.

3 ряд – с 5 абзац 4 – про систему відліку.

ІV Підсумок і узагальнення.

1) З яким методом вивчення руху познайомилися?

2) Чим тіло відліку відрізняється від системи відліку.

3) Коли застосовують поняття матеріальна точка.

V Д\з чит с 3 п 1,2, знати правила

П 1 п 5 , п 2 п 5 усно.

Додаток № 2

Тема: Сила пружності. Закон Гука.

Мета: Сформулювати поняття про силу пружності, її напрямок, залежність від деформації, причини її виникнення; розвинути самостійність, дослідницькі навики, вміння спостерінати і робити висновки; формувати пізнавальний нтерес, науковий світогляд.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: пластилін, гумовий мячик, дві пружини різної жорсткості, динимометр, важки, кнопка, пружина, вудка, кросворди, дидактичний матеріал, мілімітровий папір, інструкції досліджень, табелі для керівників лабораторій.

План уроку.

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація і актуалізація. Завдання № 1 - інтелектуальне.

ІІІ. Тема і мета уроку. Завдання № 2 - поетичне.

ІV. Інтерактивна частина. Робота в дослідницьких лабораторіях "Вияви пружність".

V. Аналіз і підсумок роботи в групах.

VІ. Застосування набутих знань.

VІІ. Підсумки роботи лабораторій і кожного учня.

VІІІ. Рефлексія

ІХ. Домашнє хавдання

Хід уроку.

І Вступне слово вчителя.

Сьогодні у нас працюють 4 лабораторії. Керівником першої призначено Іванову Аню, другої - Білокурдю Таню, третьої - Зуєву Анжелу, четвертої - Ясинську Марину. Вони організовують, контрольюють роботу співробітників, допомагають їм. В кінці уроку ми підсумуємо результати роботи лабораторій і кожного співробітника. А оцінювати роботу будемо в бонусах.

ІІ. Мотивація. Щоб зясувати, що ми будемо вивчати і навіщо, а також повторити вивчене раніше, ми почнемо роботу з завдання № 1 - інтеллектуального. Розгадавши кросворди, ви отримаєте 4 ключові слова до теми сьогоднішнього уроку.

Робота триває 5 хвилин. Потім керівники називають ці слова : пружність, розтяг, Гук, молекула.

ІІІ. Оголошується тема уроку: "Сила пружності. Закон Гука", яку учні записують у зошити.

Мета вашої роботи на уроці встановити, коли киникає сила пружності, від чого вона залежить, яка фізична величинахарактеризує пружні властивості тіла, довідатись, як використовують силу пружності.

Але всі сили підвладні законам Ньютона.

Пригадаємо ці закони. Переходимо до завдання № 2 - поетичного.

ІV Так що ж це за сила пружності?

Виконуємо завдання№ 3 "Вияви пружність" - робота в дослідницьких лабораторіях.

Лабораторія № 1

Пластилін і гумовий мячик

1) Деформуйте пластилін, а потім мячик.

2) Які наслідки деформації?

5)Зробіть висновок щодо пластичних і пружніх деформацій.

Лабораторія № 2

Дві пружини різної жорсткості

1) Розтягніть і відпустіть кожну пружину на однакову величину.

2) Чи однакову силу ви прикладали?

3) Зробіть висновок щодо їх пружності

Лабораторія № 3

Динамометр з закритою шкалою і 3 важки по 100 г

1) Підвішайте по черзі важки і вимірюйте подовження пружини

2) Що відбувається з пружиною?

3) Зробіть висновок про звязок подовження і силою

Лабораторія № 4

Кнопка і вудка

1) Натисніть кнопку. Чому вона повертається в вихідне положення?

2) Зігніть вудку. Що спостерігаєте?

30 Зробіть висновок про використання пружиних властивостей.

Керівники доповідають про результати.

Вчитель підсумовує, роблячи записи на дошці, а учні в зошиті.

Деформації Пружність тіла Сила

пружні різна пропорційна подовженню

Висновок: Сила пружності виникає в деформованому тілі.

Перевіримо гіпотезу, що сила пружності пропорційна видовженню.

Завдання № 4 - дослідницьке

Лабораторія № 1 працює з пружиною і динамометром

Лабораторія № 2 - з гумовою стрічкою і динамометром

Лабораторія № 3 - з динамометром і важками

Лабораторія № 4 - модель досліду на мал 217 с 84

Інструкція для лабораторій:

1) Виміряйте початкову довжину

2) Розтягніть динамометр, прикладаючи силлу 0,5 Н

3) виміряйте довжину

4) Знайдіть подовження х = ll(см)

5) Запишіть в таблицю результат

6) Нанесіть точки награфік F (x)

7) З’єднайте точки

Керівники вивішують графік на дошці.

Висновок: пряма лінія на графіках вказують на прямопропорційну залежність між Fі x.

Обговорення результатів досліджень:

1) Чому не всі точки потрапили на пряму лінію?

2) Чому нахил прямих різний?

Записуємо формулу закону Гука.

F= К x ,

К – жорстківсть тіла, що характеризує здатність тіла протидіяти деформації

К = F\x , ( к) = Н \м,

У нас залишилось ще одне ключове слово « молекула». Як ви гадаєте, яким чином воно пов’язане з силою пружності?

Учні пропонують різні версії.

Підсумок. Молекули складаються з атомів. Атоми мають позитвні і негативні заряди. При збільшенні відстані між молекулами переважають сили притягання між різнозарядженими частинами, а при зменщенні відстані – силс відштовхування. Отже природа сили пружності – електромагнітна взаємодія вивчаючи силу пружності ми застосовували метод наукового фізичного пізнання: спостереженння – гіпотеза – дослід – закон – практика.

VІЗастосуємо набутих для виконання пятого завдання «Розвязання задач»

Задача №1

Під дією сили 2Н пружина динамометра подовжилася на 5 см.