Смекни!
smekni.com

Методика проведення уроку волейболу в 5-7 класах загальноосвітньої школи (стр. 6 из 9)

Розрізняють силові, націлені і планеруючі подачі. Варіантність застосування подач підвищує ефективність атаки за рахунок швидкості м'яча, що летить (силова подача), точності (націлена подача), зміни траєкторії польоту (планеруюча подача).

Нижня пряма подача. Гравець стає на місце подачі у вихідному положенні - ноги ледь зігнуті в колінах, ліва трохи попереду, тулуб незначно нахилений вперед. М'яч на долоні лівої руки, зігнутої в ліктьовому суглобі, навпроти правиці. Випрямляючи праву ногу, виконують мах правою рукою вниз-вперед і б'ють по м'ячу знизу-ззаду, спрямовуючи його вперед-вгору. Точка удару - на рівні пояса.

Верхня пряма подача. Гравець стає обличчям до сітки, однією ногою - на півкроку вперед. Лівою рукою підкидає перед собою м'яч на висоту до півтора метра, правою - замахується вгору-назад, прогинаючи тулуб і переносячи масу тіла на праву ногу, яку згинає в коліні. Удар виконують майже одночасно з руками, ніг і тулуба. Випрямляється правиця і б'є по м'ячу. За вихідним положенням тотожна а за структурою рухів подібна до описаної подачі так звана націлена.

Єдність технічної та тактичної підготовки досягається вдосконаленням техніки прийому в рамках тактичних дій і багаторазового виконання тактичних дій з підвищенням інтенсивності, що допомагає у вдосконаленні техніки.

Ефект інтеграцій цих видів підготовки досягається під дією трьох вправ: перший - виконання прийомів гри в рамках тактичних дій; другий - поступовість виконання різних тактичних дій; третій - переключання в тактичних діях різного характеру. Для всіх типів вправ характерна тривалість їх виконання

За час існування волейболу було доведено, що бездоганна техніка або тактика не може зрівнятися з техніко-тактичними діями команди.

Вправи, що використовуються у техніко-тактичній підготовці:

1. Перша передача в зону 3 з наступною передачею для нападаючого удару в зону 4.

2. Перша передача в зону 2 з наступною передачею для нападаючого удару в зону3.

3. Перша передача для нападаючого удару із зони 2 в зону 3 з ударом, відкидка в зону 2, де і виконується нападаючий удар.

4. Перша передача спрямована в зону 3 із зони 2 - відкидка за голову для завершення нападаючого удару.

5. Перша передача із зони 6 в зону 4 - гравець зони 4 виконує напалаючий удар.

6. Перша передача спрямована гравцеві в зону 3 із зони 1 - відкидка за голову для завершення атаки гравцем зони 4.

7. « Напад - Захист». Команда в ігровому розташуванні. Гравець зони 1 готовий виконати подачу. На другій стороні майданчика нападники, кожен з м'ячем в руках, стоять в зонах 4, 3 та 2, пасуючий - в зоні 2. Після подачі гравці виконують зміну місць на передній і задній лініях, перелаштовуються на захисні дії за раніше домовленим тактичним планом. Як тільки м'яч перелетів після подачі сітку, нападники виконують почергово нападаючі удари із зони 4, 3, 2. Після цього команда виконує зміну місць і все повторюється.

8. Виконання почергово вивчених прийомів гри і їх способів в різних позиціях.

9. Виконання прийомів в рамках тактичних дій. Основну увагу звертають на техніку, але зберігають і структуру тактичних дій. Всі дії раніше обумовлені.

10. Переключення у виконання прийомів нападу, захисту, нападу, захисту: передача - прийом, подача - прийом, нападаючий удар - блокування.

11. При зміні гравців передньої і задньої лінії гравець задньої лінії виходить вперед раніше. В момент подачі гравці передньої лінії відступають назад. Таким чином гравці задньої лінії знаходяться попереду. Такий варіант зміни місць потребує від всіх гравців особливої уважності, технічного прийому м'яча після подачі, тому що їх залишилося практично четверо.

Розглянемо техніку навчання подачі у волейболі на прикладі уроку фізкультури.

Мета: навчити основ техніки нижньої прямої подачі (дівчата) та верхньої прямої подачі (хлопці); вдосконалити техніку передачі волейбольного м'яча згори

двома руками; сприяти розвитку швидкісно-силових та силових якостей; виховувати дисциплінованість, упевненість у своїх силах, уміння працювати у колективі.

Місце проведення: спортивний зал.

Інвентар: волейбольна сітка, волейбольні м'ячі, гімнастичні мати, секундомір.

№№ Зміст уроку Дозування Організаційно-методичні вказівки
1 2 3 4
І. Підготовча частина (9 хв)
1 Шикування у шеренгу 0,5 хв
2 Повідомлення завдань уроку 0.5 хв
3 Повороти та крокування на місці 1 хв Стежити за чіткістю виконання
4 Вправи у русі: •різновиди ходьби; •рівномірний біг; • біг приставними кроками правим та лівим плечем уперед; •біг схресними кроками; •спиною вперед 3 хв Виконуються в обхід по залу Виконувати у високій стійці волейболіста
5 Комплекс сгрибкових вправ: •стрибки у кроці; •на одній нозі; •вистрибування вздовж волейбольної сітки; •із повного присіду («жабки») 4хв 10-12 стрибків Виконувати по діагоналі майданчика
6 Загальнорозвивальні вправи в русі: •В.п. - руки перед грудьми у замок, колові рухи кистями; •В.п. - руки в сторони, малі кола всередину та назовні; • В.п. - руки вгору, 2 кола вперед, 2 назад; • В.п. - руки за головою, повороти тулуба вліво-вправо Виконуються під час поверненні у вихідне положення для виконання стрибкових вправ. Руки рівні. Тулуб рівний
II. Основна частина (33 хв)
1 Перешикування із колони по одному у колону по чотири. пояснення завдань у кожному відділенні 0.5 хв
2 Перехід для роботи по відділеннях / відділення - виконання нижньої прямої подачі (дівчата або верхньої прямої подачі (хлопці). Послідовність навчання: -прийняти вихідне положення для виконання подачі; -підкидання і ловіння м'яча у положенні подачі; -імітація подачі; -виконання подачі. // відділення - передачі м'яча у парах через сітку із переміщенням уздовж сітки. III відділення - передачі м'яча вгорі двома руками у парах (трійках). IVвідділення - колове тренування: 1 станція - піднімання тулуба в сід із положення лежачи на спині; 0,5 хв 8 хв 8 хв 8 хв 8 хв За командою учителя, за направляючим учнем. Здійснюється під контролем учителя. Звернути увагу на помилки під час виконання Звернути увагу на помилки під час виконання Виконувати на відстані 4-5 м. 0,5 хв - виконання вправи, 1 хв - перехід і відпочинок. Контроль за роботою здійснює відповідальний учень або тимчасово звільнений від навантажень
2 станція - піднімання тулуба із положення лежачи на животі; 3станція - присідання на двох ногах; 4станція - згинання рук в упорі лежачи від підлоги(хлопці), від лав (дівчата)
III. Заключна частина (3 хв)
1 Шикування у шеренгу 0,5 хв
2 Ходьба, вправи на відновлення дихання 1 хв В обхід по залу
3 Підбиття підсумків уроку 0,5 хв Відзначити кращих учнів з техніки виконання подачі та найкращу групу учнів
4 Домашнє завдання: •імітація подачі; •силові вправи, які виконувались на уроці 1 хв

РОЗДІЛ ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ

3.1 Організація досліджень

З метою вирішення вищепоставлених завдань було організовано проведення уроків фізичного виховання в 5-7 класах Річицької загальноосвітньої школи Зарічненського району Рівненської області. Уроки волейболу проводились у спортивному залі. Тривалість занять складала 40 хвилин.. Основну увагу було приділено раціональному використанню часу на виконання поставлених завдань.

Для якісного проведення уроків фізичної ми ретельно готуватись до кожного уроку. Підготовка до уроків починали ще заздалегідь, коли складали плани , виходячи з вимог програми і враховуючи наявну матеріальну базу й інвентар для використання на уроках, а також стан фізичної підготовленості і розвитку учнів. Потім, керуючись планом та програмою з фізичної культури, розпочинали складання плану або конспект уроку, в якому коротко і точно визначали педагогічні завдання, а також засоби та методи розв’язання їх. Розпочинаючи урок, учитель повинен добре знати не тільки його структуру, а й зміст програми, засоби й методи реалізації педагогічних завдань, а також враховувати стан здоров'я і фізичний розвиток дітей, їхні анатомо-фізіологічні, психологічні та індивідуальні особливості, рівень фізичної підготовленості. Крім того, враховували клімато-географічні і метеорологічні, санітарні і матеріально-технічні умови проведення уроків.

Виховання позитивних моральних та вольових рис характеру учнів - тривалий процес протягом усього періоду навчання учня і здійснюється всім педагогічним колективом. Важливо, щоб учитель, плануючи уроки, визначив основні завдання виховання, які випливають із змісту навчального матеріалу і вимог програми, та форми і методи реалізації їх.

Сформулювати ці завдання у плані уроку можна, на-приклад, таким чином: «Сприяти вихованню рішучості і сміливості під час виконання певних вправ і проведення рухливих ігор».

Готуючись до проведення уроку, повинен ми намагались передбачати заходи щодо запобігання травматизму учнів Перед початком уроку перевіряли форму учнів, спортивний одяг і взуття, які мають бути акуратно підігнані і відповідати існуючим нормам.