Смекни!
smekni.com

Вплив процесу інформатизації суспільства на розвиток інформатизації освіти (стр. 2 из 2)

Таким чином, почне здійснюватися перехід на конструктивістський і конективіським підходи до навчання. Перший передбачає значне розширення самостійної пошукової діяльності учнів, а другий - пошук учнями зв'язків між поняттями і явищами, видається на перший погляд розрізненими і непов'язаними між собою. Впровадження НІТ у навчально-виховний процес призводить до корінної зміни функцій педагога, який стає дослідником, організатором, консультантом. Можна стверджувати, що впровадження НІТ сприяє:

• індивідуалізації навчально-виховного процесу з урахуванням рівня підготовленості, здібностей, індивідуально-типологічних особливостей засвоєння матеріалу, інтересів і потреб учнів;

• зміни характеру пізнавальної діяльності учнів у бік її більшої самостійності та пошукового характеру;

• стимулювання прагнення учнів до постійного самовдосконалення і готовності до самостійного перенавчанню;

• посилення міждисциплінарних зв'язків у навчанні, комплексного вивчення явищ і подій;

• підвищенню гнучкості, мобільності навчального процесу, його постійному і динамічному оновленню;

• зміни форм і методів організації поза навчальної життєдіяльності вихованців і організації їхнього дозвілля.

В даний час в Російській федерації реалізуються наступні програми у сфері інформатизації освіти:

1. Інформатизація сільських шкіл;

2. Інформаційна система навчального книговидання;

3. Розвиток єдиного освітнього інформаційного середовища;

4. Федерація Інтернет Освіти;

5. Програма Intel "Навчання для майбутнього».

В останні роки в Росії, а також у багатьох інших країнах світового співтовариства все більша увага приділяється проблемі інформатизації освіти, яка починає розглядатися як одна з найбільш важливих стратегічних проблем розвитку цивілізації. Яскравим свідченням цього є позиція Росії в області державної політики у сфері освіти, викладена в національній доповіді Росії II-му Міжнародному конгресу ЮНЕСКО "Освіта та інформатика" [6]. Цей конгрес відбувся в 1996 році в Москві і був практично повністю присвячений обговоренню проблем інформатизації сфери освіти.

І, тим не менш, кваліфікація проблеми інформатизації освіти як фундаментальної та зарахування цієї проблеми до найважливіших глобальних проблем ХХI-го століття все ж таки потребує, на наш погляд, деякою додаткової аргументації.

Тут можна назвати три основні причини:

1.Стрімкий розвиток процесу інформатизації суспільства, яке є проявом загальної закономірності розвитку цивілізації.

Сьогодні цей процес набув воістину глобальний характер і вже охоплює практично всі розвинені країни світу, в тому числі й Росію. При цьому інформатизація суспільства тягне за собою багато дуже радикальні соціальні зміни. Вона істотно змінює практично всі сторони життя людей і сьогодні вже немає ніякого сумніву в тому, що наступаючий XXI - е століття буде століттям інформації;

2.Функціональні можливості і технічні характеристики засобів інформатики, інформаційно-телекомунікаційних мереж та інформаційних технологій в останні роки винятково швидко зростають, а їх вартість неухильно знижується, що робить ці кошти все більш доступними для масового користувача. Необхідно відзначити, що ці можливості вже сьогодні значно випереджають той рівень підготовленості суспільства, який потрібен для їх ефективного використання, і це породжує ще одну соціальну проблему - проблему розвитку нової інформаційної культури суспільства, тісно пов'язану з проблемою розвитку сфери освіти.

Аналіз показує, що незважаючи на досить вражаючі можливості останніх моделей інформаційної техніки, можна цілком обґрунтовано прогнозувати, що в найближчі роки наука і технологія пред'являть світу ще не одне дивовижне досягнення в області розвитку інформатики, інформаційної техніки та високоефективних інформаційних технологій.


Висновок

Розвиток глобального процесу інформатизації, що вже почався в розвинених країнах, перехід до формування нового інформаційного укладу життя ставлять перед системою освіти нову глобальну проблему підготовки людей до життя та діяльності в абсолютно нових для них умовах інформаційного суспільства. Це вимагає принципово нових підходів до проблеми інформатизації сфери освіти. Сьогодні вже загальновизнано, що в перспективній системі освіти повинні домінувати інформаційні компоненти. Система освіти повинна не лише давати учням необхідні знання про нову інформаційному середовищі суспільства та практичні вміння використовувати її можливості, але також формувати у них новий світогляд, яка повинна базуватися на розумінні визначальної ролі інформації та інформаційних процесів в природних явищах, людському суспільстві, а також у забезпеченні життєдіяльності самої людини.

На порозі ХХІ - го століття ми повинні віддавати собі звіт в тому, що людство вступає в нову еру - еру інформації. Від того, наскільки ефективно ми зуміємо використати інформацію як стратегічний чинник розвитку цивілізації, багато в чому будуть залежати не тільки добробут і стабільність нашого суспільства, але також і можливість подолання глобальної кризи.

Таким чином, інформатизація життя суспільства і пов'язане з нею широке розповсюдження засобів обчислювальної техніки роблять помітний вплив на зміст освіти, надають у розпорядження учасників навчально-виховного процесу нові технічні засоби навчання та навчання, стимулюють створення автоматизованих інформаційних систем для вирішення завдань управління освітою.

інформаційний суспільство школа виховний навчальний


Список літератури

1. Бабич І.М. Нові освітні технології в століття інформації / Матеріали XIV Міжнародної конференції «Застосування нових технологій в освіті». - Троїцьк: Фонд нових технологій в освіті «Байтік», 2003. - С. 68-70.

2. Ваграменко Я.А. Про напрями інформатизації російської освіти / / Системи і засоби інформатики: Інформаційні технології в освіті: Від комп'ютерної грамотності - до інформаційної культури суспільства / Відп. ред. І.А. Мізін. Вип. 8. - М.: Наука, Фізматліт, 1996., С. 27-38.

3. Колін К.К. Курс інформатики в системі освіти: сучасний стан та перспективи розвитку / / Системи і засоби інформатики: Інформаційні технології в освіті: Від комп'ютерної грамотності - до информаци ційної культурі суспільства / Відп. ред. І. А. Мізін. Вип. 8. - М.: Наука, Фізматліт, 1996, с. 74-84.

4. Нові педагогічні та інформаційні технології в системі освіти / За ред. Є.С. Полат. - М., 2000.

5. Прокудін Д.Є. Елементи нових інформаційних технологій в освіті та науці. Серія «Освіта в громадянському суспільстві (науково-методичне забезпечення)». Випуск 4. / Под ред. Ю. М. Солоніна. - СПб.: Санкт-Петербурзьке філософське суспільство, 2002. 42 с.

6. Політика в галузі освіти і нові інформаційні технології / / Національна доповідь Росії. II-й Міжнародний конгрес ЮНЕСКО "Освіта та інформатика". - М., 1996.

7. Урсул А.Д. Інформатизація суспільства. - М.: 1990

8. Шолоховіча В.Ф. Інформаційні технології навчання / / Інформатика та освіта. 1998, № 2, с. 5-13.