Смекни!
smekni.com

Педагогічні основи економічного виховання шляхом використання методу формування свідомості (стр. 2 из 3)

Ефективності використання методів формування свідомості сприяє:

Позитивна взаємодія вихователя і вихованця або вихованців, встановлення контакту з ними. Для цього необхідно враховувати вікові особливості учнів, їх індивідуальні особливості, інтереси, потреби, сумніви, життєві ідеали та філософію життя, стимулювати вихованців до самовиховання. Учні повинні відчувати, що вихователь щиро прагне до спілкування з ними, що він зичить їм добра, бажає довести, роз'яснити ті чи інші визначення і явища економічної культури, а не моралізувати, бо моралізування сприймається «як вияв формального, посадового обов'язку вчителя, вихователя» (О.Г. Ковальов), тому ставляться до цього з іронією і навіть з презирством.

Формування інтересу, уваги до змісту інформації, яку повідомляють вихователь або ровесники. Психологи визначають інтерес як мотив, що стимулює людину спрямовувати свою діяльність на той чи інший об'єкт, а увагу - як його вибіркову здатність сприймати певні об'єкти. Інтерес учнів до знань, думок, висловлених у лекціях, бесідах, повідомленнях, на конференціях, викликається або глибиною змісту, емоційністю викладу, або відношенням до них як до засобу досягнення мети; наприклад, одержання відповіді на ті питання, які цікавлять індивіда.

Увага, як образно зазначив К.Д. Ушинський, - «це саме ті двері, через які проходить все, що тільки входить у душу людини із зовнішнього світу» (Собр. соч.,.т. 10. - М-Л. - 1950. - С. 22). Це спрямованість і зосередження свідомості на певних об'єктах. Наприклад, учні спрямовують увагу на зміст інформації, логіку доказів, на оцінку фактів, явищ у процесі переконання, навіювання, освічення.

Допомогти цьому можуть деякі способи активізації сприйняття та осмислення інформації учнями.

Це стосується перш за все вступу, який робить вихователь.

У працях Е.О. Ножина, І.Г. Штокмана, А.І. Чиньонного розкриті окремі прийоми вступу:

а) прийом співпереживання, що передбачає залучення яскравих незвичайних фактів, подій, які викликають інтерес, зосереджують увагу учнів і примушують їх переживати те, що трапилось, разом із вчителем;

б) прийом парадоксальної ситуації;

в) апеляція до інтересів учнів або до відомих засобів інформації, до авторитетів у тій чи іншій галузі, до особистості вчителя;

г) постановка проблемного, диспутивного питання;

Увагу учнів можуть привернути також паузи, перехід від абстрактних міркувань до конкретних прикладів, фактів, ілюстрацій, У деяких випадках ефективним прийомом може бути влучний гумор, який допомагає встановленню контакту з вихованцями, але гумор вимагає особливого складу розуму, таланту і, безперечно, педагогічного такту.

3. Доказовість у процесі переконання, уміння пояснити свою думку за допомогою інших, уже відомих істин, що є основою переконливості міркувань. Доказовість включає три елементи: тезу, аргументи і способи доведення істини.

Для цього використовуються дані науки , фактичний матеріал. Фактичний матеріал, приклади, цифри виконують різні функції:

а) вони є основою для тих чи інших міркувань;

б) можуть використовуватися з метою привернення уваги учнів;

в) підтверджувати висловлені думки, положення;

г) можуть бути приводом для самостійних висновків вихованців.

Але слід пам'ятати, що: відбирати їх необхідно системно, у відповідності до теми розмови; факти повинні бути достовірні, правдиві; відповідати інтересам, віковим особливостям учнів. Доречно наводити приклади аналогічні тим, які відомі учням, що сприяє опосередкованому впливу на індивідів.

4. Звернення до почуттєво-вольової сфери учнів.

Вплив на свідомість особистості передбачає опору на її почуття і волю. К.Д. Ушинський підкреслював, що суспільство,, яке виключно турбується про освіту розуму, робить великий промах, бо людина «більше людина в тому, як вона відчуває, ніж у тому, як мислить» (Собр. соч. - Т. 9 - М. - 1950. - С. 17-18), бо розвинутий інтелект може поєднуватися з емоційною бідністю, моральною глухотою. Тому так важливі сердечність, емоційне взаєморозуміння, чуйність, добро

зичливість, увага, здатність до сприйняття почуттів інших у процесі переконання.

5. Особистість вихователя - головний фактор успішності використання методів освічення, навіювання, переконання; його ерудиція, педагогічна майстерність, мовна культура, стиль життя, манери, жести, міміка, педагогічний такт. Вихователь повинен сам щиро вірити в те, в чому переконує учня, бути емоційним, але в той же час слід уникати фальшивого пафосу, відірваності від конкретних потреб, інтересів учнів.

Метод прикладу - це метод впливу на свідомість особистості через наслідування, бо учні навчаються раніше наслідувати, ніж пізнавати. Виховний вплив прикладу - це своєрідна наочність у виховній роботі. Шляхом наслідування у учнів набувається досвід роботи,формуються економічно обґрунтовані висновки,досвід планування свого подальшого життя:освіти, праці,кар’єри, наукової діяльності тощо.

Прикладом для учнів можуть бути батьки, родичі, вчителі, знайомі, літературні герої, видатні сучасники, що яскраво проявили себе у економічній праці. Таким чином, приклад у вихованні може виконувати різноманітні функції: конкретизувати прагнення, ідеали учнів; бути доказом для обґрунтування їх; переконувати в доцільності своїх поглядів; стимулювати самовиховання. Ще давньоримський філософ Сенека твердив, що важко довести до добра повчанням, легко - прикладом.

Приклад повинен бути переконливим і діяти сам по собі, мати внутрішню силу.

економічний виховання свідомість


2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів ПТНЗ з економіки. Гра «Брейн-ринг»

1.Тема: «Брейн-ринг».

2.Мета: Розвивати пізнавальну, уміння аргументовано викладати свою точку зору в процесі обговорення питання, брати участь у дискусіях. Удосконалювати навички групової й індивідуальної роботи учнів. Закріпити знання з економічної теорії.

3. Форма проведення виховного заходу: змагання між командами трьох груп.

4. Пристосування: картки з питаннями.

5. Хід гри:

· Підготовчий етап: написання тексту для вступного слова вчителя, вивчення необхідної літератури, карток з питаннями.

· Основна частина:

План:

1. Вступне слово викладача;

2. Гра.

Сценарій виховного заходу

Вступне слово викладача:

Добрий день, ми вітаємо всіх присутніх у цьому залі на грі «Брейн-ринг». Основу всього суспільного життя складають економічні відносини. Ця істина підтверджується історією суспільства і проникла у свідомість більшості людства. З моменту виникнення людина, щоб вижити, активно діяла, пристосовуючи навколишнє середовище до своїх вимог і потреб. Інакше кажучи, щоб досягти життєво важливих цілей, потрібно було в середовищі проживання діяти у визначеному порядку. Такий вид людської діяльності і назвали економікою.

Кілька слів про правила нашої гри. Три команди учнів займають свої місця за ігровими столами. Кожна команда обирає капітана і назву команди. Починається гра. Вчитель задає питання з карток. Якщо команда знає вірну відповідь, то капітан команди підіймає руку. За кожну вірну відповідь учні отримують 1 бал.

«Брейн-ринг»

1. Дайте визначення економіки як науки? (Економіка – це наука про вибір учасниками виробництва найкращого способу використання ресурсів для вдоволення потреб.)

2. Який зв’язок між макро - і мікроекономікою? (Вони не протистоять, а доповнюють одна іншу. Мікроекономіка дає відповіді на більш конкретні запитання, а макроекономіка прагне пояснити глибинні причини виникнення змін у галузях.)

3. Скільки лауреатів Нобелівської премії за видатні успіхи в розвитку економічної науки ви знаєте? Назвіть ім’я кількох із них? Ян Тімберге, Рагнар Фріш, Пол Самуельсон, Василь Леонтьєв, Леонід Кантарович, Жерар Дебре, Арматія Сет та ін.)

4. Перелічте основні форми грошей? (Зливкова, монетна, банкнотна, паперово-кредитна, депозитна, електронна.)

5. У чому полягають причини інфляції? ( Невірна грошова політика центрального банку, кредитна емісія комерційних банків, дефіцит державного бюджету)

6. Закінчить речення. Система, що передбачає здійснення способів, методів, принципів управління, направляти працю людей, їх знання, досвід, інтелект називається...(Менеджмент)

7. Що таке маркетинг? Це система управління діяльності фірми, щодо розробки виробництва і збуту товарів на основі вивчення ринку та в цілях одержання прибутку.

8. Які типи ринків існують в сучасній економіці? (Чиста конкуренція, монополістична конкуренція, олігополія, монополія.)

9. У чому різниця між попитом і пропозицією? Наведіть приклад ж життя.

10. Скільки коштує ділянка землі, якщо рента становить 5 тис., а позичковий відсоток – 10%? (50 тис.)

11. Що таке реклама і які канали використовуються для поширення реклами? (Це всебічна інформація для потенційних покупців. Каналів збуту: преса, телебачення, радіо, кіно, каталоги, проспекти, листівки, рекламні щити, плакати, реклама на транспорті.)

12. Назвіть основні макроекономічні школи? (Кейнсіанство, монетаризм, неокенсіанство,інституціоналізм.)

13. Назвіть характерні риси акціонерного товариства. (Обмежена відповідальність, голосування за принципом «1 акція - 1 голос», вихід акціонера із товариства не веде до закриття товариства або до зменшення його капіталу.)

14. Які міри повинні здійснити українські банки аби запобігти інфляції? (Операції на іноземному ринку з іноземними валютами й дорогоцінними металами, зміна дисконтної ставки УБ, зміна норм банківських резервів.)

15. Назвіть основні форми безробіття? (Фрикційна, структурна, циклічна)