Смекни!
smekni.com

Використання комп ютера на уроках художньо естетичного циклу в навчальному процесі початкової школи (стр. 9 из 13)

· Діти, чи можна цю пісню назвати колисковою? (Так).

· А чому? (Спокійна, лагідна, ніжна мелодія пісні нагадує нам колискову, яку співає мама дитині).

· А зараз ми будемо вчити слова першого куплету пісні.

Розучування пісні.

· Гра «Луна» при вивченні слів першого куплету пісні. Робота над дикцією. Вчитель промовляє текст голосно, а учні повторюють за ним, але тихо.

· Гра «Луна» при вивченні мелодії пісні (використання музичного редактора).

· Спів першого куплету пісні без супроводу і з акомпанементом.

· Робота над художнім виконанням першого куплету пісні. Пісня виконується в помірному темпі, наспівно.

1 фраза – виконується на mf.

2 фраза – починаємо не голосно з наростанням звучання а потім тихіше, трошки зповільнюючи до кінця.

Домашнє завдання.

Намалювати малюнок до пісні.

4. Музично-ритмічні рухи (використання музичного редактора)

«Вишеньки».

сл. Л.Українки, муз. А.Павлюка

Поблискують черешні в листі зелененьким.Черешеньки ваблять очі діточкам маленьким.Дівчаточка Й хлоп’яточкаПід деревцем скачуть Простягають рученята.Та мало не плачуть. Виконуємо пружинку.Піднімаємо руки і дивимося догори. Відводимо в сторону праву руку.Відводимо в сторону ліву руку.Піднімаємось на носочки і опускаємось – все це виконуємо швидко, ніби стрибаємо на місці.Піднімаємось на носочки, руки підносимо і дивимось догори – ніби хочемо до чогось дотягнутись.Проводимо кулачками під очима, ніби витираємо сльози.

5. Слухання музики

· На минулому уроці ми почали говорити про західно-європейську духовну музику. І ви вже знаєте, що західно-європейська духовна музика спочатку виконувалась якою мовою? (Латинською)

· А в супроводі якого інструменту виконується західно-європейська духовна музика. (В супроводі органу)

· В нашій (Слов’янській) церкві відправляється «Служба Божа». В західній церкві «Служба Божа» називається меса. Меси бувають різні. Є меси, які виконуються щодня, є такі, що виконуються лише на великі свята. Наприклад, Різдвяна меса, Великодня меса. А ще є заупокійна меса, яка називається реквієм. Заупокійну месу замовляють родичі померлого і вона виконується за упокій душі померлого. Але поступово реквієм втратив свій обрядовий характер і почав виконуватись, як концертний твір.

· Сьогодні ми будемо слухати фрагмент «Реквієм» видатного австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта.

· «Реквієм» має 12 частин. Ми будемо слухати 7 частину, яка називається «Лакрімоза», що в перекладі означає «Слізна». Спочатку музика, наче передає інтонації зітхання, схлипування. Людина глибоко переживає смерть близької їй людини і тому плаче, адже кажуть, що коли людина поплаче, то на душі їй стає легше. Але в кінці твору «амінь» звучить урочисто, можна навіть сказати полегшено. Як важко не було, через втрату близької людини, але треба жити далі.

Для прослуховування використовуємо Media Player (паралельно з мелодією діти бачать зображення, яке передає настрій музики).

· Ваше завдання: послухати і підібрати слова для характеристики музики. (Музика скорботна, сумна, трагічна)

· Зараз ми ще раз послухаємо цей твір і ваше завдання сказати, хто його виконує і як виконує. (Виконує хор і симфонічний оркестр)

· А який це хор? (Мішаний, камерний хор)

· Отже, «Реквієм» В.А. Моцарта виконує хор і симфонічний оркестр, але якщо цей твір звучав би в храмі, то партію симфонічного оркестру виконував би орган.

· А зараз музична загадка.

· Ви послухаєте музичний твір, який ви вже чули. Ваше завдання сказати, як він називається і хто його автор? (Й.С.Бах «Аве Марія»)

· А який зміст цього твору. Що лежить в основі написання твору? (В основі твору молитва «Богородице, Діво, радуйся» – це молитва до Божої Матері).

· А який характер музики? (Ніжний, лагідний, зворушливий)

7. Підсумок уроку

· То яку пісню ми сьогодні розучували на уроці? («За рікою дім старий» Й.С.Баха).

· А який твір слухали? («Реквієм» В.А.Моцарта)

Домашнє завдання

· Вивчити слова пісні напам’ять.

· Переписати вправу і навчитись її сольфеджувати з тактуванням.

· Намалювати малюнок до пісні «За рікою дім старий».

2.5 Використання готових програмних продуктів

На уроках трудового навчання та образотворчого мистецтва є можливість і для використання так званих готових програмних продуктів, тобто комп’ютерних дидактичних ігор, розроблених провідними програмістами у цій сфері.

В цій частині дипломної роботи ми розглянемо деякі програмні продукти програмного забезпечення «КРАЇНА ФАНТАЗІЯ», розробленого для початкової школи (автори Тур С.Н., Ковальов А.В., Бокучава Т.П.) та навчальної сфери ЛОГО, а також запропонуємо методику роботи з ними.

ПРОГРАМА «ЗБЕРИ МАЛЮНОК»

Програма працює як з допомогою миші, так і з допомогою клавіш керування курсором. Правильне складання фрагментів картинок викличе розгортання картинки на весь екран. Вибір картинки можна здійснювати, клацнув по стрілкам, що знаходяться праворуч. Дану програму можна використати як на уроках образотворчого мистецтва, на темах конструювання, так і на уроках трудового навчання, при вивченні теми «Елементи конструювання і моделювання».

ПРОГРАМА «РОЗМАЛЮЙ-НО»

Програма використовується для розвитку у дітей кольорового сприйняття, а отже може бути використана на уроках образотворчого мистецтва, при вивченні кольорознавства

Після запуску з’являється картинка-заставка, а потім перше завдання для замальовування.

В програмі закладено 5 завдань:

1. Коник.

2. Хатинка, машина, дерево.

3. Пейзаж.

4. Зображення художника, який малює портрет.

5. Мозаїчне зображення коника.

Вибір кольору для розмальовування здійснюється на палітрі.

Фрагмент уроку образотворчого мистецтва в 1 класі

(за допомогою навчальної програми «Розмалюй-но»)

Тема: Розмальовування і вправляння у правильному підборі кольорів.

Мета: навчати правильно підбирати кольори.

Обладнання: кольорова гамма (на дошці), комп’ютери з готовою навчальною програмою «Розмалюй-но» (Використовується програма на етапі засвоєння нового матеріалу).

Хід уроку

1. Повідомлення теми уроку.

2. Перегляд демонстраційного матеріалу.

3. Послідовність виконання.

– Дітки, зараз ви будете розмальовувати коника, але на комп’ютері. Робимо це так: ставимо стрілочку на той колір, який нам потрібний і натискуємо ліву клавішу миші. Потім ставимо стрілочку на те місце, яке потрібно розфарбувати і знову натискуємо ліву клавішу миші. (В ході роботи дітям повідомляється, що для очищення певної частини малюнка натискуємо Bask Space, а для очищення всього малюнку «Пробіл».)

4. Правила техніки безпеки.

5. Практична діяльність учнів.

– А зараз провеземо конкурс, хто швидше розмалює коника.

6. Фізкультхвилинка. Вправи для очей та тулуба.

ПРОГРАМА «УВАГА»

Програма використовується для розвитку уваги, пам’яті, логічного та образного мислення, а також для закріплення вмінь орієнтуватись на площині за клітинками.

Дану програму варто використовувати на уроках художньої праці під час вивчення теми: «Орієнтування на аркуші паперу».

ПРОГРАМА «КАДР»

Дану програму можна використати на етапі вивчення нового матеріалу при опрацюванні теми навчання елементам моделювання та конструювання (трудове навчання, 1 клас).

Фрагмент уроку трудового навчання в 1 класі

(за допомогою навчальної програми «Кадр»)

Тема: Навчання елементам моделювання і конструювання. Моделювання і конструювання машин.

Мета: розвивати технічну творчість учнів, конструкторські уміння; виховувати естетичні почуття, вміння правильно підбирати форму, розміри; розвивати творчу уяву, мислення; навчати учнів створювати моделі з частковим або повним виконанням посильних для них розрахунків.

Обладнання: таблиці, малюнки із зображенням моделей автомобіля, схеми з’єднання деталей, готова модель, конструктор програма «Кадр» – (вибрати тільки складання машинок).

Хід уроку

І. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступна бесіда.

2. Перегляд малюнків машинок, готових моделей, складених з конструктора.

3. Складання моделі машини в програмі «Кадр» на комп’ютері.

4. Складання моделі вчителем, яке супроводжується поясненням.

5. Фізкультхвилинка.

6. Практична діяльність учнів.

7. Вправи для очей.

ІІІ. Підсумок уроку.

1. Перегляд і оцінювання робіт.

2. Домашнє завдання.

ПРОГРАМА «ОРНАМЕНТИ»

Використовується для розвитку в дітей кольорового сприйняття, а також для пропедевтики поняття «симетрія».

Розмальовування фрагментів орнаментів здійснюється за зразком в дзеркальному відображенні.

Вибір кольору на палітрі, а також розмальовування фрагментів орнаментів здійснюється аналогічно тому, як здійснюється подібні дії в програмі «РОЗМАЛЮЙ-НО».

Ця програма може бути використана для продовження вивчення кольорознавства в 2 класі, а також на закріпленні знань учнів з даної теми.

Програму «Орнаменти» можна використовувати на уроці трудового навчання, під час вивчення теми: «Аплікаційні композиції за власним задумом. Виготовлення орнаменту для закладки до книжки», на етапі актуалізації знань учнів.

Аналогічно може використовуватись вчителем і програма «ЗАДЗЕРКАЛЛЯ».

ВИКОРИСТАННЯ «ЛОГО»

Лого – мова програмування й разом з тим особлива навчальна сфера. Розробили Лого провідні американські дослідники в галузі штучного інтелекту. Лого – створює невичерпні можливості для моделювання, розвитку мислення й самостійних досліджень у найрізноманітніших інтелектуальних областях і з різними рівнями складності.

У Лого учні зможуть грати й працювати із простими картинками. А отже за допомогою цієї навчальної сфери можна вести уроки, починаючи з початкових класів.