Смекни!
smekni.com

Використання сучасних комп ютерних технологій у протидії транснаціональній злочинності (стр. 2 из 4)

4. Для центрального вузла мережі УДАІ МВС України здійснено динамічну оптимальну маршрутизацію інформаційних потоків.

5. В АІС “ІНБД про транспортні засоби” реалізовано новий алгоритм кластиризації, який основано на оптимізації механізму, хешируванні, що динамічно розширюється.

6. В АІС “ІНБД про транспортні засоби” здійснено оптимальну стратегію випереджувального вибору інформації.

В результаті реалізації розроблених алгоритмів швидкість отримання оперативної інформації збільшилася на 45 %.

Сервер баз даних УДАІ МВС України взаємодіє з метою передачі та прийому даних з сервером (серверами) Управління оперативної інформації (УОІ) МВС України та Національного центрального бюро Інтерполу в Україні, для чого слугують маршрутизатори, увімкнені в мережу ETHERNET МВС України і ETHERNET УДАІ МВС України та з’єднані між собою високошвидкісними модемами через виділений канал зв’язку, тим самим поєднуючи дві мережі в єдину. Таке рішення дозволяє одночасно вирішити завдання звернення локальних та віддалених користувачів УДАІ МВС України до баз даних, яка функціонує на серверах УДАІ МВС України.

АІС “ІНБД про транспортні засоби” в базі даних вміщує інформацію про:

автомототранспортні засоби, що пройшли державну реєстрацію у реєстраційних підрозділах ДАІ, та власників цих транспортних засобів;

викрадені автомототранспортні засоби як в Україні, так і за її межами;

викрадені та втрачені державні номерні знаки;

викрадені та втрачені реєстраційні документи та документи водія;

автомототранспортні засоби, затримані та доставлені на штрафмайданчики.

До підсистем ІНБД відносяться:

АІПС “Автомобіль” — призначена для автоматизації реєстраційної діяльності реєстраційно-екзаменаційних підрозділів (РЕП) ДАІ — державної реєстрації транспортних засобів та обліку їх власників, видачі реєстраційних документів і т.ін.

За результатами роботи міжрайонних реєстраційно-екзаменаційних відділів (МРЕВ) формується районна картотека транспортних засобів та їх власників (база даних), що зберігається на районному сервері. На ньому також знаходяться дані, необхідні для роботи МРЕВ, — довідкова та кримінальна інформація (довідники-класифікатори, бази даних викраденого в Україні, в країнах СНД та інших країнах світу автомототранспорту, викрадених та загублених документів, номерних знаків). Ці кримінальні бази даних автоматично з державного рівня поновлюються (тиражуються) за допомогою реплікаційного серверу УДАІ МВС України.

Центром реґіональної корпоративної мережі є локальна обчислювальна мережа УДАІ ГУ–УМВС України в областях. На центральному сервері обласної бази даних (БД) зберігаються: обласна картотека зареєстрованих транспортних засобів та їх власників, криміногенні бази даних (“Угон”, “Угон-СНД та Інтерполу”, “Документ”, “Номерний знак”).

Кримінальні бази даних використовуються для перевірки ТЗ, що реєструються, з метою запобігання реєстрації викрадених ТЗ чи їх реєстрації за викраденими документами. За допомогою обласного поштового серверу здійснюється обмін електронною поштою з УДАІ МВС України (поповнення інформації відповідних баз даних, отримання некоректних записів, які не підвантажилися до АІС “ІНБД про транспортні засоби”, тиражування у своєму регіоні кримінальних баз даних і т.ін.).

Накопичення інформації про викрадені в Україні транспортні засоби здійснюється в АІПС “Угон”. Відомості про викрадення ТЗ з регіональних баз даних каналами електронної пошти передаються до АІС “ІНБД про транспортні засоби” державного рівня, поповнюють її базу даних і розповсюджуються в регіони не пізніше ніж через 30 хв з моменту надходження цієї інформації до чергової частини УДАІ ГУ–УМВС України в областях. У разі знаходження викраденого ТЗ він знімається з обліку в обласній базі даних і відкоригована інформація каналами електронної пошти передається до АІС “ІНБД про транспортні засоби” та тиражується по обласним кримінальним базам даних.

Накопичення інформації про викрадені в країнах СНД та інших країнах світу транспортні засоби здійснюється АІС “Угон-СНД та Інтерполу”. Джерелом інформації є Управління оперативної інформації МВС України, яке отримує її за відповідними міжнародними каналами. Тиражування інформації по всім УДАІ ГУ–УМВС України здійснюється аналогічно розповсюдженню даних в АІС “Угон”.

Накопичення інформації про викрадені чи загублені реєстраційні документи, посвідчення водія здійснюється АІС “Документ”, а викрадені чи загублені державні номерні знаки — АІС “Номерний знак”. Джерелом первинної інформації для них є дані чергових частин районних Управлінь та відділів внутрішніх справ (при викраденні) або РЕП ДАІ (при втраті). Поповнення обласного банку даних та Інтегрованого національного банку даних ДАІ державного рівня здійснюється також через канали електронної пошти.

Накопичення інформації про транспортні засоби, що затримані на арештмайданчиках як безхазяйні, за підозрою у підробці номерних агрегатів (двигуна, кузова, шасі, рами), реєстраційних документів чи номерних знаків, за грубі порушення Правил дорожнього руху чи за невідповідність технічного стану автомобіля чинним в Україні нормам здійснюється АІС “Штрафмайданчик”.

Для здійснення зв’язку та з метою отримання за запитами інформації з АІС “ІНБД про транспортні засоби” стосовно патрульного автомобіля чи стаціонарного поста ДАІ каналами зв’язку було створено АІС “Пересувний об’єкт —2”. Основним її призначенням є оперативна перевірка інспектором ДАІ транспортного засобу безпосередньо на дорозі за наявними в ІНБД базами даних (“Національний банк даних — “Автомобіль”, “Угон”, “Угон-СНД”, “Документ”, “Номерний знак”). Патрульний автомобіль ДАІ чи стаціонарний пост ДАІ оснащується мобільним телефоном з клавіатурою, що дає можливість протягом 10–30 с отримати необхідну інформацію. Після обробки запиту по базам даних ІНБД відповідь на запит передається у зворотному напряму до патрульного автомобіля ДАІ (стаціонарного поста ДАІ).

Кожен запит до АІС “ІНБД про транспортні засоби” автоматично фіксується у відповідному файлі бази даних із зазначенням тексту запиту, дати і часу його надходження, інформації щодо ініціатора запиту, що уможливлює контроль використання службової інформації.

АІС “ІНБД про транспортні засоби” дає змогу підключати для взаємодії інші самостійно існуючі АІПС ДАІ:

АІПС “Адмінпрактика” (облік порушень Правил дорожнього руху);

АІПС “ДТП” (облік та аналіз дорожньо-транспортних пригод);

АІПС “Водій” (облік результатів здачі іспитів на право керування ТЗ та виданих посвідчень водія);

АІПС “Дорога” (облік та опрацювання інформації про стан доріг та їх обладнання);

АІПС “Спецвантаж” (облік маршрутів перевезення небезпечних, великовагових та великогабаритних вантажів).

Користувачами АІС “ІНБД про транспортні засоби” є:

підрозділи Державтоінспекції;

Управління карного розшуку;

Управління кримінального пошуку;

Управління по боротьбі з організованою злочинністю;

Управління оперативної інформації;

НЦБ Інтерполу в Україні;

Служба безпеки України;

Державна податкова адміністрація;

Прокуратура;

Державна митна служба;

міністерства та відомства України;

торговельні організації;

заводи-виробники.

Користувачі системи за наявності виділених каналів зв’язку підключаються безпосередньо до АІС або отримують інформацію за письмовими запитами.

Незаконний обіг автотранспортних засобів як вид організованої транснаціональної злочинності. Події, що сталися в Європі на початку 90-х років — розпад соціалістичного табору, розділ СРСР, утворення нових самостійних держав з прозорими кордонами, — призвели не тільки до значних прогресивних політичних і економічних перетворень.

Всупереч намірам урядів європейських держав цей період політичних і економічних змін був повною мірою використаний і організованими злочинними формуваннями для розвитку різноманітних форм злочинності транснаціонального характеру. Відкриття кордонів, свобода міжнародних пересувань, інтенсивний потік капіталу, товарів та послуг не тільки стали причиною демократичних і політичних зрушень в багатьох країнах, але й створили сприятливі умови для розвитку міжнародної організованої злочинності.

Транснаціональна організована злочинність становить загрозу як для нових демократичних держав, так і для держав зі стабільною економічною системою, а також країн Центральної та Східної Європи, які тільки останніми роками запровадили або ще запроваджують демократичні реформи та принципи ринкової економіки. Злочинні організації все ширше розгортають транскордонні операції не тільки з метою зміни кон’юнктури ринку, а й для того, щоб уникати протидії правоохоронних органів.

Нерівність систем кримінального правосуддя і правоохоронних органів, з точки зору оперативних та матеріально-технічних можливостей, означає, що ступінь ризику для злочинних елементів значною мірою залежить від місця перебування злочинної організації. З районів (країн) найменшого для себе ризику злочинні організації здійснюють постачання нелегальних або викрадених товарів та послуг на ті ринки, де існує можливість отримання максимальних прибутків.

Така діяльність організованих злочинних угруповань набуває значних масштабів. Використовуючи окремі держави за основні бази, кримінальні організації розташовуються в декількох країнах, в яких наявні відповідні умови для злочинної діяльності, наприклад, значні ринки для збуту незаконної продукції або викраденого товару. До цього процесу за транспортно-перевалочні пункти залучаються території ряду держав, через які злочинні організації, використовуючи корупцію і підкуп, забезпечують транзит нелегальних та викрадених товарів. Зазначені організації стають важливими учасниками міжнародної діяльності та відіграють чималу роль у заборонених законом сферах діяльності, наприклад, у виробленні наркотиків та торгівлі ними, незаконному обігу транспортних засобів, вогнепальної зброї, вибухових речовин. Ці сфери мають глобальні масштаби і приносять прибутки, які перевищують розміри валового національного доходу деяких держав.