Смекни!
smekni.com

Економічна сутність необоротних матеріальних активів (стр. 7 из 8)

Команда меню Бухгалтерія > Облік ОЗ > Введення в експлуатацію забезпечує облік введення в експлуатацію ОЗ. У діалоговому вікні вибирається джерело надходження ОЗ (капітальні вкладення; статутний капітал; безоплатне одержання; фонд соціальної сфери, договір міни).

Для кожного типу джерела здійснюється деталізація. Наприклад, для капітальних вкладень указується вид вкладень (придбання окремих об'єктів ОЗ, будівництво об'єктів ОЗ і ін.), для внеску в статутний капітал — засновник і т.п. [29, с. 152].

Кнопка Заповнити у формі введення автоматично виводить список ОЗ, що не був введений в експлуатацію на дату оформлення документа. У списку ОЗ можна видалити об'єкти, що вводяться не в експлуатацію. При проведенні документа формуються проводки по введенню ОЗ в експлуатацію з урахуванням типу джерела.

Команда меню Бухгалтерія > Облік ОЗ > Переміщення ОЗ служить для оформлення переміщення ОЗ (переведення в інший підрозділ, зміна МВО призначення ОЗ, зміна рахунка витрат для обліку зносу). У діалоговому вікні Переміщення ОЗ указується тип операції: групове чи одиничне переведення ОЗ, підстава переведення, вибирається об'єкт (група об'єктів), для яких задаються нові установки. При проведенні документа вносяться зміни в довідник Основні засоби, автоматично формується документ Акт на переміщення ОЗ.

Методичні вказівки по веденню бухгалтерського обліку ОЗ передбачають нарахування амортизації для об'єктів ОЗ, що знаходяться в організації на праві власності, господарського ведення, оперативного керування.

Нарахування амортизації по об'єктах ОЗ, зданим в оренду, виробляється орендодавцем. Нарахування амортизації по майну за договором оренди підприємства здійснюється орендарем у порядку, викладеному для ОЗ, що знаходяться в організації на праві власності.

Для кожного об'єкта ОЗ у довіднику Основні засоби указується вид власності: власний, орендований чи лізингове, характер використання ОЗ: в експлуатації, на консервації, у резерві, в оренді, у ремонті, здане в монтаж, на реконструкції.

Амортизація по нововведеним ОЗ нараховується з 1-го числа місяця, що іде за місяцем введення в експлуатацію. Амортизаційні відрахування по об'єкту ОЗ припиняються з першого числа місяця, що іде за місяцем повного погашення вартості цього об'єкта чи списання цього об'єкта з бухгалтерського обліку. Амортизація ОЗ не нараховується, якщо ОЗ знаходяться на чи консервації в резерві. У довіднику ОЗ указується приналежність об'єкта до групи ОЗ (будинок, спорудження, передатні пристрої, машини й устаткування і т.п.).

Для об'єкта ОЗ може задаватися поправочний коефіцієнт. Для способу розрахунку зносу пропорційно обсягу продукції потрібно уводити виконаний обсяг робіт (пробігу автотранспорту) за поточний обліковий період. Це виконується за допомогою команди меню Бухгалтерія > Облік ОЗ > Фактичний випуск продукції.

Розрахунок амортизації ОЗ виконується за допомогою команд меню Регламент > Бухгалтерія > Нарахування амортизації ОЗ. У результаті розрахунку амортизації формуються проводки для відображення в балансі, створюється відомість нарахування амортизації.

Команда меню Бухгалтерія > Облік ОЗ > Передача ОЗ забезпечує зняття з обліку ОЗ у випадку їхнього продажу чи передачі іншій організації.

Для реалізації ОЗ вибирається покупець, указується ставка ПДВ. Один документ дозволяє оформляти реалізацію декількох інвентарних об'єктів. При виборі об'єкта ОЗ виводиться його первісна вартість і сума накопиченого зносу. У документі указується вартість, по якій реалізується ОЗ, автоматично обчислюється ціна реалізації і сума податків.

У результаті зняття ОЗ з обліку формується документ Акт вибуття ОЗ, картка ОЗ переміщається в групу Зняті з обліку ОЗ.

Документ Списання ОЗ використовується при знятті з обліку ОЗ у випадках:

- ліквідація в силу зносу;

- знищення при стихійних лихах;

- нестача після інвентаризації;

- закінчення терміну використання.

Перед списанням ОЗ виконується розрахунок амортизації за поточний обліковий період. Для списання ОЗ виконується команда меню Бухгалтерія > Облік ОЗ > Списання ОЗ. При виборі об'єктів ОЗ для списання реквізити документа заповнюються автоматично (інвентарний номер, балансова вартість, знос). Після проведення документа інвентарні картки списаних ОЗ переносяться в групу Зняті з обліку ОЗ.


Висновки

Діяльність промислових та інших підприємств значною мірою залежить від їх забезпеченості основними засобами та іншими необоротними матеріальними активами та ефективності їх використання. Стан та ефективність використання основних засобів безпосередньо впливає на виконання виробничої програми підприємства й можливість отримання прибутку.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби та інші необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби". Відповідно до зазначеного Положення (стандарту) до основних засобів належать матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів і послуг, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Для обліку основних засобів Планом рахунків призначені рахунки: №10 “Основні засоби” і №13 “Знос необоротних активів”. Для обліку витрат, пов’язаних з придбанням або створенням різних видів основних засобів, передбачено відповідні субрахунки рахунку 15 «Капітальні інвестиції».

Для удосконалення обліку основних засобів на підприємстві необхідно використовувати нові методи управління і сучасні технічні засоби побудови різноманітних інформаційних систем.

Перш за все, необхідно провести корінну реконструкцію його технічної та інформаційної бази на основі впровадження автоматизованої системи обліку, в склад якої входили б автоматизовані робочі місця бухгалтера (АРМБ).

АРМ бухгалтера дозволяє реалізувати задачі бухгалтерського обліку витрат на ремонт ОЗ на підприємстві в регламентному і діалоговому режимах. За допомогою ПЕОМ можна здійснювати децентралізовану обробку даних на АРМ бухгалтера – спеціаліста по різних ланках обліку (функціях управління) і в реальному часі передавати отримані результати на ЕОМ вищого рівня з метою складання зведених регістрів бухгалтерського обліку, звітності, здійсненні аналізу, контролю господарської діяльності і формування управлінських рішень.

Такий підхід сприяє скороченню термінів обробки обліково-аналітичної інформації, підвищенню її оперативності, якості, вірогідності і прийняттю управлінських рішень.

Методичні аспекти автоматизованого бухгалтерського обліку повинні торкатися наступних питань:

- автоматизоване формування управлінських рішень;

- автоматизоване формування первинної облікової інформації на папері і на машинному носії;

- автоматизоване ведення аналітичного і синтетичного обліку, складання періодичної та річної звітності;

- автоматизація інформаційно-довідкового забезпечення і контрольно-аналітичних функцій бухгалтерського апарату;

- автоматизовану передачу вихідної інформації системи автоматизованого бухгалтерського обліку, що відображає фінансові результати обліку основних засобів, з метою її використання в управлінні.


Список використаної літератури

1. Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” у редакції Закону від 22.05.1997 р. №283/97-ВР (із змінами і доповненнями).

2. Закон України №168/97-ВР від 03.04.1997 p. "Про податок на додану вартість", зі змінами.

3. Закон України №996-XIV від 16.07.1999 p. “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”.

4. Постанова Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 p. №116, зі змінами і доповненнями. Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, недостачі, знищення (псування) матеріальних цінностей.

5. П(С)БО 7 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. №92.

6. Наказ Міністерства статистики України від 29.12.1995 р. №352. Про затвердження типових форм первинного обліку.

7. Наказ Мінфіну України від 11.08.1994 р. №69, зі змінами. Інструкція щодо інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків.

8. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 p. №291.

9. Абрамцова Т. Визначаємо групу ОФ – Баланс. – 2006. -№37.

10. Бабаев Ю.А. Теория бухгалтерского учета: Учебник для вузов. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1999. - 391 с.

11. Буханцева М. Переоцінка об’єкта основних засобів. - Вісник податкової служби. – 2003. - №17.

12. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 7-ме вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2006. – 832 с.

13. Верхогляд В. Переоцінка основних засобів. – Баланс. – 2004. - №5.

14. Винокуров Д. Наслідки самостійної переоцінки основних фондів. – Налоги и бухгалтерский учет. – 2004. - №3.

15. Грабова Н.М. Теорія бухгалтерського обліку: Навчальний посібник / Під ред. М.В. Кужельного. - 5-те видання, доповнене і перероблене. - К.: А.С.К., 1998. - 223 с.

16. Гусева Т.М., Шеина Т.Н. Основы бухгалтерского учета: теория, практика, тесты: Учебное пособие / Под ред. В.Г. Гетьмана. - М.: Финансы и статистика, 1998. - 208 с.